Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: φουσκωμα πισω φτερων 92

  1. #11
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν βαλω 255 πισω θα εχει μηδεν προστασια στα πεζοδρομια
    φιλε ΑΡΤ1 εσυ εχεις βαλει ζαντες απο Μ3 στο δικο σου χωρις προβλημα και χαμηλωμενο?
    χρηστο ξερεις ποσο ειναι το οφσετ που χωραει στα Ε92 με ρολακι σε 19''χ9,5 σε 265 λαστιχο?

  2. #12
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν βαλω 255 πισω θα εχει μηδεν προστασια στα πεζοδρομια
    φιλε ΑΡΤ1 εσυ εχεις βαλει ζαντες απο Μ3 στο δικο σου χωρις προβλημα και χαμηλωμενο?
    χρηστο ξερεις ποσο ειναι το οφσετ που χωραει στα Ε92 με ρολακι σε 19''χ9,5 σε 265 λαστιχο?
    ειχα βαλει απο csl δεν μπορεσα να το στρωσω σε καθε ανωμαλια του δρομου εβρισκαν οι τροχοι στους θολους.εκανα με ρολακι το μεσα χειλος του θολου και πιεστηκε κατα 1 ποντο και η κατασταση καλυτερεψε αλλα με 3 ατομα και αποσκευες παλι εβρισκε στις ανωμαλιες του δρομου.πλεον τις εχω βγαλει αυτες τις ζαντες και εχω παλι csl αλλα σε ρεπλικα και 18αρα και με χαμηλωμα πισω 3 ποντους και λαστιχο 255/35 δεν βρισκει

  3. #13
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    λοιπον επιδει για δυο χρονια ειχα ηρεμησει ηρθε η ωρα να βασανιστω
    λοιπον μετα τα νεα λαστιχα michelin pilot sport 4s ηρθε η ωρα του τριψιματος των πισω φτερων
    μετα απο δυομιση χρονια εχοντας τοποθετησει continetal,toyo,good year χωρις προβλημα με τα michelin ''ξινουν''πισω
    σε πρωτη φαση ψαχνω μαγαζι στην αθηνα για γυρισμα φτερων με ρολακι

  4. #14
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θέλουν πολύ για να μην βρίσκουν; βάλε αν θέλεις μια φωτο.
    Ευχαριστώ

  5. #15
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για 3-4 χιλιοστα ειναι η υποθεση προς το παρων το ''σκληρινα''λιγο βγαζοντας τα h&r ελατηρια και βαζοντας τα hartge
    στα 3 ατομα συν τον μπεμπη πισω ειμαι οκ τωρα περιμενω να φορτωθει και το πορτ παγκαζ στις διακοπες και βλεπουμε τι κανουμε
    αν και νομιζω οτι το ρολακι δεν θα πανει και πολλα γιατι βρισκει στο πισω μερος οπου ενωνει ο προφυλακτηρας με το φτερο(το τελειωμα του θολου προς τα πισω) εκει δεν εχει 'π'για να τσακισει
    θα τραβηξω φωτο και θα σας κραταω ενημερους
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maris7 : 22-07-18 στις 16:29

  6. #16
    Εγγραφή
    09-07-12
    Μηνύματα
    115
    Thanked
    81
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το ειχα κανει πριν δεκα χρονια περιπου στον Σπανο σε Ε46 (χωρις βαψιμο) για να βαλω τοτε 19αρες απο Μ3.
    ξαναγυρισα στην 17αρα ομως για πολλους λογους.
    Γνωμη μου, μην το κανεις ειναι υπερβολη!

  7. The Following User Says Thank You to compact For This Useful Post:

    BILL007 (22-07-18)

  8. #17
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για 3-4 χιλιοστα ειναι η υποθεση προς το παρων το ''σκληρινα''λιγο βγαζοντας τα h&r ελατηρια και βαζοντας τα hartge
    στα 3 ατομα συν τον μπεμπη πισω ειμαι οκ τωρα περιμενω να φορτωθει και το πορτ παγκαζ στις διακοπες και βλεπουμε τι κανουμε
    αν και νομιζω οτι το ρολακι δεν θα πανει και πολλα γιατι βρισκει στο πισω μερος οπου ενωνει ο προφυλακτηρας με το φτερο(το τελειωμα του θολου προς τα πισω) εκει δεν εχει 'π'για να τσακισει
    θα τραβηξω φωτο και θα σας κραταω ενημερους
    Εκεί ναι είναι δύσκολο σημείο δεν νομίζω να μπορέσεις να κάνεις κάτι χωρίς βάψιμο.
    Δεν ξέρω αν έχει περιθώριο για να πρεσαριστει λίγο αλλά και πάλι μιλάμε για χιλιοστά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP