Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Μπαταρία BMW σειρά 1, start/ stop σύστημα

  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-15
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή Μπαταρία BMW σειρά 1, start/ stop σύστημα

    Αγαπητοί φίλοι, εδώ και 20 ημέρες είμαι κι εγώ κάτοχος μίας bmw 114 και πράγματι ομολογώ ότι η οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι συμβατή με τις υποσχέσεις και τη φήμη της εταιρείας και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι ότι πραγματοποίησα ένα μικρό όνειρό μου με την αγορά αυτή, πολύ περισσότερο που τα δύο προηγούμενα αυτοκίνητά μου, Toyota Corolla το 2007 και Seat Ibiza το 2001, ήταν αρκετά πίσω τόσο σε ποιότητα υλικών όσο και συμπεριφορά.

    Στην 114 μου έχει κάνει εντύπωση το πλήθος των ηλεκτρονικών συστημάτων, καθώς το πακέτο εξοπλισμού είναι αρκετά "φορτωμένο", αλλά από την άλλη έχω μία διαρκή φοβία σε σχέση με τις αντοχές της μπαταρίας. Ειδικά μέσα στους δρόμους της Αθήνας με το διαρκές αυτόματο Start/Stop φοβάμαι ότι δεν γεμίζει η μπαταρία και πιθανόν κάποιο πρωί να "μείνω". Το αποτέλεσμα είναι να απενεργοποιώ το Start/ Stop για μικρές αποστάσεις (πχ 5-10 χλμ). Μου είχε πει κάποτε ένας τεχνικός ότι χρειάζεται να διανύσεις περίπου 20 χλμ για να αναπληρώσεις μία εκκίνηση της μίζας. Ποια η εμπειρία σας; Πόσο αξιόπιστο είναι το σύστημα stat/stop; Ευχαριστώ!

  2. The Following User Says Thank You to George bmw 114i For This Useful Post:

    deepBLUE (20-02-15)

  3. #2
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά είμαι κάτοχος μιας 116d από αρχές Οκτώβρη 2014.
    Start & Stop είναι πάντα ανοιχτό. Δε με έχει αφήσει ποτέ σε κίνηση κ όταν λέω κίνηση εννοώ από Λεωφ Βασιλίσης Όλγας σε Λεωφ. Βασιλέως Κωνσταντίνου κολλημένος κ όλο σταμάτα ξεκίνα.

    Αυτό που κάνει είναι το εξής.
    Αν έχω το κλίμα ανοιχτό και είμαι σταματημένος μετά απο λίγο παίρνει μόνο του μπρός.
    Αν δεν έχω το κλίμα δε μ έχει τύχει να πάρει.

    Γενικά πάντως πιστεύω ότι θα έχει δικλίδες ώστε να μη σε αφήσει από μπαταρία λόγω Start & Stop.

  4. #3
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το start-stop ειναι ενα αναγκαιο κακο ή μια τριπλα αν θελετε σχετικα με την εκπομπη CO2, που εχουν "εφευρει" οι αυτοβιομηχανιες αναφορικα με το hype --> go green. Τριχες κατσαρες λεω εγω.

    Το εχω μονιμως στο off, σε τρια αυτοκινητα που ειχα/εχω με start/stop κμια απολυτως διαφορα στην καταναλωση. Εκτος αν υποθεσουμε οτι ενα αυτοκινητο στο ρελαντι καιει 40 λιτρα την ωρα.

    Δεν ξερω (δεν νομιζω) οτι δημιουργει προβλημα στην μπαταρια. Ισως στην μιζα....

    Βεβαια ή δικη μου αλυτη απορια ειναι, τι κανει στην μπαταρια οταν σταματας συνεχεια για 3-4 λεπτα, και δουλευουν γυαλοκαθαριστηρες, radio, και κλιματισμος... Δουλευει κανονικα ο κλιματισμος ? Μαλλον οχι...


    Disclaimer:
    Οι παραπανω ειναι οι δικες μου - αιρετικες - αποψεις, και βασιζονται σε μη μηχανολογικες γνωσεις αυτοκινητων

  5. The Following 2 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    120ie87 (22-02-15), Panmilios (21-02-15)

  6. #4
    Εγγραφή
    20-02-15
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eru657 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είμαι κάτοχος μιας 116d από αρχές Οκτώβρη 2014.
    Start & Stop είναι πάντα ανοιχτό. Δε με έχει αφήσει ποτέ σε κίνηση κ όταν λέω κίνηση εννοώ από Λεωφ Βασιλίσης Όλγας σε Λεωφ. Βασιλέως Κωνσταντίνου κολλημένος κ όλο σταμάτα ξεκίνα.

    Αυτό που κάνει είναι το εξής.
    Αν έχω το κλίμα ανοιχτό και είμαι σταματημένος μετά απο λίγο παίρνει μόνο του μπρός.
    Αν δεν έχω το κλίμα δε μ έχει τύχει να πάρει.

    Γενικά πάντως πιστεύω ότι θα έχει δικλίδες ώστε να μη σε αφήσει από μπαταρία λόγω Start & Stop.
    Κι εμένα παίρνει μπρός μόνο του ορισμένες φορές όταν είμαι σταματημένος... δεν λέω ότι δε θα έχει κάποιο σύστημα να αντιλαμβάνεται επί τόπου ότι εξασθενεί η μπαταρία. Απλά σκέφτομαι ότι αν παίζει συνέχεια στο όριο, τι θα γίνει για παράδειγμα αν το αφήσω μία εβδομάδα χωρίς να το βάλω μπρος. Πολύ περισσότερο αυτές τις ημέρες που είχε και κρύο.

  7. #5
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή Μπαταρία BMW σειρά 1, start/ stop σύστημα

    Πιστεύω δε θα το αφήνει να φτάσει στο όριο... Αλλά αυτό συμβαίνει στο δικό μου κόσμο. Οι πιο ειδικοί του φόρουμ θα γνωρίζουν !


    Υ.Γ. Ξέχασα ο ανεπρόκοπος να ευχηθώ: καλοτάξιδη, πάντα με προσοχή, μακριά οι κατσικοπόδαροι! Εξαιρετικό αυτοκίνητο και πιστεύω η καλύτερη επιλογή στη κατηγορία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eru657 : 20-02-15 στις 16:53
    BMW F20 116d ED / remap / Llumar Titanium / Philips xtreme vision

  8. #6
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχην καλοτάξιδη. Ως κατοχος μιας 116d απτον Ιουνιο του 13 αν και μενω Χαλκιδα οποτε δεν κινουμαι πολυ σε κινηση δεν ειχα ποτε προβλημα εως τωρα. Οσον αφορα τον κλιματισμο οταν σβηνει ''υπολειτουργει'' δλδ το ακους που κλεινει και απλα φερνει λιγο αερα μεχρι να ξαναπαρει μπρος. Το μονο που φροντιζω να μην κανω είναι να εχω αναμμενα φωτα και το ανοιξε κλεισε των παραθυρων με το κλειδωμα ξεκλειδωμα. Δικλιδες φυσικα και εχει θα δεις αλλωστε οτι δεν σαφηνει με σφηστη μηχανη να εχεις για πολυ ωρα ανοιχτα ηλεκτρικα.Βαλε και στην οθονη το ecopro-ρυθμισεις να δεις ποτε φορτιζεις και ποτε οχι και θα καταλαβεις τι παιζει οδηγικα

  9. #7
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει καποιο προβλημα στα αυτοκινητα γενικα απο την χρηση του σταρτ-στοπ.οχι μοωο στα δικα μας αλλα και σε αλλες μαρκες αυτοκινητων.περιπου 8 χρονια χρησης αν δεν κανω λαθος απο τοτε που εφαρμοστηκε το συστημα ειναι αρκετα για την αξιοπιστια του.
    ωστοσο εγω το μονο(προσωπικα) που αποφευγω ειναι να το εχω απενεργοποπιημενο στα πρωτα 10 ' και αυτο για του φοβου το αληθες για τα λαδια και μονο να προλαβαινουν να ''διαλυονται'' και να γινεται σωστη λίπανση.μετα τα 10' το ενεργοποιω.αλλα αυτο ειναι μονο δικη μου σκεψη και μερικων αλλων απο ξενα φορουμ.για μιζα-μπαταρια δεν φοβαμαι καθολου.

  10. #8
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε περιπτωση ταξιδιου ισως θα πρεπει να απενεργοποιειται για την αποφυγη ενος σταματηματος του κινητηρα σε διοδια η κατι αλλο με "καυτο"το turbo.

  11. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    Blacktan (22-02-15)

  12. #9
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα πρωτα χρονια ολα θα ειναι καλα.


    Μετα... καλυτερα να απολαυσει τις τιμες των ανταλλακτικων ο επομενος...

  13. The Following 4 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (22-02-15), Blacktan (22-02-15), I_MNL (22-04-15), mark e92 (04-04-15)

  14. #10
    Εγγραφή
    07-07-14
    Μηνύματα
    528
    Thanked
    623
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περιπτωση ταξιδιου ισως θα πρεπει να απενεργοποιειται για την αποφυγη ενος σταματηματος του κινητηρα σε διοδια η κατι αλλο με "καυτο"το turbo.
    Αψογη παρατηρηση ....
    Παντα στο ταξιδι off !

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP