Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 57

Θέμα: Αγορά νέου αυτοκινήτου Diesel - help :)

  1. #21
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

  2. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15)

  3. #22
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    yaris με κλειστα ματια.αλλο κραμα μηχανης με μεταλλο που αντεχει τρελες θερμοκρασιες και γενικα οτι εχει να κανει με αυτα τα κυβικα για μενα η toyota ειναι κορυφη.λαδια νερο καυσιμο και φυγαμε για πολλα χλμ και μοτερ σκυλι

  4. The Following 3 Users Say Thank You to ART1 For This Useful Post:

    Dimzan (27-02-15), kapamaru1 (27-02-15), Ptboul (27-02-15)

  5. #23
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

  6. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15)

  7. #24
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Yaris D4D το έχει φίλος μου , έχει κάνει 70000 χλμ χωρίς κιχ .
    Το μόνο πρόβλημα που έχουν γενικά τα diesel είναι οτι δεν κάνουν για μικρές διαδρομές λόγω Dpf .
    Γιατι δεν κοιτάς κάτι σε βενζίνα ?
    Την φοβάμαι λίγο την βενζίνα. Για να φτάσω κατανάλωση του diesel πιστεύω πως πρέπει να πάω σε κάτι πολύ μικρό στυλ Aygo ή κάποιο ανάλογο 1000αρι-1100 και με κάτι τέτοιο δε πας εύκολα ταξίδι αν χρειαστεί, ενώ το Yaris παράδειγμα σε πάει κομπλέ.
    0 Τέλη κυκλοφορίας είναι κ αυτό ένα μεγάλο +.

    Στην σκέψη είμαι ακόμα φίλε. Κάποιος πιο πριν πρότεινε κ υβριδικό οπότε χαζεύω κ κανένα Jazz αλλά βγαίνει ακριβό. Γενικά οικονομία είναι στο μυαλό μου για απόσταση Άλιμος - Μαρκόπουλο αλλά να πηγαίνει κ κανένα ταξίδι (γι αυτο δε συζητάω για smart κλπ).

    Βλέπω το μωρό το Ζ να βάζει χιλιόμετρα κ θέλω να πεθάνω

  8. #25
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα διάβασα όλα αυτά κ το κοίταξα κ σε άλλα φορουμς. Στα opel το πρόβλημα απ ότι καταλαβαίνω είναι πως δεν παίρνουν χαμπάρι πότε αρχίζει να καθαρίζει. Οπότε απλά θα σβήνουν τη μηχανή κ θα δημιουργούν πρόβλημα. Παράδειγμα, άλλος με Clio λέει πως έχει λαμπάκι κ του λέει πότε γίνεται κ δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.

    Όλα τα turbo diesel έχουν αυτό το dpf? γιατί δεν έχω βρει κανένα πόστ για Yaris :S :S

  9. #26
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kapamaru1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την φοβάμαι λίγο την βενζίνα. Για να φτάσω κατανάλωση του diesel πιστεύω πως πρέπει να πάω σε κάτι πολύ μικρό στυλ Aygo ή κάποιο ανάλογο 1000αρι-1100 και με κάτι τέτοιο δε πας εύκολα ταξίδι αν χρειαστεί, ενώ το Yaris παράδειγμα σε πάει κομπλέ.
    0 Τέλη κυκλοφορίας είναι κ αυτό ένα μεγάλο +.

    Στην σκέψη είμαι ακόμα φίλε. Κάποιος πιο πριν πρότεινε κ υβριδικό οπότε χαζεύω κ κανένα Jazz αλλά βγαίνει ακριβό. Γενικά οικονομία είναι στο μυαλό μου για απόσταση Άλιμος - Μαρκόπουλο αλλά να πηγαίνει κ κανένα ταξίδι (γι αυτο δε συζητάω για smart κλπ).

    Βλέπω το μωρό το Ζ να βάζει χιλιόμετρα κ θέλω να πεθάνω
    Αν δεν έχεις θέμα με βενζίνη στο Ζ πιες του το αίμα να το ευχαριστηθεις...

  10. #27
    Εγγραφή
    22-01-15
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για τα τέλη κυκλοφορίας δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον, αλλά πιστεύω ότι μια μικρή αλλαγή στον συντελεστή των ρύπων θα την κάνουν, γιατί έτσι όπως πάει το πράγμα σε λίγο δεν θα εισπράτουν τίποτε. Πχ. δίλιτρο diesel 150 ευρώ τέλη. Bmw 320 2009 μοντέλο, 660 ευρώ/316 265 ευρώ. Και πολλά άλλα που δεν πληρώνουν τίποτε.
    Σε λύση υβριδικού δεν θα πήγαινα. Πολυπλοκότητα, πιο υψηλή τιμή,δεν ξέρεις τι γίνεται με τις μπαταρίες μετά απο χρόνια, και τουλάχιστον σε κατανάλωση ώφελος, μόνο σε συνθήκες βαριάς πόλης, γιατί στον ανοιχτό δρόμο δεν έχεις κέρδος αντίθετα σέρνεις και το βάρος των μπαταριών.
    Dpf πλέον έχουν όλα τα euro5 και εμείς στην Αττική μόνο τέτοια μπορούμε να αγοράσουμε. Εαν κάνεις κάποια χιλιόμετρα π.χ στην Αττική οδό και το ψιλοπλακώσεις δεν έχει πρόβλημα. Προσοχή θέλει εαν κάνει την αναγέννηση να μην το σβήσεις. Πάντως υπάρχουν πολλοί που το έχουν ξηλώσει, ενώ εαν αρχίσει και βουλώνει το πας σε κάποιους που κάνουν καθαρισμό, και γλιτώνεις την αντικατάσταση που στοιχίζει αρκετά. Θυμάμαι πάντως με τα πρώτα καταλυτικά το κόστος του καταλύτη, και τώρα βάζεις και με 200 ευρώ, φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και για το Dpf σε λίγα χρόνια.
    Το Yaris γενικά είναι ασφαλής επιλογή, γι΄αυτό που είναι προορισμένο να κάνει. (μικρό αυτοκίνητο πόλης,εύκολο στο παρκάρισμα,αξιόπιστο, 6ετής εγγύηση, ενω δεν θα πεί όχι σε κοντινά ταξιδάκια) δεν ξεχωρίζει σε κάτι ιδιαίτερα αλλά σαν σύνολο είναι καλό, μόνο του μειονέκτημα για εμένα η τιμή του.

  11. The Following User Says Thank You to Andreas1971 For This Useful Post:

    kapamaru1 (28-02-15)

  12. #28
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andreas1971 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα τέλη κυκλοφορίας δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον, αλλά πιστεύω ότι μια μικρή αλλαγή στον συντελεστή των ρύπων θα την κάνουν, γιατί έτσι όπως πάει το πράγμα σε λίγο δεν θα εισπράτουν τίποτε. Πχ. δίλιτρο diesel 150 ευρώ τέλη. Bmw 320 2009 μοντέλο, 660 ευρώ/316 265 ευρώ. Και πολλά άλλα που δεν πληρώνουν τίποτε.
    Σε λύση υβριδικού δεν θα πήγαινα. Πολυπλοκότητα, πιο υψηλή τιμή,δεν ξέρεις τι γίνεται με τις μπαταρίες μετά απο χρόνια, και τουλάχιστον σε κατανάλωση ώφελος, μόνο σε συνθήκες βαριάς πόλης, γιατί στον ανοιχτό δρόμο δεν έχεις κέρδος αντίθετα σέρνεις και το βάρος των μπαταριών.
    Dpf πλέον έχουν όλα τα euro5 και εμείς στην Αττική μόνο τέτοια μπορούμε να αγοράσουμε. Εαν κάνεις κάποια χιλιόμετρα π.χ στην Αττική οδό και το ψιλοπλακώσεις δεν έχει πρόβλημα. Προσοχή θέλει εαν κάνει την αναγέννηση να μην το σβήσεις. Πάντως υπάρχουν πολλοί που το έχουν ξηλώσει, ενώ εαν αρχίσει και βουλώνει το πας σε κάποιους που κάνουν καθαρισμό, και γλιτώνεις την αντικατάσταση που στοιχίζει αρκετά. Θυμάμαι πάντως με τα πρώτα καταλυτικά το κόστος του καταλύτη, και τώρα βάζεις και με 200 ευρώ, φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και για το Dpf σε λίγα χρόνια.
    Το Yaris γενικά είναι ασφαλής επιλογή, γι΄αυτό που είναι προορισμένο να κάνει. (μικρό αυτοκίνητο πόλης,εύκολο στο παρκάρισμα,αξιόπιστο, 6ετής εγγύηση, ενω δεν θα πεί όχι σε κοντινά ταξιδάκια) δεν ξεχωρίζει σε κάτι ιδιαίτερα αλλά σαν σύνολο είναι καλό, μόνο του μειονέκτημα για εμένα η τιμή του.
    Να τους δώσεις συγχαρητήρια
    Δεν σκέφτονται ουτε τους εαυτούς τους ούτε τα παιδιά τους , Μπράβο τους !!!


    Ειναι που είναι καρκινογόνο , βγάζουν και το Dpf ...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    BILL007 (28-02-15), Dimzan (28-02-15), Ptboul (28-02-15)

  14. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το προηγουμενο corsa, με τον 1,3 diesel.

    To μοναδικο μου "παραπονο" ηταν οτι πολυ συχνα το αυτοκινητο εκανε "αναγεννηση" στο φιλτρο μικροσωματιδιων (dpf regeneration). Στις αρχες καθε περιπου 1000, ισως και παραπανω χιλιομετρα, αργοτερα, πολυ πιο συχνα, καθε περιπου 400 - 600.
    Κατα την διαδικασια αυτη, δουλευε σε παραπανω στροφες, εκαιγε 70 - 100% παραπανω καυσιμο, ενω με βαση τις οδηγιες του κατασκευαστη πρεπει να μην σβησεις τον κινητηρα εως οτου να ολοκληρωθει η διαδικασια αυτη. Καθολου πρακτικο στην πραξη...
    Η διαρκεια της ηταν αν θυμαμαι καλα, απο 15-25 λεπτα περιπου.

    Καμποσες χιλιαδες χλμ αργοτερα, "ανακαλυψα" πετρελαιο εντος του καρτερ.
    Ο λογος ηταν λογω του dpf regeneration. Στο συνεργειο της οπελ, ηταν καθυσηχαστικοι, αλλα η λογικη του να ανακατευονται λαδια με πετρελαια μου ελεγε οτι καπως θα επεηρεαζει αρνητικα τις ιδιοτητες του λαδιου.

    Το πουλησα, και πηρα ενα κλιο πετρελαιο, 11.000 χιλιομετρα τωρα, δεν εχει κανει τετοια διαδικασια. Ειναι καλυτερο απο εκεινο το κορσα στα παντα, εκτος της ποιοτητας υλικων και συναρμολογισης.
    Ντινο καθε ποτε σου εκανε αναγεννηση το φιλτρο και απο τα ποσα χλμ περιπου;Αναβε κανενα λαμπακι;
    Εμενα δεν εχει πεσει στη αντιληψη μου να ρχει κανει ακομα

  15. #30
    Εγγραφή
    22-01-15
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν δείς γενικά με τα diesel σε μικρά κυβικά 1300-1400 πολλοί τα πήραν για οικονομία και βρέθηκαν με 90 ολάκερα άλογα και πολλοί απο αυτούς σε μεγάλο σχετικά αμάξωμα οπότε μόλις τα συνήθισαν άρχισαν τα πειράματα για να ανεβάσουν την δύναμη (εύκολο στα ντίζελ) με προγράμματα. Άλλοι την αναβάθμιση με πρόγραμμα την συνδύασαν με αφαίρεση του φίλτρου και άλλοι μπορεί να είχαν προβλήματα οπότε το αφαίρεσαν και αυτοί για να τα αποφύγουν. (για το yaris που λέμε το ίδιο μοτέρ το βάζει η Toyota σε Corolla-Auris).
    Απο εκεί και πέρα τι να πείς ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP