Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 57

Θέμα: Αγορά νέου αυτοκινήτου Diesel - help :)

  1. #11
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ιαπωνικο ντηζελ δεν θα αγοραζα ποτε (εκτος απο το αν ειχε ευρωπαικο κινητηρα. Πχ το quasqai που εχει της renault )

  2. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    kapamaru1 (26-02-15)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και όμως Ντίνο ο D-4D δεν έχει αντίπαλο σε επιδόσεις στην κατηγορία ενώ δεν έχω διαβάσει κάτι για προβλήματα.

    Αυτό που μου τι σπάει στο γιάρις είναι οι εξωφρενικές τιμές (πχ μοντέλα του 2002, 2004, δεκαετίας δηλ. κ βάλε με 6 ψήφια km, πωλούνται προς 5 και 6 χιλιάρικα! )
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    kapamaru1 (26-02-15), ntinos (26-02-15)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όμως Ντίνο ο D-4D δεν έχει αντίπαλο σε επιδόσεις στην κατηγορία ενώ δεν έχω διαβάσει κάτι για προβλήματα.

    Αυτό που μου τι σπάει στο γιάρις είναι οι εξωφρενικές τιμές (πχ μοντέλα του 2002, 2004, δεκαετίας δηλ. κ βάλε με 6 ψήφια km, πωλούνται προς 5 και 6 χιλιάρικα! )
    μα για αυτο κρατανε τιμη, επειδη δε βγαζουν προβληματα. Προσωπικα θεωρω κι εγω οτι ειναι κακη επιλογη να δωσει καποιος τοσα λεφτα για 10-12 χρονων αμαξι.

    Παντως diesel για χρηση εντος πολης δυσκολα θα αγοραζα. Ισως να προτιμουσα καποιο υβριδικο, η καποιο οικονομικο βενζινης. Δεν εχει ωριμασει η τεχνολογια που μας πουλανε ωστε να ειναι οικονομικα, αποδοτικα και αξιοπιστα συγχρονως στις μικρες διαδρομες της πολης. Δεν ειναι για σταματα ξεκινα το diesel οσο κι αν θελουν να το πλασαρουν σ αυτη την κατηγορια.

    Για μενα αξιζει να παρει καποιος diesel αν κανει 20.000χλμ το χρονο και πανω και κυριως σε διαδρομες εκτος πολης.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    kapamaru1 (26-02-15), Ptboul (26-02-15)

  7. #14
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα για αυτο κρατανε τιμη, επειδη δε βγαζουν προβληματα. Προσωπικα θεωρω κι εγω οτι ειναι κακη επιλογη να δωσει καποιος τοσα λεφτα για 10-12 χρονων αμαξι.

    Παντως diesel για χρηση εντος πολης δυσκολα θα αγοραζα. Ισως να προτιμουσα καποιο υβριδικο, η καποιο οικονομικο βενζινης. Δεν εχει ωριμασει η τεχνολογια που μας πουλανε ωστε να ειναι οικονομικα, αποδοτικα και αξιοπιστα συγχρονως στις μικρες διαδρομες της πολης. Δεν ειναι για σταματα ξεκινα το diesel οσο κι αν θελουν να το πλασαρουν σ αυτη την κατηγορια.

    Για μενα αξιζει να παρει καποιος diesel αν κανει 20.000χλμ το χρονο και πανω και κυριως σε διαδρομες εκτος πολης.
    ... και δεδομενου και της αμφιβολου ποιοτητας καυσιμου που κυκλοφορει...

  8. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    kapamaru1 (26-02-15)

  9. #15
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsaltinho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον δεν καταλαβες. Το polo εχει auto start stop. Ο κινητηρας ειναι ρυθμιζμενος να σβηνει οταν πεσει η ταχυτητα στα 10 χλμ/ωρα. Που σημαινει οτι αν μπαινεις σε ενα στενο στην καλλιθεα με 10 χιλιομετρα σου σβηνει το αυτοκινητο και κινδυνευεις να πεσεις στα παρκαρισμενα.....!
    Μπες autotriti και διαβασε!!!
    Μπήκα κ το διάβασα αυτό που λες. Φαίνεται σοβαρό. Και δε το λένε 1-2 άτομα. Το λένε όλοι. Μάλλον διαγράφω απ τη λίστα μου το Polaki. Μη σκοτωθούμε στην τελική

  10. #16
    Εγγραφή
    22-01-15
    Μηνύματα
    5
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Yaris είχα και τις τρεις γενιές με leasing σε βενζίνη. Με εξαίρεση στο ένα, που μου κόλησε το γκάζι και προς στιγμή νόμιζα ότι είχε cruise control δεν έβγαλαν κάποιο θέμα. Το πετρελαιοκίνητο το έχω οδηγήσει και παρ' ολο που ο κινητήρας του είναι 8βάλβιδος το πάει καλά. Κατα τα άλλα το εσωτερικό με καλύτερα πλαστικά απο τα παλαιότερα και αδιάφορο σχεδιασμό, καλά φρένα, οδική συμπεριφορά που δεν εμπνέει αλλά και δεν θα σε προβληματίσει και τιμόνι που τουλάχιστον στα παλαιότερα το μόνο πλεονέκτημα του ήταν ότι έκοβε πολύ με αποτέλεσμα ευκολες αναστροφές στην πόλη. Στα συν και το εξάρι κιβώτιο. Στα 17000 που ζητάνε νομίζω είναι υπερτιμημένο, (με τα ίδια χρήματα πας και σε μεγαλύτερη κατηγορία) απλά πατάνε στην ευκολία μεταπώλησης και το καλό after sales (πραγματικά πολύ καλή αντιπροσωπεία). Για Corsa εαν σου βγεί φθηνότερο απο το Yaris δες το καλύτερα, ο κινητήρας είναι της Fiat και έχει φορεθεί απο Fiat-Alfa Romeo- Opel - Suzuki χωρίς να έχει ακουστεί κάποιο πρόβλημα ενώ η Opel το φοράει και στο μεγαλύτερο Astra.
    Εναλλακτικά δες και σε 208 νομίζω θα σου βγεί αρκετά φθηνότερα. Απο ηλεκτρονικά δεν ξέρω τι λένε αλλά απο κινητήρα δεν νομίζω να έχουν θέμα, άλλωστε Nissan-Mercedes-Ford-Volvo γαλλικά μοτέρ έχουν στα diesel.
    Πάντως στην θέση σου εαν δεν ήθελα να καταξοδευτώ για να κάνω οικονομία είδα και μια διαφήμιση π.χ. της Suzuki με 9-10000 ευρώ για καινούριο βενζίνη selerio νομίζω το λένε ή δες κάτι άλλο παρόμοιο. Διαφορά 7000 ευρώ δεν τη λές και λίγη.

  11. The Following User Says Thank You to Andreas1971 For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15)

  12. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και μην ξεχνάμε, Νισσανάρα pullsar 1.5D,

    ♦5άστερο στην ασφάλεια,
    ♦χώροι τεράστιοι στην καμπίνα και 385lt πορτμπαγκάζ,
    ♦3,6lt/100km, από 15.950 στην απλή έκδοση και 20Κ στην μεσαία έκδοση (που έχει τα πάντα)

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15), Konstantinos E60 (27-02-15), kplc16 (27-02-15)

  14. #18
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το Yaris D4D το έχει φίλος μου , έχει κάνει 70000 χλμ χωρίς κιχ .
    Το μόνο πρόβλημα που έχουν γενικά τα diesel είναι οτι δεν κάνουν για μικρές διαδρομές λόγω Dpf .
    Γιατι δεν κοιτάς κάτι σε βενζίνα ?

  15. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15)

  16. #19
    Εγγραφή
    25-03-14
    Περιοχή
    Glyfada Athens
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    419
    Thanked
    322
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Yaris D4D το έχει φίλος μου , έχει κάνει 70000 χλμ χωρίς κιχ .
    Το μόνο πρόβλημα που έχουν γενικά τα diesel είναι οτι δεν κάνουν για μικρές διαδρομές λόγω Dpf .
    Γιατι δεν κοιτάς κάτι σε βενζίνα ?
    Πως εννουνται οι κοντινες διαδρομες.
    Λιγοτερο απο 50 χιλιομετρα τη μερα???

  17. The Following User Says Thank You to tsaltinho For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15)

  18. #20
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Yaris D4D το έχει φίλος μου , έχει κάνει 70000 χλμ χωρίς κιχ .
    Το μόνο πρόβλημα που έχουν γενικά τα diesel είναι οτι δεν κάνουν για μικρές διαδρομές λόγω Dpf .
    Γιατι δεν κοιτάς κάτι σε βενζίνα ?
    Αυτο πιστευω ειναι ειτε μυθος, ειτε κατι που ισχυε πολυ παλια.


    Αλλα πολυ παλια δεν υπηρχε dpf. Οποτε, μενω στο μυθος

  19. The Following User Says Thank You to ntinos For This Useful Post:

    kapamaru1 (27-02-15)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP