Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Συντηρηση ταμπλο και πλαστικων

  1. #21
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα, παραείναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που χρησιμοποιείς το εν λόγω προϊόν, με αποτέλεσμα να χάνεται η προστασία που προσφέρει. Τουλάχιστον ανά τρίμηνο πρέπει να εφαρμόζεται.


    να μην περιέχει σιλικόνη.
    Επειδή τα αμάξια μου είναι πάντα σε σκιά & σπάνια κατεβάζω παράθυρο στη πόλη, η λάμψη του βινίλ κρατάει αρκετό καιρό. Επιπλέον η (ειδική) αντιλιακή μεμβράνη που έχω στο εμπρός παρπρίζ σε όλα μου τα αυτοκίνητα εγγυάται αποτελεσματική προστασία κατά των UV ακτινών.

    Το 2ο που έγραψες σε bold, is the key point !!!

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!το 40 κυριως γι αυτο το λογο ειπα να το δοκιμασω και ειδικα στα λαστιχα απο τα τζαμια που μου εχουν σπασει τα νευρα οποτε δεν το δοκιμαζω καν μεσα και συνεχιζω το ΝΧΤ!!!!

  3. #23
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά, δεν ξέρω αν η ερώτησή μου είναι off-topic αλλά θα την κάνω εδώ.
    Το Ε-60 μου παρουσιάζει αρκετά τριξίματα κυρίως στην κεντρική κονσόλα του ταμπλώ, στο υποβραχιόνιο ανάμεσα στις θέσεις των πίσω επιβατών αλλά και στις επενδύσεις των πορτών. Οσους έχω ήδη συμβουλευτεί, αποδίδουν το φαινόμενο κυρίως στα runflat λάστιχα και τη sport ανάρτηση τα οποία επί 6,5 χρόνια έχουν ταλαιπωρήσει τα συναρμογή του εσωτερικού. Το δέχομαι σαν εξήγηση αλλά με την ευκαιρία ρωτάω εσάς αν υπάρχει τρόπος με κάποιου τύπου περιποίηση να μειώσω αυτά τα ενοχλητικά τσικ -τσικ που ακούω στις ανωμαλίες του δρόμου. Σημειώνω πως το αυτοκίνητο είναι εντελώς αχτύπητο και πέρασε πρόσφατα τη διαδικασία του εξωτερικού γυαλίσματος γιατί το χρειαζόταν.

  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ιδέα τι είδους γυαλιστικό ήταν αυτό που έκανε αυτή τη ζημιά.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη τους αφήνεις να σου βάζουν τίποτα στο ταμπλώ και να το συντηρείς μόνος σου σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

    Τα υλικά που έχουν (τα περισσότερα) πλυντήρια είναι γενικά αμφιβόλου ποιότητας.
    Και δεν είναι μόνο τα μάπα υλικά. Είναι και η ανευθυνότητα των ιδιοκτητών που προσλαμβάνουν τον κάθε τυχώντα στην επιχείρησή τους.
    Και το δικό μου το ταμπλό έτσι θα γινόταν.....!!!
    Αλλα πρόλαβα τον Αλμπαν και του είπα να μην ρίξει τίποτα.Ευτυχώς γιατι ο βλαξ μπέρδεψε τα μπουκάλια και πήρε το υγρό για τις ζάντες !!!

  5. #25
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το ultra shine protectant tis armor all ειναι καλο?

  6. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ultra shine protectant tis armor all ειναι καλο?
    Όχι ιδιαίτερα. Καταρχάς, αν δεν απατώμαι, περιέχει σιλικόνη. Κατα δεύτερον, είναι αρκετά μικρή συσκευασία και έχει γύρω στα 8-9 ευρώ, όταν με 13-15 ευρώ μπορείς να αγοράσεις, σε μεγαλύτερη συσκευασία από του armorall, τα κορυφαία natural dressing της poorboys και aeroprotectant της 303. Τέλος, οπτικά το armorall δίνει μια έντονη και ψεύτικη γυαλάδα και η αίσθηση που μου έδινε όταν το είχα χρησιμοποιήσει, ήταν ότι δεν προστατεύει καθόλου το ταμπλό, αντίθετα το έκανε πιο σκληρό στην υφή (εξ'ου και πιστεύω ότι βασίζεται στη σιλικόνη).

    Συνεπώς, δεν το συνιστώ, αφού εκτός του ότι δεν με άφησε ικανοποιημένο, στα χρήματά του υπάρχουν οι κορυφαίες προτάσεις της αγοράς, οπότε πήγαινε απευθείας εκεί.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    dark knight (30-04-10), M_Dolce (30-04-10)

  8. #27
    Εγγραφή
    17-03-10
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    182
    Thanked
    233
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ιδιαίτερα. Καταρχάς, αν δεν απατώμαι, περιέχει σιλικόνη. Κατα δεύτερον, είναι αρκετά μικρή συσκευασία και έχει γύρω στα 8-9 ευρώ, όταν με 13-15 ευρώ μπορείς να αγοράσεις, σε μεγαλύτερη συσκευασία από του armorall, τα κορυφαία natural dressing της poorboys και aeroprotectant της 303. Τέλος, οπτικά το armorall δίνει μια έντονη και ψεύτικη γυαλάδα και η αίσθηση που μου έδινε όταν το είχα χρησιμοποιήσει, ήταν ότι δεν προστατεύει καθόλου το ταμπλό, αντίθετα το έκανε πιο σκληρό στην υφή (εξ'ου και πιστεύω ότι βασίζεται στη σιλικόνη).

    Συνεπώς, δεν το συνιστώ, αφού εκτός του ότι δεν με άφησε ικανοποιημένο, στα χρήματά του υπάρχουν οι κορυφαίες προτάσεις της αγοράς, οπότε πήγαινε απευθείας εκεί.
    Συμφωνω και επαυξανω. Πραγματι το armorall περιεχει σιλικονουχα βαση, ως εκ τουτου δεν θα το προτεινα. Σκλυραινει το ταμπλω και σε βαθος χρονου το ξεραινει σε βαθμο που δημιουργει σκασιματα!!
    Μια γυναικα δεν ξεχνα ποτε εναν αντρα που ειχε. Ενας αντρας δεν ξεχνα ποτε μια γυναικα που δεν ειχε..

  9. #28
    Εγγραφή
    24-02-10
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μονον νερο με ενα στεγνο πανακι για το ταμπλω και στα σημαδια λιγο καθαρο οινοπνευμα. Μην ξοδευετε χρηματα για χημικα,τοξικα και σιλικονες για να καταστρεψετε το αυτοκινητο σας.

  10. #29
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.302
    Thanked
    435
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    εγω το καθαριζω με νερακι και μια φορα το μηνα βαζω το γαλακτομα της autoglym.

    Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MΙΑ Μ3!!!

  11. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Maybach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονον νερο με ενα στεγνο πανακι για το ταμπλω και στα σημαδια λιγο καθαρο οινοπνευμα. Μην ξοδευετε χρηματα για χημικα,τοξικα και σιλικονες για να καταστρεψετε το αυτοκινητο σας.
    ΠΟΤΕ οινόπνευμα στα πλαστικά, γιατί τα ξεθωριάζει και εννοείται ότι δεν απομακρύνει καμία γρατζουνιά. Το καθαρό οινόπνευμα είναι χρήσιμο, μόνο αν έχουν πέσει χοντρά ρετσίνια στο αμάξωμα και δεν βγαίνουν με κανένα άλλο τρόπο (όπως πλύσιμο, tar removers κλπ). Και εκεί, θέλει πολλή προσοχή η όλη διαδικασία ώστε να μη δημιουργήσει θαμπάδα (κάτι που η βενζίνη κάνει πάντα, γι'αυτό και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται) και σχολαστικό πλύσιμο μετά.

    Τα πανάκια είναι μια χαρά και ακόμα καλύτερα είναι τα swiffer, που μαγνητίζουν τη σκόνη του ταμπλό πανεύκολα. Από εκεί και πέρα, αυτό δεν αρκεί, αφού το εσωτερικό δεν προστατεύεται από τις ακτίνες του ήλιου, με αποτέλεσμα να ξεθωριάζει και να ξηραίνεται. Γι'αυτό πρέπει, όπως είπα και προηγουμένως, να περνιέται ειδικό γαλάκτωμα που να ενυδατώνει και να προσφέρει αντηλιακή προστασία στο ταμπλό και παράλληλα δίνει και ένα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα από το απόλυτο τίποτα.

    Γύρω στις 4 φορές (μπορεί κάποιος να βάζει και πιο συχνά, εγώ βάζω κάθε μήνα περίπου) το χρόνο γαλάκτωμα λοιπόν (εννοείται αν είναι καθαρό το εσωτερικό, αλλιώς το καθαρίζουμε πρώτα με κάποιο all purpose cleaner στην κατάλληλη αναλογία) και ενδιάμεσα πέρασμα με πανάκια που να απορροφούν τη σκόνη και το ταμπλό θα είναι πάντα σε άψογη κατάσταση.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP