Σελίδα 4 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 479

Θέμα: F20 116i br-performance tuning

  1. #31
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4 DCT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα μωρε Στεφανε....μην φορτωνεις.....απο νουμερα ολοι οι βελτιωτες τα φουσκωνουν....
    Δεν φορτώνω ρε συ, απλά μου φαίνονται υπερβολικά τα νούμερα που διαβάζω για απλά remap και τπτ άλλο..
    Detailing Madness

  2. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    Z4 DCT (18-01-15)

  3. #32
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εσείς εδώ μου λέτε ότι βγάζει 220 άλογα..
    Μακάρι....
    Το 28άρι μοτέρ που είναι stock 245 άλογα πού πάει δηλαδή? Στα 345 με remap?
    Γιατί γνωρίζω πολυ καλά ότι με προγραμμα φίλτρο και εξάτμιση πάει στα 310-315....
    Το 28αρι μοτέρ μόνο με πρόγραμμα το δίνουν 290 άλογα με 45 κιλά ροπή και το stage 2 (εξάτμιση με sport καταλύτη και individual remap πάνω στο δυναμόμετρο) στα 310 άλογα με 48 κιλά ροπή. Άρα τα νούμερα που γνωρίζεις για το εν λόγω μοτέρ επιβεβαιώνονται επακριβώς και από την συγκεκριμένη εταιρεία .
    Σε κάθε περίπτωση -και προκειμένου να μας λυθεί η απορία- καλό θα ήταν όσοι τελικά προχωρήσουν σε αναβάθμιση από την εν λόγω εταιρεία, πριν στείλουν την ecu για remap να πάνε σε ένα αξιόπιστο δυναμόμετρο για μια μέτρηση stock specs και μετά να πάνε στο ίδιο dyno για μια μέτρηση με την νέα ecu. Πιστεύω ότι δεν λένε μπαρούφες και τα σχόλια που διαβάζω σε ξένα forums είναι θετικά. Θα ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες σύντομα που θα προσφέρουν remap στις f series.

  4. #33
    Εγγραφή
    04-07-14
    Περιοχή
    Künzelsau
    Μηνύματα
    207
    Thanked
    207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω αν φανω χρησιμος ή θα πω σαχλαμαρες...Επειδη θα ηθελα να βοηθησω...Διαβασω αυτην την στιγμη στο site μιας εταιριας με "εδρα" το Dubai και "υποκαταστημα" σχεδον απεναντι απο το σπιτι μου οτι η 116 :
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosT : 18-01-15 στις 19:56 Αιτία: Αλλαγη φωτο

  5. #34
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 28αρι μοτέρ μόνο με πρόγραμμα το δίνουν 290 άλογα με 45 κιλά ροπή και το stage 2 (εξάτμιση με sport καταλύτη και individual remap πάνω στο δυναμόμετρο) στα 310 άλογα με 48 κιλά ροπή. Άρα τα νούμερα που γνωρίζεις για το εν λόγω μοτέρ επιβεβαιώνονται επακριβώς και από την συγκεκριμένη εταιρεία .
    Σε κάθε περίπτωση -και προκειμένου να μας λυθεί η απορία- καλό θα ήταν όσοι τελικά προχωρήσουν σε αναβάθμιση από την εν λόγω εταιρεία, πριν στείλουν την ecu για remap να πάνε σε ένα αξιόπιστο δυναμόμετρο για μια μέτρηση stock specs και μετά να πάνε στο ίδιο dyno για μια μέτρηση με την νέα ecu. Πιστεύω ότι δεν λένε μπαρούφες και τα σχόλια που διαβάζω σε ξένα forums είναι θετικά. Θα ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες σύντομα που θα προσφέρουν remap στις f series.
    Συμφωνούμε απόλυτα σε αυτά που λέμε
    Εφόσον λοιπόν το 28άρι με ΦΠΕ παίρνει 65-70 άλογα πώς είναι δυνατόν το 16άρι να παίρνει μόνο με remap 80-85 άλογα...?
    Αυτή είναι η απλή απορία μου
    Detailing Madness

  6. #35
    Εγγραφή
    04-07-14
    Περιοχή
    Künzelsau
    Μηνύματα
    207
    Thanked
    207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδη δεν φαινονται τα γραμματα με κοκκινο χρωμα στην φωτογραφια τα ξαναγραφω:
    170ps
    250Nm
    225km/h
    7.40s

  7. #36
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε απόλυτα σε αυτά που λέμε
    Εφόσον λοιπόν το 28άρι με ΦΠΕ παίρνει 65-70 άλογα πώς είναι δυνατόν το 16άρι να παίρνει μόνο με remap 80-85 άλογα...?
    Αυτή είναι η απλή απορία μου
    Για την f20 με sport εξάτμιση, intercooler και individual remap δίνει 240 άλογα.
    Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση το πόσο βελτιώνεται ένα άλλο μοτέρ. Μπορεί ένα τρίλιτρο μοτέρ με ΦΠΕ να παίρνει 50 άλογα, αυτό σημαίνει ότι τα 70 άλογα που παίρνει με ΦΠΕ ο δίλιτρος δεν υπάρχουν?

  8. #37
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την f20 με sport εξάτμιση, intercooler και individual remap δίνει 240 άλογα.
    Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση το πόσο βελτιώνεται ένα άλλο μοτέρ. Μπορεί ένα τρίλιτρο μοτέρ με ΦΠΕ να παίρνει 50 άλογα, αυτό σημαίνει ότι τα 70 άλογα που παίρνει με ΦΠΕ ο δίλιτρος δεν υπάρχουν?
    Ώπα, μιλήσαμε μόνο με ένα remap, όχι εξάτμιση, intercooler...
    Εκεί μου φαίνεται το περίεργο του πράγματος...
    Detailing Madness

  9. #38
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο Q5 ρε παιδιά, πλάκα κάνετε? Το μαστόδοντο ζυγίζει 2 τόνους και κάνει τα 0-100 σε 8.5 sec. Μετά από τα 140 λόγω βάρους, αεροδυναμικής και μόνιμης τετρακίνησης η επιτάχυνση πέφτει αισθητά. Σιγά το GTI. Είχα κάνει πλάκα σε αρκετά Q5 με το δίλιτρο τουρμπάτο forester όταν ήταν μόνο με εξάτμιση, χωρίς ούτε πρόγραμμα. Μια f20 με 220 άλογα θα καταπίνει όχι Q5 αλλά πολύ πιο γρήγορα αυτοκίνητα. Τα 0-100 θα τα κάνει γύρω στα 7 sec και οι ρεπρίζ θα βελτιωθούν θεαμτικά. Για να έχετε μια τάξη μεγέθους, η hartge έχει μετρήσει την stock 116 στο 80-180 στα 27,63 sec. Με τον παράλληλο της εταιρείας η 116 πάει στα 171 άλογα και είναι 5 sec πιο γρήγορη από την stock 118 στην ίδια μέτρηση. Φανταστείτε τώρα πώς θα πηγαίνει με 220 άλογα με κανονικό πρόγραμμα, όχι παράλληλο εγκέφαλο...
    Blacktan, αναμένω με ενδιαφέρον την εμπειρία σου, σκέφτομαι και εγώ να βάλω στην δικιά μου diesel πρόγραμμα της br performance (150 άλογα και και 32 κιλά ροπή υπόσχονται).
    Κεγω περιμένω εσένα για να σε ακολουθησω στο δικο μου πετρέλαιο!

  10. #39
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο Q5 ρε παιδιά, πλάκα κάνετε? Το μαστόδοντο ζυγίζει 2 τόνους και κάνει τα 0-100 σε 8.5 sec. .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  11. #40
    Εγγραφή
    08-10-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    145
    Thanked
    262
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το θεμα για το ποσα αλογα θα κερδισει με ενα remap ,δεν ειναι ποσα κυβικα ειναι αλλα ποσο ''πιεσμένο'' ειναι το μοτερ στην εργοστασιακη του εκδοση.
    Εδω μιλάμε για ενα μοτερ το οποιο σε νορμαλ εκδοση (τόσα βγάζει και ο ανταγωνισμος) αποδίδει 170 αλογα.Για λογους μαρκετινγκ βγαινει και σε detuned εκδοση με 136 αλόγα.Το να πάει απο τα κανονικα 170 στα 220 αλογα με προγραμμα για 100αρα βενζινη δεν ειναι καθολου παραλογο.

    Γιατι φαινεται περιεργο ενα τουρμπάτο μοτερ να πάρει +80 αλογα μονο με προγραμμα και δεν φαινεται περιεργο το να αποδίδει μονο 136 αλογα απο 1600cc ενω μιλάμε για τουρμπο μοτερ και ο ανταγωνισμος σε αντιστοιχα μοτερ βγάζει 180 ή και περισσοτερα αλογα?

    Υ.Γ.Αντιστοιχο detuned μοτερ μπαινει και στα Audi A4 στα 1800cc-120Hp το οποίο μονο με προγραμμα κερδίζει +100 αλογα και φτάνει στα 220 .

  12. The Following User Says Thank You to rallakias For This Useful Post:

    Panos 316T (18-02-15)

Σελίδα 4 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP