Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: αμορτισερ και ελατηρια για bmw E46

  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-14
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Exclamation αμορτισερ και ελατηρια για bmw E46

    χαιρετω ολη την κοινοτητα.

    θα ηθελα την βοηθεια οποιων φιλων μπορουν να με βοηθησουν.
    εχω μια bmw 316 τετραπορτη του 2004 με τους 115 ιππους. Την ειχα αγορασει
    το 2005 απο ιδιωτη ο οποιος ειχε αλλαξει ελλατηρια με αποτελεσμα να ειναι αρκετα χαμηλωμενη κυριως στους πισω τροχους. Επειδη ηρθε ο καιρος να αλλαξω αμορτισερ και επειδη με κουρασε το γεγονος οτι εβρισκα απο κατω με το παραμικρο αναχωμα θελω να τα συνδυασω και τα δυο μαζι. μηπως ξερει καποιος τι αμορτισερ και τι ελατηρια βαζει η μαμα εταιρεια. επειδη ξερω οτι η εταιρεια ειναι αρκετα ακριβη θελω να τα αγορασω μονος μου και να τα παω καπου να μου τα τοποθετησουν. Θελω να βαλω ακριβως τα πραγματα ετσι οπως βγηκε απο το εργοστασιο, με τις ιδιες προδιαγραφες. πχ μηκος ελατηριων, σκληροτητα και μαρκα αμορτισερ η οτιδηποτε τελος παντων θα με βοηθησει να παω να τα αγορασω. ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αμορτιστερ ψαξε Sachs Super Touring. Ειναι σαν τα ΟΕΜ αλλα λιιιιιιιιιγο πιο σκληρα, η BMW ζητησε τα OEM (Τα ιδια της Sachs) με πιο μαλακες προδιαγραφες. Μηκος μαμα ελατηριου δεν θυμαμαι.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ελατήρια που το στήνουν στο εργοστασιακό ύψος βγάζει σίγουρα η mad.
    Δεν είναι τα oem.
    Είναι επώνυμα στα εργοστασιακα πρότυπα.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εαν θες, πας σε αντιπροσωπο μαζι με το vin number του αυτοκινητου και παιρνεις oem γνησια ελατηρια (εαν δεν λυποθυμισεις πρωτα απο την τιμη που θα ακουσεις)
    E90 N46B20 montego blue

  5. #5
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ρίξε και μια ματία στο Car.gr για OEM μεταχείρω,
    πιστεύω με 50¤ ίσως να βρεις απο κανένα μαντρά.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχοντας το ιδιο αμαξι ακριβως .....προτεινω:
    Μαμα m-pack ελατηρια (1,5 ποντους χαμηλωμα σε σχεση με τα μαμα)- αλλα δυσκολα τα βρισκεις- σε συνδυασμο με sachs advantage (αν θυμαμαι καλα 20% πιο σκληρα πο τα μαμα m pack) !
    Προσωπικη αποψη : Value for money οσο σιφχτο πρεπει για χρηση στους δρομους ( πολυ καλυτερα απο τα απλα μαμα αμορτισερ) και απο εμφανιση ο 1,5 ποντος δειχνει αλλα οχι οσο πρεπει !
    Μεση λυση εν ολιγης!


    edit: Γνωστες ? Τα sachs advantage παιρνουν χαμηλωμα ? Eibach ?
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-14
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    409
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειμαι κι εγω για παρομοια δουλεια αυτον τον καιρο 316 sedan.
    Μαλιστα εμενα ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε τοποθετησει M-pack μπροστα και Schnitzer πισω. Το αν δουλευει σωστα δεν μπορω να το πω με σιγουρια, αλλα ισως να παταει λιγο καλυτερα πισω.
    Το drop ειναι 15mm μπροστα και 30mm πισω αν θυμαμαι καλα.
    Αυτο που σκεφτομουν ειναι ή να βαλω τα Super Touring αφηνωντας αυτα τα ελατηρια κι ας χρειαστει να τα αλλαξω νωριτερα (ειδικα τα πισω), ή Koni SR.T. Εχω βρει μεταχειρισμενα Eibach Pro, αλλα αρκετα φθηνα, αλλα ειναι απο touring! Γνωριζει καποιος αν παιζει θεμα? Ναι θα υπαρχει καποια ελαχιστη διαφορα στις προδιαγραφες (κιλα κλπ) αλλα οκ..

    Τελος, ισως και λιγο off-topic, ξέρει καποιος αν το αμορτισερ των Sachs Performance μπορει να συνδυαστει με m-pack ελατηριο αντι των δικων του Sachs? Το λεω γιατι το χαμηλωμα των Sachs ειναι γυρω στα 35mm. Αυτο που δεν ξερω ειναι το μηκος του καλαμιου, και αν αυτο ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να κουμπωνει στο ελατηριο.

    Ελπιζω οι οποιες απαντησεις να βοηθήσουν και τον φιλο vaggos.

    Sent from my OnePlus One using Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP