Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Βλάβη σε Σασμάν E46 VALVETRONIC 318CI

  1. #21
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν φταιει παντα το σασμαν....εγω απο τον οικογενειακο μ κυκλο μπορω να σκεφτω ολα τα αμαξια καμια 20αρια και πολλα πανω απο 300.000 και με φορτωματα ανωμαλους δρομου κλπ ποτε κανενα δεν επαθε τιποτα ουτε το σασμαν ουτε το διαφορικο......και ποτε δεν αλλαχτηκαν βαλβολινες.......φταιει η χρηση...και δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα....
    ο ανθρωπος ειναι αυτος που τα χαλαει......
    ειμαι της λογικης να αγοραζω μεταχειρισμενα γτ τα καινουρια ειναι πολλα λεφτα που σε ενα χρονο στην ουσια τα εχεεις χασει....αλλα..
    αλλα ποσες φορες εχω δει στο δρομο ανθρωπους να οδηγανε τοσο ατσαλα να ακρφωνουν ταχυτητες να ανεβαινουν ανηφορες με λαθος ταχυτητα και να ειμαι στο πεζοδρομια και να ακουω τετοια πυρακια τετοιους μεταλλικους θορυβους να βγαινουν απο την κακομοιρα τη μηχανη και να λεω μεσα μου.."να ενα τετοιο μεταχειρισμενο θα μπορουσες να αγορασεις......"
    ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ξερει να οδηγαει...
    δεν ξερει τι συμβαινει οταν πατας συμπλεκτη και γτ ξεκινα να προχωραει το αμαξι......
    προφανως ο προηγουμενος στη συγκεκριμενη περιπτωση το χαλασε.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIMITr|S : 15-09-14 στις 19:27

  2. The Following 8 Users Say Thank You to DIMITr|S For This Useful Post:

    A8hnaios (15-09-14), BILL007 (15-09-14), chrisgiapz3 (15-09-14), diosak (17-09-14), sfilintas (15-09-14), tokiko (15-09-14), Vassilis ///M (16-09-14), Βασιλης (15-09-14)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14074
    Rides
    1

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ξερει να οδηγαει...
    δεν ξερει τι συμβαινει οταν πατας συμπλεκτη και γτ ξεκινα να προχωραει το αμαξι......

    προφανως ο προηγουμενος στη συγκεκριμενη περιπτωση το χαλασε.....
    και στο παραπάνω!!!!



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Βασιλης (15-09-14)

  5. #23
    Εγγραφή
    27-08-14
    Περιοχή
    Δυτικά προάστια
    Μηνύματα
    18
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν το χαλασε απλα του αλλαξε τα φωτα..... και δεν φαινοταν πριν το παρω οτι ηταν χαλια...

  6. #24
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το τριξιμο ειναι απο συχρονιζε,το οποιο εχει κατι μπρουτζινα κωνικα δαχτυλιδια που ολισθενουν και βοηθανε στην ομαλη εμπλοκη του αξονα με το συχρονιζε.
    Αυτο γιατι ο προτευων αξονας και ο κινουμενος εχουν συνεχη κινηση.
    Την δουλεια την κανει ο ενδιαμεσος που ειναι και ο συχρονιζε.

  7. The Following User Says Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    BILL007 (15-09-14)

  8. #25
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φιλε διαβασα το προβλημα σου,και βιδωθηκα.
    Στον ντενεκε που σου ειπε οτι θα στρωσει το κιβωτιο με αλαγη δισκου μην ξαναπας.Τι δουλεια εχει το ξεκουμπωμα ταχυτητας με τον δισκο
    ?
    Αυτο ειναι καθαρα θεμα γραναζιων.Η δεν εφαπτουν καλα με τον πρωτευον και ξεκουμπωνει η ταχυτητα,η ξεσιχρονιστηκε η φουρκετα.(πραγμα δυσκολο)
    Ο αλλος πονιριδης που σου πηρε 60ε για 2λιτ. βαλβολινης,τι σου εβαλε που ηταν τοσο ακριβες?
    Μην σας δουλευη η καθε μαϊμού για να τα αρπαξει.Ψαξτε, ρωτηστε,γραφτε εδω μεσα πριν κανετε κατι.Ολο και καποιος θα βρεθει να πει κατι.Πριν λιγες μερες γραφαμε για τον Bazil για το ιδιο ακριβως προβλημα.
    Παρομοίως...

  9. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    BILL007 (15-09-14)

  10. #26
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω για το τελευταίο προσωπικά αμφιβάλλω ύστερα απο τόσα που έχω ακούσει και δει...

    Ισως ο κακός δαίμονας τους είναι τα "lifetime" λάδια...Αν αλλάζει κάποιος κάθε 50.000 νομίζω ότι θα του κρατήσει. Επειδή όμως το 99% των περιπτώσεων έχουν ισα με 100.000+ και δεν έχουν κάνει ποτέ αλλαγή, βάζουν υποψηφιότητα για να γίνει η ζημιά...

    Και μιας και που το έφερε και η κουβέντα και τα διαφορικά δεν είναι έξω απο το παιχνίδι... Στον ίδιο παρανομαστή βρίσκονται...

    Οπότε αν δεν έχεις αλλάξει, κάνε και εκεί μια αλλαγή για να έχεις το κεφάλι σου όσο το δυνατό πιο ήσυχο...
    ενταξει, οχι κ στα 50κ χλμ αλλαγη..δεν ειναι κ λαδια κινητηρα. εδω εχουν φτασει τα λαδια να αλλαζονται στα 30κ χλμ (γαλλικα μοντελα) ενω και στο δικο μου βγαινει αλλαγη λαδιων στα 45κ χλμ!!! (Ε90, Ν46) εννοειται δεν τα αφηνεις πανω απο χρονο / 10κ χλμ..
    παντως σιγουρα μια αλλαγη με σωστες βαλβολινες μονο καλο θα κανει στο κιβωτιο αλλα οχι κ καθε 50κ..
    προσωπικα τις αλλαξα στα 74κ χλμ κ μπορω να πω οτι ηταν μια χαρα αρκετα καθαρες με το χρωματακι τους. επισης αλλαξα κ στο διαφορικο που δεν εχει καν ταπα αφαιρεσης βαλβολινων και πρεπει να τις αντλησεις εσυ (ενω στο κιβωτιο υπαρχουν 2 ταπες πληρωσης και αφαιρεσης) κ εκει το χρωμα ηταν τελειως καθαρο.
    σιγουρα η κακη χρηση παιζει σπουδαιο ρολο στα κιβωτια.
    ελπιζουμε ο φιλος να ξεμπερδεψει οσον το δυνατον πιο ανωδυνα-οικονομικα.
    φιλικα,
    λευτερης
    E90 N46B20 montego blue

  11. The Following 4 Users Say Thank You to Lefterisk For This Useful Post:

    BILL007 (16-09-14), diosak (17-09-14), sfilintas (16-09-14), Vassilis ///M (17-09-14)

  12. #27
    Εγγραφή
    27-08-14
    Περιοχή
    Δυτικά προάστια
    Μηνύματα
    18
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.
    Ακούω γνώμες....... Πήγα σήμερα σε άλλο συνεργείο BMW εξουσιοδοτημένο και μου είπε ο τύπος να σημειώσω το έκανε βόλτα το τέσταρε το ζόρισε και κατέληξε : δεν έχει λέει πρόβλημα το σασμάν (συγχρόνιζε -γρανάζια κτλ ) αν αλλάξουμε βαλβολήνες με πιο λεπτές και βάλουμε ένα συνθετικό λυπαντικό θα είναι κομπλέ. Τιμή για αυτά 28,00Ε βαλβολ. + 37,00 ε λιπαντικό = 65,00euro
    βέβαια μου είπες πως αν ντε και καλά θέλω να το αλλάξω επειδή έχω καεί μου το αλλάζει.
    για πείτε τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?????

  13. #28
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω θα το αφηνα ετσι μεχρι να χαλασει!(αν χαλασει) και δεν παιρνει καθολου τη 2α

  14. #29
    Εγγραφή
    27-08-14
    Περιοχή
    Δυτικά προάστια
    Μηνύματα
    18
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν την παίρνει το πρωί (την γρατζουνάει) που είναι κρύο μετά από κάνα δεκάλεπτο μια χαρά είναι. θέλει αλλαγή η βαλβολήνη που μου έβαλε το Σάββατο είναι πολύ χοντρή 75/90 και ο κατασκευαστής μου είπαν ότι δίνει πιο λεπτή δεν θυμάμαι πόσο μου είπε θα το ψάξω. και εγώ αυτό λέω να κάνω.

  15. #30
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    75-90 mtf lt2 ειναι η βάλβολινες που χρειάζεσαι ,είσαι σίγουρος ότι στην άλλαγη μπήκε
    75-90?

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP