Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: e46 υψηλη καταναλωση

  1. #41
    Εγγραφή
    26-08-12
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    198
    Thanked
    143
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Επειδή έχω και εγω πρόβλημα με κάψιμο λαδιού στον κινητήρα πόσο περίπου να υπολογίζω?

    Για το θέμα τις κατανάλωσης , μήπως είναι το οτι είχε βγάλει την μπαταρίαο μάστορας και κάνει τις μετρήσεις απο την αρχή?
    H ζωη ειναι μικρη......
    Driftare περισσοτερο!!!

  2. #42
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή e46 υψηλη καταναλωση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή έχω και εγω πρόβλημα με κάψιμο λαδιού στον κινητήρα πόσο περίπου να υπολογίζω?

    Για το θέμα τις κατανάλωσης , μήπως είναι το οτι είχε βγάλει την μπαταρίαο μάστορας και κάνει τις μετρήσεις απο την αρχή?

    Τι κινητήρα έχεις φίλε μου; Αν βγει η μπαταρία μηδενίζει κ μετράει απ την αρχή, συνήθως "διαβάζει" μεγάλη αυτονομία.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JiMk86 : 25-06-14 στις 10:22
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  3. #43
    Εγγραφή
    26-08-12
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    198
    Thanked
    143
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα Δημήτρη. Έχω το n42. Πόσο περίπου να υπολογίζω το κόστος για τσιμουχάκια βαλβίδων? Για την μπαταρία το ανάφερα και εγώ επειδή την έπαθα. Μετά ήμουν με χάπια πιέσεως απο τις καταναλώσεις που έγραφε... χαχαχαχα
    H ζωη ειναι μικρη......
    Driftare περισσοτερο!!!

  4. #44
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα Δημήτρη. Έχω το n42. Πόσο περίπου να υπολογίζω το κόστος για τσιμουχάκια βαλβίδων? Για την μπαταρία το ανάφερα και εγώ επειδή την έπαθα. Μετά ήμουν με χάπια πιέσεως απο τις καταναλώσεις που έγραφε... χαχαχαχα

    Δε γνωρίζω τιμές ανταλακτικών, αν ψάξεις στο ιντερνετ κάτι θα βρεις αν ξέρεις τον τύπο του μοτέρ σου ακριβώς+εργατικά μηχανικού. Επίσης μη ξεχνάς όταν πας να ανοίξεις μηχανή δε ξέρεις από που χάνει, δηλαδή μπορεί να τη γλυτώσεις με μια απλή αλλαγή τσιμουχάκια κ ελατήρια μέχρι κ μπλοκ, ποστόνι κλπ. Γνώμη μου αν δε καπνίζει απο πίσω άστο μέχρι να παραδώσει πνεύμα κ βλέπεις τι κάνεις. Συμπίεση έχεις μετρήσει; Απο φλάτζες είσαι οκ; Λερώνεις το γκαράζ σου; Πόσα χιλιόμετρα έχει η μηχανή;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  5. #45
    Εγγραφή
    13-10-13
    Μηνύματα
    769
    Thanked
    1395
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πες μας πόσο λάδι συμπληρώνεις με μία "μέση" οδήγηση πόσα χιλιόμετρα; Μή μας πείς 500ml στις 10.000 θα γελάσει κ ο κάθε πικραμένος....


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Από 330 θέλω να μεγαλώσω να γίνω M3.

  6. #46
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Επειδή έχω και εγω πρόβλημα με κάψιμο λαδιού στον κινητήρα πόσο περίπου να υπολογίζω?

    Για το θέμα τις κατανάλωσης , μήπως είναι το οτι είχε βγάλει την μπαταρίαο μάστορας και κάνει τις μετρήσεις απο την αρχή?
    Αν και το συγκεκριμενο θρεντ εχει να κανει με την καταναλωση καυσιμου...
    Να σου πω.

    Πρεπει να το δει μηχανικος για να σου πει τι να υπολογιζεις.
    Μπορει να θελει μονο τσιμουχακια βαλβιδων.
    Μπορει να θελει και οδηγους.
    Μπορει βεβαιως και να το καιει απο τα ελατηρια των πιστονιων.
    Και μπορει να ειναι η κουρτινα 4 (ολα τα παραπανω).

    Οπως και να εχει πριν σχηματισεις εικονα για το τι λαδι καταναλωνει η μηχανη ελεγξε τον διαχωριστη λαδιου.

    Και πριν απ ολα αυτα μαζεψε τυχον διαρροες.

    Επισης αν μιλησεις με μηχανικο πιθανατοτα θα σου πει οτι ακομα και μεχρι 1 λιτρο ανα 1000 χλμ ειναι ανεκτο στα bmw
    Στις αναλογιες διχρονου αρχιζεις να ανησυχεις

  7. #47
    Εγγραφή
    26-08-12
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    198
    Thanked
    143
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το μοτερ έχει 178000 χλμ. Καπνίζει λιγάκι απο πίσω. Διαρροές δέν έχω. Πάντως απο σεπτέμβρη λέω να το πάω στο μάστορα για ένα extreme makeover... χαχαχαχα
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
    H ζωη ειναι μικρη......
    Driftare περισσοτερο!!!

  8. #48
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοτερ έχει 178000 χλμ. Καπνίζει λιγάκι απο πίσω. Διαρροές δέν έχω. Πάντως απο σεπτέμβρη λέω να το πάω στο μάστορα για ένα extreme makeover... χαχαχαχα
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
    Ααααα... Αμα καπνιζει σιγουρα καιει το κατιτις του...
    Το λοιπον... Μπακαλιστικα τωρα...

    Περιπτωση 1. Το αφηνεις ρελαντι να δουλεψει λιγο. Φευγοντας γκαζωνεις και αφηνει ντουμανι. Μετα απο λιγο δεν βγαζει τπτ.
    Νταξει ολοι το κοιτανε περιεργα αλλα εισαι σε καλο δρομο.
    Ειναι απο βαλβιδες.
    Οσο η μηχανη γουργουριζει στο ρελαντι, το λαδι απο τις βαλβιδες εισαγωγης συγκεντρωνεται και ειναι ετοιμο να κανει ντου μεσα στον κυλινδρο με το που θα δωσεις γκαζι.
    Κοιτας οδηγους - τσιμουχακια.

    Περιπτωση 2. Με το παραπανω τεστ (καμποση ωρα ρελαντι και μετα εκκινηση) δεν αυξανεται το καπνισμα αλλα...
    Αλλα εχεις παρατηρησει (απο καποιο αλλο αυτοκινητο) οτι το καπνισμα αυξανεται σε υψηλο φασμα περιστροφης και σε φορτιο γενικα...
    Bad news... μπιστονι ελατηριο προβλημα.

    Ξαναλεω οτι ειναι μπακαλιστικα τα τεστ και σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να ισοσταθμισουν μια ματια εμπειρου μηχανικου.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    Kazakos Garage (26-06-14), zaharias (26-06-14)

  10. #49

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα αν και καινούργιος εδώ, πολύ παλιός με BMW. Θα ήθελα να ρωτήσω τελικά η επισκευή Vanos βοηθάει στην μείωση της κατανάλωσης ;
    Πως καταλαβαίνουμε οτι χρειαζεται επισκευή αν δεν ακούγεται τίποτα ;
    Το διαγνωστικό μου βγάζει άγνωστη βλάβη σε αισθητήρα εκεντροφόρου εξαγωγής.
    Εχω 300.000χιλ BMW E46 M54.
    Εχω πρόβλημα με υψηλή κατανάλωση που παλιότερα δεν είχα. Η βελόνα της κατανάλωσης μολις αγγίζω το γκαζι τρελένεται και πάει τέρμα. Τα εχω ψάξει όλα και δεν βρίσκω αιτία. 20€ βενζίνη 70 χιλιόμετρα το πολύ. Δεν εχει άψογες επιδώσεις αλλά δουλεύει άψογα. Μερικές φορές στα ελαφρά ανοίγματα ακούγετε κάτι σαν πιράκια.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP