Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: σαμπουαν με κερι της bmw

  1. #11
    Εγγραφή
    20-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    446
    Thanked
    432
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι όμως, ο συλλέκτης προϊόντων detailing () δεν έχει δοκιμάσει το σαμπουάν της bmw.

    Φίλε μου, δυστυχώς δεν ξέρω ποια εταιρεία κατασκευάζει το συγκεκριμένο σαμπουάν για να σου πω δυο λόγια. Ας κάνω κάποια εικασία όμως. Aπ'ό,τι είπες, έχει και κερί, άρα αποκλείεται να είναι meguiars (αφού μόνο η τελευταία της σειρά, που κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες, έχει σαμπουάν με κερί, όσο περίεργο κι αν φαίνεται), οπότε το πιο πιθανό είναι να είναι κατασκευής sonax. Το σαμπουάν της sonax με κερί είναι πολύ καλό, αλλά όχι όσο το απλό (sonax gloss shampoo) που είναι το κορυφαίο για τα λεφτά του. Αν είναι άλλης εταιρείας τώρα, δεν ξέρω και δεν έχει νόημα να απαριθμήσω τις μισές εταιρείες της αγοράς.

    Πάντως, δε βλέπω το λόγο να αγοράσεις το σαμπουάν της bmw, αφού πας στο πράκτικερ και παίρνεις με 7 ευρώ το sonax που ανέφερα προηγουμένως και καθάρισες. Έπίσης, πολύ καλά σαμπουάν είναι το meguiars NXT και το κορυφαίο (που δοκίμασα πρόσφατα και είναι φοβερό) insta finish wash'n wax. Άρα, αντί να ψάχνεσαι με το σαμπουάν της bmw, πάρε κάποιο από αυτά που είναι εγγυημένα καλά...
    Εγω χρησιμοποιουσα το σαμπουαν της bmw, το οποιο πηρα επειδη απλα ηταν της bmw και δεν το εψαξα παραπανω...Απο που μπορω να αγορασω το κορυφαιο ''insta finish wash'n wax'' οπως λες

  2. #12
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιώργο, όπως έχω πει και στο αντίστοιχο thread για το Williams, πλέον ΔΕΝ χρειάζεται να αγχώνεσαι για το αυτοκίνητο.

    Το σαπουνάκι που έχεις μια χαρά είναι, αλλά και με AVA να το πλένεις το williams ΔΕΝ βγαίνει έτσι εύκολα. Η εταιρεία λέει ότι αντέχει πολύ περισσότερους από ''500 car wash cycles'' και αναφέρεται σε τούνελ με ....βούρτσες.

    Κοιμήσου ήσυχος....η γυαλάδα στο Μ6 is here to stay....


  3. #13
    Εγγραφή
    20-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    446
    Thanked
    432
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, όπως έχω πει και στο αντίστοιχο thread για το Williams, πλέον ΔΕΝ χρειάζεται να αγχώνεσαι για το αυτοκίνητο.

    Το σαπουνάκι που έχεις μια χαρά είναι, αλλά και με AVA να το πλένεις το williams ΔΕΝ βγαίνει έτσι εύκολα. Η εταιρεία λέει ότι αντέχει πολύ περισσότερους από ''500 car wash cycles'' και αναφέρεται σε τούνελ με ....βούρτσες.

    Κοιμήσου ήσυχος....η γυαλάδα στο Μ6 is here to stay....

    Καταλαβα,θα θελω να το πλυνω και δεν θα χρειαζεται

  4. #14
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιά ερώτηση για τον Κώστα αλλά και τον Αρη, τους επαίοντες

    Το αμάξι μου αν και λαμποκοπά, έχει αρκετή αραχνούλα που μάλλον προέρχεται από αυτόματο πλύσιμο σε βούρτσες.
    Τώρα το συγκεκριμένο πλυντήριο έχει αλλάξει όλο το τούνελ του με πιό σύγχρονο που πλένει με διάφορες διαβαθμίσεις, όπως με 1 κερί, 2 κλπ.
    Δεν είμαι σε θέδη να γνωρίζω τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν αυτά η είναι θέμα μάρκετινγκ η και εντυπωσιασμού του πελάτη.
    Μου τόνισε όμως πως στις βούρτσες οι νάυλον ίνες έχουν αντικατασταθεί με κομμάτια από ειδικό πανί που δεν δημιουργεί αράχνη.
    Αραγε αυτό είναι αλήθεια η όχι.
    Πάντως ξεκίνησα να ζητώ πλύσιμο στο χέρι και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  5. #15
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέμα μάρκετινγκ η και εντυπωσιασμού του πελάτη.

    Μου τόνισε όμως πως στις βούρτσες οι νάυλον ίνες έχουν αντικατασταθεί με κομμάτια από ειδικό πανί που δεν δημιουργεί αράχνη.
    Αραγε αυτό είναι αλήθεια η όχι.
    Πάντως ξεκίνησα να ζητώ πλύσιμο στο χέρι και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.

    Εϊναι γεγονός ότι τα Wettex (βετέξ) πανιά αντί για τις βούρτσες τραυματίζουν λιγότερο το αυτοκίνητο, δεν παύουν όμως να το μαστιγώνουν με αρκετή ταχύτητα. Εκτός αυτού αφήνουν και κάποια σημεία άπλητα...

    Να συνεχίσεις με το hand wash, ή ακόμα και με touchless, αρκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση (touchless) το αμάξι να πλένεται τακτικά και να μη προλαβαίνει να βρωμίσει πολύ στα ενδιάμεσα διαστήματα.

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    gant (16-04-10)

  7. #16
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εϊναι γεγονός ότι τα Wettex (βετέξ) πανιά αντί για τις βούρτσες τραυματίζουν λιγότερο το αυτοκίνητο, δεν παύουν όμως να το μαστιγώνουν με αρκετή ταχύτητα. Εκτός αυτού αφήνουν και κάποια σημεία άπλητα...

    Να συνεχίσεις με το hand wash, ή ακόμα και με touchless, αρκεί στη συγκεκριμένη περίπτωση (touchless) το αμάξι να πλένεται τακτικά και να μη προλαβαίνει να βρωμίσει πολύ στα ενδιάμεσα διαστήματα.
    Το touchless τι είναι ρε Κώστα; Mόνο με πίεση στο χέρι δηλαδή;

    Ρωτώ επειδή με το hand wash στην αρχή χρησιμοποιεί πίεση σε όλο το αμάξι, στις ζάντες, τους θόλους και κατόπιν παίρνει κουβά και σφουγγάρι, τώρα τι υλικό χρησιμοποιούν για σαπουνάδα, ο θεός και η ψυχή τους.
    Κατόπιν το οδηγεί στο τούννελ που πιτσιλάει νερό με κερί , υστερά φυσάει ο στεγνωτήρας και τέλος το σκούπισμα με το δέρμα.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  8. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά ερώτηση για τον Κώστα αλλά και τον Αρη, τους επαίοντες

    Το αμάξι μου αν και λαμποκοπά, έχει αρκετή αραχνούλα που μάλλον προέρχεται από αυτόματο πλύσιμο σε βούρτσες.
    Τώρα το συγκεκριμένο πλυντήριο έχει αλλάξει όλο το τούνελ του με πιό σύγχρονο που πλένει με διάφορες διαβαθμίσεις, όπως με 1 κερί, 2 κλπ.
    Δεν είμαι σε θέδη να γνωρίζω τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν αυτά η είναι θέμα μάρκετινγκ η και εντυπωσιασμού του πελάτη.
    Μου τόνισε όμως πως στις βούρτσες οι νάυλον ίνες έχουν αντικατασταθεί με κομμάτια από ειδικό πανί που δεν δημιουργεί αράχνη.
    Αραγε αυτό είναι αλήθεια η όχι.
    Πάντως ξεκίνησα να ζητώ πλύσιμο στο χέρι και ας δίνω 2-3 ευρώ παραπάνω.
    Φίλε gant (θύμισέ μου το όνομα σου!), το θέμα δεν είναι μόνο ο τρόπος πλυσίματος του αυτοκινήτου (πχ βούρτσες κλπ), αλλά και (βασικότερο) ο τρόπος στεγνώματος. Στη συντριπτική πλειοψηφία των πλυντηρίων, στεγνώνουν τα αυτοκίνητα με 1000χρησιμοποιημένα πετσιά και microfibre, τα οποία είναι και η βασικότερη αιτία για τις αράχνες. Προσωπικά, δεν εμπιστεύομαι κανένα πλυντήριο αυτοκινήτων και προτιμάω να αφήσω το αμάξι μου μερικές μέρες παραπάνω άπλυτο, παρά να μου το πλύνουν με, αμφιβόλου ποιότητας, ισχυρά χημικά, στέγνωμα-peeling (λόγω των ρημαγμένων πετσιών) κλπ. Και σχετικά με το κέρωμα που κάνει το μηχάνημα, είναι απλά υγρό κερί (πολλές φορές με περιεκτικότητα σε teflon), που βοηθάει το ευκολότερο στέγνωμα του αυτοκινήτου και το πολύ πολύ να δίνει και λίγο καλύτερη λάμψη. Σε καμία περίπτωση όμως δεν προστατεύει το χρώμα. Αν τώρα το πλυντήριο που λες δεν εμφανίζει σε μεγάλο βαθμό τέτοια φαινόμενα (γιατί καθόλου αποκλείεται να μην εμφανίζει), πήγαινέ το όταν το θες οπωσδήποτε καθαρό και δεν έχεις χρόνο. Ποτέ όμως το προσωπικό πλύσιμο (από κάποιον έστω που να ξέρει δύο πράγματα και να έχει ορισμένα καλά προϊόντα, έστω τα πολύ βασικά όπως σαμπουάν, microfibre, κερί κοκ. και όχι να πλένει με ava) δεν αντικαθίσταται με πλυσίματα των 10-20 ευρώ.

    Γιώργο, απ'το ίντερνετ το πήρα (https://www.shinearama.com/search.php?page=3&fmanu=INS, το purple wash n wax), ωστόσο, όπως είπε και ο Κώστας, μετά το ceramic coat δεν υπάρχει νόημα να αλλάξεις σαμπουάν, αφού δεν πρόκειται να δεις διαφορά, ούτε οπτικά, ούτε σε καθαριστικό αποτέλεσμα. Συνεπώς, δεν το χρειάζεσαι...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    BILL007 (16-04-10), gant (16-04-10), GM6 (16-04-10)

  10. #18
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε gant (θύμισέ μου το όνομα σου)
    Γιώργος,
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 16-04-10 στις 19:29
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  11. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    Driver M (16-04-10)

  12. #19
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τρόπος στεγνώματος. Στη συντριπτική πλειοψηφία των πλυντηρίων, στεγνώνουν τα αυτοκίνητα με 1000χρησιμοποιημένα πετσιά και microfibre, τα οποία είναι και η βασικότερη αιτία για τις αράχνες. ...

    Πολύ σωστά, αυτό το είχα ξεχάσει.....

    Παρόλο το ''μηδαμινό'' κόστος των microfiber / συνθετικών πετσιών, τα περισσότερα πλυντήρια τα αφήνουν στη κυριολεξία να λιώσουν με αποτέλεσμα να κάνουν χοντρή ζημιά στο βερνίκι. Οι ίνες τους πλέον δεν υπάρχουν....

    Άσε που τους πέφτουν κάτω και αμέσως μετά τα ξαναβάζουν πάνω στο αυτοκίνητο και συνεχίζουν το σκούπισμα....

  13. #20
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το touchless τι είναι ρε Κώστα; Mόνο με πίεση στο χέρι δηλαδή;

    .

    Πίεση (ξέπλυμα), ενεργός αφρός (να ΜΗ καίει όμως το αμάξι αν γίνεται), πίεση (ξέπλυμα).

    Σκούπισμα με φρέσκα microfiber!

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    andreasm3 (16-04-10), gant (16-04-10), JOHNNY 69 (17-04-10), stratos (17-04-10)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP