Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 113

Θέμα: [E46] Τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών και BC

  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή [E46] Τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών και BC

    Κατ'αρχήν να χαιρετίσω όλους έσας που με τη βοήθεια σας έχω λύσει προβλήματα που δυστυχώς προέκυψαν στη μπέμπα μοντέλο 316ci 5/2000.
    Αυτές τι μέρες έχω κολλήσει να βάλω τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών και BC μιας και το τιμόνι είναι τριάκτινο αλλά χωρίς κουμπιά. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω εάν αυτό γίνεται. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAz : 15-04-10 στις 14:55 Αιτία: αλλαγή τίτλου

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου και καλωσήρθες στην παρέα μας...

    Κάποτε σε ένα άλλο φόρουμ είχα ποστάρει για αυτήν την ιστορία...

    Σου κάνω λοιπόν Quote το τι είχα κάνει τότε για τα πλήκτρα των πολλαπλών στο τιμόνι...

    Που λέτε παιδιά είμαι του σκασμου...Πήγα σήμερα στο Σφακιανάκη και εκτός απο αλλαγή λαδιών τους είχα πει να κοιτάξουμε για να συνδέσουμε τα χειριστήρια στο τιμόνι.Το αυτοκίνητο μου είναι το 316 Ε46 6ος του 2000.Αφου αλλάξαμε λάδια,ο ηλεκτρολόγος έψαξε για να βρει την καλωδίωση...Με έκπληξη μου είπε οτι δεν υπάρχει καλωδίωση γι αυτό το μοντέλο,όπως μου είχαν πει άλλοι κάποτε!!!!Μολις μου το είπε αυτό μου κόπηκαν τα πόδια!Λεω όχι ρε γαμώτο!Πλήρωσα 150 ευρώ για τριάκτινο με χειριστήρια και να μην λειτουργούν έστω τα κουμπιά για το ραδιόφωνο???Ημαρτον δηλαδή!Καλά για το cruise control δεν το συζητάμε...Αυτό είναι ολόκληρη ιστορία για το αυτοκίνητο μου που δεν έχει ηλεκτρονικό γκάζι λόγω χρονολογίας...Πάω να σκάσω πάντως απο τη στενοχώρια μου...Δεν μπορεί να μην γίνεται να συνδέσω τα χειριστήρια έστω για το ραδιόφωνο...Παιδιά αν ξέρει κανείς καμία λύση,κάνα ηλεκτρολόγο που να κάνει πατέντες,ξέρω γω κάτι τέλως πάντων για να λύσω το πρόβλημα ,θα του ήμουν υπόχρεος να ποστάρει τη λύση του ή να μου στείλει pm.
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!!!!!Φίλε Κωσταντίνε δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω...Για το χρονικο έχω να πω,πως απο ΒΜW δεν υπάρχει έτοιμη καλωδίωση ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ!και συνεπώς ούτε εξυπηρέτηση στο συγκεκριμένο θέμα απο καμία επίσημη αντιπροσωπεία.Ευτυχώς ο Κωσταντίνος μου πρότεινε να απευθυνθώ στην QS BMW που βρίσκεται Βουλιαγμένης 399 και πραγματικά τα παιδιά δίνουν ρέστα.Μου έφτιαξαν πατέντα για τα χειριστήρια,οσον αφορά το ραδιόφωνο,που ήθελα και όλα έπαιξαν κομπλέ...Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα τους συστήνω ανεπιφύλακτα και όλα αυτά σε λογική τιμή.
    Προχώρα το!!!!Αξίζει σαν κίνηση ειδικά αν έχεις μαμα ραδιο Το μόνο που δεν θα έχεις λογικά θα είναι το cruise control...

    Oσο για το board computer το μόνο που χρειάζεσαι είναι το λεβιεδάκι με το κουμπάκι BC...To βάζεις και παίζει plug&play....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 15-04-10 στις 14:17



  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραία, να πάω στην QS BMW να δώ τι θα μου πούν αλλά δεν υπάρχει κανένας άλλος που να το αντιμετώπισε και να έχει μια προυπηρεσία στο θεματάκι αυτό?

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Tι εννοείς να το αντιμετώπισε?Να το έφτιαξε μόνος του?Το λεβιεδάκι του BC το έχουν βάλει μόνοι τους μιας και δεν απαιτεί προγραμματισμό...

    Τα χειριστήρια στο τιμόνι θέλουν καλωδίωση πατέντα και έπειτα προγραμματισμό στο αυτοκίνητο σαν να είχε cruise control για να παίξουν...Οπότε αρκετά δύσκολο να γίνει χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό (πχ group tester 1)...



  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με προλαβε ο Βασιλης (ως συνηθως).

    Λοιπον επειδη ειχα σαν το δικο σου αυτοκινητο με control στο τιμονι, ειναι αυτα που σου ειπε ο Βασιλης παραπανω:

    α) τα control για το γκαζι δεν γινονται διοτι δεν εχεις ηλεκτρικο γκαζι, αλλα με ντιζες.
    β) τα control για το radio/cd γινονται με πατεντα. Ακομη κιαν δεν εχεις το μαμα radio/cd υπαρχουν modulακια που συνδεονται ενδιαμεσα και δουλεουν τα control.
    γ) Για board computer δεν ξερω, αλλα αν ρωτησεις εκει που σου ειπε ο bill θα ξερουν σιγουρα.

  6. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    gant (29-04-14)

  7. #6
    Εγγραφή
    12-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κρίμα!!! Thanks .....θα πάω προς Βουλιαγμένη και βλέποντας.....

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mε το καλό φίλε μου...Εύχομαι να βρεις άκρη στο θεματάκι σου...Oταν έχεις εξέλιξη ενημέρωσε μας...



  9. #8
    Εγγραφή
    12-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εννοείται!!!!

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να καταλαβεις τι μπελας ειναι κοιταξε τις συννημενες επισημες οδηγιες για την ολοκληρωμενη εγκατασταση με ετοιμα και μαμα τα κιτ ΑΝ ειχες ηλεκτρικο γκαζι....
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  11. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    VanVIC (15-04-10)

  12. #10
    Εγγραφή
    12-04-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με τη διαφορά ότι έγω έχω τριάκτινο τιμόνι είναι δηλαδή σαν το "Μ" αλλά δεν έχει κουμπιά.Παίζει αυτό ρόλο? Το αμάξι είναι χρονολογία 316ci Ε46 (5/2000)

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP