Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Σπασμένος δείκτης λαδιού

  1. #1
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή Σπασμένος δείκτης λαδιού

    Αυτοκίνητο για να μην παρεξηγιόμαστε ford fiesta 1,4 tdci

    δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς ή είμαι τόσο γκαντέμης....

    Σήμερα πήγα να αλλάξω τα λάδια και μετά την αλλαγή και θέλοντας να μετρήσουμε το λάδι ένα κομμάτι από το δείκτη (πλαστικό) έμεινε μέσα στο καρτερ!!! Μιλάμε για γκαντεμιά. Ο μηχανικός μου είπε δεν είναι ιδιαίτερα επίφοβο αφού υπάρχει φίλτρο στην αντλία λαδιού και στην επόμενη αλλαγή να λυθεί το κάρτερ και να βγει το κομματάκι. Το μέγεθος δεν ξέρω πόσο είναι σίγουρα είναι το κομμάτι από το min μέχρι το max (5-6 cm). Εκτός αυτού πρέπει να ψάξω και για νέο δείκτη. Λάδια βάλαμε λίγο λιγότερο απο 4 λίτρα 3,6 για την ακρίβεια αφού αλλάξαμε και το φίλτρο μην έχοντας και δείκτη-3,8 λέει ο κατασκευαστής-. Τί να κάνω;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι πλαστικοσ ο δεικτης?ελεος

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι να κανεις????

    Εγω απορω με τον μηχανικο!!!! πως και δεν παιρνει την ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ να ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡ εκεινη την στιγμη??????

    ακομα και εσυ να τον εσπασες τον δεικτη,που μαλλον εκεινος την εκανε τη ζημια, αφου εχεις παει για αλλαγη λαδιων και δεν τα αλλαξες μονος σου!!!!


    εντυπωσιαζομαι με τον "υπνωτισμο" που κανουν στους πελατες τους,οταν βαριουνται να δουλεψουν!!!!

    και μη νομιζεις οτι και εγω δεν εχω πεσει τετοιο θυμα......εχω καταπιει και εγω "παραμυθια" ,μονο και μονο γιατι ηταν αδυνατο να τον πεισω για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!


    ΥΣ....πχ.στη δουλεια μου ειχα ακουσει το εξης κουφο σε σπιτι πελατη που πηγα να του αλλαξω τεντοπανα:
    οταν ειδα στην κατασκευη τους αξονες τεντας που ηταν σχεδον ολοι απο κολλημενα κομματια,δηλ.στα 4μετρα ειχε τουλαχιστον 2 ενωσεις,ο πελατης που το ειχε προσεξει και τοτε (πριν 15χρονια),την ωρα που τους τοποθετουσε καποιος αλλος τεντας,ακουσε την εξης δικαιολογια:
    "Μονοκοματοι ηταν οι αξονες,απλα τους εκοψα και τους ξανακολλησα για να ειναι πιο...... ενισχυμενοι!!!!"


    τον ρωτησα εαν το "εφαγε" τοτε το παραμυθι και μου ειπε πως ΝΑΙ,αφου δεν ηξερε ουτε τοτε απο τεχνικα!!!!.....

    τωρα που του εκανα λιγο πιο σοβαρα την ερωτηση αν το πιστευει ακομη και σημερα που με βλεπει να κανω αυτο και μου ειπε οτι ΟΧΙ.....και απορουσε με τον εαυτο του.....

    σορυ για το οφτοπικ,αλλα επι της ευκαιριας προσπαθω να δωσω το στιγμα μια πραγματικοτητας "επαγγελματιων" που προτεραιοτητα τους ειναι μονο το πορτοφολι σας και οχι η σωστη εξυπηρετηση και παροχη υπηρεσιων.

  4. The Following 8 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (08-03-14), BILL007 (07-03-14), chrisgiapz3 (07-03-14), DIMITr|S (07-03-14), freddys (07-03-14), nikos bob (08-03-14), oldcarskickass (07-03-14), Ptboul (07-03-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw5argolida Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοκίνητο για να μην παρεξηγιόμαστε ford fiesta 1,4 tdci

    δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον από εσάς ή είμαι τόσο γκαντέμης....

    Σήμερα πήγα να αλλάξω τα λάδια και μετά την αλλαγή και θέλοντας να μετρήσουμε το λάδι ένα κομμάτι από το δείκτη (πλαστικό) έμεινε μέσα στο καρτερ!!! Μιλάμε για γκαντεμιά. Ο μηχανικός μου είπε δεν είναι ιδιαίτερα επίφοβο αφού υπάρχει φίλτρο στην αντλία λαδιού και στην επόμενη αλλαγή να λυθεί το κάρτερ και να βγει το κομματάκι. Το μέγεθος δεν ξέρω πόσο είναι σίγουρα είναι το κομμάτι από το min μέχρι το max (5-6 cm). Εκτός αυτού πρέπει να ψάξω και για νέο δείκτη. Λάδια βάλαμε λίγο λιγότερο απο 4 λίτρα 3,6 για την ακρίβεια αφού αλλάξαμε και το φίλτρο μην έχοντας και δείκτη-3,8 λέει ο κατασκευαστής-. Τί να κάνω;;;
    Μηπως θελεις να πεις mm;;
    Απο το πανω μερος του δεικτη η' απο το κατω εσπασε κομματι;;

  6. #5
    Εγγραφή
    17-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...στη δουλεια μου ειχα ακουσει το εξης κουφο σε σπιτι πελατη που πηγα να του αλλαξω τεντοπανα:
    οταν ειδα στην κατασκευη τους αξονες τεντας που ηταν σχεδον ολοι απο κολλημενα κομματια,δηλ.στα 4μετρα ειχε τουλαχιστον 2 ενωσεις,ο πελατης που το ειχε προσεξει και τοτε (πριν 15χρονια),την ωρα που τους τοποθετουσε καποιος αλλος τεντας,ακουσε την εξης δικαιολογια:
    "Μονοκοματοι ηταν οι αξονες,απλα τους εκοψα και τους ξανακολλησα για να ειναι πιο...... ενισχυμενοι!!!!"
    Ελληνική πα-τέντα, Άρη

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    aristent (07-03-14), Bazil Van Sinner (08-03-14)

  8. #6
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληνική πα-τέντα, Άρη
    μετα απο καθε σαιζον και προς το χειμωνα, καθονται πολλοι (παλιοι και κυριως μεγαλυτερης ηλικιας τενταδες)και οτι ΡΕΤΑΛΙ περισσεψε το ενωνουν, για να μην πεταξουν τιποτε......ακομη και σημερα!!!!...που μπορουν να το δωσουν στην ανακυκλωση με τιμη κιλου,αλλα βλεπεις εχει αρκετη χασουρα απο την τιμη αγορας.....

    προσωπικα,κανω το τελευταιο(ανακυκλωση)χωρις καν να παρω χρηματα,αφου τα δινω σε φιλο ανεργο που πλεον ασχολητε μ'αυτο,μιας και ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να παω κολλημενο αξονα σε πελατη,ακομη και αν ερχετε ετσι στο μαγαζι μου απο το εργοστασιο παραγωγης!!!
    ΝΑΙ!!! οντως τυχαινει στις 100αδες σωληνες που παραγγελνω, να ερχονται καποιες κολλημενες,ευτυχως σπανια....αλλα ακομη και στην κολληση τους ειναι γαλβανισμενες,πραγμα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω,αλλα δεν το κανω.

    ζητω συγνωμη για το οφτοπικ,ειμαι απαραδεκτος!!!.... μοντερεϊτορ γαρ!!! ....ομως θα τα μεταφερω σε πρωτη ευκαιρια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 07-03-14 στις 13:04

  9. The Following 5 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (08-03-14), BILL007 (07-03-14), Ptboul (07-03-14), Vassilis ///M (08-03-14), Ε91 (07-03-14)

  10. #7
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λύθηκε το κάρτερ σήμερα το πρωι και βρέθηκε το κομματι ηταν περιπου 3 εκατοστά παραγγέλθηκε και καινούριος δείκτης και όλα οκ

  11. The Following 2 Users Say Thank You to bmw5argolida For This Useful Post:

    aristent (08-03-14), Bazil Van Sinner (08-03-14)

  12. #8
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw5argolida Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύθηκε το κάρτερ σήμερα το πρωι και βρέθηκε το κομματι ηταν περιπου 3 εκατοστά παραγγέλθηκε και καινούριος δείκτης και όλα οκ
    επραξε το σωστο (ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ) τελικα ο μαστορας,αλλα και εσυ, που προφανως το υπεδειξες.



    Ζητω συγνωμη που "εκραξα" στο παρακατω ποστ,αλλα και εγω ειμαι φιλος(ή και φιλικος)με τους ανθρωπους των συνεργειων,αφου καταλαβαινω οτι εργαζονται και τους πιεζει ο χρονος...

    ..,αλλα οταν ρωταω: "τι χρωσταω?"
    ,"εν ριπη οθαλμου" τους πληρωνω και ας με "πιεζει" η τσεπη μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να κανεις????

    Εγω απορω με τον μηχανικο!!!! πως και δεν παιρνει την ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ να ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡ εκεινη την στιγμη??????
    ......

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP