Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 216

Θέμα: M42 compressor

  1. #101
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν guys, μια και βρήκα λίγο χρόνο μπορώ να ποστάρω κάποιες φώτο απο το τελευταίο λύσιμο που έγινε το καλοκαίρι και σιγα σιγά να λύσουμε κάποια θεματάκια που με απασχολούν.

    Θέλω να πω ότι το προντζεκτ γίνεται κυρίως για λόγους ευχαρίστησης και ο σκοπός είναι να βγει κάτι διαφορετικό απο τα συνηθισμένα και όσο γίνετε βελτιστοποιημένο και αξιόπιστο!

    Λόγος βιασύνης δεν υπάρχει καθώς ουτε τα χρήματα που χρειάζονται έχω μαζέψει,ούτε υπάρχει και ο απαραίτητος χρόνος. Θέλω εύκολα κανα δίμηνο για να ξεκινήσω να ξυλώνω, αλλά μέχρι τότε θα πρέπει να έχουν υπολογιστεί και μελετηθεί όλα.

    Το πρόντζεκτ βγήκε λίγο στην άκρη γιατι έφτιαχνα απο τον Αύγουστο ένα CarPC με τρελές μόντες, άπειρη δουλειά και πάρα πολύ βοήθεια. Δεν το έχω τελειώσει ακόμα οριστικά αλλά είναι σχεδόν έτοιμο. Ένας από τους λόγους που το έφτιαξα ήταν και η καλή παρέα που θα έκανε με έναν άγραφο εγκέφαλο που σκέφτομαι να βάλω. Ο συνδυασμός αυτός πιστεύω θα λύσει πολλά χέρια και θα βοηθήσει πολύ σε θέματα αξιοπιστίας, επίδοσης και κατανάλωσης.

    Επίσης σκέφτομαι να τριτώσει το κακό με κανένα water injection, αλλά αυτό δεν το έχω ψάξει ακόμα αρκετά. Θα θελα σε αυτό λίγη βοηθειούλα...

    Βασικά θέλω να καταλήξω σε πρώτη φάση στον τρόπο ψύξης του αέρα και στην διαδικασία εκτονωσής του. Αφού έμαθα για τα watercooler το έψαξα λίγο και το προτίμησα απο το air to air για λόγους διαφορετικότητας και επίδοσης- απόκρισης...

    Έκατσα λοιπόν με τον γνωστό συνεργό valadis544 και λύσαμε τον χώρο της μηχανής. Πήρα μετρήσεις με παχύμετρα, μέτρα κλπ και έκατσα και ζωγράφισα λίγο προσπαθώντας να σχεδιάσω τα πράγματα με τον πιο εύκολο κατασκευαστικά τρόπο. Όταν τελείωσα πήγα και έδειξα τα σχέδια σε μερικούς να δούμε πόσο υλοποιήσιμο είναι το κονσεπτ. Αφού λοιπόν είπανε τελικά ότι είναι καλή ιδέα αποφάσισα οτι είναι κακή. Δεν ξέρω αλλά πιστεύω πως αργά ή γρήγορα, όσο καλά στερεωμένο και να ναι, θα γίνει η στραβή και το μοτεράκι μου θα τα πιεί τα νεράκια. Μετά, χάρη στο απίστευτο θρεντ του m-power_01 (https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...ater+injection) έμαθα για τα water injection και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα πάρα πολύ(και πάλι μπράβο στον συνάδελφο!) Ίσως και για ένα μοτέρ όπως το Μ42 που έχει υψηλή συμπίεση να είναι ότι πρέπει.

    Δείτε λίγο μερικές φωτο απο τον χώρο της μηχανής και απο τα σχέδια που έκανα. Στην ουσία έβαλα το watercooler μέσα στην πολλαπλή ώστε να γλυτώσω τις σωληνώσεις. Στην απόληξή της κουμπώνει ο κομπρέσσορας. Η απόληξη είναι ψιλοτυχαία και η φορά του νερού κάθετη απο αυτή που έχω σχεδιάσει(δλδ είναι απο κάτω προς τα πάνω) .


    Τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερο?
    -Air to air
    -water to air
    -water injection
    -συνδυασμός τους
    Εγώ πιστεύω water injection

    Σορρυ για το μεγάλο πόστ αλλά είχα να ενημερώσω ΠΟΛΥ καιρο
    Attached Images Attached Images

  2. #102
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για αρχη βαλε ενα air-to-air διοτι ηδη ξεκινας ενα σχετικα δυσκολο προτζεκτ.

    μετα κανε το να λειτουργει σωστα χωρις τον παραλληλο.

    οταν βρεις λεφτα βαζεις τον παραλληλο και κανεις παρτυ.


    ξεκινας απο το απλο αλλα σωστο και μετα το κανεις πιο πολυπλοκο. Ηδη το Ζ3 που ειναι ιδιο προτζεκτ με σενα στην απλη του μορφη δεν εχει πατησει σωστα.

  3. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    kloukakis (30-11-10)

  4. #103
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη βαλε ενα air-to-air διοτι ηδη ξεκινας ενα σχετικα δυσκολο προτζεκτ.

    μετα κανε το να λειτουργει σωστα χωρις τον παραλληλο.

    οταν βρεις λεφτα βαζεις τον παραλληλο και κανεις παρτυ.


    ξεκινας απο το απλο αλλα σωστο και μετα το κανεις πιο πολυπλοκο. Ηδη το Ζ3 που ειναι ιδιο προτζεκτ με σενα στην απλη του μορφη δεν εχει πατησει σωστα.
    και εγω κατι αναλογο θα προτεινα..το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι
    γιατι χρειαζεται ο παραλληλος η ο αγραφος σε αυτο το προτζεκτ??
    τι βλεψεις σε ιπποδυναμη μπορει να εχεις με κομπρεσερ σε αυτο το μοτερ η στο μ43??

  5. The Following User Says Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    kloukakis (30-11-10)

  6. #104
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ο παραλληλος ειναι πολυ χρησιμος επειδη μπορει να κανεις πολυ πιο πολυπλοκες αλλαγες αμεσα real time δηλαδη.

    για απλες εφαρμογες οπως η υπερτροφοδοτηση το μονο που χρειαζομαστε ειναι να φτιαξουμε ενα χαρτη που να δινει τα σωστα μιγματα για τη μεγαλυτερη ποσοτητα αερα. Τσονταρουμε και αυτο το χαρτη στο μαμα εγκεφαλο και ειμαστε ευτυχισμενοι.

    αν ομως θες να παιξεις με water injection, nitro και διαφορα αλλα τετοια καλο ειναι να μπει ενας παραλληλος διοτι δεν θα πρεπει να συνεργαστουν 2 συστηματα αλλα 3 και παραπανω. Το καλο με τους παραλληλους εινια ξαναλεω πως αν δε μας αρεσει κατι το αλλαζουμε με το λαπτοπ αμεσα.


    Επισης να πω την αληθεια πιστευω κι εγω πως ειναι τσαμπα χρηματα ο παραλληλος για εναν Μ42 με κομπρεσορα. Τουλαχιστο στο αρχικο προτζεκτ. Ας γινει πρωτα το αρχικο και μετα βλεπει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 29-11-10 στις 23:11

  7. #105
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    H dawning atlanda που χρησιμοποιούσε τον Μ62 στο κιτ της για Μ42/Μ44, για την ρύθμιση του καυσίμου άλλαζε ΜΟΝΟ τον ρυθμιστή πιεσης βενζίνης! Με αυτή μόνο την αλλαγή ο Μ42 έβγαζε 199 άλογα με μαμά εξάτμιση ίσως και με μαμα φίλτρο. Τα Μ44 έβγαζαν 210 άλογα. Στο κιτ αυτό ο κομπρέσορας έμπαινε πάνω στο μπλοκ κατευθείαν!!!

    Γιατι άγραφος:

    Το θέμα δεν είναι να τον βάλω επάνω και να πούμε οτι μπήκε,αμα ήθελα κάτι τέτοιο θα κούμπωνα και εγώ τον κομπρέσσορα πάνω στο μπλοκ, θα έβαζα και τον ρυθμιστή και τσουπ έτοιμος! Η λύση αυτή όμως είναι πολύ πρόχειρη και έχει μεγάλες απώλειες σε θέματα καυσίμου, δύναμης και αξιοπιστίας!

    Ο εργοστασιακός εγκέφαλος δεν επιτρέπει να ρυθμιστούν με ακρίβεια τα μείγματα σε όλο το φάσμα των στροφών, με αποτέλεσμα να είμαστε σε καλύτερη μοίρα απο πριν, αλλα και πάλι θα πρέπει να θυσιάσουμε.

    Για τον άγραφο ο φίλος Dimzan είπε τα βασικά συν.
    Με τον άγραφο θα μπορεί το μοτερ να ρυθμιστεί με πολύ καλύτερη ακρίβεια και να βρεθεί η χρυσή τομή. Με τον υπολογιστή θα μπορώ να βλέπω ακριβώς τι παίζει σε όλους τους αισθητήρες του μοτερ και όχι μόνο, την κάθε στιγμή. Έτσι θα μπορώ όταν πηγαίνω σε καμιά πίστα να βλέπω αν με παίρνει ή όχι να κάθομαι να κάνω γύρους . Επίσης μπορώ να έχω δίαφορους χάρτες και να τους αλλάζω ανάλογα με τις συνθήκες ,τις περιστάσεις και τα καύσιμα.

    Τα χρήματα για τον άγραφο δεν είναι πολυ περισσότερα, καθώς στο ebay γίνετε χαμός και θα πέσει και πολύ προσωπική δουλειά. Οι τελικές ρυθμίσεις θα γίνουν στον δρόμο και για τα χοντρά έχω βρεί έμπιστο άτομο, εδώ στην Κρήτη, σε πολύ καλή τιμή. Ίσως πουλήσω και τα παλιά πράγματα και μειώσω το κόστος.

    Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι οτι έτσι ξεφορτώνομαι το MAF που πολλές φορές δημιουργεί θέματα και κάποτε αργά ή γρήγορα θα την ακούσει κιόλας


    Το θέμα του Λευτέρη είναι δεν είναι σε κακό δρόμο, ίσα ίσα θα έλεγα. Η βασική του δυσκολία ήταν να μοντάρει τον κομπρέσσορα και να κρατήσει την εργοστασιακή εισαγωγή(καλά δεν λέω?).


    Το θέμα στο οποίο κυρίως θέλω βοήθεια είναι να αποφασίσω ποιόν δρόμο ψύξης να ακολουθήσω....

  8. #106
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για μενα air-to-air και μετα water injection.

    το water-to-air εχει νοημα στα τουρμπο που αυξανουν το lag με τις μακρυες σωληνωσεις.

    αυτο που εχεις σχεδιασει παντως απ οτι καταλαβα κουμπωνει απευθειας ο κομπρεσορας πανω στην εισαγωγη. Οποτε ο αερας μπαινει συμπιεσμενος στην εισαγωγη και θερμος και δεν ψυχεται καπου.. εκτος αν εχεις βαλει υδροψυξη στην εισαγωγη... κατι δεν εχω καταλαβει μαλλον. εκτος κι αν το λειτουργησεις υπερβολικα χαμηλες πιεσεις, χωρις ομως πρακτικο οφελος

  9. #107
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Edit τωρα το ειδα οτι το χεις σχεδιασει με το watercool μεσα στην εισαγωγη...

  10. #108
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγώ για εκεί με βλέπω μάλλον.

    Αυτό που σχεδίασα είναι στην ουσία μια υδρόψυκτη εισαγωγή με σκοπό ακριβώς να γλυτώσω τις σωληνώσεις. Η ιδέα όμως αυτή με τρόμαξε μετά γιατι οποιαδήποτε διαρροή σε εκείνο το σημείο θα βάλει τα νερά μέσα. Ο κομπρέσορας κουμπώνει επάνω καλά κατάλαβες. Να μια άλλη λήψη που φαίνεται πιο καθαρά το εσωτερικό. Αν τελικά το έκανα έτσι θα άλλαζα την φορά του νερού και αντι να πηγαίνει κατα μήκος θα πήγαινε απο κάτω προς τα πάνω ώστε όλοι οι κύλινδροι να έπαιρναν αέρα ίδιας θερμοκρασίας.

    Μάλλον όμως δεν έχω λόγο να φοβάμαι οτι θα αργεί να σηκώσει πίεση με το air to air ε?
    Attached Images Attached Images

  11. #109
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ για εκεί με βλέπω μάλλον.

    Αυτό που σχεδίασα είναι στην ουσία μια υδρόψυκτη εισαγωγή με σκοπό ακριβώς να γλυτώσω τις σωληνώσεις. Η ιδέα όμως αυτή με τρόμαξε μετά γιατι οποιαδήποτε διαρροή σε εκείνο το σημείο θα βάλει τα νερά μέσα. Ο κομπρέσορας κουμπώνει επάνω καλά κατάλαβες. Να μια άλλη λήψη που φαίνεται πιο καθαρά το εσωτερικό. Αν τελικά το έκανα έτσι θα άλλαζα την φορά του νερού και αντι να πηγαίνει κατα μήκος θα πήγαινε απο κάτω προς τα πάνω ώστε όλοι οι κύλινδροι να έπαιρναν αέρα ίδιας θερμοκρασίας.

    Μάλλον όμως δεν έχω λόγο να φοβάμαι οτι θα αργεί να σηκώσει πίεση με το air to air ε?
    Κοιτα δεν εχεις προβλημα με τον κομπρεσορα στις μακρυες σωληνωσεις. Σκεψου οτι το τουρμπο αργει γιατι εχει να κανει και spool up. Ο κομπρεσορας δεν εχει καν τετοιο θεμα. Επισης δες ολα τα κομπρεσορατα πως δινουν με το που πατας γκαζι. Μιλαμε σιγουρα για κατω απο 0.1 sec οταν μια τουρμπινα θελει τουλαχιστο 0.5 για να σπουλαρει και με δεδομενο οτι ειανι σε οφελιμη περιοχη στροφων.

    οι σωληνωσεις για το intercooler σιγουρα ειναι ενας μικρος πονοκεφαλος αλλα αντιστοιχος πονοκεφαλος ειναι και το κυκλωμα του watercooler που θα θελει σιγουρα ψηγειο νερου, κυκλοφορητη η καποιου ειδους τρομπα ηλεκτρικη, σωληνωσεις και μια πολυ καλα σχεδιασμενη και απολυτα στεγανη-στιβαρη-ανθεκτικη εισαγωγη.

    εφοσον μαλιστα μιλαμε για χειροποιητο watercooler στην εισαγωγη που δεν ειναι δοκιμασμενο νομιζω οτι το ρισκο ειναι μεγαλο και οτι και το κοστος του σε σχεση με το κλασσικο Intercooler θα ειναι αυξημενο. Επισης στο ψυξη με νερο θα πρεπει να εχεις και αισθητηρα θερμοκρασας για το νερο στην εισαγωγη ενω με το ιντερκουλερ το μονο που μπορει να γινει ειναι να χανεις πιεση απο καπου. Ο αερας θα ψυχεται ετσι κι αλλιως.


    καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι χωροταξικο αλλα τι να κανουμε....



    ΥΓ επισης, τωρα το σκεφτηκα, με τη χρηση του intercooler εισαι πιο ελευθερος στο πως θα τοποθετησεις τον κομπρεσοερα στο μηχανοστασιο. Η προηγουμενη εισαγωγη σε αναγκαζει να τον βαλεις σε αυστηρα καθορισμενη θεση και σκεψου οτι οταν θα εμπλεκεται και θα φορτωνει ο κομπρεσσορας θα κανει μικρες ταλαντωσεις που θα μεταφερονται στην εισαγωγη. Θα πρεπει δηλαδη να δεσει με την εισαγωγη και οχι απλα να πατησει πανω της διοτι οι συνεχομενες μικρες κινησεις μπορει να προκαλεσουν προβλημα στην εισαγωγη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 30-11-10 στις 01:32

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    alexk (19-09-12), kloukakis (30-11-10), Panos 316T (30-11-10), z3outofmind (30-11-10)

  13. #110
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης σε όλα όσα είπες!! Σε ευχαριστώ πολύ, τα πράγματα ξεκαθάρισαν λίγο τώρα. Αυτό που φοβόμουν ήταν η καθυστέρηση της πίεση, είναι πολύ σημαντικό για εμένα να έχει αμεσότητα το γκάζι κοντά στο ατμοσφαιρικό! Μικρό το κακό λοιπόν με το κλασσικό ιντερκούλερ στην περίπτωσή μας. Όντως τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα χωροταξικά.

    Κάτι άλλο που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το μέρος που θα μπει η πεταλούδα. Η D/A στο κιτ της έχει την πεταλούδα πριν τον κομπρέσσορα και χρησιμοποιεί για την εκτόνωση bypass όπως του pagani. Δεν έχω καταλάβει ποια είναι τα υπέρ και τα κατά μεταξύ bypass και BOV ανοιχτού και κλειστού τύπου. Έχω καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας τους, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να διαλέξω και γιατί.... Η standard λύση είναι η bypass.

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP