Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 70

Θέμα: Ε36 Σωστο στησιμο

  1. #21
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aκριβώς έτσι έχουν τα πράγματα και για μένα!

    Και να προσθέσω κάτι που το ξαναείπα. Σίγουρα θα κάνει τεράστια διαφορά στο στήσιμο του αυτοκινήτου, η προσθήκη αρνητικού κάμπερ στους μπροστινούς τροχούς, που δυστυχώς δεν είναι ρυθμιζόμενο.
    Στο Ε36 το καμπερ ρυθμιζεται τοσο μπροστα(περιπου μεχρι 2+μοιρες) οσο και πισω....Με εργοστασιακα πιατελα μιλωντας παντα...μια χαρα ρυθμιζομενο ειναι για συνθηκες δρομου
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  2. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    pilot (19-01-14)

  3. #22
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ε36 το καμπερ ρυθμιζεται τοσο μπροστα(περιπου μεχρι 2+μοιρες) οσο και πισω....Με εργοστασιακα πιατελα μιλωντας παντα...μια χαρα ρυθμιζομενο ειναι για συνθηκες δρομου
    Εγώ εδώ το διάβασα Μικε https://forums.bimmerforums.com/foru...or-your-E36-M3. Δεν ισχύει δλδ ότι σε μη Μ3 γόνατα, το κάμπερ δεν ρυθμίζεται;
    Ε36 M44Β19

  4. #23
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτος εδω,απ'οτι καταλαβα,δεν λεει οτι δεν ρυθμιζεται σε Μ3 ή Non M3...Απλως για να φτασεις τα νουμερα που δινει,σου λεει οτι θελει Top mounts ρυθμιζομενα.Αλλιως ο τυπας ειναι λαθος..Φυσικα και ρυθμιζεται το καμπερ και η συγκλιση στα Ε36,ειτε ειναι Μ3 ειτε οχι...Ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις εχουν.Περιπου 2 μοιρες ειναι το μεγιστο αρνητικο καμπερ που παιρνουν μπροστα.
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  5. #24
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο τύπος λέει ότι σε Ε36 ρυθμίζεται μπρος-πίσω η σύγκλιση και πίσω μόνο το κάμπερ. Η αλήθεια είναι, ότι όταν πήγα για πρώτη για ευθυγράμμιση (σε πολύ καλό όνομα...) και τους ρώτησα για κάμπερ μπροστά, μου είπαν ότι δεν ρυθμίζεται μπροστά το κάμπερ, μόνο πίσω.

    Ακόμα τo TIS, για την ευθυγράμμιση του μπροστινού άξονα, αναφέρει μόνο πως ρυθμίζεται η σύγκλιση, ενώ για την ευθυγράμμιση του πίσω, αναφέρει πως ρυθμίζεται σύγκλιση και κάμπερ...
    Ε36 M44Β19

  6. #25
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χειροτερη ''καραμελα'' που ακουω εδω και χρονια στην Ελλαδα ειναι η εξης:
    ''Προτιμω να επενδυσω πανω στο δικο μου 316-318(που φυσικα μεταχειρισμενο πηρε) και να το κανω σιγα σιγα Μ3,παρα να το δωσω και να παρω ενα ετοιμο με λιγοτερα χρηματα,γιατι μπορει να'ναι σκισμενο''
    Σε τι θα ειναι σκισμενο ρε παιδια ενα Μ3??Στο τριπτυχο μοτερ-σασμαν-διαφορικο???Δλδ σοβαρα πιστευει καποιος οτι ειναι προτιμοτερο να ψωνισει τα μηχανικα μερη απο μια παλετα,παρα να τα δοκιμασει πανω σ'ενα αμαξι που λειτουργει κανονικα???Θα ειναι τρακαρισμενο το Μ3??Αυτο ειναι κατι που μπορεις πολυ ευκολα να δεις μ'εναν που ξερει τη δουλεια του...Αρα ποιος ο λογος να ξεκινησεις παιρνοντας ενα 316 και να χωνεις χρημα μεχρι να γινει Μ3,ενω μπορεις καλλιστα να το πουλησεις και να παρεις με την διαφορα χρηματων,ενα καλο ετοιμο Μ3 Ε36 απο καποιον που καποτε εχωσε πολλααααα λεφτα για να το κανει ετσι??
    Παλιοτερα συνεφερε η μετατροπη,οταν εκανα εγω το 316-->328 και μου στοιχισε συνολο 14000 ευρω(αγορα 316+μετατροπη),τα 328 ειχαν πανω απο 18-20000 και δεν εβρισκες κι ευκολα,παρα μονο 325....Τωρα,ουτε καν!!Αντε στην καλυτερη να κανεις engine swap απο 316 σε 318ις...Για παραπανω με τιποτα....
    Υ.γ Μιλαω για κομπλε μετατροπες,σαν γνησιο 328-Μ3 πχ και οχι μαιμουδιες του τυπου πεταω πανω ενα 328 μοτερ παντρεμενο με 4κυλινδρη μεταδοση-φρενα
    Μια χαρά τα λες Μιχάλη και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

    Σε περίπτωση όμως πλήρους μετατροπής σε τέτοια μοτέρ όπως τα Μ3 υπάρχει και η περίπτωση να βρεθεί ένα αυτοκίνητο που να πωλείται μόνο για ανταλλακτικά είτε τρακαρισμένο είτε όχι και να μεταφερθούν απλά όλα τα απαραίτητα στο δικό σου απλό 316 ή 318 με σκοπό να πετύχεις μια πλήρη μετατροπή χωρίς τρελά ποσά, όπως δηλαδή θα γίνονταν αν έψαχνες κι αγοραζες τα μισά πράγματα από δω, τα άλλα μισά απο 'κει, τα άλλα παραπέρα, κλπ κλπ

    Θα μου πεις όμως πως ξέρεις τι κομμάτι θα είναι το μοτέρ, το σασμάν, το διαφορικό, κλπ? Ε, μέχρι ένα σημείο που υπάρχει δυνατότητα μπορούν να ελεγχθούν, μετά είναι και θέμα τύχης... Στο κάτω κάτω το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που θα αγόραζες έτοιμο αυτοκίνητο...

    Επειδή πρόκειται για αυτοκίνητο 15ετίας+ είναι κομματάκι δύσκολο να μην πετύχεις τρακαρισμένο και δεν αναφέρομαι σε απλά χτυπηματάκια (προφυλακτήρας, φτερό, κλπ) πράγμα που σε κάνει να σκέφτεσαι όπως κι εγώ που κατάφερα και βρήκα μια καλή καρότσα και δεν σκέφτομαι να την δώσω για να πάρω κάτι έτοιμο...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  7. #26
    Εγγραφή
    30-06-12
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    271
    Thanked
    278
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το κάμπερ στους μπροστινούς τροχούς των εργοστασιακών Ε36 δεν ρυθμίζεται. Μόνο η σύγκλιση-απόκλιση. Πίσω υπάρχει η δυνατότητα και για τα 2.

    Εγώ, λοιπόν, έχω 1,5 κάμπερ μπροστά με σύγκλιση 2 και τα ίδια νούμερα πίσω, σύμφωνα με τη συμβουλή του μηχανικού για τα Ε36. Γιατί μου βάζει τόσο σύγκλιση μπροστά? Λογικά, είναι πιο κατευθυντικό και σταθερό στις ευθείες και διαβάζει λιγότερο τις ανωμαλίες του δρόμου. Στις στροφές, όμως, δε χάνω σε αίσθηση και έχω τάσεις υποστροφής? Ρωτάω γιατί δε το έχω δοκιμάσει με απόκλιση 2 μπροστά ας πούμε... Να το τολμήσω ή δεν είναι σωστό setup για δρόμο??

    ΥΓ: Λάστιχα 205/55/16 και αναρτήσεις Βilstein B8 Sprint με H&R sport και σινεμπλόκ Μ3.
    BMW 320ci AC Schnitzer

  8. #27
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε Leo αυτο το Ν6 δεν το καταλαβα
    https://www.realoem.com/bmw/showpart...&fg=10&lang=el
    ειναι το νο 11 στο διαγραμμα.(το φοραγανε και τα M-pack).

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  9. #28
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    α καταλαβα .αλλα τι κερδιζεις?
    Ε36 mpack

  10. #29
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α καταλαβα .αλλα τι κερδιζεις?
    ροδελιτσα ειναι και παει πανω στο εμβολο για να μην ''παιζει''...λεπτομερειες..

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  11. #30
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ, λοιπόν, έχω 1,5 κάμπερ μπροστά με σύγκλιση 2 και τα ίδια νούμερα πίσω, σύμφωνα με τη συμβουλή του μηχανικού για τα Ε36. Γιατί μου βάζει τόσο σύγκλιση μπροστά? Λογικά, είναι πιο κατευθυντικό και σταθερό στις ευθείες και διαβάζει λιγότερο τις ανωμαλίες του δρόμου. Στις στροφές, όμως, δε χάνω σε αίσθηση και έχω τάσεις υποστροφής? Ρωτάω γιατί δε το έχω δοκιμάσει με απόκλιση 2 μπροστά ας πούμε... Να το τολμήσω ή δεν είναι σωστό setup για δρόμο??
    Ναι χάνεις σε αίσθηση και υποστρέφεις. Αλλά Τεο, έχεις υπερβολική σύγκλιση μπροστά. Εργοστασιακά, δίνεται ~0,20 της μοίρας και εσύ έχεις 2??? Και απόκλιση μπορείς να δοκιμάσεις, αλλά μεγέθη της τάξης των 2 μοιρών, είναι τεράστια...
    Ε36 M44Β19

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP