Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 70

Θέμα: Ε36 Σωστο στησιμο

  1. #11
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα με την καμια δεν συμφερει να παρεις Μ3 και να πληρωνεις στους καραγκιοζηδες 1000 σημα .δεν τους τα δινω..........
    Eννοείται! Το 99% των οχημάτων που κυκλοφορούν όμως δεν είναι δηλωμένα...

    Από την άλλη θέλει καλό ψάξιμο γιατί όπως και να το κάνουμε είναι αυτοκίνητο 15ετίας+ και όπως αναφέρθηκε πάνω - κάτω όλα είναι ψιλοσκισμένα... Είναι και ο πιο σημαντικός λόγος που εγώ δεν θέλω να πάρω ένα έτοιμο και να φτιάξω το δικό μου, επειδή θα ξέρω τι έχω στα χέρια μου...

    Φυσικά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να βρεθεί ένα αξιοπρεπέστατο αυτοκίνητο από αυτά που πραγματικά αξίζουν γιατί είχαν κάποιον "μερακλή" από πάνω τους...

    Στέφανε αυτό που μπορεις να κάνεις (προσωρινά) στο δικό σας είναι να το βελτιώσεις λίγο εμφανησιακά (look M) και να περιοριστείς σ' αυτό γιατί οτιδήποτε παραπέρα είναι άσκοπα έξοδα αν σκοπεύεις να πάρεις στην πορεία ένα άλλο... Είναι προτιμότερο να κάνεις υπομονή (αφού έχεις αυτοκίνητο) και να έχεις αργότερα τα χρήματα να πάρεις στην πορεία ένα έτοιμο Μ3 ή 328 παρά να ξεκινήσεις από την αρχή...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS - E36 : 19-01-14 στις 12:06
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    Tsik.D. (19-01-14), Στέφανος (19-01-14)

  3. #12
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέφανος Εμφάνιση μηνυμάτων
    το επομενο καλοκαιρι που μας ερχεται βγαζω διπλωμα εσυ συμφωνα με την εμπειρια σου τι θα προτινες να παρω? μια οικονομικη λυση
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Στέφανος Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα Ηλια σου το εχω πει και εσενα πριν μερες δεν με ενθουσιαζει και τρελα το 4πορτο αλλα και αυτο ειναι μια καλη αρχη μεχρι να μαζεψω καποια χρηματα ωστε να παρω κατι καλυτερο οτι και να ειναι αυτο
    Σόρυ ρε φίλε, αλλά εδώ ακόμα δεν έχεις πάρει δίπλωμα και πρόλαβε να μην σου κάνει το 316;;; Εσύ θα ψωνίζεις με την εμπειρία των άλλων, χωρίς να έχεις ακόμα δικιά σου;;; Και μην ακούσω εγώ οδηγούσα από τα 15 και και και και...Δόξα το θεό υπάρχει αμάξι, άρα θες δε θες θα μάθεις πρώτα να οδηγάς με αυτό. Γιατί πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγάς σωστά, είτε με Lada είτε με Μ3...

    Πάρε το δίπλωμά σου με το καλό πρώτα, βγες στους δρόμους, ΜΑΘΕ το μαμά 4πορτο 316, πάρε εμπειρίες και μετά θα δεις τι θες, τι δεν σε καλύπτει στο 316 και άλλα πολλά...δεν έχει νόημα το να δίνεις λεφτά δεξιά και αριστερά χωρίς να έχεις εξαντλήσει αυτό που έχεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 19-01-14 στις 12:23
    Ε36 M44Β19

  4. The Following 3 Users Say Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (19-01-14), Tsik.D. (19-01-14), Στέφανος (19-01-14)

  5. #13
    Εγγραφή
    30-12-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    158
    Thanked
    159
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρυ ρε φίλε, αλλά εδώ ακόμα δεν έχεις πάρει δίπλωμα και πρόλαβε να μην σου κάνει το 316;;; Εσύ θα ψωνίζεις με την εμπειρία των άλλων, χωρίς να έχεις ακόμα δικιά σου;;; Και μην ακούσω εγώ οδηγούσα από τα 15 και και και και...Δόξα το θεό υπάρχει αμάξι, άρα θες δε θες θα μάθεις πρώτα να οδηγάς με αυτό. Γιατί πρέπει πρώτα να μάθεις να οδηγάς σωστά, είτε με Lada είτε με Μ3...

    Πάρε το δίπλωμά σου με το καλό πρώτα, βγες στους δρόμους, ΜΑΘΕ το μαμά 4πορτο 316, πάρε εμπειρίες και μετά θα δεις τι θες, τι δεν σε καλύπτει στο 316 και άλλα πολλά...δεν έχει νόημα το να δίνεις λεφτά δεξιά και αριστερά χωρίς να έχεις εξαντλήσει αυτό που έχεις.
    ναι φιλε μου δικαιο εχεις και δεν ειπα πως δεν μου κανει το 316 αντιθετος το αγαπω αυτο το αμαξι και οχι δεν θα πω πως οδηγαω απο τα 15 γιατι αυτο δεν σε κανει οδηγο σιγα σιγα μαθενεις να οδηγας και μαθενεις καλυτερα οταν πληρωνεις εσυ τα εξοδα και σιγουρα με το 316 θα ξεκηνισω μεχρι να κατασταλαξω καπου

  6. #14
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εγω λεω αφου εχει ανοιχτει το θεμα ας αρχισουμε να γραφουμε αποψεις για φρενα στησιμο οπως εχουν δημιουργηθει για Ζ3 και για Ε46
    Ε36 mpack

  7. The Following 2 Users Say Thank You to gregE36 For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (19-01-14), JimE36 (19-01-14)

  8. #15
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν κατά τη δική μου άποψη και σύμφωνα με τα σχέδια μου για το δικό μου 36άρι η μοναδική αξιόλογη μετατροπή σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο είναι ένα εξ' ολοκλήρου στήσιμο Μ3...!

    Απο 'κει και πέρα βέβαια υπάρχουν αμέτρητες λύσεις από απόψεις κινητήρα, φρένων, αμορτισέρ, κλπ κλπ οι οποίες μπορούν να αναλυθούν στην πορεία του θέματος και θα καταθέσω εκεί τις απόψεις μου...

    Σαν αυτοκίνητο πάντως δίνει τη δυνατότητα για μεγάλα σχέδια με πολλές προτάσεις μετατροπών και έχει πολλά περιθώρια ανάπτυξης...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  9. #16
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    1) αμορτισερ sachs perfomance.
    2) ελατηρια γνησια απο m-pack 328 Ε36 με χαμηλωμα 15-10mm.
    3) μπαρα θολων μπροστα ac schnitzer γνησια αλουμινου με μπουζονια από e36 m3
    4) x-brace μπροστα- κατω από e36 cabrio
    5) ενισχυμενα πισω top-mount απο e46 m3 με ενισχυσεις πανω τους απο Ζ3.
    6) αποστατες-ροδελες στα εμβολα των μπροστινων αμορτισερ γνησια για m-pack αναρτηση
    7) γνησια bump-stop (προσθετοι αποσβεστηρες) μπρος-πισω m-pack
    8) ημιμπαρα-ακρομπαρα lemforder
    9) συνεμπλοκ απο Μ3 Ε36
    10) αντιστρεπτικες και ψαλιδια ''μαμα'' m-pack E36

    Τροχοι-λαστιχα
    Ζαντες απο m3 e36 γνησιες ασυμμετρες style 24

    φρενα
    1)μπροστινα απο e46 m3 γνησια τρυπητα αεριζομενα με δισκους 325mm
    2)πισω απο e46 328 με τρυπητους δισκους zimmerman 294mm

    αυτα απο μενα οσον αφορα στησιμο-φρενα στο δικο μου μεχρι τωρα...

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  10. The Following 2 Users Say Thank You to leo328 For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (19-01-14), JimE36 (19-01-14)

  11. #17
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    297
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ρε Leo αυτο το Ν6 δεν το καταλαβα
    Ε36 mpack

  12. #18
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η χειροτερη ''καραμελα'' που ακουω εδω και χρονια στην Ελλαδα ειναι η εξης:
    ''Προτιμω να επενδυσω πανω στο δικο μου 316-318(που φυσικα μεταχειρισμενο πηρε) και να το κανω σιγα σιγα Μ3,παρα να το δωσω και να παρω ενα ετοιμο με λιγοτερα χρηματα,γιατι μπορει να'ναι σκισμενο''
    Σε τι θα ειναι σκισμενο ρε παιδια ενα Μ3??Στο τριπτυχο μοτερ-σασμαν-διαφορικο???Δλδ σοβαρα πιστευει καποιος οτι ειναι προτιμοτερο να ψωνισει τα μηχανικα μερη απο μια παλετα,παρα να τα δοκιμασει πανω σ'ενα αμαξι που λειτουργει κανονικα???Θα ειναι τρακαρισμενο το Μ3??Αυτο ειναι κατι που μπορεις πολυ ευκολα να δεις μ'εναν που ξερει τη δουλεια του...Αρα ποιος ο λογος να ξεκινησεις παιρνοντας ενα 316 και να χωνεις χρημα μεχρι να γινει Μ3,ενω μπορεις καλλιστα να το πουλησεις και να παρεις με την διαφορα χρηματων,ενα καλο ετοιμο Μ3 Ε36 απο καποιον που καποτε εχωσε πολλααααα λεφτα για να το κανει ετσι??
    Παλιοτερα συνεφερε η μετατροπη,οταν εκανα εγω το 316-->328 και μου στοιχισε συνολο 14000 ευρω(αγορα 316+μετατροπη),τα 328 ειχαν πανω απο 18-20000 και δεν εβρισκες κι ευκολα,παρα μονο 325....Τωρα,ουτε καν!!Αντε στην καλυτερη να κανεις engine swap απο 316 σε 318ις...Για παραπανω με τιποτα....
    Υ.γ Μιλαω για κομπλε μετατροπες,σαν γνησιο 328-Μ3 πχ και οχι μαιμουδιες του τυπου πεταω πανω ενα 328 μοτερ παντρεμενο με 4κυλινδρη μεταδοση-φρενα
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  13. The Following 8 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    aggelosmk2 (19-01-14), Bassakos (19-01-14), BILL007 (19-01-14), chrisgiapz3 (19-01-14), HLIAS - E36 (19-01-14), JimE36 (19-01-14), m3e36 (19-01-14), pilot (19-01-14)

  14. #19
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leo328 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) αμορτισερ sachs perfomance.
    2) ελατηρια γνησια απο m-pack 328 Ε36 με χαμηλωμα 15-10mm.
    3) μπαρα θολων μπροστα ac schnitzer γνησια αλουμινου με μπουζονια από e36 m3
    4) x-brace μπροστα- κατω από e36 cabrio
    5) ενισχυμενα πισω top-mount απο e46 m3 με ενισχυσεις πανω τους απο Ζ3.
    6) αποστατες-ροδελες στα εμβολα των μπροστινων αμορτισερ γνησια για m-pack αναρτηση
    7) γνησια bump-stop (προσθετοι αποσβεστηρες) μπρος-πισω m-pack
    8) ημιμπαρα-ακρομπαρα lemforder
    9) συνεμπλοκ απο Μ3 Ε36
    10) αντιστρεπτικες και ψαλιδια ''μαμα'' m-pack E36

    Τροχοι-λαστιχα
    Ζαντες απο m3 e36 γνησιες ασυμμετρες style 24

    φρενα
    1)μπροστινα απο e46 m3 γνησια τρυπητα αεριζομενα με δισκους 325mm
    2)πισω απο e46 328 με τρυπητους δισκους zimmerman 294mm

    αυτα απο μενα οσον αφορα στησιμο-φρενα στο δικο μου μεχρι τωρα...
    Aκριβώς έτσι έχουν τα πράγματα και για μένα!

    Και να προσθέσω κάτι που το ξαναείπα. Σίγουρα θα κάνει τεράστια διαφορά στο στήσιμο του αυτοκινήτου, η προσθήκη αρνητικού κάμπερ στους μπροστινούς τροχούς, που δυστυχώς δεν είναι ρυθμιζόμενο.
    Ε36 M44Β19

  15. #20
    Εγγραφή
    20-04-10
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    718
    Thanked
    1240
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χειροτερη ''καραμελα'' που ακουω εδω και χρονια στην Ελλαδα ειναι η εξης:
    ''Προτιμω να επενδυσω πανω στο δικο μου 316-318(που φυσικα μεταχειρισμενο πηρε) και να το κανω σιγα σιγα Μ3,παρα να το δωσω και να παρω ενα ετοιμο με λιγοτερα χρηματα,γιατι μπορει να'ναι σκισμενο''
    Σε τι θα ειναι σκισμενο ρε παιδια ενα Μ3??Στο τριπτυχο μοτερ-σασμαν-διαφορικο???Δλδ σοβαρα πιστευει καποιος οτι ειναι προτιμοτερο να ψωνισει τα μηχανικα μερη απο μια παλετα,παρα να τα δοκιμασει πανω σ'ενα αμαξι που λειτουργει κανονικα???Θα ειναι τρακαρισμενο το Μ3??Αυτο ειναι κατι που μπορεις πολυ ευκολα να δεις μ'εναν που ξερει τη δουλεια του...Αρα ποιος ο λογος να ξεκινησεις παιρνοντας ενα 316 και να χωνεις χρημα μεχρι να γινει Μ3,ενω μπορεις καλλιστα να το πουλησεις και να παρεις με την διαφορα χρηματων,ενα καλο ετοιμο Μ3 Ε36 απο καποιον που καποτε εχωσε πολλααααα λεφτα για να το κανει ετσι??
    Παλιοτερα συνεφερε η μετατροπη,οταν εκανα εγω το 316-->328 και μου στοιχισε συνολο 14000 ευρω(αγορα 316+μετατροπη),τα 328 ειχαν πανω απο 18-20000 και δεν εβρισκες κι ευκολα,παρα μονο 325....Τωρα,ουτε καν!!Αντε στην καλυτερη να κανεις engine swap απο 316 σε 318ις...Για παραπανω με τιποτα....
    Υ.γ Μιλαω για κομπλε μετατροπες,σαν γνησιο 328-Μ3 πχ και οχι μαιμουδιες του τυπου πεταω πανω ενα 328 μοτερ παντρεμενο με 4κυλινδρη μεταδοση-φρενα
    +100000!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP