Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: Tακακια για Ε60 Μ5?

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Question Tακακια για Ε60 Μ5?

    Ποια αραγε ειναι η καλυτερη επιλογη για να αντικαταστησω τα μπροστινα τακακια
    (λογο φθορας)τα γνησια της BMW (TEXTER) η καποια αλλα που βγαζουν και λιγοτερη μαυρη σκονή?
    Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο,εχω διαβασει οτι πχ.τα AXXIS αφηνουν λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα αλλα και σε ολο το οχημα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

    Αρης

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια αραγε ειναι η καλυτερη επιλογη για να αντικαταστησω τα μπροστινα τακακια
    (λογο φθορας)τα γνησια της BMW (TEXTER) η καποια αλλα που βγαζουν και λιγοτερη μαυρη σκονή?
    Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο,εχω διαβασει οτι πχ.τα AXXIS αφηνουν λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα αλλα και σε ολο το οχημα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

    Αρης
    Αρη οσο πιο μαλακο ειναι το τακακι, τοσο περισσοτερη μαυριλα αλλα και καλυτερο φρενο..μπακαλιστικα. (Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.)

  3. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    aristent (09-04-10)

  4. #3

    Προεπιλογή

    Τα τακακια που αναφερεσαι ειναι τα textar . Μην εισαι σιγουρος οτι τα μαμα ειναι textar. Αναλογα την παρτιδα και τις συμφωνιες που κανει η BMW καθε φορα, αλλαζει και ο προμηθευτης. Τελευταια ήξερα οτι ειναι η ΑΤΕ. Κατα καιρους προμηθευτες ηταν οι JURID, TEXTAR, ATE. Αν θες λιγοτερη μαυριλα μπορεις να πας σε axxis που εχω ακουσει καλα λογια (δεν τα εχω χρησιμοποιησει) ή σε pagid τα οποια τα εχω χρησιμοποιησει και αποδιδουν πολυ καλα.
    Ολοι μπορουν να σου προτεινουν απειρες μαρκες. Φροντισε αυτη που θα διαλεξεις να μην ειναι σκληρη παστα ,γιατι θα ''φας'' γρηγορα τους δισκους σου και στο Μ5 είναι αρκετο το κοστος αντικαταστασης τους!

  5. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    aristent (09-04-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γειά σας, είμαι το τακάκι που ψάχνετε, κάντε κλικ ΕΔΩ για να μάθετε περισσότερα για εμένα.

  7. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    aristent (09-04-10)

  8. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρη οσο πιο μαλακο ειναι το τακακι, τοσο περισσοτερη μαυριλα αλλα και καλυτερο φρενο..μπακαλιστικα. (Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.)
    Θα διαφωνησω Φανη, φιλικο για τον δισκο σιγουρα ειναι
    αθορυβο σιγουρα ειναι ,πιο ευκολα σε θερμοκρασια λειτουργειας σιγουρα ερχεται...αλλα δεν μπορεις να πεις οτι αυτο ειναι το ''καλυτερο'' φρενο!

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ειναι καλυτερα τα μαλακά σε αισθηση, σε συνθηκες ηρεμης οδηγησης, πολης, χαμηλων ταχυτητων κλπ κλπ.
    σε συνθηκες πιεσης (γρηγορη οδηγηση, συνεχη φρενα απο ψηλες ταχυτητες, πιστα) υπερθερμαινονται πιο ευκολα και χανουν μεγαλο μερος της αποτελεσματικοτητας τους...

    οποτε αναλογα με το στυλ οδηγησης μας διαλεγουμε και το αναλογο τακακι.

  10. #7
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, είμαι το τακάκι που ψάχνετε, κάντε κλικ ΕΔΩ για να μάθετε περισσότερα για εμένα.
    Πρωτη φορα τα βλεπω αλλα βλεπω χαμηλη τιμη και πολυ μα πολυ υψηλες προδιαγραφες!!!τα εχεις δοκιμασει?σε βλεπω πολυ σιγουρο.

  11. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτη φορα τα βλεπω αλλα βλεπω χαμηλη τιμη και πολυ μα πολυ υψηλες προδιαγραφες!!!τα εχεις δοκιμασει?σε βλεπω πολυ σιγουρο.
    Εχω φορέσει όχι αυτά που είναι για Μ5 φυσικά, αλλά για το αμάξι μου.
    Μπροστινά μόνο.
    Φρενάρουν πολύ καλά, δεν τρώνε το δίσκο και έχω την εντύπωση πως δεν σκονίζουν τόσο πολύ όσο τα άλλα.
    Δεν τα ξαναφόρεσα γιατί άλλαξα όλα τα φρένα μπροστά και έχω ακόμα εκείνο το σετ τακάκια που έβαλα τότε.

  12. #9
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τακακια που αναφερεσαι ειναι τα textar . Μην εισαι σιγουρος οτι τα μαμα ειναι textar. Αναλογα την παρτιδα και τις συμφωνιες που κανει η BMW καθε φορα, αλλαζει και ο προμηθευτης. Τελευταια ήξερα οτι ειναι η ΑΤΕ. Κατα καιρους προμηθευτες ηταν οι JURID, TEXTAR, ATE. Αν θες λιγοτερη μαυριλα μπορεις να πας σε axxis που εχω ακουσει καλα λογια (δεν τα εχω χρησιμοποιησει) ή σε pagid τα οποια τα εχω χρησιμοποιησει και αποδιδουν πολυ καλα.
    Ολοι μπορουν να σου προτεινουν απειρες μαρκες. Φροντισε αυτη που θα διαλεξεις να μην ειναι σκληρη παστα ,γιατι θα ''φας'' γρηγορα τους δισκους σου και στο Μ5 είναι αρκετο το κοστος αντικαταστασης τους!
    Τα τακακια μου οντως ειναι TEXTAR(οχι TEXTER που εγραψα κατα λαθος).
    Υποψιαζομαι και εγω οτι το κοστος του να μην βρωμιζουν οι τροχοι μου θα ειναι να αλλαζω συντομοτερα τους δισκους
    Εκτος αν κανω μεγα λαθος και τα αποριματα τριβης δεν υπαρχουν η ειναι διαφανα η.....τι να πω με απλη λογικη?

  13. #10
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω φορέσει όχι αυτά που είναι για Μ5 φυσικά, αλλά για το αμάξι μου.
    Μπροστινά μόνο.
    Φρενάρουν πολύ καλά, δεν τρώνε το δίσκο και έχω την εντύπωση πως δεν σκονίζουν τόσο πολύ όσο τα άλλα.
    Δεν τα ξαναφόρεσα γιατί άλλαξα όλα τα φρένα μπροστά και έχω ακόμα εκείνο το σετ τακάκια που έβαλα τότε.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP