Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Φωτισμός E36

  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-13
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    114
    Thanked
    285
    Rides
    1

    Question Φωτισμός E36

    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Θα ήθελα να αλλάξω το φωτισμό στην 36αρα μου.Ωστόσο δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς.Οπότε και σας ρωτώ.. 1) Να αλλάξω τις κλασσικές λάμπες με λάμπες cool blue(είναι και η πιο απλή διαδικασία) ,να βάλω δαχτυλίδια, να βάλω xenon? 2) Επίσης αν έβαζα xenon θα επηρέαζε το κρύσταλλο των φωτών (μήπως κιτρίνιζαν δηλαδή τα φανάρια,μήπως άρχιζαν και "έκαναν ρωγμές και τελικά και τρύπες όπως και έχω δει μερικά 36αρια που μάλλον έχουν φάει πολύ καλοκαιρινό ήλιο" ,μήπως δηλαδή να αναπτυσσόντουσαν μεγάλες θερμοκρασίες που θα είχαν τις παραπάνω συνέπειες) 3) Τα φανάρια ειναι τα μαμά bosch και το αμάξι του 1993 (115.000 χλμ) .Το αναφέρω επειδή τα φανάρια δεν έχουν ούτε χτυπήματα,ούτε γρατζουνιές ,ουτε σημάδια -είναι πεντακάθαρα και φοβάμαι μην τα χαλάσω για το τσάμπα .Σας παραθέτω και φώτο απο το car και τα φανάρια για να μου πείτε τι θα πήγαινε κατά την γνώμη σας στο αυτοκίνητο 4)Επίσης προτεινετέ μου και από που να αγοράσω αν γνωρίζετε (υ.γ:δεν θέλω να αλλάξω τα μαμά φανάρια και δεν θέλω να βάλω κάτι μη ποιοτικό που θα έχει κακές συνέπειες-οπότε όποια πρόταση ευπρόσδεκτη) Επίσης θα αλλάξω μάλλον και τον εσωτερικό φωτισμό και των πινακίδων τα φωτάκια ο΄ποτε πείτε και πρόταση και γι'αυτά...

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Λέκκας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Θα ήθελα να αλλάξω το φωτισμό στην 36αρα μου.Ωστόσο δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς.Οπότε και σας ρωτώ.. 1) Να αλλάξω τις κλασσικές λάμπες με λάμπες cool blue(είναι και η πιο απλή διαδικασία) ,να βάλω δαχτυλίδια, να βάλω xenon? 2) Επίσης αν έβαζα xenon θα επηρέαζε το κρύσταλλο των φωτών (μήπως κιτρίνιζαν δηλαδή τα φανάρια,μήπως άρχιζαν και "έκαναν ρωγμές και τελικά και τρύπες όπως και έχω δει μερικά 36αρια που μάλλον έχουν φάει πολύ καλοκαιρινό ήλιο" ,μήπως δηλαδή να αναπτυσσόντουσαν μεγάλες θερμοκρασίες που θα είχαν τις παραπάνω συνέπειες) 3) Τα φανάρια ειναι τα μαμά bosch και το αμάξι του 1993 (115.000 χλμ) .Το αναφέρω επειδή τα φανάρια δεν έχουν ούτε χτυπήματα,ούτε γρατζουνιές ,ουτε σημάδια -είναι πεντακάθαρα και φοβάμαι μην τα χαλάσω για το τσάμπα .Σας παραθέτω και φώτο απο το car και τα φανάρια για να μου πείτε τι θα πήγαινε κατά την γνώμη σας στο αυτοκίνητο 4)Επίσης προτεινετέ μου και από που να αγοράσω αν γνωρίζετε (υ.γ:δεν θέλω να αλλάξω τα μαμά φανάρια και δεν θέλω να βάλω κάτι μη ποιοτικό που θα έχει κακές συνέπειες-οπότε όποια πρόταση ευπρόσδεκτη) Επίσης θα αλλάξω μάλλον και τον εσωτερικό φωτισμό και των πινακίδων τα φωτάκια ο΄ποτε πείτε και πρόταση και γι'αυτά...
    Χρόνια πολλά!!!

    Λοιπόν όσον αφορά τη μικρή σκάλα μπορείς να βάλεις angel eyes στα φανάρια που έχεις με εύκολο τρόπο και χωρίς πολλά έξοδα, το έκανα πρόσφατα: https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...17489&page=105

    Για τα φώτα πορείας μπορείς να βάλεις λάμπες τύπου xenon με 28¤ (αν θυμάμαι καλά) Phillips για να αποφύγεις τα xenon με μετασχηματιστές κλπ και ότι προβλήματα συνεπάγονται (γιατί όλα μα ΌΛΑ τα kit xenon έχουν ελαττώματα εκτός κι αν είναι εργοστασιακά) εκτός κι αν θέλεις να βάλεις ένα κιτ xenon αλλά καλό είναι να το ψάξεις αρκετά...

    Όσον αφορά το κάψιμο από μεγάλες θερμοκρασίες που ανέφερες δεν τίθεται θέμα εκτός κι αν βάλεις πολύ ισχυρές λάμπες... Αν η ισχύς δεν ξεφεύγει πολύ από αυτήν που ήδη έχεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα...

    Εγώ έχω κιτ xenon στην BMW και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα φανάρια μου όπως κάψιμο, θολούρες κλπ και ο φωτισμός είναι πολύ καλύτερος από τις λάμπες xenon που έχουμε στο Vectra B... Αλλά και οι λάμπες του Vectra φωτίζουν πολύ καλύτερα από τις εργοστασιακές... Ανάλογα την βελτίωση που επιθυμείς!

    Για τα φώτα πινακίδας πριν 3 μήνες έβαλα δύο λευκά led με 8¤ και το αποτέλεσμα άψογο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS - E36 : 25-12-13 στις 17:04
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  3. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:


  4. #3
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16055

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=241

    σου βαζω 2 λινκ μονο, ενδεικτικά, αν κανεις αναζητηση στο αρχειο του φόρουμ θα βρεις πολύ περισσότερα.

  5. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:


  6. #4
    Εγγραφή
    01-01-13
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    114
    Thanked
    285
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ορίστε και οι φώτο ... Επίσης θα ήθελα το αποτέλεσμα να είναι ομοιόμορφο.
    Attached Images Attached Images

  7. The Following User Says Thank You to Δημήτρης Λέκκας For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (25-12-13)

  8. #5
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ά! Απο τα angel ο φωτισμός μπορεί να είναι και πιο διακριτικός απλά εγώ τα έχω συνδέσει στους πόλους της μπαταρίας και αποδίδουν στο 100% αλλά κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα συνδέσω τη γείωση σε κάποιο άλλο σώμα για να γίνει πιο διακριτικό όπως πχ το είχα δοκιμάσει αρχικά στην κεφαλή του κινητήρα (πριν το συνδέσω) και ήταν μειωμένη η ένταση...

    Ανάλογα πως το θες... Οι φωτό αδικούν το αποτέλεσμα (είναι και από κινητό)....

    Υ.Γ.: Το έχεις πολύ ωραίο πάντως και προσεγμένο...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  9. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:


  10. #6
    Εγγραφή
    01-01-13
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    114
    Thanked
    285
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ πολύ Ηλία για τα καλά σου λόγια. Όντως το προσέχω ( με sonax classic kai x treme kai autoglym προιόντα) και με κανά χιλιάρικο έχω κάνει και κάποιες δουλίτσες όπως άλλαξα την εξάτμιση(μαμά) ,το τιμόνι(μαμά) ,τους πλαστικούς με δερμάτινους λεβιέδες(μαμά),δερμάτινο τεμπέλη(μαμά),ράδιο cd me bluetooth sony,έφτιαξα όλα τα παράθυρα και τους διακόπτες αυτών ,έντυσα με μαύρο δέρμα τις κολώνες οου πάνε και κάθονται οι ζώνες που από τα χρόνια και τα χτυπήματα των ζωνών είχαν.... έχουμε αλλάξει και το σαλόνι με δέρμα(αυτό δεν είναι μέσα στο χιλιάρικο αφού έγινε όταν ήμουν ΄Γ Λύκειο και το γλύτωσα χαχα). Tώρα λέω ν' αλλάξω τα αμορτισέρ του πορτ -μπαγκάζ και να βάλω επένδυση στο καπό αυτού από μέσα(δεν έχει και μου φαίνεται άσχημο, να βάψω τις ζάντες και ν΄αλλάξω και τα φώτα που σας ρωτώ. Απ' ότι κατάλαβα Ηλία αν βάλω angel eyes δεν θα 'χω μικρή σκάλα (φώτα θέσεως)? Επίσης τι διαφορές έχουν οι λάμπες τύπου xenon με το κιτ xenon που έχεις ? Επίσης στο δικό σου έχεις μ - πακ και του πάνε τα angel eyes ... Εμένα που είναι μια φλωριά το car μου θα πηγαίνουν? Τέλος στην BMW ότι έχω λάμπες Η1 ,αυτό δηλώνει την ένταση της? Aν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος ας μου εξηγήσει . Με συγχωρήτε παίδες για τις ερωτήσεις αλλά ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα του φωτισμού και είμαι ασχετος

  11. The Following User Says Thank You to Δημήτρης Λέκκας For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (25-12-13)

  12. #7
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν δεν απατωμαι στα bosch φαναρια τα κρυσταλλα ειναι πλαστικα και πολυ πιθανον να σου κανει ζημια στο κρυσταλλο. Τσεκαρε το κρυσταλλο οσων αφορα αν ειναι πλαστικο ή οχι.

    Επισης το Η1 αφορα τον τυπο της λαμπας
    -------------------

  13. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:


  14. #8
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Λέκκας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ πολύ Ηλία για τα καλά σου λόγια. Όντως το προσέχω ( με sonax classic kai x treme kai autoglym προιόντα) και με κανά χιλιάρικο έχω κάνει και κάποιες δουλίτσες όπως άλλαξα την εξάτμιση(μαμά) ,το τιμόνι(μαμά) ,τους πλαστικούς με δερμάτινους λεβιέδες(μαμά),δερμάτινο τεμπέλη(μαμά),ράδιο cd me bluetooth sony,έφτιαξα όλα τα παράθυρα και τους διακόπτες αυτών ,έντυσα με μαύρο δέρμα τις κολώνες οου πάνε και κάθονται οι ζώνες που από τα χρόνια και τα χτυπήματα των ζωνών είχαν.... έχουμε αλλάξει και το σαλόνι με δέρμα(αυτό δεν είναι μέσα στο χιλιάρικο αφού έγινε όταν ήμουν ΄Γ Λύκειο και το γλύτωσα χαχα). Tώρα λέω ν' αλλάξω τα αμορτισέρ του πορτ -μπαγκάζ και να βάλω επένδυση στο καπό αυτού από μέσα(δεν έχει και μου φαίνεται άσχημο, να βάψω τις ζάντες και ν΄αλλάξω και τα φώτα που σας ρωτώ. Απ' ότι κατάλαβα Ηλία αν βάλω angel eyes δεν θα 'χω μικρή σκάλα (φώτα θέσεως)? Επίσης τι διαφορές έχουν οι λάμπες τύπου xenon με το κιτ xenon που έχεις ? Επίσης στο δικό σου έχεις μ - πακ και του πάνε τα angel eyes ... Εμένα που είναι μια φλωριά το car μου θα πηγαίνουν? Τέλος στην BMW ότι έχω λάμπες Η1 ,αυτό δηλώνει την ένταση της? Aν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος ας μου εξηγήσει . Με συγχωρήτε παίδες για τις ερωτήσεις αλλά ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα του φωτισμού και είμαι ασχετος
    Tα angel θα αντακαταστήσουν τη μικρή σου σκάλα, είναι περιττά να τα έχεις και τα δύο...

    Οι λάμπες τύπου xenon αλλάζουν απλά τον κίτρινο φωτισμό που έχουν οι απλές σε λευκό-μπλε (όπως είναι ο φωτισμός των xenon) και ίσως και να προσφέρουν λίγο παραπάνω φωτισμό και πιο καθαρό... Το κιτ xenon είναι εντελώς διαφορετικό, είναι μαζί με μετασχηματιστές

    image share
    και εντελώς διαφορετικές λάμπες οι οποίες καίγονται πολύ πιο δύσκολα από τις απλές όμως είναι πανάκριβες, γύρω στο 100άρικο!!!

    Ο φωτισμός είναι πολύ πιο έντονος και πεντακάθαρος σε σημείο που πολλές φορές η μεγάλη σκάλα να είναι περιττή... Εγώ προσωπικά δεν έχω ανάψει ποτέ τη μεγάλη σκάλα παραμόνο για να δω ότι λειτουργεί στους ελέγχους που κάναμε τότε που το αγόρασα...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  15. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:


  16. #9
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και όσον αφορά τις ζάντες γνώμη μου είναι να τις αλλάξεις και όχι να τις βάψεις...

    Mπορεις πολύ εύκολα και οικονομικά να βάλεις πχ αυτές σε 16άρες


    photo hosting

    και σε συνδυασμό με μία τετράδα ελατήρια χαμηλώματος στα εργοστασιακά αμορτισερ θα αλλάξει εντελώς η εικόνα του αυτοκινήτου...

    Αυτό που σου λέω έχει κάνει ο θείος μου σε 4πορτη Ε36 και είναι φοβερό το αυτοκίνητο, πανέμορφο...

    Δεν έχω το σκληρό δίσκο για να ανεβάσω και φωτό να το δεις...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  17. #10
    Εγγραφή
    01-01-13
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    114
    Thanked
    285
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το θέμα . Πήρα μια πρώτη γεύση περί του θέματος και θα το ψάξω αφού πλέον ξερω κάποια βασικά . Θα μάθω και αν είναι πλαστικά τα φώτα και θα δω τι θα κάνω

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP