Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Supercharger σε Ε46 M54B30

  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-12
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    72
    Thanked
    94
    Rides
    1

    Προεπιλογή Supercharger σε Ε46 M54B30

    Σκοπος του thread αυτου ειναι να συγκεντρωσω πληροφοριες σχετικα με την υπερτροφοδοτηση του κινητηρα μου.
    Εχοντας κανει καποια ερευνα πανω στο τομεα αυτο εχω καταληξει στο Twin Screw και συγκεκριμενα το TS2 της ESS. Οι λογοι που με κανουν να κλινω προς τα εκει ειναι οτι (παντα με δεδομενο οτι δεν ειναι ανακριβη αυτα που αναφερονται στο site της εταιριας)

    1)υπερτερει σε σχεση με τους περιστροφικους στη ροπη χαμηλα που ειναι και το ζητουμενο για μενα

    2)αφηνει ανεπαφο το εργοστασιακο φιλτροκουτι στο μηχανοστασιο (φτηνο φιλτρο, παω συχνα σε χωματοδρομους)

    3)εχει αποτελεσματικο intercooler (laminova) που δεν βγαζει ματι απο χιλιομετρο , δεν βγαζει ματι αν ανοιξει καποιος το καπό (οχι χοανες, μοιαζει κοματι του εργοστασιακου συνολου) καθως και ειναι "ησυχος" (δεν σφυριζει) στη λειτουργια του διοτι δεν θελω να δινω στοχο οτι εχω πειραξει κατι στο αμαξι μου

    Αυτα που με προβληματιζουν ειναι
    1)το κοστος 5000 ευρω περιπου συν μεταφορικα, συν τελωνειο, συν ΦΠΑ. (τα τελευταια 2 νομιζω εχω βρει τροπο να τα αποφυγω) που για ενα αμαξι 13 ετων με εμπορικη αξια 4-5 χιλιαρικα ειναι καπως αλλα δεν θα ηθελα να σταθω κυριως εκει γιατι θα μου πει καποιος οτι και τα 230 αλογα καλα ειναι.

    2) η αξιοπιστια του κινητηρα μετα. Το αυτοκινητο μου ειναι γενικα καθημερινο (εχω και σκουτερ που το χρησιμοποιω πολυ συχνα) και οχι κοντρας η βραδυνης βολτας μονο εντος Αθηνων.

    Θα ηθελα να απαντησουν ανθρωποι που εχουν τοποθετησει το εν λογω κιτ στο αμαξι τους, να μου πουν εντυπωσεις, διαφορες στην συντηρηση που αναγκαστηκαν να κανουν, βλαβες που βγηκαν (αν βγηκαν) εξ αιτιας της υπερτροφοδοτησης. Επισης αν καποιος που εχει βαλει κατι αλλο σε κομπρεσσορα διαβασει το Post και θελει να πει τι εχει βαλει και τις εντυπωσεις του ειναι πολυ ευπροσδεκτος. Απ οτι ξερω υπαρχουν κιτ με rotrex (active autowerke), asa(gpower κλπ).

    Τελος γνωριζει κανεις αν καποιο παλαιοτερο κιτ με asa (νομιζω ΜΤ20 που ηταν για το Μ3 E46 κανει για το M54B30???)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lazaros : 16-12-13 στις 15:22

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    έχω το κιτ της asa με τον ΤΜ20 για να το βάλω στον Μ54Β30.
    το ιδιο κιτ είχε βάλει μέλος σε Μ54Β22

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20090
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν μέλη με το συγκεκριμένο κομπρεσσορα σε μια αναζήτησή θα βρεις πολλές πληροφορίες !!!
    Για μένα το κιτ αυτο ειναι οτι καλυτερο χωρίς προβλήματα απρόοπτα και με οτι υπόσχεται .
    Αν είσαι Αθήνα έλα τη Παρασκευή στη συναντηση που εχουμε να τα πεις απο κοντα και με ανθρώπους που το έχουν στο αμαξι τους και να λύσεις καθε σου απορια.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following 4 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    A8hnaios (16-12-13), Kostas Maras (16-12-13), Leonidas_E39 (16-12-13), VanVIC (16-12-13)

  5. #4
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τα ροτρεξ με εκνευριζουν διοτι ακομη και απο τα βιντεο στο youtube κανουν πολυ θορυβο (στο ρελαντι ειναι λες και εχει χαλικια μεσα..), αντιθετως της VF βγαζουν ενα διακριτικο σφυριγμα που μου αρεσει.. αλλα υπαρχει μονο stage 1 και τπτ αλλο..
    Ενα διακριτικο σφυριγμα βγαζουν και τα ESS φυσικα, αλλά εχουν πολλα παραπανω πλεονεκτηματα σε σχεση με τα αλλα κιτ, αλλα ναι, ειναι λιγακι ακριβα αν σκεφτει κανεις την τιμη που εχει ενα 330 στις μερες μας.. σχεδον οσο το κιτ..
    Μελος εδω με Μ54Β22 εχει κανει 80,000+ με το TS2 χωρις θεματα..!!
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  6. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    deepBLUE (16-12-13)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-09-12
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    72
    Thanked
    94
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Θα χαρω να σας γνωρισω κι απο κοντα. Δεν ειμαι και πολυ γνωστης των βορειων προαστιων αλλα τον Σεριφη θα των βρω!!

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20090
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Θα χαρω να σας γνωρισω κι απο κοντα. Δεν ειμαι και πολυ γνωστης των βορειων προαστιων αλλα τον Σεριφη θα των βρω!!
    Θα σε περιμενουμε λοιπόν να τα πούμε απο κοντα !!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP