Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 81

Θέμα: Ετσι ξεκινησα λοιπον...ετσι ξεκινησα.

  1. #31
    Εγγραφή
    29-11-12
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    395
    Thanked
    549
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικα μαθαμε αρκετοι να οδηγαμε σε Ε30.Ετσι και εγω λοιπον.Ειχε ο μπαμπας μια 318ι Μ40 τετραπορτο βεβαια, την οποια την ειχε απο καινουργια.Τελος παντων γυρω στο 2003 παρεδωσε πινακιδες και το αφησε το αμαξι αραχτο, για να το παρει ο αδερφος μου στα 18 του.Παρεπιπτωντος το αφησε στην ακρη γιατι πηρε μια αλλη Ε30 Μ42 με παρα πολλα εξτρα απο τον προηγουμενο.
    Ετσι εγω και ο αδερφος μου ειχαμε πλεον ενα ''παιχνιδι'' αραγμενο να μας περιμενει.
    Το ευχαριστηθηκαμε απο τα 15 μας, μεχρι που πηρε διπλωμα ο αδερφος μου στα 18 και το πηρε αυτος.Δεν αντεξε και πολυ ομως, αφου ενα χρονο αργοτερα,ειμαστε μεσα και ανοιγουμε με ενα Ε36.Γυρω στα 140 εσκασε το πισω λαστιχο και ο αδερφος μου δεν ειχε αρκετη εμπειρια για να αντιδρασει καταλληλα.Το αποτελεσμα χτυπησαμε σε κατι βραχια στην ακρη του δρομου, τρεις τουμπες και συρθηκαμε με την οροφη καμια 50 αρια μετρα.Ευτυχως φορουσαμε ζωνη και την γλιτωσαμε με λιγα πραματα.Το αμαξι παλι.
    Θυμαμαι χαρακτηριστικα την φραση του πατερα μου, οταν ειδε τον αδερφο μου να κλαιει επειδη κατεστρεψε το αμαξι.Του ειπε:''Το αμαξι την εκανε την δουλεια του.Μου εσωσε τα παιδια μου''.Πολλες αναμνησεις με το συγκεκριμενο αμαξι.Μετα απο αυτο πηρα το Ε36 στα 20 μου.Πλακα πλακα δεν εχω οδηγησει αλλο αμαξι εκτος απο BMW.Αντε και κανα δυο φορες το clio του αδερφου μου.
    Αυτα και απο εμενα.

  2. The Following 9 Users Say Thank You to JimE36 For This Useful Post:

    A8hnaios (15-12-13), Bazil Van Sinner (15-12-13), bill_m3 (16-12-13), chrisgiapz3 (15-12-13), Dermatis (15-12-13), gregE36 (15-12-13), HLIAS - E36 (17-12-13), Leonidas_E39 (16-12-13), nikos1400 (15-12-13)

  3. #32
    Εγγραφή
    13-12-11
    Περιοχή
    Mαρκόπουλο Αττικής
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.734
    Thanked
    3234
    Rides
    1

    Talking

    Το πρώτο αμάξι που έπιασα στα χέρια μου σε ηλικία 12 χρονών ήταν ένα Renault Clio 96' μαθαίνοντας το κλασικό άφημα του συμπλέκτη σε μια αλάνα μαζί με τον πατέρα μου και την 10χρονη τότε αδερφή μου

    Μέχρι τώρα έχω οδηγήσει και το Golf mk5 της μάνας μου,το Transporter της δουλειάς και το Polo Classic του παππού μου (VAG υπόθεση..) που είναι ουσιαστηκά το "δικό μου" για αρχή αμάξι..μαλακίες και τέτοια δεν έχω κάνει γιατί αμα γίνει στραβή ούτε μηχανάκι δεν θα έχω μετά οπότε με κόβω λεωφορεία και δεν θέλω..

    Δεν ξέρω αν είναι απλά τύχη...το 94 είχε ο πατέρας μου ένα Μ3 Ε30 λευκό γνήσιο απο Γερμανία.Αφού δεν μπόρεσε να βγάλει πινακίδες το έδωσε σε εναν επιχειρηματία στις 18 Φεβρουαρίου του 95'.Την επόμενη μέρα αφού γεννήθηκα δηλαδή...και την επόμενη πήρε ένα Clio mk1 2πορτο λευκό και αυτό όπου και με έφερε απο το μαιευτήριο.

    Το πρώτο αμάξι που έπιασα στα χέρια μου ήταν ένα άλλο Clio ίδιο όμως με το προηγούμενο και το αμάξι που λαχταρώ να βγάλω τώρα βόλτα και με περιμένει είναι το Μ3!!!

    Μια φωτογραφία τότε στα 12-13 πίσω απο το τιμόνι του Clio.
    Attached Images Attached Images
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι ο ήχος του S54 δε συγκρίνεται με τίποτα!

  4. The Following 5 Users Say Thank You to Vasilis M3 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-12-13), chrisgiapz3 (15-12-13), HLIAS - E36 (17-12-13), nikos1400 (15-12-13), Ptboul (16-12-13)

  5. #33
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ηταν αλητικο το γούσταρες... ή επειδη ηταν γκομενιαρικο ;
    Αφού με ξέρεις, άρα ξέρεις για ποιό λόγο..

  6. #34
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    .....
    Attached Images Attached Images
    Ε36 M44Β19

  7. The Following 5 Users Say Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-12-13), bill_m3 (16-12-13), chrisgiapz3 (15-12-13), Ptboul (16-12-13), tasos.kamv (16-12-13)

  8. #35
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Την πρωτη οδηγηση την εμαθα σε ενα τετοιο



    Σκυλι αμαξι, τραβηξε παρα πολλα απο τον πατερα μου, τη μανα μου, και εμενα. 1.8 με ηλεκτρονικο καρμπυρατερ βεβαια, αλλα με εβαλε στον κοσμο της πισω κινησης αρκετα νωρις, και με φιλικο τροπο με το μεγαλο του μεταξονιο και το υδραυλικο τιμονι.
    Απο τα 15(?) περιπου γυρω απο το χωριο, με "συνοδεια" ομως.

    Εγω το οδηγουσα και ονειρευομουνα βεβαια κατι σαν το απο κατω...



    Περιστασιακα ανα περιοδους οδηγουσα κατι garelli με πεταλια, κατι τρακτερακια kubota, κατι παλια-παλια toyota αγροτικα με μοχλο ταχυτητων με τζογο μισο μετρο...

    Ειχα ομως προτυπα ενα θειο με ΧΤ 250 απο τη μια, εναν αλλο με bol d'or 900 και χωνι για εξατμιση, και Μιραφιορι φτιαγμενο διλιτρο απο την αλλη....


    Στις αδειες απο φανταρος αργοτερα, οδηγουσα πλεον εκτος απο το αθανατο Ομεγα,
    και της αδερφης μου το Φιεστα 1.25, με διπλωμα πλεον.
    Ωραιο αμαξακι, εμαθα διάφορα άλλα και σ'αυτο...


    Επειτα ηρθε και το πρωτο κατα-δικό μου αυτοκινητο.

    Ενα Skoda Felicia 1.3, που αλλαξε χερια μολις προπερσι.
    Τα τελευταια χρονια το ειχε "κληρονομησει" ο πατερας μου.





    Φαινονται το φιεστα και το φελιτσια στη φωτο.
    Το αλλο το μπλε ηρθε αρκετα αργοτερα.
    Δυστυχως (ή ευτυχως?) αυτο δεν ειχα μυαλο να το κρατησω...



    Α ρε Μπιλ, τι μας βαζεις και ξεθαβουμε τις παλιες φωτο...
    Attached Images Attached Images

  9. The Following 6 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-12-13), bill_m3 (16-12-13), HLIAS - E36 (17-12-13), micz (15-12-13), nikos valvetronic (15-12-13), Ptboul (16-12-13)

  10. #36
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τι λες τωρα!!!!!!!Ιστοριες δυνατες!!!!!!

    6cylinder τι εργαλειο ειναι αυτο???

    Ηades απο κεινη την βολτα χαλασες και το ριξες στ'αυτοματα ε???Φανταζομαι τωρα με το σμαρτ που εχει και στενωΣα τι γινεται.....






    τυπε εισαι για μπαναρισμα τρελλο!!!!!!κρυφοβαγκιτης και ρενακιας,ψηνεσαι να παρεις ΜΧ5 ....κατα τ'αλλα πενβεφανς να ουμε!!!!3ημερα μπανακι απο μενα με αγαπη!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bazil Van Sinner : 15-12-13 στις 22:26

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    Ptboul (16-12-13), Vasilis M3 (16-12-13)

  12. #37
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπίλυ πολύ δυνατό θρεντ όλο συναίσθημα.Είχε κάνει αρχή ο gant πριν καιρό και από τότε ήθελα να γράψω...Ας το κάνω τώρα λοιπόν.Εγώ από μικρός ζούσα μες τα λάδια τα γράσσα τα πετρέλαια και τα καυσαέρια από γκρέιντερ φορτωτές φορτηγάκια και αυτοκίνητα μιας και ο θείος μου έκανε έργα μέσα στα ορυχεία της ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα.Όλα μου τα παιχνίδια είχαν να κάνουν με ρόδα τιμόνι και ό,τι σχετικό.Για να καταλάβετε......



    ^^^^^^^
    Αυτό είναι ένα καπάκι από βαρελάκι και δεν το αποχωριζόμουν εύκολα,ήταν το τιμόνι μου!!

    Στην αυλή του σπιτιού μας υπήρχαν ένα κόκκινο Ε21 ALPINA (!!) και ένα Golf GTI MK I 1.8 8v πράσινο που είχαν τα ξαδέλφια μου και όλη μέρα άκουγα για κόντρες,μπαντιές ζαντολάστιχα και τέτοια χαρούμενα!
    Ο πατέρας μου μας ξεψάρωσε νωρίς στο τιμόνι και από τα 6 μου καθόμουν στην αγκαλιά του και είχα το τιμόνι σε αλάνες και χωραφόδρομους που μας πήγαινε!
    Το αυτοκίνητό μας ήταν αυτό.....



    Honda Accord '78 1600άρι με 80 ps.Ήταν μπροστοκίνητο είχε αλουμινένιο μοτέρ,εκκεντροφόρο επικεφαλή,ένα διπλό KEIHIN,πεντάρι σαζμάν και ανεξάρτητη ανάρτηση πίσω.Το πιο σοβαρό μπάξιμο του φάδερ ήταν τα χρυσά KYB με τα οπόια στην Καστανιά ζωγράφιζε! Το μοτέρ του ήταν πολύ καλό εκείνη την εποχή και ο πατέρας μου του 'βγαζε τα μάτια.Σιγανοπαπαδιά σαν εμένα
    Κάπου στα 10 μ'έβαλε πρώτη φορά μόνο στο κάθισμα του οδηγού αφού είχα μάθει καλά να το ξεκινάω.Με τον καιρό όλο και πιο πολύ το καβαλούσα ώσπου στα 15 (1991)μου,μου το έδωσε ΜΟΝΟ μου στο χωρίο φυσικά,σε χωραφόδρομους και αλάνες.Φαντάζεστε τι ξεπάτωμα έτρωγε! 'Ολα τα δοκίμαζα σπινιαρίσματα χειρόφρενα μπαντίες την μούρη με την όπισθεν μέχρι και άλματα το έκανα με 4άδα φίλους και δεν έκανε κιχ το π@υστικ@ Πολύ ποιοτικό αμάξι σε όλα του είχε σαλονάρα και καντράν που έτριβες τα μάτια σου με ένδειξη για κάθε ανοχτή πόρτα-πορτμπαγκαζ χωριστά για πίσω καμμένες λάμπες () φυσικά στροφόμετρο και ένα ραδιόφωνο HITACHI με μνήμες!

    Όταν έβγαλα δίπλωμα ο πατέρας μου είχε τον φόβο του γονιού μέσα του αλλά νομίζω ότι κατά βάθος πίστευε ότι έκανε το σωστό που μας έμαθε νωρίς το τιμόνι.
    Δεν του έφερα ποτέ σούπα το αμάξι σπίτι...



    Εδώ είμαι στα 18-19 ,φαίνεται καθαρά το six pack έτσι?? Είμουν 1,83 και 73 κιλά.



    Το Accord το κρατούσα σε άψογη κατάσταση δεν έλειπε ούτε νικελάκι από πάνω.Το κράτησε ο πατέρας μου 31 ολόκληρα χρόνια άριστα συντηρημένο και κάποια στιγμή είχε σαπίλες πολλές από κάτω σε σημεία που εδράζεται η ανάρτηση και τον πείσαμε να το παρατήσει...Μέχρι και το πενβε το γνώρισε!!
    Εδώ είναι μόλις κατέβηκε το BMW από την αυτοκινητάμαξα και το πήρα από τον μαντρά μόνο και μόνο γι'αυτήν την φώτο...


    Μετά το Honda στα 22 μου πήρα το πρώτο δικό μου αμάξι ένα Accent 1.3 3d '00 που κράτησα δυο χρόνια και μετά ένα Civic 1.6 '02 που το κράτησα 4χρόνια ώσπου το '07 πήρα το 46.Άρε τι θυμάμαι βραδυάτικα...
    Την μέρα που θα πήγαινα στην πρέσσα το Accord το πήγα στην δουλειά και άδειαζα το πορτμπαγκαζ από τα πράματα του φάδερ και τα έβαζα στο δικό μου.Το βλέπει ένας συνάδελφος και μου λέει που το πας αυτό ρε?? Στην πρέσα του λέω.Στάσου,να το κάνω μια βόλτα?? Γυρνάει πίσω και μου λέει..ρε συ αυτό πάει καλύτερα από το δικό μου!! (KIA Sportage το πρώτο) Άστο θα το πάρω!! Έζησε άλλα τρια χρόνια το Hondaκι σε ξένα χέρια.Θυμάμαι την φάτσα της κοπέλας στη σχολή οδηγών που έκανε την μεταβίβαση
    -Κύριε εδώ γράφει 1988 ή 1998?
    -Όχι κοπέλα μου 1978 γράφει η άδεια!!!
    -Και το πουλήσατε,δεν το πιστεύω!
    -Όχι το χάρισα.
    Έτσι έφυγαν μαζί με το Honda και 330.000 χιλιόμετρα αναμνήσεων και συγκινήσεων.Ρωτούσα γι'αυτό μέχρι που πήγε στην πρέσσα.Δεν το είπα στον πατέρα μου,του είπα ότι είναι κάπου παρατημένο.Δεν θέλω να σχηματίσει στο μυαλό του την εικόνα........Άρε μπαζιλ βραδυάτικα τι μου κάνεις άρε μπαζίλ

  13. The Following 19 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    A8hnaios (16-12-13), Bazil Van Sinner (16-12-13), bill_m3 (16-12-13), Bitz (16-12-13), chrisgiapz3 (19-12-13), Dimimav (16-12-13), giannis_compact (21-12-13), hades7 (16-12-13), HLIAS - E36 (17-12-13), imolarot (19-12-13), JimE36 (16-12-13), Lambros46 (16-12-13), micz (16-12-13), nikos1400 (16-12-13), PANOS-E60 (16-12-13), playmaker (21-12-13), Ptboul (16-12-13), tasos.kamv (16-12-13), Vasilis M3 (16-12-13)

  14. #38
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πολυ ωραια η Ιστορια σου Νικολα!!!!!

    Καθολου δεν αλλαξες φιλε!!!!!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    Bitz (16-12-13), nikos valvetronic (16-12-13)

  16. #39
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    6ylinder τι εργαλειο ειναι αυτο???
    Triumph 2500pi 6κύλινδρο. Πολύ ζημιάρικο μηχανικά, αλλά εκεί έμαθα τα πρώτα παντιλίκια. Προφανώς δεν ήταν στην κατάσταση βιτρίνας που δείχνει η φωτό έτσι;
    Ε36 M44Β19

  17. The Following 4 Users Say Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (16-12-13), bill_m3 (16-12-13), Ptboul (16-12-13), tasos.kamv (16-12-13)

  18. #40
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωτη μου επαφη με αυτοκινητο ητανε με το bmwδικο του πατερα μου!
    Ο πατερας μου ισως στα νιατα του να ηταν ενα φανατικο μελος του φορουμ αφου αν και δεν το παραδεχεται τωρα ηταν τρελος πενβεδομπαξερ.
    Στο ζουμι.....
    Το οχημα Bmw e30 318is coupe χαμηλωμενο με φουλ mpack και bbs τρελή!
    Ηταν το πρωτο πενβεδικο στην Νεαπολη ( λακωνιας) τοτε ....
    Με αυτο ξεκινησα στους δρομους της Νεαπολης αλλα παντα με τον πατερα μου διπλα!
    (Αμα μου πειτε πως να παρω αποσπασμα απο video θα ποσταρω και φωτο)

    Επομενο αμαξι το οποιο πηρα μονος πλεον στο δρομο ηταν και ακομα ειναι βεβαια ενα Vw polo 1.4 του 2002

    To αμαξι εχει αντεξει πολυ πονο λεμε πολυ......

    Και μετα ......Bmw e46 316i και βλεπουμε!
    Και οι φωτο που ελεγα!
    Aπο το γαμο των γονιων μου!





    Ευχαριστω Bazil για το tip!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dermatis : 16-12-13 στις 10:20
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  19. The Following 3 Users Say Thank You to Dermatis For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (16-12-13), bill_m3 (16-12-13), HLIAS - E36 (17-12-13)

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP