Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ξεχασμένα όνειρα.Και ο θρίαμβος της αγάπης!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Post Ξεχασμένα όνειρα.Και ο θρίαμβος της αγάπης!

    Τρομερό άρθρο!!!! Μου άρεσε ειδικότερα που στηλιτεύει τη συμπεριφορά κάποιων που προσπαθούν να πιάσουν την καλή από κάτι που ξέρουν ότι έχει συνήθως 2/3 κάτω τα λεφτά που ζητάνε.
    Δυστυχώς το πέρασα πάρα πολλές φορές αυτό το λούκι και το αισθάνομαι απίστευτα. Την ώρα που διάβαζα το άρθρο μου ήρθαν στο μυαλό όλες οι προσπάθειες μου να σώσω κάποιο κλασσικό παρατημένο και με θλίβει που στην πλειονότητα των περιπτώσεων τελικά τα έφαγε η πρέσα, λόγω του μυαλού των ιδιοκτητών... Καλή ανάγνωση


    Ξεχασμένα όνειρα.Και ο θρίαμβος της αγάπης!

    Tweety- 17 Νοε 2013 / 17:11

    Το βρώμικο σεντόνι τινάχτηκε στον αέρα μετά από μισή ώρα ανυπόμονης μεταφοράς άχρηστων αυτοκινητικών σκουπιδιών από πάνω του…
    Ο μεσήλικας και ο γιος του, σκονισμένοι και ιδρωμένοι, κοιτούσαν με λύπη το αποκαλυφθέν κουφάρι που πριν μερικά χρόνια αποτελούσε το όνειρό τους, αλλά μεταξύ βιοπάλης και καθημερινότητας, έσβησε σαν χαμένος έρωτας. Ο χώρος στο συνοικιακό μαγαζί ήταν λίγος και το σακατεμένο Triumph TR4 που ξεπρόβαλε κάτω απΆ το σεντόνι τον έπιανε πια όλον, χωρίς να υπάρχει δικαιολογία.
    - Αυτό είναι…
    - Πόσο καιρό το ΅χετε εδώ;
    - Δέκα χρόνια. Από τότε που άνοιξα το μαγαζί. Ξεκινήσαμε με τον γιο να το φτιάχνουμε, αλλά μας έφαγε η δουλειά. Πού χρόνος τώρα...
    - Έχει και ανταλλακτικά;
    - Πολλά! Εδώ τα έχω. Τα παράγγελνα ένα ένα απΆ την Αγγλία. Με βοήθαγε κι ο γιος γιατί Αγγλικά δεν ξέρω.


    [Ο χώρος στο συνοικιακό μαγαζί ήταν λίγος και το Triumph τον έπιανε πια όλον]

    Τρεις χαρτόκουτες ξεθάφτηκαν… Γεμάτες φανάρια, χρώμια, φίλτρα, όργανα, τακάκια κι άλλα πολλά κομμάτια, καινούρια και παλιά. Περίμεναν τη μέρα που θα γυάλιζαν περήφανα στον ήλιο, αλλά αυτή δεν ερχόταν. Και κατάντησαν σκονισμένα και θαμμένα κάτω απΆ τα τρακαρισμένα φτερά κάποιου Hyundai που ο μάστορας επιδιόρθωσε για το μεροδούλι και ξέχασε να τα πετάξει.
    - Θυμάσαι καθόλου, από αυτόν που σου το πούλησε, την ιστορία του;
    - Το ΅χε ένας Εγγλέζος της Πρεσβείας που έφυγε πίσω στην Αγγλία και το πούλησε στον προηγούμενο γιατί είχε τρακάρει. Αυτός μου το ΅φερε να το φτιάξω, αλλά δεν πλήρωνε και τελικά μου το 'δωσε έναντι.
    - Πόσα ζητάς;
    - Δεκαπέντε χιλιάδες. Είναι λίγα γι αυτό που είναι, γιατί είναι αντίκα.
    - Μα θέλει άλλα τόσα και βάλε για να γίνει αυτοκίνητο… Δεν συμφέρει.
    - Εγώ τόσο το δίνω, άμα δεν σ' αρέσει άστο.
    Συνήθως, η στιχομυθία τελειώνει εδώ. Ο πωλητής νομίζει ότι το Triumph είναι Ferrari, και μάλιστα “αντίκα”, που όταν τη φτιάξεις θα ΅χει αξία πάνω από εκατομμύριο. Οπότε δεκαπέντε είναι χάρισμα, χάρη σου κάνει.
    - Αν δεν το πάρεις τώρα, τη Δευτέρα έρχεται ο άλλος να το πάρει.
    Κι εσύ, κυνηγός κουφαριών, ζυγίζεις τα λόγια του, ξανακοιτάς το ερείπιο, σηκώνεις τους ώμους και δίνεις την προσφορά σου.
    - Έξι χιλιάρικα. Τώρα. Όλα μαζί, με τα ανταλλακτικά. Πάρε την κάρτα μου και μέχρι τη Δευτέρα πες μου, γιατί μετά αγοράζω άλλο. Συγνώμη αν σε προσβάλλω, αλλά τόσο αξίζει για μένα.
    - Ρε φίλε τι να σου πω… Αντίκα είναι, αυτά έχουν μεγάλη αξία…
    Έχω φύγει από τέτοιες στιχομυθίες αρκετές φορές και συνήθως ο ιδιοκτήτης δεν ξανατηλεφωνεί παρά μόνο μετά από πολύ καιρό, με αντιπρόταση που πάλι δεν συμφέρει. Στη διαρκή έρευνα για το “ιερό δισκοπότηρο”, βρισκόμαστε μπροστά σε πολλά τέτοια παραδείγματα.
    Άνθρωποι της δουλειάς που βρήκαν μια “αντίκα” και σκεφτήκαν ότι θα βγάλουν γρήγορα λεφτά, πασαλείβοντας τα κακουργήματα των προηγούμενων και διαπράττοντας στον δρόμο δικά τους. Κι όταν ο κόμπος φτάνει στο χτένι, τα βγάζουν στο σφυρί πουλώντας μαζί και το όνειρο που είχαν, χωρίς ίχνος γνώσης για την πραγματική αξία του αντικειμένου.
    Άλλοι πάλι, τα αφήνουν παρκαρισμένα στον δρόμο, έρμαια του καιρού και των διερχομένων, μέχρι να τα πάρει ο Δήμος. Αλλά… τζάμπα δεν τα δίνουν. Σας θυμίζει κάτι αυτό;


    [Κοσμήματα κάποτε, τώρα παρατημένα στον δρόμο, έρμαια του καιρού και των διερχομένων. Μέχρι να τα πάρει ο Δήμος...]

    Για παράδειγμα μια Junior “scalino” που, τυλιγμένη με κουβέρτες και νάιλον (κουβέρτες, βρε αθεόφοβε; Στην Alfa Romeo ξεχειμώνιαζε σκουριάζοντας στην Κηφισιά και όταν του έβαλα χαρτάκι αν την πουλάει, τη μάζεψε στον διπλανό κήπο, ανάμεσα στα χόρτα. Για να σκουριάσει στα σίγουρα και να γίνει αληθινή γλάστρα!
    Ή το Corrado G60 που μαζεύει χόρτα στον δρόμο, αλλά ο ιδιοκτήτης έγραψε πάνω του ότι “δεν είναι εγκαταλελειμμένο”. Μα ναι, σίγουρα δεν είναι. Κλείνει πενταετία καθημερινής περιποίησης....


    [Πόσα και πόσα τέτοια αυτοκίνητα δεν έχουν πάει στην πρέσα, ιδιαίτερα το Ά91. Με την απόσυρση καταστράφηκε όλη η αυτοκινητική ιστορία του τόπου.]

    Τα λίγα που γλύτωσαν, τα έσωσαν ρομαντικοί ιδιώτες, σαν αυτούς εκεί στην ΦΙΛΠΑ, που με αγάπη και πολλή προσωπική δουλειά καταφέρνουν να τα συντηρούν, να τα κυκλοφορούν και να τα χαίρονται.
    Και γι αυτόν το λόγο, οι ανέραστοι τους αποκαλούν πλουτοκράτες, φιγουρατζήδες κι άλλα τέτοια τρανταχτά, και σε υπερθετικό βαθμό αρνητικά, επίθετα.
    Γιατί οι ίδιοι ποτέ δεν έφτιαξαν κάτι με μεράκι, πότε δεν αισθάνθηκαν τη χαρά της δημιουργίας, αλλά και της αναγέννησης, μέσα στη σοσιαλιστική ομίχλη του τσιγάρου, στο καφενείο της πλατείας του χωριού. Ή της Βουλής.
    Αυτά μου ήλθαν στο νου με την καταπληκτική διοργάνωση του 10ου Διαγωνισμού Ομορφιάς Ιστορικών Αυτοκινήτων που διοργάνωσε η ΦΙΛΠΑ πρόσφατα, όπου ιδιαίτερα αυτοκίνητα βγήκαν από τα γκαράζ και παρατάχτηκαν στη Μαρίνα του Φλοίσβου για να τα δει ο ήλιος, ο κόσμος και οι κριτές.


    [Στο 10ο Concours d' Elegance που διοργάνωσε η ΦΙΛΠΑ, ιδιαίτερα αυτοκίνητα βγήκαν από τα γκαράζ και παρατάχτηκαν στη Μαρίνα του Φλοίσβου]

    Από αυτή την διοργάνωση ελπίζω να έμεινε και κάτι στον κόσμο που παραβρέθηκε. Ελπίζω να άνοιξε η καρδιά του και τα όνειρα του, όπως και να ακονίστηκε το αισθητικό του κριτήριο. Κι ελπίζω να έδωσε αυτή μια μικρή έμπνευση για δημιουργία, σε όλα τα επίπεδα της ζωής.
    Γιατί όλα αυτά τα αυτοκίνητα έχουν φτιαχτεί από ανθρώπους με κέφι για ζωή και δημιουργία, όχι από “δημόσιους υπαλλήλους” με δικαιώματα στη σχόλη και στο επίδομα.


    [Πανέμορφα, μοναδικά "κομμάτια", φτιαγμένα από ανθρώπους με κέφι για ζωή και δημιουργία]

    Αυτός είναι κι ο λόγος που τέτοιες εκδηλώσεις, ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης, είναι απαραίτητο να γίνονται. Για να υπάρχει το παράδειγμα του τι μπορεί κανείς να πετύχει αν το θέλει πολύ...


    (Photos: Β. Παπαΐδης, neglectedworld.com, carsinbarns.com)
    Πηγή: https://www.4drivers.gr/gnomi/item/2...is-agapis.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-11-13 στις 18:53



  2. The Following 27 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    A8hnaios (18-11-13), alexm (19-11-13), aristent (18-11-13), Bazil Van Sinner (19-11-13), bill_m3 (20-11-13), Bitz (20-11-13), chrisgiapz3 (20-11-13), deepBLUE (20-11-13), doctore (19-11-13), E36-Hartge (18-11-13), gant (19-11-13), hades7 (19-11-13), HLIAS - E36 (20-11-13), JimE36 (18-11-13), jkourkoulis (18-11-13), kapamaru1 (19-11-13), Leonidas_E39 (20-11-13), oldcarskickass (20-11-13), PANOS-E60 (18-11-13), panose30 (18-11-13), pilot (19-11-13), Ptboul (20-11-13), skaros (19-11-13), Skyline_IS (19-11-13), Vasilis M3 (19-11-13), Ε91 (19-11-13), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ (19-11-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κάτι φουλ χαζό? Αν έχεις μπανίσει καιρό ένα τέτοιο παρατημένο κ θες να το πάρεις τι γίνεται? Ψάχνεις τον ιδιοκτήτη??? Πας στον δήμο? Πας νύχτα με γερανό?? xD Δεν νομίζω να ζητάει κάποιος λεφτά για να στο δώσει απ' τη στιγμή που είναι παρατημένο...κ δεν εννοώ ακίνητο στο γκαράζ του. Εννοώ σε δρόμο για χρόνια, σπασμένα τζάμια κλπ κλπ....

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νομίζεις φίλε μου... Αυτά τα παρατημένα που βλέπεις είναι σχεδόν όλα αμαρτωλές ιστορίες και αν βρεις κάποιον που το δίνει θα σου ζητάει την Άρτα και τα Γιάννενα. Για να καταλάβεις θα σου πω 2 παραδειγματα:
    1) 2002 πριν χρόνια φούλ σάπιο και χρέπι, το αντάλλαξε με Ε46 τελικά αυτός που το πούλαγε (τιμή που μου ζήτησε 7.000! -δεν υπήρχε να του δώσω πάνω απο 1500)
    2) mini moke μιλάω με τον ιδιοκτήτη και του λέω είναι κρίμα να το φάει η πρέσα αφού ο δήμος σου έχει κολλήσει ηδη χαρτί ότι θα το πάρει. Ξέρεις τι έλαβα ως απάντηση? "Δεν το πουλάω, ας έρθει να το πάρει ο δήμος" Έτσι και έγινε τελικά...

    Οπότε μην μπαίνεις άδικα στον κόπο και συγγνώμη που στο χαλάω, αλλά έχω τρομερή εμπειρία στο θέμα και γι'αυτό το λέω και σε εσένα και το γράφω δημόσια, 99.999% δυο είναι τα σενάρια που θα παίξουν τελικά:
    1) Αμαρτωλή ιστορία (πολλοί ιδιοκτήτες, εταιρίες φαντάσματα που έχουν βαρέσει κανόνια κτλπ)
    2) Θα ζητάνε την Άρτα και τα Γιάννενα για να πιάσουν θύμα (ακριβώς όπως στην ιστορία του άρθρου και σε άπειρες δικές μου παρόμοιες ιστορίες π.χ το 2002 κ.α)

    Κρίμα πραγματικά γιατί ωραία αυτοκίνητα τα τρώει τελικά η πρέσα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 19-11-13 στις 23:46



  5. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Ptboul (20-11-13)

  6. #4
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νύχτα με γερανό τότε χαχαχαχαχαχα

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σου είναι άχρηστο, άσε που για τα παλιοσίδερα μπορεί να σε κατηγορήσουν και για κλοπή και να μπλέξεις άσχημα...

    Ασε καλύτερα.Αν είναι να μπλέξεις για τις σαπιολαμαρίνες μην το συζητάς, καλύτερα η πρέσα και εσυ να'σαι καλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 19-11-13 στις 23:46



  8. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dark knight (20-11-13)

  9. #6
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν το έπαιρνε ο δήμος, δε θα μπορούσες να πας να το αγοράσεις/πάρεις απο εκεί? Πάλι ο ιδιοκτήτης έχει τον τελευταίο λόγο???

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο κάθε δήμος όπως και η κάθε δημόσια υπηρεσία (να κάτι που ίσως δεν ξέρατε) έχει τη δυνατότητα διακύρηξης πλειστηριασμού σε τέτοιες καταστάσεις, μετά απο κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα. Ωστόσο αυτό δεν γίνεται ποτέ για μια πλειάδα λόγων (κόστος υπηρεσίας για να αποθηκεύσει το παρατημένο για παράδειγμα, οργάνωση κτλπ) οπότε τελικά μετά απο το χρονικό διάστημα που δίνεται στον ιδιοκτήτη για να παρευρεθεί και να το πάρει, αν δεν εμφανιστεί, πάνε προς καταστροφή...

    Οπότε για να το πάρεις απο τον εκάστοτε Δήμο, πάλι ξέχνα το, ακόμα και τον δήμαρχο να έχεις μέσο. Πρέπει να κινηθούν τόσα πολλά γρανάζια της γραφειοκρατίας που δεν πρόκειται να συμβεί και στην τελική δεν αξίζει το κόπο και την ταλαιπωρία...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 20-11-13 στις 00:06



  11. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.574
    Thanked
    2226
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ψευτοπερήφανοι αγράμματοι απαίδευτοι ημιμαθείς τυχάρπαστοι ντεμέκ νεόπλουτοι και γνώστες ιδιοκτήτες που στο τέλος μένουν μόνο με τα 3 μου στο χέρι απλά όχι απλά γιατί δε χάρηκαν αυτό που είχαν αλλά γιατί με τις πράξεις τους κατάφεραν να μην χαρεί και κάποιος άλλος όχι τόσο το σίδερο που το ξαναδωσε ζωή, αλλά το χρόνο και το μεράκι που θα ξόδευε πάνω σε αυτά.

    Μίσος μόνο (και αυτή την κατηγορία ανθρώπων την εντάσσω σε μια ξεχωριστή για εμένα κατηγορία του αξιακού μου συστήματος με τον τίτλο « ξύλο με παρουσία ιατρικού προσωπικού »)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  12. #9
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω εχω μπανισει εδω και 2 χρονια ενα μινι κουπερ παρατημενο,πολυ ομορφο εξωτερικα(παλιοτερη ανακατασκευη),ζητησα απο τον ιδιοκτητη να μου πει μια τιμη και δεν ενδιαφεροταν.....Του κολλαει συνεχεια χαρτι ο Δημος αλλα αυτος το βγαζει και τελικα τιποτα δεν γινεται....Τελευταια φορα του'πα:''Να σου δωσω τωρα ενα 500αρικο να το παρω οπως ειναι?''...Εδειξε σκεπτικος....Οψομεν...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ασε Μιχάλη τα mini γιατί οσο τη θυμάμαι σαν μάρκα φουντώνω... όχι ένα, αλλά δυο Mini moke



    είχα βάλει στο μάτι πριν χρόνια, αλλά τελικά και τα δυο πήγαν για παλιοσίδερα

    Ο πρώτος ήθελε να το πάρει ο δήμος (έτσι και έγινε, το είδε φίλος μου όταν το φόρτωναν) και ο δεύτερος (που πάλι το πήρε ο δήμος και μάλιστα ήμουν μπροστά κιόλας) ζήταγε 5.000, τόσα του έλειπαν, για ένα αρκετά σάπιο γδυμένο σασί που πάνω απο 500 ευρώ δεν άξιζε όπως είχε καταντήσει... X2

    Τι να πει κανείς...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...



  14. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Stunt Mike (22-11-13)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP