Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Κυκλοφορια με ξενες πινακιδες

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ελληνας πολιτης απαγορευεται να εχει στην ιδιοκτησια του και να κυκλοφορει αυτοκινητο μα ξενες πινακιδες.
    Κατα τον ελεγχο το αυτοκινητο μπορει να κατασχεθει και ο ιδιοκτητης του για να το παρει πισω πρεπει να προσκομισει τα απαραιτητα εγγραφα που θα αποδεικνυουν οτι ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου 186 ημερες τουλαχιστον το χρονο.
    Καποια απο τα εγραφα αυτα ειναι:
    Μισθωτηριο συμβολαιο κατοικιας
    Λογαριασμος ρευματος στο ονομα του
    Λογαριασμος νερου στο ονομα του

    Εαν καποιοι δηλωνουν μονιμη κατοικια την εδρα τους στην Βουλγαρια δεν μπορω να ξερω, παντως το σιγουρο ειναι οτι ειναι παρανομοι!!!

  2. The Following 5 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    E46 POWER (15-11-13), Konstantinos E60 (11-11-13), PANOS-E60 (11-11-13), Samaro (24-11-13), stef_E46m3cabrio (24-11-13)

  3. #12
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επισης κατασχεθηκαν αυτοκινητα που η αλλοδαπη εταιρεια που ανηκανε δεν ειχε ενεργο τζιρο στην αντιστοιχη χωρα...Πλεν δλδ κανουν τσεκαρισματα και σε συνεργασια με τη χωρα στην οποια ειναι εγγεγραμενο το αυτοκινητο αυτο...Προφανως πολλοι επιτηδειοι,εκμεταλλευομεν ι το χαμηλο κοστος δημιουργιας εταιρειας στην Βουλγαρια πχ,βγαλανε αυτοκινητα με ξενες πινακιδες ενω η εταιρεια αυτη δεν εκανε καν τζιρο στην Βουλγαρια!Εικονικη πραγματικοτητα!Ρε τι κανει ο Ελληναρας για να οδηγει το Cayenne του.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  4. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    JimE36 (10-11-13)

  5. #13
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελληνας πολιτης απαγορευεται να εχει στην ιδιοκτησια του και να κυκλοφορει αυτοκινητο μα ξενες πινακιδες.
    Κατα τον ελεγχο το αυτοκινητο μπορει να κατασχεθει και ο ιδιοκτητης του για να το παρει πισω πρεπει να προσκομισει τα απαραιτητα εγγραφα που θα αποδεικνυουν οτι ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου 186 ημερες τουλαχιστον το χρονο.
    Καποια απο τα εγραφα αυτα ειναι:
    Μισθωτηριο συμβολαιο κατοικιας
    Λογαριασμος ρευματος στο ονομα του
    Λογαριασμος νερου στο ονομα του

    Εαν καποιοι δηλωνουν μονιμη κατοικια την εδρα τους στην Βουλγαρια δεν μπορω να ξερω, παντως το σιγουρο ειναι οτι ειναι παρανομοι!!!
    Αν μου επιτρεπεις μια μικρη συμπληρωση..
    Ελληνας πολιτης που κανει φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα .

    Καρατσεκαρισμενο απο το 2000 εποχες εγγαμου βιου

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  6. The Following 4 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    A8hnaios (24-11-13), alexm (11-11-13), Konstantinos E60 (11-11-13), Samaro (24-11-13)

  7. #14
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επισης αν μεταναστευσεις στο εξωτερικο, πρεπει να περασει τουλαχιστον 1 χρονος για να μπορεσεις να κυκλοφορεις το αμαξι με αλλοδαπες πινακιδες για να εισαι νομιμος.. Ο απολυτος παραλογισμος
    -------------------

  8. #15
    Εγγραφή
    18-11-13
    Μηνύματα
    9
    Thanked
    35
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έγραψα τρεις ώρες για το θέμα αυτο μόλις πατησα. υποβολή μου είπε οτι δεν είμαι συνδεδεμένος οπότε ολα ατμος. Τα ξαναγραφω αύριο καλό βράδυ σε όλους
    Οταν οδηγεις πάντα σκεψου.Αν ερχεσαι εσύ απο απέναντι?

  9. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μου επιτρεπεις μια μικρη συμπληρωση..
    Ελληνας πολιτης που κανει φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα .

    Καρατσεκαρισμενο απο το 2000 εποχες εγγαμου βιου
    (Σημ :σήμερα το διάβασα )
    --------------------------

    Γιώργη απ΄όσα λίγα γνωρίζω,
    όποιος έλληνας έχει στην κατοχή του περιουσιακό στοιχείο στην Ελάδα, πρέπει να κάνει φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (πχ λόγω είσπραξης ενος ενοικίου η ιδιοκτησίας ενος αυτοκινήτου με ελληνικές πινακίδες κλπ) και ας είναι παράλληλα κάτοικος εξωτερικού.

    Στην περίπτωση αυτή, υποβάλει τη φορολογική του δήλωση στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και φορολογείται για ότι έχει στην Ελλάδα.
    Απο την άλλη, ετσι γλυτώνει και την υποχρέωσή του, να φορολογηθεί στην Ελλάδα, γαι το εισόδημά του στο εξωτερικό.( φορολογία παγκόσμιου εισοδήματος).
    Πρίν, περίπου 4 χρόνια, που μετέφερα το γιό μου στην κατοίκων εξωτερικού, δεν μου ζήτησαν πάντως κάποιο αποδεικτικό στοιχείο. ( πχ χαρτί μισθοδοσίας, αποδεικτικό ασφαλιστικού φορέα κλπ ) Πιθανό σήμερα αυτό να έχει αλλάξει.

    Ο κάτοικος εξωτερικού, μπορεί να κυκλοφορεί με αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες και επειδή δεν αποδεικνύεται πλέον η ημερομηνία εισόδου εξόδου απο τη χώρα(λόγω Ευρωπαικής Ενωσης) κανείς δεν μπορεί να δεί αν το αυτοκίνητο κυκλοφορεί για περισσότερο απο 6 μήνες στην Ελλάδα όπως ίσχυε παλιά.

    Αν τώρα κάποιος κυκλοφορεί με εταιρικό αυτοκίνητο, με ξένες πινακίδες , χωρίς να είναι κάτοικος εξωτερικού, θα πρέπει να αποδείξει ότι η εταιρία δεν είναι μαιμού και ότι ώς νόμιμος εκπρόσωπός της, δικαιούται να το οδηγεί.

  10. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    katsaraios (24-11-13)

  11. #17
    Εγγραφή
    18-11-13
    Μηνύματα
    9
    Thanked
    35
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους,
    Θα γράψω και εγώ τα εκ πειρας μου λόγω της παραμονής μου Ανω των 38 ετών στην ξενιτια.
    Λόγω ημέρας και λόγω της πληθωρας θα τα γράψω σε δυο δόσεις.

    Μεχρι σήμερα συμπληρωνω 25 χρονια συνεχούς παραμονής μου στην Βουλγαρία (-4 έτη Ουκρανία-και 6 έτη Ρουμανία).
    Ολα μαζι το ίδιο διάστημα, ταυτόχρονα.
    Απο το 1989 μεχρι το 2003 ήμουν ο μόνος Έλληνας σε αυτές τις Χώρες με ελληνικά νούμερα.Ο λόγος?Δεν ήθελα να έχω σχέση με δωρακια,αν και νόμιμος, για να μην γίνεται η ζωή μου δύσκολη και απο τις δυο πλευρές των συνόρων.
    Στα μεν βουλγαρικά γιατι ημουν Έλληνας, στα δε ελληνικά για να μην βγαίνουν οι 186 μέρες λιγότερες, η τα απαιτουμενα δικαιολογητικα για επανεκδοση.

    Κάποια στιγμή όμως λόγω των εκατοντάδων χιλιάδων χλμ αναγκάστηκα να πάρω αυτοκίνητο με βουλγαρικες πινακίδες το 1996.Ετσι άρχισε. και το δικό μου μαρτύριο που γιγαντονοταν χρονο με τον χρονο.Κάθε άφιξη στα Πατρια εδαφη και ενα μαρτύριο.Αν και πάντα, τα πάντα νόμιμα,ειχα προβλήματα απο το πουθενά......
    Ετσι φτασαμε εν μέσω τεραστιων προβληματων, απο παντού,με μαφιοζους εθνικιστές Έλληνες και Βούλγαρους απατεωνες, στο σωτήριον έτος 2005!!!...τοτε που η Βουλγαρία και η Ρουμανία εντάχθηκαν στην Ευρωπαϊκή Ενωση!!!
    Γεματοι χαρά και ανακούφιση οτι ολα τα προηγούμενα έτη ηταν ενας Εφιάλτης, φτασαμε στα σύνορα με το καινούργιο καθεστώς να δούμε την οικογένεια μας γεματοι χαρά και οτι σε 5 λεπτά είμαστε ΕΛΛΑΔΑ λόγω της κατάργησης των ελενχων.....
    Χαχαχαχαχα..... Αμ δε!!!!..... την πατησατε και την πατησα!!!

    Η συνέχεια αργότερα φίλοι μου καλοί.......τρομακτικα ενδιαφέροντα όσα θα διαβασετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 24-11-13 στις 13:14
    Οταν οδηγεις πάντα σκεψου.Αν ερχεσαι εσύ απο απέναντι?

  12. The Following 7 Users Say Thank You to AKER For This Useful Post:

    A8hnaios (24-11-13), alexm (24-11-13), aristent (24-11-13), Bazil Van Sinner (24-11-13), Dimimav (24-11-13), Leonidas_E39 (25-11-13), Panos 316T (24-11-13)

  13. #18
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kυριε Τελλη,παριμενουμε να διαβασουμε!!!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  14. #19
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AKER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,
    Θα γράψω και εγώ τα εκ πειρας μου λόγω της παραμονής μου Ανω των 38 ετών στην ξενιτια.
    Μεχρι σήμερα συμπληρωνω 25 χρονια συνεχούς παραμονής μου στην Βουλγαρία (-4 έτη Ουκρανία-και 6 έτη Ρουμανία).
    Ολα μαζι το ίδιο διάστημα, ταυτόχρονα.
    Η συνέχεια αργότερα φίλοι μου καλοί.......τρομακτικα ενδιαφέροντα όσα θα διαβασετε.
    Aνοιξε καινουργιο θεμα..

    Οι Περιπετεις μου στο Σιδηρουν Παραπετασμα..!!!




    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  15. The Following User Says Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (24-11-13)

  16. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Του κατασχεσαν το αυτοκινητο με βουλγαρικες πινακιδες και απο το Τελωνειο Σερρων του εδωσαν ενα χαρτι με τα πιστοποιητικα που απαιτουνται για νομιμη κυκλοφορια στην Ελλαδα......


    https://img35.imageshack.us/img35/4815/0rl0.jpg

  17. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (24-11-13), Bazil Van Sinner (24-11-13), Leonidas_E39 (25-11-13), Samaro (24-11-13)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP