Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 47 από 47

Θέμα: Αυτόματο σασμάν

  1. #41
    Εγγραφή
    01-01-11
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο δικο μου Ε60 με τον 2λιτρο N43B20OL,το ψυγειο νερου του μοτερ,εχει στο κατω μερος, ενσωματωμενο και το ψυγειο λαδιου του σασμαν....δεν ξερω γιατι,προφανως το κοστος.....


    ..... σε οτι αλλαγη λαδιων σε αυτοματο σασμαν της BMW εχω διαβασει σε διαφορα ξενα και ντοπια φορουμ,ολοι αλλαζουν μονο αυτα τα 4-5 λιτρα...οσοι τελος παντων εχουν καταλαβει οτι δεν ειναι lifetime.


    ...πιθανον να μην το εχει κανει καποιος αυτο που λες,αφου η πιθανοτητα να πεσει σε safe mode ή να βγαλει fault και να σταματησει να δινει κινηση το σασμαν,οταν το οχημα ειναι επανω στο ανυψωτικο στο συνεργειο,ειναι πολυ μεγαλη.
    ενσωματωμενο δεν θπαρχει περιπτωση να ειναι...αλλο το λαδι και αλλο το νερο...σιγουρα αλλη εισοδο/εξοδο στο ψυγειο εχει το νερο και αλλη το λαδι...

  2. #42
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannisaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενσωματωμενο δεν θπαρχει περιπτωση να ειναι...αλλο το λαδι και αλλο το νερο...σιγουρα αλλη εισοδο/εξοδο στο ψυγειο εχει το νερο και αλλη το λαδι...
    εννοητε οτι εχει αλλη εισοδο/εξοδο,αλλα ειναι ενιαιο ως κατασκευη,ειναι αυτο εδω:


  3. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-14), compactM3 (20-11-14)

  4. #43
    Εγγραφή
    01-01-11
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοητε οτι εχει αλλη εισοδο/εξοδο,αλλα ειναι ενιαιο ως κατασκευη,ειναι αυτο εδω:

    βλεπεις οτι υπαρχουν 2 εισοδοι και 2 εξοδοι....βγαλε το κολαρο εξαγωγης του λαδιου και ασε στο ρελαντι το αμαξι..λογικα θα το κανει κυκλο και θα το βγαλει...αυτο το εχω διαβασει και ακουσει απο μηχανικο της bmw...δεν ξερω αν αληθευει ομως....

  5. #44
    Εγγραφή
    14-10-13
    Περιοχή
    München
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    35
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannisaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπεις οτι υπαρχουν 2 εισοδοι και 2 εξοδοι....βγαλε το κολαρο εξαγωγης του λαδιου και ασε στο ρελαντι το αμαξι..λογικα θα το κανει κυκλο και θα το βγαλει...αυτο το εχω διαβασει και ακουσει απο μηχανικο της bmw...δεν ξερω αν αληθευει ομως....

    Με πιο τρόπο θα βγει έξω το λάδι; Λογικά πρέπει να υπάρχει αντλία; Σωστά; Εάν ναι, δεν θα είναι πρόβλημα εάν η αντλία δουλέψει έστω και για λίγο στεγνή;

  6. #45
    Εγγραφή
    01-01-11
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    λοιπον μετα απο πολυ καιρο επιστρεφω στο θεμα μας.πηγα στην ZF Dortmund για σερβις.πληρωσα 545ευρω.εκτος απο λαδια και καρτερ αλαξαν και κατι αλλα πραγματα.πλυσιμο δεν χρειαστηκε αν και το ειχα ζητησει.με πλυσιμο θα πληρωνα 615.πρωτες εντυπωσεις.μαλακωσαν οι αλαγες και γενικα σου δινει την εντυπωση οτι δουλευει καλυτερα...τωρα το μονο προβλημα που εχω ειναι οταν ειναι στασιμο το αμαξι για καποιες ωρες και ξεκιναω στην πρωτη αλαγη εχω ενα αποτομο σπρωξιμο.μετα οι επομενες αλαγες ειναι ΟΚ....τι μπορει να φταιει????

  7. The Following 2 Users Say Thank You to giannisaris For This Useful Post:

    aristent (31-05-15), BILL007 (30-05-15)

  8. #46
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannisaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον μετα απο πολυ καιρο επιστρεφω στο θεμα μας.πηγα στην ZF Dortmund για σερβις.πληρωσα 545ευρω.εκτος απο λαδια και καρτερ αλλαξαν και κατι αλλα πραγματα.πλυσιμο δεν χρειαστηκε αν και το ειχα ζητησει.με πλυσιμο θα πληρωνα 615.πρωτες εντυπωσεις.μαλακωσαν οι αλαγες και γενικα σου δινει την εντυπωση οτι δουλευει καλυτερα...τωρα το μονο προβλημα που εχω ειναι οταν ειναι στασιμο το αμαξι για καποιες ωρες και ξεκιναω στην πρωτη αλαγη εχω ενα αποτομο σπρωξιμο.μετα οι επομενες αλαγες ειναι ΟΚ....τι μπορει να φταιει????
    σ'αυτο το σασμαν το μονα "αλλα ψιλο πραγματα", ειναι η φλαντζα & οι βιδες του καρτερ και στην καλυτερη μια πλαστικη φυσα που κουμπωνει το καλωδιο του εγκεφαλου....πραγματα που φαινονται πχ. σ'αυτη τη φωτο:




    οσο για τις αποτομες αλλαγες,υπαρχει μια πιθανοτητα να λυθει το θεμα με αρχικοποιηση/μηδενισμος της μνημης του σασμαν.....αυτο εχει μια μεθοδο που μπορεις να την κανεις και μονος σου:


    αλλα δεν ειναι δεδομενο οτι θα "πιασει το κολπο",αφου το πιο σιγουρο ειναι να το κανουν με το διαγνωστικο της BMW.

    η χειροτερη των περιπτωσεων,ειναι να εχουν προβλημα οι ηλεκτροβαλβιδες του mechatronic που ειναι μεσα στο σασμαν και να θελουν και αυτες αλλαγη....

    τελος παντων, ειναι μια πολυπλοκη υποθεση το αυτοματο σασμαν και δυστυχως ειναι λιγοι οι μηχανικοι που ασχολουνται με την επισκευη του....στην BMW δε???....το πρωτο πραγμα που σου λενε???.... ειναι η αντικατασταση του!!!

    ...ενταξη δεν φταινε οι ανθρωποι εκει,αφου η εξτρα εκπαιδευση να επισκευαζουν αυτοματα σασμαν, ειναι μαλλον ασυμφορη και θελει πιο ειδικες γνωσεις.....απ'οσο γνωριζω,αν ο πελατης επιμενει να το επισκευασει,το κατεβαζουν και το στελνουν σε εξωτερικους συνεργατες.

    .... δεν ειμαι μηχανικος για να σου πω τι θα πρεπει να κανεις με βεβαιοτητα 100%,.....αλλα επειδη ταλαιπωρουμαι και εγω απο το σασμαν,εχω διαβασει αρκετα ξενα κυριως φορουμ και ενα απο τα πιο ενημερωτικα σου το παραθετω εδω:
    https://5series.net/forums/diy-do-yo...thread-137584/

    Good luck.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (01-06-15), Konstantinos E60 (01-06-15), wheelman (02-06-15)

  10. #47
    Εγγραφή
    14-10-13
    Περιοχή
    München
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    35
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους!
    Επανέρχομαι στο θέμα της αλλαγής ταχυτήτων και σκοντσαρισμα....
    Έχει λίγο καιρό που παρατηρώ πως το αμάξι όταν είναι κρύο κάνει πολύ άτσαλες αλλαγές.
    Λες κ οδηγάς αμάξι με απλό σασμάν κ αφήνεις τον συμπλέκτη πολύ απότομα.
    Μάλιστα μια φορά, ενώ έκοβα γιατί πλησίαζα σε κόκκινο φανάρι, το αμάξι παρα λίγο να σβήσει.
    Σαν να πατούσα φρένο σε αυτοκίνητο με απλό σασμάν και δεν πάτησα συμπλέκτη.
    Εδώ να πω πως λάδια σασμάν άλλαξα πέρυσι.
    Πήγα κατευθείαν στον σεφ όπως τους λένε εδώ στη Γερμανία.
    Δεν του λέω τίποτα, μου το μπριζωνει, και όταν τελειώνει το διαβασμα το διαγνωστικό, μου λέει:
    Σου αλλάζει απότομα ταχύτητες όταν είναι κρύο και καμία φορά στο φανάρι κάνει σαν να πάει να σβήσει;
    Δε φαντάζεστε το χαμόγελο μου όταν το άκουσα αυτό! Είχα συνηθίσει να ψάχνουμε κανα 3μηνο για να βγάλουμε άκρη...
    Ναι αυτο ακριβώς κάνει του λέω!
    Και μου λέει πως θέλει αλλαγή ο 1ος 2ος 4ος και 5ος προθερμαντηρας (το αμάξι είναι Diesel)
    Και το εγγεφαλακι που τα διαχειριζεται όλα αυτά.
    Κοστολόγιο οι 6 προθέρμανσης μαζί με το εγγεφαλακι 160€
    Δυστηχως δεν έχω χρόνο να το κάνω μια κ το αμάξι σε 2 μέρες φεύγει για Ελλάδα.
    Το ξέρω πως φαίνεται κουφό αλλά για να το λέει ο συγκεκριμένος (είναι sef στη BMW) έτσι θα είναι τα πράγματα.
    Με διαβεβαίωσε πως δεν είναι κάτι που πρέπει να γίνει άμεσα. Απλά πρέπει να το κανείς πριν το χειμώνα.
    Απλά μια μικρή ενημέρωση στην ομάδα ήθελα να κάνω, μήπως αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα κ μπορέσω έτσι να βοηθήσω!
    Όταν έρθει η ώρα να το κάνω, θα σας γράψω το αποτέλεμα!!

    Αυτά, να είστε ολοι καλα!

  11. The Following User Says Thank You to abadon For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-18)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP