Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 50

Θέμα: 320si - Detailling

  1. #21
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    100 για κερωμα ειναι παρα πολλα.
    Μονο για κανα τζιπ και κερωμα με κερια swissvax η zymol ειναι λογικο ποσο.

    Στο αυτοκινητο σου τι προιοντα χρησιμοποιηθηκαν?
    Το αποτελεσμα φαινεται πολυ καλο παντως.
    svwissvax μπήκαν φυσικά και δεν έγινε απλό κέρωμα...
    έγινε συντήρηση του αυτοκινήτου, περάστηκε πηλό κλπ κλπ...
    δεν κρίνω πολλά τα χρήματα που έδωσα και δεν μίλησα για 100

    όπου και να πάτε αν σας πουν τιμή χωρίς να δουν το αμάξι για μένα δεν είναι επαγγελματίες!

    το αποτέλεσμα δεν το αλλάζω και ξέρω οτι το αμάξι δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά απο άτομα που λένε οτι ξέρουν τη δουλειά τους αλλά τελικά σου αφήνουν ολογράματα πάνω στο καπώ...

    δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι υπάρχουν μαγαζιά που περιμένεις ακόμα και μήνα για ραντεβού!

  2. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Ptboul (11-10-13)

  3. #22
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι κακο το si τελικα πολυ πολυ ομορφο και καλοστημενο εργοστασιακα αυτοκινητο !!!

    Μπραβο για την κατασταση που το εχεις φιλε μου . . .

  4. The Following User Says Thank You to Christos 330 For This Useful Post:

    Ptboul (11-10-13)

  5. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα Άρη μου είχαν ζητήσει 150¤ και μάλιστα το προηγούμενο έτος είχε προηγηθεί γυαλισμοκέρωμα πανάκριβο (για τα κυβικά μου τουλ.)

    Αν τα 100¤ φαίνονται πολλά, πιστεύεις ότι αυτά που κάνουν τα βενζινάδικα με 50-60ευρώ, αλλά δεν ξέρουν ούτε τι είναι πηλός, αξίζει;

    Επίσης, τις προάλλες πήγα σε έναν να μου κάνει το σαλόΝι. Αλλά μόνο απλώνει την κρέμα και τέλος, ούτε καθαρισμός ούτε τίποτα, πασάλλειμα δηλ., μου είπε 60¤ και φυσικά έφυγα.

    Εν κατακλείδι και δεδομένης της πολύ καλής κατάστασης σαλονιού-λαμαρίνας, αλλά για ολοκληρωμένη δουλειά, τι ποσά παίζουν;
    Γενικα στη χωρα μας οσον αφορα στο detailing εχω καταληξει Πανο στο οτι γινεται ειτε μαπα δουλεια με προιοντα της πλακας ειτε καλη δουλεια αλλα υπερκοστολογημενη (απο σχετικα πολυ μεχρι παρα πολυ).

    Το γυαλισμα ειναι μια δυσκολη διαδικασια και πολυωρη αν το αμαξι εχει αρκετα θεματα, οποτε εκει κατανοω σε καποιο βαθμο τα πολλα λεφτα που ζητουν ορισμενοι, γιατι οπως και να το κανουμε χρειαζεται και καποια εμπειρια για να γινει σωστη δουλεια, οποτε οσοι το κατεχουν το θεμα (που δεν ειναι πολλοι) το εκμεταλλευονται εν μερει.
    Αυτο δεν γινεται μονο στο detailing φυσικα, απλα επειδη σε αλλες ειδικοτητες οι σωστοι επαγγελματιες ειναι πολλοι, υπαρχει και μεγαλυτερος ανταγωνισμος και επακολουθως πιο συγκρατημενες τιμες κατα κανονα.
    Αντιθετα, οι σοβαροι detailers στη χωρα μετριουνται ισως και στα δαχτυλα του ενος χεριου.

    Στο θεμα μας τωρα.
    Σε αντιθεση με το γυαλισμα, το κερωμα ειναι μια ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ διαδικασια που με μια μικρη ενασχοληση μπορει να την κανει ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ακομα και κανα 2 video στο youtube να δει.
    Ουτε "χερι" χρειαζεται, ουτε καμια φοβερη εμπειρια και τεχνογνωσια, ουτε τιποτα εκτος απο καμποση ωρα και κανα 2 καλα προιοντα (πηλο, καθαριστικη αλοιφη, κερι η sealant).
    E, για τη διαδικασια αυτη εγω ποτε δεν θα εδινα πανω απο κανα 60αρι ευρω (αντε 15-20 παραπανω αν μιλαμε για μεγαλο αμαξωμα τυπου suv).
    Γενικα, δεν προτεινω σε κανενα να παει σε detailer για κερωμα και να δινει τοσα λεφτα για κατι πανευκολο που σε 3-4 μηνες θα θελει επαναληψη για να παραμεινει το υψηλο αποτελεσμα.
    Το γυαλισμα τουλαχιστον, αν καποιος προσεχει το αμαξι του, θα κρατησει για χρονια, το κερωμα, ο,τι και να γινει, εκτος κι αν το αμαξι ειναι στη βιτρινα, σε μερικους μηνες χρειαζεται επαναληψη.

    Εν κατακλειδι, ο καθενας ζηταει και δινει οσα λεφτα θελει.
    Απλα εγω λεω τι θεωρω αντικειμενικα καλη τιμη, χωρις να ειμαι επαγγελματιας μεν αλλα ξεροντας απο πρωτο χερι επακριβως τι δουλεια χρειαζεται για καθε τι (απλο πλυσιμο, γυαλισμα, κερωμα κλπ) και ποσα προιοντα και σε τι ποσοτητες χρειαζονται.

    Και κατι τελευταιο.
    Μην νομιζετε οτι βαζοντας κερια τυπου swissvax εχετε καλυτερο αποτελεσμα απο ενα καλο κερι των 40-50 ευρω.
    Οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες στο ματι (αναφερομαι στις ακριβες σειρες των premium εταιρειων γιατι τα φτηνοτερα κερια των εταιρειων αυτων, που χρησιμοποιουν συνηθως οι detailers, δεν δικαιολογουν σχεδον ποτε τα λεφτα τους).

    Αυτα για να μη νομιζουν μερικοι οτι ακριβοπληρωνοντας τον detailer για να τους βαλει το σουπερ ουαου κερι θα δουν καμια διαφορα στο αμαξι τους.
    Εκτος κι αν το εχουν συνεχεια σε καμια αιθουσα με τον καταλληλο φωτισμο ωστε να μπορουν να δουν τις οποιες ελαχιστες λεπτομερειες υπαρχουν και φυσικα δεν το πλενουν ποτε, γιατι με λιγα πλυσιματα η οποα διαφορα και αν υπαρχει θα εχει χαθει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 11-10-13 στις 16:37
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. The Following 9 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    alexm (11-10-13), aristent (11-10-13), bill_m3 (14-10-13), katsaraios (13-10-13), Nino (14-10-13), PANOS-E60 (11-10-13), Ptboul (11-10-13), Vassilis ///M (11-10-13), Ε91 (11-10-13)

  7. #24
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί για απλό κέρωμα, όπου το κερί δεν έχει μεγάλη διάρκεια στο αμάξωμα, θα μπορούσες να περάσεις ένα coating (όπως π.χ. το Modesta) με το οποίο θα είχες προστασία 3 με 10 (!!!) χρόνια και θα γλύτωνες πολλά κερώματα!
    Υπάρχουν και οι εραστές του κερώματος Νάσο που τους αρέσει συχνά να κερώνουν και να δοκιμάζουν καινούρια κεριά και combos
    Detailing Madness

  8. #25
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και οι εραστές του κερώματος Νάσο που τους αρέσει συχνά να κερώνουν και να δοκιμάζουν καινούρια κεριά και combos
    Όταν το κάνεις μόνος σου από hobby, όχι όταν πληρώνεις τριψήφια ποσά για να στο κάνουν....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  9. The Following 2 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    doctore (14-10-13), Ε91 (11-10-13)

  10. #26
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γενικά Νάσο
    Εξαρτάται τι θες...
    Detailing Madness

  11. #27
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το κάνεις μόνος σου από hobby, όχι όταν πληρώνεις τριψήφια ποσά για να στο κάνουν....
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ούτε χρόνο ούτε υπομονή για να το κάνουν μόνοι τους!!!

  12. #28
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ούτε χρόνο ούτε υπομονή για να το κάνουν μόνοι τους!!!
    ούτε χώρο....

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    aristent (13-10-13), mark e92 (13-10-13), Ptboul (13-10-13)

  14. #29
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα για να μη νομιζουν μερικοι οτι ακριβοπληρωνοντας τον detailer για να τους βαλει το σουπερ ουαου κερι θα δουν καμια διαφορα στο αμαξι τους.
    Εκτος κι αν το εχουν συνεχεια σε καμια αιθουσα με τον καταλληλο φωτισμο ωστε να μπορουν να δουν τις οποιες ελαχιστες λεπτομερειες υπαρχουν και φυσικα δεν το πλενουν ποτε, γιατι με λιγα πλυσιματα η οποα διαφορα και αν υπαρχει θα εχει χαθει.
    Δεν ισχύει αυτό που λες.

    Μια καλή περιποίηση προστατεύει το αυτοκίνητο σε βάθος χρόνου.

    Την περιποίηση που έκανα με κερί, teflon και ceramic coat στο αυτοκίνητο άξιζε.

    Η προστασία από ρετσίνι, κουτσουλιές και λεύκες είναι η απόδειξη νομίζω.
    Nikos

  15. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Υποθέτω Νίκο πως ο Άρης αναφέρεται σε απλό κέρωμα και όχι στην κότα.

    (παρεμπιπτόντως νομίζω πως ο έταιρος Άρης είχε ρίξει κότα στο έπιπλο και δεν ήταν ευχαριστημένος)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    aristent (14-10-13), PANOS-E60 (14-10-13)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP