Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 2308

Θέμα: τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μόνο δίκαιο από το οποίο θα πάρουν εξ ολοκληρου τα χρηματα που θελουν και μαλιστα θα δωθουν πινακιδες πισω στην κυκλοφορία οπότε θα έχουν επιπλέον χρήματα από ασφάλειες και τον φπα τους, είναι να γινει το εξής:


    πόσα χρήματα θέλω να πάρω από τέλη και εκτακτες κλπ? πχ. χ χρήματα
    πόσα λίτρα βενζίνης πετρελαίου αερίου καταναλώνονται ανά έτος? πχ. λ λίτρα

    Διαιρώ το χ με το λ και μας βγαίνει η επιβάρυνση ανά λίτρο καυσίμου, πχ. ω λεπτά ανά λίτρο.

    Προσθέτω το ω στην τιμή των καυσίμων και έτσι πληρώνει ο καθένας ανάλογα με τη χρήση.

    Έτσι ικανοποιούνται όλες οι παράμετροι:
    1. φίλε θες πολλά κυβικά αλλά δεν το κινεις πολύ? θα πληρώσεις τα καύσιμα και χρησιμοποιησε οσο θες.
    2. φίλε έχεις οικολογικό αμάξι που ρυπαίνει λίγο? ΑΡΑ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ. Χρησιμοποιησε το και θα πληρωσεις τα αναλογα.
    3. Γεροντάκι, θες να έχεις ένα αμαξάκι και να το βλέπεις? κρατα το και μην το κινείς, αφου σε συντροφευε τοσα χρονια... πληρωσε οσο το χρησιμοποιεις.
    4. Έχεις 5000 κυβικά και κάνεις ένα κάρο ταξίδια? φίλε μου, έχεις λεφτά και θα πληρώσεις.
    5. Έχεις οικολογικό και έχεις ξεσκιστεί στα χιλιόμετρα? φίλε, το δουλεύεις το αμάξι σου, θα πληρώσεις λίγα ανά χιλιόμετρο αλλά τα χιλιόμετρα είναι πολλά. Εσύ είτε το έχεις για τη δουλειά σου και είναι εργαλείο, είτε τα γουστάρεις τα ταξίδια, οπότε θα πληρώσεις τα ανάλογα.



    Το έχω ξαναγράψει, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και άλλος.

    Με τον παραπάνω τρόπο πληρώνουμε όσο ευχαριστιόμαστε. Και μοιραζόμαστε όλοι ισόποσα και με δικαιοσύνη τα τελη κυκλοφορίας μας και τις έκτακτες ή όπως θελετε πείτε το, αφού τα χρήματα που μπαίνουν στα ταμεία είναι ο σκοπός των μέτρων.
    Επιπλέον, επειδή κανένας δεν θα παραδίδει πινακίδες, θα δουλέψουν και οι ασφάλειες και θα δώσουν επιπλέον φπα οι χρήστες. Θα δουλέψουν και οι ασφαλιστές. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.

    Πληρώνω ανάλογα με τη χρήση και την ευχαρίστηση. Δίκαια πράγματα.

    Καλημερα Ηλια


    Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

    Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
    H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
    Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

    Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

    Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται

  2. The Following 5 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Chris (20-09-13), doctore (20-09-13), Driver M (20-09-13), Nino (20-09-13), Ptboul (20-09-13)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP