Σελίδα 2 από 231 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 2308

Θέμα: τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ

  1. #11
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To μόνο δίκαιο από το οποίο θα πάρουν εξ ολοκληρου τα χρηματα που θελουν και μαλιστα θα δωθουν πινακιδες πισω στην κυκλοφορία οπότε θα έχουν επιπλέον χρήματα από ασφάλειες και τον φπα τους, είναι να γινει το εξής:


    πόσα χρήματα θέλω να πάρω από τέλη και εκτακτες κλπ? πχ. χ χρήματα
    πόσα λίτρα βενζίνης πετρελαίου αερίου καταναλώνονται ανά έτος? πχ. λ λίτρα

    Διαιρώ το χ με το λ και μας βγαίνει η επιβάρυνση ανά λίτρο καυσίμου, πχ. ω λεπτά ανά λίτρο.

    Προσθέτω το ω στην τιμή των καυσίμων και έτσι πληρώνει ο καθένας ανάλογα με τη χρήση.

    Έτσι ικανοποιούνται όλες οι παράμετροι:
    1. φίλε θες πολλά κυβικά αλλά δεν το κινεις πολύ? θα πληρώσεις τα καύσιμα και χρησιμοποιησε οσο θες.
    2. φίλε έχεις οικολογικό αμάξι που ρυπαίνει λίγο? ΑΡΑ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ. Χρησιμοποιησε το και θα πληρωσεις τα αναλογα.
    3. Γεροντάκι, θες να έχεις ένα αμαξάκι και να το βλέπεις? κρατα το και μην το κινείς, αφου σε συντροφευε τοσα χρονια... πληρωσε οσο το χρησιμοποιεις.
    4. Έχεις 5000 κυβικά και κάνεις ένα κάρο ταξίδια? φίλε μου, έχεις λεφτά και θα πληρώσεις.
    5. Έχεις οικολογικό και έχεις ξεσκιστεί στα χιλιόμετρα? φίλε, το δουλεύεις το αμάξι σου, θα πληρώσεις λίγα ανά χιλιόμετρο αλλά τα χιλιόμετρα είναι πολλά. Εσύ είτε το έχεις για τη δουλειά σου και είναι εργαλείο, είτε τα γουστάρεις τα ταξίδια, οπότε θα πληρώσεις τα ανάλογα.



    Το έχω ξαναγράψει, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει και άλλος.

    Με τον παραπάνω τρόπο πληρώνουμε όσο ευχαριστιόμαστε. Και μοιραζόμαστε όλοι ισόποσα και με δικαιοσύνη τα τελη κυκλοφορίας μας και τις έκτακτες ή όπως θελετε πείτε το, αφού τα χρήματα που μπαίνουν στα ταμεία είναι ο σκοπός των μέτρων.
    Επιπλέον, επειδή κανένας δεν θα παραδίδει πινακίδες, θα δουλέψουν και οι ασφάλειες και θα δώσουν επιπλέον φπα οι χρήστες. Θα δουλέψουν και οι ασφαλιστές. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.

    Πληρώνω ανάλογα με τη χρήση και την ευχαρίστηση. Δίκαια πράγματα.

    Καλημερα Ηλια


    Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

    Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
    H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
    Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

    Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

    Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται

  2. The Following 5 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Chris (20-09-13), doctore (20-09-13), Driver M (20-09-13), Nino (20-09-13), Ptboul (20-09-13)

  3. #12
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Ηλια


    Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

    Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
    H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
    Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

    Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

    Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται


    Εγώ θα πάρω συγκοινωνία!


    Καλημέρα Ντίνο μου!

  4. The Following 3 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (20-09-13), ntinos (20-09-13), Ptboul (20-09-13)

  5. #13
    Εγγραφή
    17-06-13
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    42
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κράζουμε όλοι μας ,γιατι για κραξιμο είναι, για την αφαίμαξη που βιώνουμε αλλα
    υπαρχει κάποια πρόταση για μια ποιο δίκαιη φορολόγηση των αυτοκινήτων ?
    Ο Σταμάτης είχε ανεβάσει καποτε κάτι σχετικό αλλα δεν θυμαμαι αν είχε προταθεί κάτι και
    ούτε στο νετ βρήκα κατι αντίστοιχο.
    Το θέμα είναι ότι εδώ και τρία χρόνια (αν θυμάμαι καλά) οι καταθέσεις πινακίδων πάνε σύννεφο. Οκ καταλαβαίνω το ναχει κάποιος 1400 κυβικά δεν είναι το ίδιο με κάποιον π.χ. εμένα που έχω 3000 κυβικά να πληρώνουμε ίδιο φόρο. Να σκεφτούμε όμως πόσα χρήματα χάθηκαν, από τις καταθέσεις πινακίδων; Και γιατί εγώ που έχω ένα αυτοκίνητο 13 χρόνων να συνεχίζω να πληρώνω για τέλη κυκλοφορίας 880 ευρώ κάθε χρόνο;
    Εννοείται αν δεν το ξέρεις...τα τέλη κυκλοφορίας είναι για να φτιάχνονται καλύτεροι δρόμοι (που ίσως φτιάχνονται αλλα τους ξαναπληρώνουμε μέσω τσουχτερών διοδίων...)
    Δεν είναι θέμα δίκαιης φορολόγισης τελικά, αν ήθελαν θα είχαν πολλές προτάσεις...απλά είναι θέμα αφαίμαξης του Ελληνικού λαού...όπως κάνουνε πλέον σε πολλά πραγματα (πχ σπίτια)
    Υ.Γ. Αν είχαμε σαν οδηγοί ένα ας πούμε σωματείο, συνδικάτο κάτι τέτοιο... και κανονίζαμε όλοι ανεξαιρετως να καταθέταμε πινακίδες τι πιστεύεις θα γινότανε; Και όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι !

  6. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friendgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανένας σίγουρα τι ισχύει στις πολιτισμένες χώρες Αγγλία,
    Από όσο θυμάμαι, κάθε χρόνο είχα το ΜΟΤ (κτέο) = 50£
    Τέλη = 100£
    Το καλύτερο, διόδια σε όλη την Αγγλία υπάρχουν μόνο σε ένα μέρος έξω από το Λονδίνο με κόστος 1 λίρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. The Following 6 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    120ie87 (20-09-13), alexm (20-09-13), bakalos (20-09-13), Kostas_1 (20-09-13), PANOS-E60 (20-09-13), pilot (20-09-13)

  8. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πώπωω φτιάχτηκα με το ποστ του Ντίνου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...ezqb04MdLzD9WA

    Ας το ανεβάσει κάποιος αν μπορεί.Αν και πρεπει να ειναι παλιό.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    friendgr (20-09-13), Leonidas_E39 (20-09-13)

  11. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Ηλια


    Απλως για να κανω το πνευμα αντιλογιας στα παραπανω....

    Μενω Βουλιαγμενη και εχω μια μπεντλευ 6000cc.
    H εταιρια μου ειναι στην Γλυφαδα (8 χλμ διπλα δλδ) και παω 2-3 φορες την εβδομαδα.
    Το cadillac το escalade το εχω για 3-4 ΣΚ τον χειμωνα που θα παω αραχωβα να βλεπω τους αλλους να κανουν σκι, και για ενα τριμηνο το καλοκαιρι οπου θα κατεβω μια Πειραια να μπω στο πλοιο για Παρο, και μια που θα ερθω. Αντε να κανω και 500 χλμ αυτο το τριμηνο, μιας και η βιλλα μου ειναι πανω στην θαλασσα.

    Εσυ ομως που δουλευεις στο Περαμα και μενεις στο Μπραχαμι, με την κορολα του '84, ξερεις ποσο παραπανω θα πληρωσεις για την χρηση, σε σχεση με εμενα που θα πληρωσω για την χρηση/ευχαριστηση ?

    Ειπαμε, πνευμα αντιλογιας... κουβεντα να γινεται
    δεν ειναι πνευμα αντιλογιας ,κοινη λογικη ειναι και φυσικα τι ποιο ωραιο απο τον διαλογο!!!
    Το θεμα τεκμηρια πρεπει να το εμπεδωσουμε στη βαση του και ποια ειναι η χρησιμοτητα τους ( να προσδιοριστει περιπου το πραγματικο εισοδημα του φορολογουμενου), ΑΥΤΟ που χωρα κουβεντα,αμφισβητηση,εκ νεου υπολογισμο ειναι το υψος που εχουν υπολογιστει αυθαιρετα και δεν ανταποκρινεται στο ελαχιστο στη πραγματικοτητα.

    μια καλη προσεγγιση στη κατανοηση των τεκμηριων απο εδω
    https://users.otenet.gr/~hallacc/thema/tekmirio.htm

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Driver M (20-09-13), Konstantinos E60 (20-09-13), ntinos (20-09-13), Ptboul (20-09-13)

  13. #18
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από όσο θυμάμαι, κάθε χρόνο είχα το ΜΟΤ (κτέο) = 50£
    Τέλη = 100£
    Το καλύτερο, διόδια σε όλη την Αγγλία υπάρχουν μόνο σε ένα μέρος έξω από το Λονδίνο με κόστος 1 λίρα.


    Πάνο, εκεί που βάζεις τη λίρα στο καλαθάκι ε?



    (τουλάχιστον έτσι γίνονταν τότε η πληρωμή!)

  14. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    Ptboul (20-09-13)

  15. #19
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα πάρω συγκοινωνία!


    Καλημέρα Ντίνο μου!
    Ε, τοτε τι το συζηταμε ?

  16. #20
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ^ ναι, έκανε 40 χλμ πηγαινε-έλα μεσα στην κίνηση με την κορόλα του (επιβαρύνοντας και την κίνηση στις ώρες αιχμης και μολύνοντας) και θα τον σώσει ότι δεν πληρώνει τις εισφορές με τα καύσιμα.

Σελίδα 2 από 231 ΠρώτηΠρώτη 12341252102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP