Σελίδα 11 από 231 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 2308

Θέμα: τέλη κυκλοφορίας - έκτακτη εισφορά - κατάθεση πινακίδων ΙΙ

  1. #101
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε λίγο μπας και τα κάνουν με τον μήνα :-/
    Εγω το 46αρι το βγαζω μονο τις κυριακες, για τα καθημερινα εχω το σκουτερ και ενα πολο.Το bmw ειναι για την ωρα που θα μου την δωσει στα ξαφνικα μια κυριακη να παω μια βολτα μακρινη με την γυναικα,πως θα ξερω ποτε θα εχω ορεξη ωστε να εχω προβλεψει να παρω τις πινακιδες πισω;; ασε που πρεπει να εχεις κανει και ασφαλεια η οποια για λιγες μερες κοστιζει αρκετα.και 5-6 εξοδους να κανω τον χρονο παλι δεν συμφερει,μονο τα σουτρα-φερτα στην εφορια φτανει... σκετη ταλαιπωρια
    υ.γ εκτος αν εγω κατι δεν εχω καταλαβει καλα....αυτο που λενε με τον μηνα.

  2. The Following User Says Thank You to Bitz For This Useful Post:

    Ptboul (23-10-13)

  3. #102
    Εγγραφή
    24-10-12
    Μηνύματα
    396
    Thanked
    496
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητάνε πλέον (εδώ και καιρό) υπεύθυνη δήλωση του νόμου οτι το αυτοκίνητο δεν θα είναι σταθμευμένο σε δημόσιο δρόμο αλλά και την δ/νση του ιδιωτικού χώρου που θα το έχεις σταθμευμένο. Επιπλέον ζητούν την πιο πρόσφατη δήλωση Ε9 όπου πρέπει να φαίνεται οτι αυτός ο χώρος (που θα το έχεις σταθμευμένο) σου ανήκει.
    Εάν εκεί που το έχεις σταθμευμένο δεν είναι δικό σου χώρος (ο οποίος να φαίνεται στο Ε9 σου), σου ζητάνε συμβόλαιο μίσθωσης του χώρου αυτού.

    Βέβαια σου ζητάνε να τους δείξεις και την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας.

    Αν πάς στην εφορία σου για κατάθεση πινακίδων, να είσαι προετοιμασμένος ...

    Aυτο αρχισε να συμβαινει γιατι δοθηκε εντολη απο το υπουργειο και ενημερωση στην Εφορια σε ολα τα καταστηματα για να μην πας το παρατησεις σε ενα δημοσιο παρκινγκ ή τρως την θεση καποιου και δεν μπορει να παρκαρει(ουσιαστικα να μην παρεμποδισει οτιδηποτε,πχ να μην κλεινεις την εισοδο πυλωτης κλπ)...Λαμόγια στην λαμογιά...Λες και καποιος θα παρατησει ενα Μ3 σε ενα δημοσιο παρκινγκ...Στο τελος θα βλεπουμε φωτος BMW και θα λεμε Παρκινγκ-Α θεση 55 στο κλειστο,και οταν εχει ηλιο το βγαζει και κανει μπαντιες στο ανοικτο με ασφαλεια ημερας....

  4. #103
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο michalis 330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι ειναι 50-50 με την συζυγο εχει σημασια;
    θα πρεπει να παμε παρεα η' καποια εξουσιοδοτηση-υπευθυνη δηλωση;
    θα χρειαστείς 2 εξουσιοδοτήσεις μια για την κατάθεση και μια για την παραλαβή μετά, υπεύθυνη δήλωση ότι είναι σε πάρκινγκ.
    Εμένα δεν με ρώτησαν αν είναι δικό μου το πάρκινγκ.
    Αρκεί να είναι από ΚΕΠ. Για τα ΤΚ τα βλέπουν στο σύστημα.

  5. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    Bitz (10-10-13)

  6. #104
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εκτος απο την ξεκαθαρη προτιμηση μας στον ελικα υπαρχουν χιλιαδες αλλα αυτοκινητα που τα παρατανε στους δρομους στα δημ παρκινγκ,στις αλανες και γενικα οπου τον βολευει τον καθε ενα.
    Αυτα γινονται εστιες μολυνσης σκουπιδοτοπιοι,χωροι επικινδυνοι να προκληθει ατυχημα σε μικρα παιδια.
    Ετσι μιας και δεν υπαρχει σοβαρη υπηρεσια να τα αποσυρει ή και να τα μαζεψει απο τους δρομους το προβλημα καθημερινα διογκωνεται.
    Οποια "ασφαλιστικη" δικλειδα βαζουν δημιουργοντας υποτιθεμενα εμποδια ( ιδιωτικος χωρος σταθμευσης κλπ) ειναι καθαρα αποτρεπτικη της καταθεσης των πινακιδων και λιγο πραγματικα νοιαζονται για το περιβαλλον και τις επιπτωσεις σε αυτο απο την αλογιστη εγκαταλειψη των αυτοκινητων.
    Με τετοιους ομως νομοθετες τετοιοι "νομοταγεις" πολιτες γινομαστε....ή μηπως το αντιθετο!!

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Eleni (12-10-13), gant (10-10-13), Ptboul (11-10-13)

  8. #105
    Εγγραφή
    20-09-11
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    243
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά ακόμα και χωρίς πινακίδες θα πρέπει να το έχεις ασφαλισμένο για αστική ευθύνη.
    Το ξέρετε οτι οι ασφαλιστικές ασφαλίζουν και με αριθμό πλαισίου;
    Ζητούν βέβαια κάποιες προυποθέσεις, π.χ να το έχεις σε κλειστό γκαράζ, να έχεις βγάλει τις ρόδες και να το έχεις σε τάκους κ.α.
    Εμένα πάντως Βαγγέλη, από την ασφαλιστική μου ξεκαθάρισαν ότι, αν, κατά τη διάρκεια του (προπληρωμένου) ασφαλιστηρίου των έξι μηνών, δώσω πινακίδες, δεν ισχύει καμία κάλυψη. Μάλιστα μου είπαν ότι πολύ δύσκολα μπορείς να το ασφαλίσεις και μόνο για κλοπή με αυτοτελές ασφαλιστήριο. Αν έχεις αξιόπιστες πληροφορίες επί του θέματος (γιατί είναι πολύ πιθανό να μου λένε μούφες), είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες.

  9. #106
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως Βαγγέλη, από την ασφαλιστική μου ξεκαθάρισαν ότι, αν, κατά τη διάρκεια του (προπληρωμένου) ασφαλιστηρίου των έξι μηνών, δώσω πινακίδες, δεν ισχύει καμία κάλυψη. Μάλιστα μου είπαν ότι πολύ δύσκολα μπορείς να το ασφαλίσεις και μόνο για κλοπή με αυτοτελές ασφαλιστήριο. Αν έχεις αξιόπιστες πληροφορίες επί του θέματος (γιατί είναι πολύ πιθανό να μου λένε μούφες), είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες.
    +1 και εγώ που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι την περίοδο που είναι κατατεθειμένες οι πινακίδες δεν είναι ασφαλισμένο.

  10. #107
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως Βαγγέλη, από την ασφαλιστική μου ξεκαθάρισαν ότι, αν, κατά τη διάρκεια του (προπληρωμένου) ασφαλιστηρίου των έξι μηνών, δώσω πινακίδες, δεν ισχύει καμία κάλυψη. Μάλιστα μου είπαν ότι πολύ δύσκολα μπορείς να το ασφαλίσεις και μόνο για κλοπή με αυτοτελές ασφαλιστήριο. Αν έχεις αξιόπιστες πληροφορίες επί του θέματος (γιατί είναι πολύ πιθανό να μου λένε μούφες), είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτες.
    Όπως σου τα είπαν είναι τα πράματα, έτσι τα ξέρω κι εγώ.
    Πάραυτα, μπορεί να γίνει ασφάλιση (κλοπής + αστικής ευθύνης) και με τον αριθμό πλαισίου (χωρίς πινακίδες) αλλά υπό προϋποθέσεις, όπως έγραψα και προηγουμένως.

  11. #108
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σίγουρα μπορει να γίνει ασφάλιση με αριθμό πλαισίου ( τουλάχιστο για κλοπή) .

    Το είχαμε κάνει όταν φέραμε την Elise απο το εξωτερικό, και μέχρι να εκτελωνιστει κλπ θέλαμε να ειναι ασφαλισμένη αλλα δεν είχαμε φυσικά πινακιδες.

    Ούτως ή άλλως οι ασφαλιστικές θεωρητικά ασφαλίζουν πόσο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagmag : 12-10-13 στις 07:17

  12. #109
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα τελη κυκλοφοριας δεν νομιζω οτι θα γινουν ποτε με τον μηνα, γιατι για να γινει αυτο θα πρεπει να ακολουθησουν την λογικη του τεκμηριου χρησης (που υπολογιζεται με τον μηνα) Αυτο ομως σημαινει οτι θα πληρωνονται το επομενο ετος και οχι το προηγουμενο οπως συμβαινει τωρα.
    Αλλιως, για να ειναι στο τρεχον ετος, θα πρεπει να προπληρωνονται καθε μηνα αφου εχουμε αποφασισει αν θελουμε να το κινησουμε η οχι.
    Η πρωτη μεθοδος συνεπαγεται υστερηση εσοδων καθως οι πληρωμες θα μετατεθουν ενα χρονο μετα.
    Η δευτερη μεθοδος θα αυξησει τον ογκο δουλειας στις εφοριες και στα υπουργεια και γενικοτερα θα προκαλεσει ενα μπαχαλο σε ενα συστημα που δεν το λες και οργανωμενο

    Χωρις κερδος κερατα για αυτους, και δεν νομιζω να μπουν σε αυτην διαδικασια. Για ποιο λογο αλλωστε? Για δικαιοτερη αντιμετωπιση τον κατοχων αυτοκινητων? Χα χα ωραιο ανεκδοτο.

    Το μονο που ισως να γινει ειναι να υπολογιζεται το τελος κυκλοφοριας για καποιον που δεν το εχει κινησει καθολου απο την αρχη του χρονου και εχει καταθεσει πινακιδες η για καποια καινουργια ταξινομηση που γινεται στα μεσα του ετους πχ Ιουνη, να πληρωνεται το υπολοιπο των μηνων του τρεχοντος ετους που εχουν απομεινει.

  13. The Following 9 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    A8hnaios (12-10-13), aristent (12-10-13), BILL007 (15-10-13), friendgr (12-10-13), Konstantinos E60 (12-10-13), PANOS-E60 (12-10-13), Ptboul (14-10-13), steliosm46 (22-10-13), vagmag (13-10-13)

  14. #110
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω το έτος κυκλοφορίας μέσω του Taxisnet. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που μπαίνουμε για να το διορθώσω; Να δούμε τι θα γίνει;


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

Σελίδα 11 από 231 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP