Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: (Ε46) Πρόβλημα με πεταλούδα γκαζιού???

  1. #11
    Εγγραφή
    31-07-10
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς σήμερα μπήκε καινούργια πεταλούδα και το πρόβλημα παραμένει, ο μάστορας λέει ότι τώρα το διαγνωστικό δείχνει ποντεσιόμετρο πεντάλ γκαζιού. Αύριο απόγευμα θάρθει ένα μτχ για δοκιμή. Διακοπές δυστυχώς προφανώς μας τελείωσαν, γιατί δεν υπάρχει πλέον διάθεση...

  2. #12
    Εγγραφή
    31-07-10
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να συμπηρώσω ότι έβγαλα τους πόλους της μπαταρίας και μετά έχω ένα περιορισμένο εύρος χρήσης γκαζιού. Δλδ έχω γκάζι αλλά μόνο μέχρι λίγες στροφές δεν ανεβάζειπαραπάνω το μοτέρ, ενώ ωρες ωρες ανεβάζει μόνο του στροφές. Ποιά η γνώμη σας να το φέρω σιγά σιγά Αθήνα, να το φορτώσω οδική ή να κάνω το τεστ με το πεντάλ γκαζιού αύριο?

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κάνε το τεστ με το άλλο ποτενσιόμετρο και βλέπεις...Καλά ξεμπερδέματα...



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    andreas (08-09-13)

  5. #14
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αντρέα καλημέρα!
    Είναι ενοχλητικό που σου συνέβη η στραβή στη μπέμπα αυτές τις ημέρες, αλλά προσπάθησε να μην σου χαλάσουν τις διακοπές!!!! Αμάξια είναι, γερασμένα είναι, ιδιότροπα είναι, μην χαλιέσαι κάνε τα μπάνια σου και θα φτιαχτεί όπως και να έχει!!
    Ερωτήσεις.... :
    Ο μάστορης είναι μάστορης ή @ρχ@δια...????
    Φυσικά και μην δεχτείς να χρεωθείς σε καμία περίπτωση τα ανταλλακτικά με τη μέθοδο της δοκιμής....!!!!
    Σε τί διαγνωστικό το έβαλε..???
    Δείτε και προς valvetronic μεριά... μοτεράκι vvt ή αισθητήριο vvt.
    Σίγουρα στην περίπτωσή σου έχει καταγραφεί το σφάλμα στην dme!!!
    Πες του να ξαναδεί καλά το διαγνωστικό, μην πηγαίνει στο περίπου!!!!!!!

    Παραμένουμε στη διάθεσή σου για να σε βοηθήσουμε!

    Προσπάθησε να μην χαλιέσαι και συνέχισε τα μπάνια του "λαού"!!!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    A8hnaios (09-09-13), andreas (08-09-13)

  7. #15
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να συμπληρώσω...
    δύσκολο να γυρίσεις οδικώς Αθήνα, αφού ο κινητήρας είναι σε "safe mode", συνεπώς δεν έχει ισχύ (δύναμη) καλά καλά να σπρώξει την καρότσα σε ευθεία...

  8. The Following User Says Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    andreas (08-09-13)

  9. #16
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς σήμερα μπήκε καινούργια πεταλούδα και το πρόβλημα παραμένει, ο μάστορας λέει ότι τώρα το διαγνωστικό δείχνει ποντεσιόμετρο πεντάλ γκαζιού. Αύριο απόγευμα θάρθει ένα μτχ για δοκιμή. Διακοπές δυστυχώς προφανώς μας τελείωσαν, γιατί δεν υπάρχει πλέον διάθεση...
    Kαλημέρα φίλε μου , πρώτον δέν χαλάς της διακόπές σου!!!
    2) Πάς στο μάστορα που πήγες του δίνεις την πεταλουδά{ ΤΕΡΜΑ Η ΕΠΟΧΗ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ ] για να μην πω
    να του βάλεις πουθενά, πέρνεις την δικά σου στην τοποθετεί επάνω στο αμάξι , συνεχίζεις της διακοπές σου και έρχεσαι Αθήνα η το φορτωνείς ..
    Ουτε μια στι εκατομυριο μην πλέκεσαι με αυτόν σε μοτεράκια valvetronic και διάφορα άλλα , θα χάσει τον μπουσουλα και εσει θα πλήρώνεις ..Το μονο έυκολο που μπορεί να κάνει είνα εάν έχει κανένα mapsensor να κοιτάξει , αλλά τη συζητάμε εάν δέν έχει σωστό διαγνψστικό άστο !!!!
    Αντε διότι φορτωσα με του πανυλιθιους μαστόρους !!!!!!!! Δέν μπορουν να πουν δέν ξέρω .!!!!!!!!!!!!!!!

  10. The Following User Says Thank You to E461800 For This Useful Post:

    andreas (08-09-13)

  11. #17
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να σου ρίξω την ψυχολογία αμα μπορείς απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις:
    1.Τις βλάβες που έβγαλε το διαγνωστικό αρχικά και μετά την αλλαγή πεταλούδας τις είδες με τα μάτια σου στην οθόνη ή ότι σου είπε ο μάστορας?
    2.Αν είδες τις βλάβες με τα μάτια σου ήτανε στα ελληνικά ή στα αγγλικά (Το λέω αυτό γιατί ο όρος "throttle potentiometer" μπορεί να μεταφραστεί λάθος)
    3.Το μέγιστο όριο στροφών που έπιανε ήτανε 1300 ή 1500???

  12. The Following User Says Thank You to enatos For This Useful Post:

    andreas (08-09-13)

  13. #18
    Εγγραφή
    31-07-10
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί φίλοι πριν μερικές μέρες γύρισα Αθήνα χωρίς προβλήματα με τις περιορισμένες στροφές του κινητήρα (τελικά κλείδωναν στις 3000 rpm) κάνωντας κανα 2ωρο συνολικά παραπάνω τη διαδρομή. Έτσι για την ιστορία να πώ ότι ο "μάστορας" εξαφανίστηκε μετά την φάση με την πεταλούδα, δεν ήρθε ποτέ το ποντεσιόμετρο και καλύτερα βέβαια, απλά απορώ πόσο δύσκολο θάταν να πεί δεν το ξέρω το αμάξι σου ρε φίλε δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έτσι έχασα μια βδομάδα. Τελικά το πρόβλημα ήταν από τον εγκέφαλο της μηχανής δυστυχώς παρόλο που δεν έβγαζε κωδικό λάθους εγκεφάλου, ήταν προφανώς σε κάποιο κύκλωμα περιφερειακό και έβλεπε λάθος σε αυτά που είπαμε και όχι στον ίδιο τον εγκέφαλο. Η βλάβη επιδιορθώθηκε με αντικατάσταση DME μτχ και κόστισε 500Ε γιατί το καινούργιο είχε κανα 1000άρι. Έχετε ακούσει για προβλήματα στους εγκέφαλους στα valvetronic? θεωρείτε ότι η τιμή μτχ είναι λογική? Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο που "χάλασε" τον εγέφαλο και μπορεί να ξαναγίνει? θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ (πάντως από δω και στο εξής διακοπές θα πηγαίνω μόνο με το toyotaki μου )

  14. The Following 5 Users Say Thank You to andreas For This Useful Post:

    A8hnaios (09-09-13), Bazil Van Sinner (09-09-13), NikoZ3 (09-09-13), Ptboul (09-09-13), tasos.kamv (08-09-13)

  15. #19
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι πριν μερικές μέρες γύρισα Αθήνα χωρίς προβλήματα με τις περιορισμένες στροφές του κινητήρα (τελικά κλείδωναν στις 3000 rpm) κάνωντας κανα 2ωρο συνολικά παραπάνω τη διαδρομή. Έτσι για την ιστορία να πώ ότι ο "μάστορας" εξαφανίστηκε μετά την φάση με την πεταλούδα, δεν ήρθε ποτέ το ποντεσιόμετρο και καλύτερα βέβαια, απλά απορώ πόσο δύσκολο θάταν να πεί δεν το ξέρω το αμάξι σου ρε φίλε δε μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί έτσι έχασα μια βδομάδα. Τελικά το πρόβλημα ήταν από τον εγκέφαλο της μηχανής δυστυχώς παρόλο που δεν έβγαζε κωδικό λάθους εγκεφάλου, ήταν προφανώς σε κάποιο κύκλωμα περιφερειακό και έβλεπε λάθος σε αυτά που είπαμε και όχι στον ίδιο τον εγκέφαλο. Η βλάβη επιδιορθώθηκε με αντικατάσταση DME μτχ και κόστισε 500Ε γιατί το καινούργιο είχε κανα 1000άρι. Έχετε ακούσει για προβλήματα στους εγκέφαλους στα valvetronic? θεωρείτε ότι η τιμή μτχ είναι λογική? Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο που "χάλασε" τον εγέφαλο και μπορεί να ξαναγίνει? θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ (πάντως από δω και στο εξής διακοπές θα πηγαίνω μόνο με το toyotaki μου )
    Δοκιμάσανε να κάνουνε κανένα update η κανένανε επαναπρογραματισμό μπάς και γλιτωνες κάτι ?? Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι κάποιοι έχουν δεί λάδι στις φύσσες μέσα στον εγκέφαλο , αυτό όπως και να έχει κουράζει τον εγκέφαλο, Τψρα το πως ανεβαίνουν τα λαδια στις φύσσες του εγκεφάλου , δέν το γνωρίζω ! Αυτά που έχω ακούσει λέω και γράφω !!!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to E461800 For This Useful Post:

    andreas (09-09-13), tasos.kamv (08-09-13)

  17. #20
    Εγγραφή
    31-07-10
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E461800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμάσανε να κάνουνε κανένα update η κανένανε επαναπρογραματισμό μπάς και γλιτωνες κάτι ?? Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι κάποιοι έχουν δεί λάδι στις φύσσες μέσα στον εγκέφαλο , αυτό όπως και να έχει κουράζει τον εγκέφαλο, Τψρα το πως ανεβαίνουν τα λαδια στις φύσσες του εγκεφάλου , δέν το γνωρίζω ! Αυτά που έχω ακούσει λέω και γράφω !!!
    Έγιναν αυτά αλλά τίποτα, οπότε η αλλαγή ήταν μονόδρομος...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP