Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 90

Θέμα: Φιμε τζαμια

  1. #71
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθούν μεμβράνες χωρίς να βγει η επένδυση της πόρτας? Ειδικά στην Ελλάδα οι αντηλιακές μεμβράνες είναι must. Στο forester είχα βάλει την σειρά titianium της LLumar και είδα τεράστια διαφορά το καλοκαίρι (μαύρο χρώμα με μαύρο δερμάτινο σαλόνι το αυτοκίνητο) αλλά θυμάμαι ότι κατά την εγκατάσταση είχαν βγάλει το επάνω μέρος της επένδυσης σε κάθε πόρτα. Όμως σε καινούριο αμάξι δεν μου κάνει καρδιά να το δω να ξηλώνεται (και με την πιθανότητα να αρχίσουν διάφοροι τριγμοί μετά). Δεν είναι καθόλου δύσκολο να σπάσει ένα κλιπσάκι ας πούμε.

  2. #72
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να τοποθετηθούν μεμβράνες χωρίς να βγει η επένδυση της πόρτας? Ειδικά στην Ελλάδα οι αντηλιακές μεμβράνες είναι must. Στο forester είχα βάλει την σειρά titianium της LLumar και είδα τεράστια διαφορά το καλοκαίρι (μαύρο χρώμα με μαύρο δερμάτινο σαλόνι το αυτοκίνητο) αλλά θυμάμαι ότι κατά την εγκατάσταση είχαν βγάλει το επάνω μέρος της επένδυσης σε κάθε πόρτα. Όμως σε καινούριο αμάξι δεν μου κάνει καρδιά να το δω να ξηλώνεται (και με την πιθανότητα να αρχίσουν διάφοροι τριγμοί μετά). Δεν είναι καθόλου δύσκολο να σπάσει ένα κλιπσάκι ας πούμε.
    Σε τι αμαξι? Στη Llumar Βουλιαγμενης και στο compact και στο Z4 δεν μου ειχαν βγαλει τις επενδυσεις.

  3. #73
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε F20. Βασικά ο εγκαταστάστης τότε μου είχε πει ότι για να γίνει άριστη εγκατάσταση πρέπει να βγει το επάνω μέρος της επένδυσης της πόρτας ώστε να μπορέσει να κολλήσει την μεμβράνη και στο κάτω μέρος του παράθυρου που μπαίνει μέσα στην πόρτα (όταν είναι κλειστό το παράθυρο, το κομμάτι που δεν φαίνεται). Οπότε στο forester είχε ξεκολλήσει μόνο το πάνω μέρος του κάθε πάνελ. Μακάρι να είναι όπως τα λες Φάνη.

  4. #74
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό γινόταν παλιά.
    Τώρα πιά οι τσιμουχες βγαίνουν μόνο αν χρειάζεται να κολλήσει ο μάστορας μία έξτρα λωρίδα σάν βελούδο για να μην γρατζουνιεται η μενβρανη.

  5. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    mrclouzo (24-03-13)

  6. #75
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ, θα πάρω και ένα τηλ. στην LLumar πριν πάω να τους ρωτήσω αναφορικά με την τοποθέτηση. Tο άλλο θέμα που με προβληματίζει είναι αν πρέπει να βάλω στα εμπρός παράθυρα διάφανες μεμβράνες για να μην έχω θέμα με την αστυνομία και στα πίσω τις πιο σκούρες (αφού δεν υπάρχει περιορισμός) οπότε θα είμαι νόμιμος (όπως έρχονται όλα τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο αν επιλέξει κάποιος τα εργοστασιακά φιμέ). Βέβαια με το forester που είχα βάλει την μεσαία σκουρότητα ποτέ δεν είχα πρόβλημα όσες φορές με σταμάτησε αστυνομικός και θα προτιμούσα αυτή την λύση για πιο αρμονικό οπτικό αποτέλεσμα.

  7. #76
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε F20. Βασικά ο εγκαταστάστης τότε μου είχε πει ότι για να γίνει άριστη εγκατάσταση πρέπει να βγει το επάνω μέρος της επένδυσης της πόρτας ώστε να μπορέσει να κολλήσει την μεμβράνη και στο κάτω μέρος του παράθυρου που μπαίνει μέσα στην πόρτα (όταν είναι κλειστό το παράθυρο, το κομμάτι που δεν φαίνεται). Οπότε στο forester είχε ξεκολλήσει μόνο το πάνω μέρος του κάθε πάνελ. Μακάρι να είναι όπως τα λες Φάνη.
    mrclouzo και στα 2 μου αμαξια δεν εχω προβλημα εχει κολλησει αριστα η μεμβρανη. Αν πας εκει ζητα τον Ιβαν (ιδιοκτητης), αυτος και τα 2 παιδια που δουλευουν μεσα ειναι γατοι και θα τελειωσεις γρηγορα γιατι δουλευουν και οι 3 μαζι.

    Δεν εχεις προβλημα με τα τζαμια, δεν ασχολειται πλεον η Ελ.Ας. Ουτε στο ΚΤΕΟ θα εχεις προβλημα. Μονο στο παρ-μπριζ μη βαλεις γιατι δεν επιτρεπεται. Ο Ιβαν δεν βαζει ουτε διαφανη (υπαρχουν διαφανες που κοβουν ακτινες ηλιου) αν του ζητησεις..

  8. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    mrclouzo (24-03-13)

  9. #77
    Εγγραφή
    09-02-10
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    92
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο την εμπειρια μου και γνωριζοντας τους ανθρωπους που απαρτιζουν το δυκτιο της LLumar, θα βγαλουν το πανω μερος της ταπετσαριας. Ο μονος λογος ειναι η σωστη επικολληση της μεμβρανης στο κατω μερος του παραθυρου.
    Για ζημιες και τριγμους μην ανησυχεις γιατι εχουν μεγαλη εμπειρια
    Η νομιμη μεμβρανη για τους υαλοπινακες εκαταιρωθεν οδηγου-συνοδηγου ειναι η UV visual και απο την μεση και πισω ειναι η titanium και η alu light.
    Η γνωμη μου ειναι να βαλεις titanium σε ολο το αυτοκινητο σου, για να εχεις καλο αποτελεσμα στην αποβολη θερμοκρασιας, χωρις να ειναι προκλητικο ως προς την σκουρωτητα.
    https://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs398.ash2/67682_169429223083677_100000498025305_503632_33056  99_n.jpgPapadopoulos Tuning

  10. #78
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν βγαίνουν οι ταπετσαρίες τώρα πιά.
    Υπάρχουν ειδικές λαμαρίνες που τις βάζουν στην τσιμουχα και περνάει η μεμβράνη μέσα.
    Έχω alu light στα μπροστινά και μαμά πίσω.
    Δεν υπάρχει διαφορά στην απόχρωση.
    Την green 35 μην την βάλεις.

  11. #79
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η αστυνομία δεν ασχολείται γιατί δεν έχει όργανα να μετρήσει την διαπερατότητα φωτός η οποία πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 70% και συνεπώς θεωρητικά δεν μπορεί να βεβαιώσει παράβαση. Στην πράξη η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει ελάχιστες περιπτώσεις που έφαγαν κλήση για φιμέ. Οι alu light είναι πολύ σκούρες και ειδικά στο λευκό θα είναι λίγο προκλητικές. Μάλλον στις titanium εμπρός-πίσω θα καταλήξω. Στο forester, τουλάχιστον στο φως του ήλιου, διακρίνονται μέσα οι επιβάτες και το βράδυ ή με συννεφιά είναι σκούρες (δεν βλέπεις μέσα). Κτεο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για εμπρός παρμπρίζ δεν το συζητάω, δεν σκοπεύω να βάλω τίποτα. Πάντως ακόμα και οι πιο ανοιχτόχρωμες τις llumar (οι UV visual) στο site της εταιρείας αναφέρει ότι έχουν διαπερατότητα φωτός 57% άρα δεν είναι νόμιμες ούτε αυτές (εκτός και αν έχουν κάνει λάθος).

  12. #80
    Εγγραφή
    09-02-10
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    92
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η αστυνομια και το ΚΤΕΟ πραγματι δεν εχουν οργανα μετρησης της διαπερατοτητας. Αυτο συμβαινει γιατι ο τοποθετητης υποχρεουται να εκδιδει βεβαιωση για τον τυπο των μεμβρανων που εχει τοποθετησει στο αυτοκινητο με σφραγιδα και υπογραφη του καταστηματος. Οταν λοιπον γινει ελεγχος απο αστυνομια η ΚΤΕΟ, τοτε θα πρεπει ο οδηγος του οχηματος να δειξει την βεβαιωση. Και τοτε θα φανει αν ειναι πανω η κατω απο το οριο που οριζει η νομοθεσια.
    Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 3 χρονια δεν ασχολουντε πολυ, αλλα αυτο δεν αργει ν αλλαξει.
    Εγω σ ολα τ αυτοκινητα μου βαζω titanium στα πλαϊνα και πισω τζαμια και uv visual στο εμπρος παρ πριζ, για να εχω ασφαλεια και περιμετρικη θωρακιση απο την ζεστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papadtuning : 25-03-13 στις 13:24
    https://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs398.ash2/67682_169429223083677_100000498025305_503632_33056  99_n.jpgPapadopoulos Tuning

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP