Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 48

Θέμα: CHECK ENGINE 335 E92

  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή CHECK ENGINE 335 E92

    Για δωστε καμια ιδεα κυριοι!

    Φιλος πριν λιγο το παθε με το 35αρι του,βρισκετε στο δρομο για ταξιδι με ολη την οικογενεια μαζι,μηπως και τον βοηθησουμε.
    Εν κινηση και με νορμαλ οδηγηση,αναψε το λαμπακι και το αμαξι σκορτσαρισε,σταματησε το σβησε για 2 λεπτα και ξαναξεκινησε χωρις μεχρι στιγμης προβλημα.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  2. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    mark e92 (15-08-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν σκορτσάρισε το αμάξι όπως λέει τότε είναι αντλία υψηλής, όμως λες ότι το έβαλε πάλι μπροστά και έφυγε. 2η πιθανή αιτία κάποιο από τα σωληνάκια της υποπίεσης των wastegate είναι ελαττωματικό και ο εγκέφαλος διαβάζει χαμηλή πίεση στις τουρμπίνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tokiko : 14-08-13 στις 18:59

  4. The Following 3 Users Say Thank You to tokiko For This Useful Post:

    atha (15-08-13), Bazil Van Sinner (14-08-13), mark e92 (15-08-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    18-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ίσως κακή ποιότητα καυσίμου.
    Στο δικό μου 320 (11/08) με check engine τον χειμώνα, μετά από διαγνωστικό έλεγχο βρέθηκε ότι ήταν ο αισθητήρας NOx (οξειδίων του αζώτου). Κλασικό προβλημα σε Ασσους και Τριαρες. Έχει αλλάξει το part number και ο προμηθευτής,γεγονός που υποδηλώνει ότι όλη η παρτίδα ήταν ελαττωματική.
    Μετά από έντονες πιέσεις πλήρωσα μόνο την εργασία (γύρω στο 100ρικο) και όχι το ανταλλακτικο (γύρω στο 500ρικο).
    Εάν το αυτοκίνητο είναι μέχρι 5ετίας και έχει ανασφάλεια να συνεχίσει το ταξίδι,να καλέσει την οδική της BMW (BMW Mobile Care).

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (14-08-13), mark e92 (15-08-13)

  7. #4
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ίσως αλλά δεν νομίζω, στη δικιά σου περίπτωση το αυτοκίνητο δούλευε πλούσιο σε μείγμα ?
    και λόγο του ελαττωματικού αισθητήρα έκανε ένα μεταλλικό ήχο πράγμα πολύ επικίνδυνο γιατί στην προσπάθειά του να ανεβάσει συμπίεση μπορεί να πηδήξει η καδένα χρονισμού.
    αυτό πάντως δεν έχει παρουσιαστεί μέχρι τώρα σε 35αρι!

  8. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    mark e92 (15-08-13)

  9. #5
    Εγγραφή
    10-09-11
    Περιοχή
    Under the hood
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.162
    Thanked
    1967
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    To σκορτσάρισμα έχει να κάνει συνήθως με μείγμα ή την καύση του. Αν το ξανακάνει για να αποκλείσει το ενδεχόμενο του μείγματος ας βγάλει τη φίσα του μαφ. Ή εκτός κι αν κάποιος πολλαπλασιαστής ή μπουζί στιγμιαία την άκουσε. Το μυαλό μου πάει σε αυτά τα 2. Αποσύνδεση του μαφ (οπότε οτιδήποτε παίζει με υποπιέσεις ή πιέσεις απομονώνεται και παίζει με τις safe ρυθμίσεις) ή πολλαπλασιαστής/μπουζί.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Azurius For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (14-08-13), mark e92 (15-08-13)

  11. #6
    Εγγραφή
    07-04-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    438
    Thanked
    242
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατ αρχάς καλό είναι να κάνει ένα test ο φίλος σου να δει αν ανάψει ξανά και πότε
    δηλαδή να δώσει μια δευτέρα τρίτη

    Αν ανάψει ξανά ύστερα από τη δοκιμή, πιθανές αιτίες είναι πάρα πολλές
    και το αυτοκίνητο θέλει ιδιαίτερο ψάξιμο πέρα από το διαγνωστικό

    Το check engine στα 35αρια, μπορεί να ανάψει και από το πιο απλό όπως ένα κομμένο σωληνάκι
    απο το οποίο μπορεί να χάνει πίεση το αμάξι καθώς φουσκώνει μέχρι και την ίδια τη τουρμπίνα

    Αν δεν είναι κάποια αντλία ( υψηλής, χαμηλής ) μπορεί να ναι βαλβίδα εισαγωγής-εξαγωγής
    Αν μετά πάμε στην υποπίεση, αρχικά να κοιτάξετε τις βαλβιδες υποπίεσης, βρίσκονται αριστερα από το μοτέρ καθώς το ανοίγεις.
    Επίσης καλό θα ήταν με έναν μετρητή πίεσης, να δείτε
    αν κρατάνε τα μπουκαλάκια τον αέρα, αν αδειάζουν, τότε κάτι έχει ξελασκάρει ή έχει κοπει, (μόνο τα σωληνάκια που κουμπώνουν πάνω στο σεβρο είναι 4 ή 5 μέρη νομίζω)
    δηλαδή όσον αφορά την υποπίεση θέλει πολύ σκάλισμα και χρόνο για να το βρείτε

    Το θέμα τουρμπίνας να το αφήσετε τελευταίο, αφού ελεγξετε λεπτομερώς τα παραπάνω
    γιατί 2 σωληνάκια να είναι εκτός προφανώς, το αμάξι δεν τουρμπίζει όπως πρέπει,
    οπότε λογικό να ανάβει check και μετά στο διαγνωστικό να βγάζει πχ στροβιλιστή πίεσης

  12. The Following 3 Users Say Thank You to NikosE92 For This Useful Post:

    A8hnaios (15-08-13), Bazil Van Sinner (14-08-13), mark e92 (15-08-13)

  13. #7
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω πολυ παιδια,το ταξιδι εγινε τελικα χωρις αλλο προβλημα,μεταφερθηκαν και οι γνωμες σας,την παρασκευη το πρωι θα παει σε διαγνωστικο και θα χουμε νεα.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  14. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    mark e92 (15-08-13)

  15. #8
    Εγγραφή
    22-03-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.588
    Thanked
    1495
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αυτες οι πουστοβλαβες οταν συμβαινουν σαββατα η αργιες τι σπασιμο ειναι.......
    A4 2.0 TFSI FWD B7
    - M3 E46 sold

  16. The Following 12 Users Say Thank You to STREETRACING For This Useful Post:

    A8hnaios (15-08-13), Azurius (14-08-13), Bazil Van Sinner (14-08-13), bill_m3 (15-08-13), chief (14-08-13), EVERGET (15-08-13), kostas 325 (14-08-13), mark e92 (15-08-13), michaelp900 (15-08-13), Panos 316T (14-08-13), Stamatis (15-08-13), Thomelef (15-08-13)

  17. #9
    Εγγραφή
    08-01-13
    Περιοχή
    Toronto Canada
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    429
    Thanked
    1301
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    coming soon πολλαπλασιαστή !!!! ετσι ξεκινησε και σε μενα και μετα απο μια βδομαδα νατος !!!!!

  18. The Following User Says Thank You to ninja2 For This Useful Post:

    mark e92 (15-08-13)

  19. #10
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αυτο που αναφερεις το κανει κ το δικο μου e90 320 2008 mod. Πρωτη φορα το εκανε πριν ενα χρονο. Επισης αν παρατηρησει ισως του παιζουν κ οι στροφες με κλιματισμο ή οταν παει να το ξεκινησει του σβησει(αν κ αφου το εκανε πρωτη φορα λογικα μεσα σε 2-3 θα τα δει κ αυτα) Το πηγα στον αδαμιδη κ μου ειπε οτι φταινε οι πολλαπλασιαστες κ τα μπουζι κ μου τα αλλαξαν μεσα στην εγγυηση μετα απο φασαρια καθως ειχα μονο 45000 χλμ. Συνεχισε κατα διαστημα μεσα σε αυτον τον χρονο να μου το κανει 5-6 φορες εκ των οποιων τις δυο πηγα ξανα κ μου ειπαν πως φταινε τα καυσιμα(πραγμα που αποκλειω) κ πληρωσα κ τις δυο φορες απο 50¤ τη συνδεση με τον εγκεφαλο χωρις αποτελεσμα. Πριν απο ενα μηνα σκορτσαρισε ξανα κ το ξαναπηγα. Μου ειπαν πως φταιει ο θερμοστατης κ τον πληρωσα 220¤. Μετα απο δυο εβδομαδες το ξαναεκανε ενα ημουν σε ταξιδι την ωρα που πηγα να προσπερασω νταλικα κ θα σκοτωνοταν ο απο πισω μου κ εγω κ οσοι ειχα μες το αυτοκινητο. Εξαλλος πηγα παλι στην αντιπροσωπεια ζητωντας λυση κ μου ειπαν πως δεν ειναι σε θεση να διαγνωσουν το προβλημα γιατι δεν ειναι κατι μονιμο κ ο εγκεφαλος διαβαζει σπλα μειωμενη ισχη κατι το οποιο μπορει να οφειλεται σε ενα απο τα συστηματα απο την αντλια βενζινης εως τον ψεκασμο καυσιμου στη μηχανη. Μου ειπαν θα το κρατησουν νσ το δουν κ κρυο κ μολις πιθανολογησουν τι φταιει θα το αλλαξουν κ θα το κρατησουν μεσα μια μερα να δουν αν εμφανιστει ξανα κ αν οχι το παιρνω με δικη μου ευθυνη πληρωνοντας το ανταλλακτικο. Εφερα αντιρρηση κ εγω κ η αρραβωνιαστικια μου λεγοντας τους πως αν το κανει παλι τι θα συμβει θα παιζουμε προπο τα ανταλλακτικα κ θα πληρωνουμε μεχρι να βρεθει αυτο που φταιει; Καταλληξαμε να αλλαχθει οτι χρειαστει κ αν εμφανιστει ξανα να μπουν πισω αυτα που αλλαχθηκαν κ να ψαξουν ξανα τι φταιει. Την επομενη μου ειπαν παλι πως ειναι τα μπεκ,τα οποια αλλαχθηκαν πριν 2 χρονια λογω ανακλησης της bmw. Τελος παντων πληρωσα 600¤ αυτη τη φορα ελπιζοντας πως ολα οκ παιρνοντας το αυτοκινητο την Παρασκευη. Αδικα ηλπιζα! Την Τριτη κ χθες ενω πηγα να το βαλω μπροστα μετα απο ολιγοωρη σταση μου εσβησε η μηχανη...τωρα περιμενω κ το σκορτσαρισμα! Τα εχω χασει.......δεν υπαρχει σωτηρια.....!!!!

    Στάλθηκε από το GT-I9100 μου
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  20. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    mark e92 (15-08-13)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP