Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: BMW X1 vs. Mercedes GLK vs. Volvo XC60

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή BMW X1 vs. Mercedes GLK vs. Volvo XC60

    αλλο ενα συγκριτικο τεστ εδειξε την υπεροχη της Βmw.
    στα "μικρα" suv το Χ1 εδειξε οικονομικοτερο, ταχυτερο και με καλυτερη συμπεριφορα απο τον ανταγωνισμο...

    με το δεξι λοιπον ξεκιναει την εμπορικη του πορεια ο "βενιαμιν" της σειρας Χ...







    https://www.bmwblog.com/2009/12/23/c...vs-volvo-xc60/

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στάθη το συγκριτικό που έχεις παραθέσει αφορά τα diesel. Υπάρχουν και τα βενζινοκίνητα.
    Δεδομένου ότι είμαι κάτοχος ενός GLK350 και ότι Χ1 δεν έχω οδηγήσει ακόμα, η άποψή μου είναι η εξής:

    Θυμούμενος την εμπειρία μου με το Χ3 3.0i (όχι Si) μπορώ να βεβαιώσω οτι το Χ3 είχε σαφώς πιο sportive αίσθηση αν και παλιότερο στην πιάτσα.
    Σημειωτέον οτι το GLK μου έχει το sport πακέτο με τις 20άρες αλλά και πάλι το Χ3 πιο μαγκάκι μου'χε φανεί παρά το γεγονός οτι το GLK 350 έχει 272 ίππους ενώ εκείνο το Χ3 ήταν μόνο (?!) 231 (ααχ αυτός ο Μ54Β30...).

    Πάντως οταν έβαλα το νέο sprint booster στο GLK, ακόμα και με το 1o στάδιο (χεχε) ενεργοποιημένο, άλλαξε εντελώς τ'αμάξι. Στο 2ο στάδιο γίνεται της τρελής ! (χοχο).
    Τσαμπουκάς, δύναμη ΑΜΕΣΑ και κλωτσιές στις αλλαγές (στο sport πρόγραμμα του κιβωτίου) αλλά χωρίς να "ακούς" ρε γαμώτο...

    Το GLK έχει άλλες χάρες: εκπληκτικό 7-αρι ημιαυτόματο κιβώτιο με 3 προγράμματα λειτουργίας για όλα τα γούστα, κορυφαία ποιότητα κατασκευής-ηχομόνωσης-κύλησης και σύστημα 4-κίνησης με πολλά @@@@.
    Και το μοτέρ καλό είναι, "πνιγμένο" όμως (μην σας μπαίνουν ιδέες...)
    Βέβαια το τιμόνι του δεν θα γίνει ποτέ τιμόνι BMW αλλά ταξιδευεις εύκολα και χαλαρά τέζα φορτωμένος με τελική ταχύητα (πάει ψηλά...) χωρίς να σηκώνεις το πόδι απο το γκάζι ούτε στις μεγάλες καμπές.
    Με όσα θα μπείς με τόσα θα βγείς ατσαλάκωτος και χωρίς να αγχωθείς.
    Ενδεχομένως να 'ναι και το Χ1 έτσι, δεν ξέρω.

    Ευχομαι η ΒΜW να βγάλει το νέο Χ3 με το μοτέρ του 335.
    Αν το΄χε κάνει αυτό στο Χ1, θα΄χε το κορυφαίο SUV-SAV (όπως θέλει ο καθένας τα βαφτίζει) αλλά τότε θα'καιγε το επερχόμενο Χ3.

    ίδωμεν.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    αλλά τότε θα'καιγε το επερχόμενο Χ3.

    ίδωμεν.
    ως ενα σημειο το καταφερε για αυτο και ισως ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση απο την νεα Χ3... ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα πρωτοπουλησει την χ1 ή την νεα χ3.
    Το να βγαλεις στη παραγωγη ενα μικρο suv δεν σημαινει μονο να μικρυνεις τις διαστασεις (και εκ των πραγματων τους χωρους), το θεμα ειναι να κτυπησεις στα μικροτερα κυβικα με αξιοπρεπεις επιδοσεις και την γνωστη οδηγικη απολαυση.
    Τωρα τι εχουν κανει νεα Χ1 3000 cc νεα χ3 3000 cc νεο χ5 3000 cc ή Χ1 2000cc και Χ3 παλι 2000 cc
    αν τωρα υπολογισει κανεις τις ιανοποιητικες εκτος δρομου δυνατοτητες αλλα τον σαφη προσδιορισμο του αυτοκινητου για on road εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο σκεψης της γραμμης παραγωγης.
    Αραγε ποιο ειναι το target group και ποιος ο "απεναντι"
    Θα με ενδιεφερε να ακουσω τις γνωμες σας.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Το GLK έχει άλλες χάρες: εκπληκτικό 7-αρι ημιαυτόματο κιβώτιο με 3 προγράμματα λειτουργίας για όλα τα γούστα, κορυφαία ποιότητα κατασκευής-ηχομόνωσης-κύλησης και σύστημα 4-κίνησης με πολλά @@@@.
    ....
    θελεις να ποσταρω φωτογραφιες ή μηπως να την "μαζεψεις" λιγο την παραπανω δηλωση...???




  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μου αρεσει το Χ1 ειδικα οτι ειναι και ποιο γρηγορο απο τα αλλα.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Subarufan Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελεις να ποσταρω φωτογραφιες ή μηπως να την "μαζεψεις" λιγο την παραπανω δηλωση...???



    Απο τότε έμαθα, πλέον για τα χιόνια έχω προμηθευτεί με χειμερινά ζντολάστιχα σαν εκείνα ποιυ φορούσαν τα subaru (για να σε προλάβω μην γράψεις τίποτε "περίεργα"...)

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    οτι και να ειναι βαγγελη, κανενα luxury suv δεν ειναι σουμπαρου στην τετρακινηση και ουτε προκειται να γινει.
    αυτο νομιζω οτι εννοει ο φιλος...

  8. #8
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι και να ειναι βαγγελη, κανενα luxury suv δεν ειναι σουμπαρου στην τετρακινηση και ουτε προκειται να γινει.
    αυτο νομιζω οτι εννοει ο φιλος...
    Πες του τα!

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τότε έμαθα, πλέον για τα χιόνια έχω προμηθευτεί με χειμερινά ζντολάστιχα σαν εκείνα ποιυ φορούσαν τα subaru (για να σε προλάβω μην γράψεις τίποτε "περίεργα"...)
    Ακομα δεν μπορεις να χωνεψεις οτι εκει που "δυσκολευτηκες" εσυ, και τα εξι (6) forester περασαν αερα???

    Και για να σταματησω με τα forester και να ξαναπαμε on topic, τι διαφορικα εχουν βαλει στην σειρα Χ?

    Ολα τα μοντελο εχουν το x drive? νομιζω οτι ειναι "τυπου haldex"?

  10. #10
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως, ακουσα πολυ καλα λογια για το Χ1 απο φιλο, δημοσιογραφο του ειδικου τυπου και μαλιστα με εμπειρια (διευθυντης σε γνωστο περιοδικο του χωρου).

    Ποιοτητα κατασκευης, αποδοση αναρτησης και ποιοτητα κυλισης μεταξυ αλλων.

    Δεν θυμαμαι για ποιο μοντελο ομως.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP