Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 88

Θέμα: nox sensor - κιτρινη ενδειξη μηχανης

  1. #41
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο το "ψάχνω πώς θα επισκευάσω κάτι" και άλλο έχω έτοιμη και με αποδεδειγμένα στοιχεία τη λύση να "κάνω μία ακριβή και συχνή βλάβη επισκευάσιμη".
    Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν γράφω κάτι άλλο.
    Τουλάχιστον καταλήξαμε εμμέσως στο συμπέρασμα ότι κάποιοι (τουλάχιστον) ελαττωματικοί αισθητήρες NOx δεν επισκευάζονται με αποθείωση.

    Ειλικρινά πάντως εύχομαι να βρεθεί μία οριστική και αξιόπιστη λύση, πέραν της αντικατάστασης του αισθητήρα NOx, όχι για μένα, που ευελπιστώ ότι έχω λύσει το θέμα οριστικά, αντικαθιστώντας τον αισθητήρα με το καινούριο part number, αλλά για πολλούς φίλους-μέλη που ταλαιπωρούνται ακόμα με τον ελαττωματικό αισθητήρα.
    Σήμερα κλείσαμε 4 μήνες και γύρω στα 10.000 καθημερινά δύσκολα κμ χωρις κανενα λαμπακι από τον αισθητήρα nox...
    Παρακολουθώ την πορεία και δεύτερου αυτοκινήτου που και αυτό δεν εχει κανένα σημάδι μπαλωματος...
    Το ένα από τα δυο φοράει αισθητήρα nox αντικατάστασης αυτό που δεν χαλάει!
    Επίσης σίγουρα κανεις δεν χάνει τπτ να δοκιμάσει πριν την 500αρα δεν ειναι αγορά ανταλλακτικου αλλα προσπάθεια να σωσεις έναν μηχανισμό ...

  2. The Following 5 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    BILL007 (14-11-13), bill_m3 (14-11-13), Ptboul (14-11-13), wheelman (14-11-13), θανασης Φιλιππου (14-11-13)

  3. #42
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Επειδή δεν γνωρίζω τι παρουσιάζει το πρόβλημα σε αισθητήρα nox σε BMW, μπορείτε κάπoιος παθών να πει πως το εντοπίζεις?
    Σήμερα το πρωί ξεκίνησα για χαλκίδα και στα 2 χλμ μου έκανε ένα "κράτημα" ο κινητήρας σαν να μπούκωσε και καπάκι μια χαρά.
    Μετά από 7-8 χλμ με ταχύτητα τα 120 μου έκανε ένα "ρετάρισμα" για κλάσματα δευτερολέπτου, άρχισε να αναβοσβήνει για περίπου μισό λεπτό μία κίτρινη/πορτοκαλί ένδειξη πάνω δεξιά, άφησα το γκάζι έκανα μια προσευχή και είπα"τουλάχιστον ας με φτάσει κάπου και όχι στην μέση του δρόμου", και συνέχισα με μέση ταχύτητα τα 100-110 μέχρι Χαλκίδα, όπου μου το ξαναέκανε το "ρετάρισμα" μία δύο φορές με παράλληλο άναμα της λυχνίας, αλλά τελικά έσβησε.
    Στον γυρισμό το απόγευμα είπα, "θα φταίει η γ..βενζίνη που έβαλα προχθές που παραλίγο να μείνω και έβαλα σε ένα τυχαίο στην Μεσογείων" πάντα κατοστάρα (και καλά 10άρα αλλά τουλάχιστον μόνο τέτοια σε τίτλο βάζω λόγω NOX).
    Ξεκίνησα μία χαρά και είπα τώρα θα την κάψω όλη με τσίτα οπότε γύρισα με 160-180 μέχρι την Μαλακάσα όπου το λαμπάκι άναψε μόνιμα, μου έκανε και ένα καλό "ρετάρισμα", και έφτασα στο βενζινάδικό μου με 100, ένδειξη ρεζερβουάρ, και υπόλοιπο καμμία 50άρία χλμ range.
    Περιμένω αύριο να κάνω κάποια απόσταση μπάς και σβήσει μόνο του.
    Αυτά είναι ένδειξη NOX?
    Υπόψη περιμένω ακόμα το μαμοprofessional από Αγγλία να πάω στην αντιπροσωπεία να τα δω όλα με το Pdc μαζί.

  4. #43
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paan71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Επειδή δεν γνωρίζω τι παρουσιάζει το πρόβλημα σε αισθητήρα nox σε BMW, μπορείτε κάπoιος παθών να πει πως το εντοπίζεις?
    Σήμερα το πρωί ξεκίνησα για χαλκίδα και στα 2 χλμ μου έκανε ένα "κράτημα" ο κινητήρας σαν να μπούκωσε και καπάκι μια χαρά.
    Μετά από 7-8 χλμ με ταχύτητα τα 120 μου έκανε ένα "ρετάρισμα" για κλάσματα δευτερολέπτου, άρχισε να αναβοσβήνει για περίπου μισό λεπτό μία κίτρινη/πορτοκαλί ένδειξη πάνω δεξιά, άφησα το γκάζι έκανα μια προσευχή και είπα"τουλάχιστον ας με φτάσει κάπου και όχι στην μέση του δρόμου", και συνέχισα με μέση ταχύτητα τα 100-110 μέχρι Χαλκίδα, όπου μου το ξαναέκανε το "ρετάρισμα" μία δύο φορές με παράλληλο άναμα της λυχνίας, αλλά τελικά έσβησε.
    Στον γυρισμό το απόγευμα είπα, "θα φταίει η γ..βενζίνη που έβαλα προχθές που παραλίγο να μείνω και έβαλα σε ένα τυχαίο στην Μεσογείων" πάντα κατοστάρα (και καλά 10άρα αλλά τουλάχιστον μόνο τέτοια σε τίτλο βάζω λόγω NOX).
    Ξεκίνησα μία χαρά και είπα τώρα θα την κάψω όλη με τσίτα οπότε γύρισα με 160-180 μέχρι την Μαλακάσα όπου το λαμπάκι άναψε μόνιμα, μου έκανε και ένα καλό "ρετάρισμα", και έφτασα στο βενζινάδικό μου με 100, ένδειξη ρεζερβουάρ, και υπόλοιπο καμμία 50άρία χλμ range.
    Περιμένω αύριο να κάνω κάποια απόσταση μπάς και σβήσει μόνο του.
    Αυτά είναι ένδειξη NOX?
    Υπόψη περιμένω ακόμα το μαμοprofessional από Αγγλία να πάω στην αντιπροσωπεία να τα δω όλα με το Pdc μαζί.
    Η διαγνωση θα τα διξει ολα.

  5. #44
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετά από διάγνωση στην αντιπροσωπεία
    Misfire στον 4ο κύλινδρο, χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα.
    Σβήστηκε και έφυγα.
    Μετά από κανά δυο χλμ ξανά τα ίδια, αναβόσβημα η κίτρινη μηχανουλα, κατέβασμα στροφών max στις 2500-3000, αυγό στο δεξί πόδι και θα ξαναπάω από Δευτέρα.
    Πριν το πάρω ρώτησα αν τσεκάραν πολλαπλασιαστες και nox (μου είπαν ναι) αλλά δεν ρώτησα για μπουζι (με βάση όσα έψαξα μάλλον αυτά η μπουζοκαλωδιο -ελπίζω- φταίνε).
    Ποια είναι καλύτερα? Πλατίνας η ιριδιου? πριν ρωτήσω αντιπροσωπεία ξέρετε κόστος στο περίπου?

  6. The Following User Says Thank You to paan71 For This Useful Post:

    Ptboul (20-11-13)

  7. #45
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή μπεκ στιν 4ο κύλινδρο που έβγαλε το misfire.
    Κόστος 180 !!!
    Είναι λογικό?
    Δεν έχω ιδέα από τιμές.....

  8. #46
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    και γιατί δεν στο είπαν από την αρχή; Πήγες δηλ. εκεί, το τσέκαραν, σου είπαν μισφάιρ, το έσβησαν και έφυγες χωρίς να σου πουν οτι χρειάζεται αλλαγή το μπεκ;

    Τουλ. να μην σε χρεώσουν ξανα διάγνωση και να τους χωθείς και λίγο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #47
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω πρόβλημα απλά να το παρακολουθήσω.
    Δυστυχώς πήγα και το πήρα βράδυ μετά την δουλειά.
    Πιστεύω ότι δεν θα μου ξανά χρεώνουν κολοκύθια τουμπανα.
    Το θέμα μου είναι:
    Γιατί δεν το βρήκαν άμεσα?
    Μου φαίνονται πολλά τα 180.

    Το θέμα με τις διαγνωσεις στα BMW το έχω παράπονο εδώ και χρόνια.
    Όλο στο πάμε έτσι και βλέπουμε, μήπως είναι αυτό, αφού δεν ήταν αυτό να δούμε το άλλο κλπ.
    Εδώ του είπα είστε σίγουροι, μήπως είναι μπουζι μήπως διαγνωστικά και διορθωθεί με ένα update?
    Η απάντηση ντηση ήταν όχι το μπεκ στον 4ο φταίει.

  10. The Following User Says Thank You to paan71 For This Useful Post:

    Ptboul (20-11-13)

  11. #48
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά ξέρει κανείς πως λέγονται τα μπεκ στα αγγλικά?
    Ingition coil?
    Part number?

  12. #49
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paan71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ξέρει κανείς πως λέγονται τα μπεκ στα αγγλικά?
    Ingition coil?
    Part number?
    fuel injectors

  13. The Following User Says Thank You to tokiko For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-13)

  14. #50
    Εγγραφή
    24-12-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    173
    Thanked
    59
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.....πριν τρεις μερες με τα πολλα κρυα,4 βαθμους,μωλις πηγα να το βαλω μπρος το αμαξι δεν ανεβαζε στροφες και εσβινε..συγχρωνος αναβε και η κιτρινη ενδειξη κηνιτηρα.και χθες στο ρελαντι το αμαξι ετρεμε...τι λετε να ειναι τωρα ?nox sensor η κανα πολλαπλασιαστης?

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP