Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 88

Θέμα: nox sensor - κιτρινη ενδειξη μηχανης

  1. #31
    Εγγραφή
    17-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Από πότε ο διάλογος με επιχειρήματα θεωρείται "πέσιμο-προσβολή" και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο;

    Η όλη πορεία μου στο συγκεκριμένο forum νομίζω έχει αποδείξει αφενός τις προθέσεις μου, αφετέρου το γεγονός ότι προσέχω λέξη προς λέξη τι και πώς το γράφω.

    Αντιπαρέρχομαι τις ηθικές κρίσεις και συνεχίζω να εστιάζω στο τεχνικό ζήτημα:
    Από όλα τα θέματα που έθιξα (1.αλλαγή προμηθευτή-κατασκευαστή, 2.αλλαγή του part number, 3.κάλυψη του ανταλλακτικού εντός ή ακόμα και εκτός εγγύησης, όπως στην περίπτωσή μου), τα οποία, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, συνηγορούν στο ότι ο αισθητήρας ΝΟx είναι ελαττωματικό ανταλλακτικό και μη επισκευάσιμο, δεν απαντήθηκε ούτε ένα.

    Το ερώτημα που τέθηκε εύλογα τόσο από εμένα όσο και από άλλο μέλος, πριν μια εβδομάδα, μετά το δικό σου post αναφορικά με την αναφερόμενη επισκευή του προβλήματος στον αισθητήρα NOx και τελικά δεν έχει απαντηθεί τεχνικά μέχρι τώρα είναι το εξής: Επισκευάζεται ή όχι ο αισθητήρας NOx; Και αν επισκευάζεται, πώς τελικά επισκευάζεται (με σβήσιμο βλάβης στο διαγνωστικό, με τη διαδικασία της αποθείωσης, με κάτι άλλο; ), πού θα πρέπει να πάμε να το επισκευάσουμε και με τι κόστος; Επαναλαμβάνω ότι στην περίπτωσή μου, έγιναν όλες οι παραπάνω ενέργειες χωρίς αποτέλεσμα.
    Ως προανέφερα, χωρίς κανείς όμως να εστιάσει σε αυτό, το 500αρικο για τον αισθητήρα NOx ΔΕΝ το πλήρωσα ποτέ, αφενός γιατί το θεωρούσα κοροϊδία ένα κατασκευαστικό λάθος της BMW να το επωμιστώ εγώ, αφετέρου γιατί όταν συντηρώ ένα αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW, ΑΠΑΙΤΩ να έχω πλήρη τεχνική υποστήριξη, σε κάθε επίπεδο, όπως και τελικά έγινε.
    Γιατί η BMW να δεχθεί να μου αλλάξει τον αισθητήρα, εάν τον θεωρούσε επισκευάσιμο ή αναλώσιμο ή έστω μη ελαττωματικό;
    Επειδή αναφέρθηκαν και οι πολλαπλασιαστές, όπου και εκεί άλλαξε το part number,δεν έχω ακούσει κάποιον που τους άλλαξε μέσω της ανάκλησης, να αντιμετώπισε ξανά πρόβλημα, (όπως δεν έχω ακούσει και για επανεμφάνιση προβλήματος μετά από αντικατάσταση αισθητήρα NOx), γεγονός που υποδηλώνει ότι πάλι επρόκειτο περί ελαττωματικού ανταλλακτικού, στο οποίο δόθηκε λύση με αντικατάσταση των ελαττωματικών πολλαπλασιαστών.

    Επαναλαμβάνω για άλλη μία φορά, ποτέ δεν αμφισβήτησα αυτά που γράφεις, αλλά ζήτησα συγκεκριμένες τεχνικές λύσεις (βλ.προηγούμενο post μου,"εάν είμαστε απολύτως σίγουροι, έχοντας επιχειρήματα και διαπιστωμένα εμπειρικά αποτελέσματα, για κάποιον διαφορετικό τρόπο επίλυσης του προβλήματος, εκτός από την αντικατάσταση του αισθητήρα, ας τον προτείνουμε με συγκεκριμένο τρόπο (συνεργείο, κόστος, χρόνος, διαδικασία)".

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    kerk (16-10-13), MINI_vag (16-10-13), Ptboul (16-10-13)

  3. #32
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να πω κι εγώ μια χαζομάρα?

    Αυτός ο αισθητήρας ΝΟx εφόσον υπάρχει σε πάαρα πολλά άλλα αυτοκίνητα, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί από κάποιο άλλο μοντέλο/μάρκα και να μην πληρώνουμε τα γ***σιατικα σε ανταλλακτικά BMW? (έστω και αν έχει άλλη βάση, λίγο διαφορετικό φυσάκι κλπ, με μια μικρή αλλαγή να μπαίνει στα δικά μας?)



    Η λογική της ερώτησης είναι απλή: ο αισθητήρας οξειδίων αζώτου διαβάζει αξείδια αζώτου, γιατί να μην μπαίνει από ένα άλλο αμάξι αφού βρίσκεται στην εξάτμιση (εκτός μοτέρ δηλαδή) και δεν φτιάχνεται από την BMW αλλά από εξωτερικό προμηθευτή της BMW?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ie87 : 16-10-13 στις 14:43

  4. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    Nick bmwlover (27-12-13)

  5. #33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε ο διάλογος με επιχειρήματα θεωρείται "πέσιμο-προσβολή" και μάλιστα σε προσωπικό επίπεδο;

    Η όλη πορεία μου στο συγκεκριμένο forum νομίζω έχει αποδείξει αφενός τις προθέσεις μου, αφετέρου το γεγονός ότι προσέχω λέξη προς λέξη τι και πώς το γράφω.

    Αντιπαρέρχομαι τις ηθικές κρίσεις και συνεχίζω να εστιάζω στο τεχνικό ζήτημα:
    Από όλα τα θέματα που έθιξα (1.αλλαγή προμηθευτή-κατασκευαστή, 2.αλλαγή του part number, 3.κάλυψη του ανταλλακτικού εντός ή ακόμα και εκτός εγγύησης, όπως στην περίπτωσή μου), τα οποία, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, συνηγορούν στο ότι ο αισθητήρας ΝΟx είναι ελαττωματικό ανταλλακτικό και μη επισκευάσιμο, δεν απαντήθηκε ούτε ένα.

    Το ερώτημα που τέθηκε εύλογα τόσο από εμένα όσο και από άλλο μέλος, πριν μια εβδομάδα, μετά το δικό σου post αναφορικά με την αναφερόμενη επισκευή του προβλήματος στον αισθητήρα NOx και τελικά δεν έχει απαντηθεί τεχνικά μέχρι τώρα είναι το εξής: Επισκευάζεται ή όχι ο αισθητήρας NOx; Και αν επισκευάζεται, πώς τελικά επισκευάζεται (με σβήσιμο βλάβης στο διαγνωστικό, με τη διαδικασία της αποθείωσης, με κάτι άλλο; ), πού θα πρέπει να πάμε να το επισκευάσουμε και με τι κόστος; Επαναλαμβάνω ότι στην περίπτωσή μου, έγιναν όλες οι παραπάνω ενέργειες χωρίς αποτέλεσμα.
    Ως προανέφερα, χωρίς κανείς όμως να εστιάσει σε αυτό, το 500αρικο για τον αισθητήρα NOx ΔΕΝ το πλήρωσα ποτέ, αφενός γιατί το θεωρούσα κοροϊδία ένα κατασκευαστικό λάθος της BMW να το επωμιστώ εγώ, αφετέρου γιατί όταν συντηρώ ένα αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW, ΑΠΑΙΤΩ να έχω πλήρη τεχνική υποστήριξη, σε κάθε επίπεδο, όπως και τελικά έγινε.
    Γιατί η BMW να δεχθεί να μου αλλάξει τον αισθητήρα, εάν τον θεωρούσε επισκευάσιμο ή αναλώσιμο ή έστω μη ελαττωματικό;
    Επειδή αναφέρθηκαν και οι πολλαπλασιαστές, όπου και εκεί άλλαξε το part number,δεν έχω ακούσει κάποιον που τους άλλαξε μέσω της ανάκλησης, να αντιμετώπισε ξανά πρόβλημα, (όπως δεν έχω ακούσει και για επανεμφάνιση προβλήματος μετά από αντικατάσταση αισθητήρα NOx), γεγονός που υποδηλώνει ότι πάλι επρόκειτο περί ελαττωματικού ανταλλακτικού, στο οποίο δόθηκε λύση με αντικατάσταση των ελαττωματικών πολλαπλασιαστών.

    Επαναλαμβάνω για άλλη μία φορά, ποτέ δεν αμφισβήτησα αυτά που γράφεις, αλλά ζήτησα συγκεκριμένες τεχνικές λύσεις (βλ.προηγούμενο post μου,"εάν είμαστε απολύτως σίγουροι, έχοντας επιχειρήματα και διαπιστωμένα εμπειρικά αποτελέσματα, για κάποιον διαφορετικό τρόπο επίλυσης του προβλήματος, εκτός από την αντικατάσταση του αισθητήρα, ας τον προτείνουμε με συγκεκριμένο τρόπο (συνεργείο, κόστος, χρόνος, διαδικασία)".
    Οπως και οι πολλαπλασιαστές ετσι και ο nox θα ξαναχτυπησουν. Οπως και ο αισθητηρας κατάληψης θέσεως στα 46αρια. Οπως και το maf στα 46.
    Οπως οι πεταλούδες στα Ε87 και Ε90.
    Για να μην μιλήσω για τις αντλίες υψηλής στα 35αρια.
    Απο ελαττωματικά ανταλλακτικά αλλο τίποτα. 100 διαφορετικοί κωδικοί.


    Ξαναλέω δεν με πληρώνει κανένας να είμαι πάνω απο το πισί 24ωρες το 24ωρο. Επίσης δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου κανενός μάστορα για να σου πω λεπτομεριες. Πάρε τηλεφωνο και μάθε. Εγώ δεν πρόκειται να βγω αέρα πατέρα να λέω το πως βγάζει ένας άνθρωπος το ψωμί του. Δηλαδή μήπως θες να σου γράψω πως επισκευαζεται το xdrive να το μάθει και ο καθε μαστορικος; Και να βγάζει λεφτα με ξένες πλάτες ;
    Ότι έχω κανει εγώ που δεν έχω οικονομικό ωφελος ευχαρίστως να το μοιραστώ. Αλλά τους επιχειρηματίες τους σέβομαι.

    Δεν σε αναγκάζει κανείς να ασπαστεις αυτά που γράφω. Αν μπορείς να πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία και να τα αλλάζεις άνευ κόστους.
    Εγώ το είδα με τα ματια μου ότι έσβησε, και ο spar@ το είδε μετα απο μια βδομάδα που ο ιδιοκτήτης ηταν ενθουσιασμένος. Ο οποίος ιδιοκτήτης είχε ήδη σκάσει 500 σε γνωστή αντιπροσωπεία στην συγγρού και το είχε ήδη αλλάξει.
    Αυτό για τις αλλαγές προμηθευτών και κωδικών και δεν ξέρω εγω τι.

  6. The Following 4 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (16-10-13), Kostas_1 (16-10-13), Nick bmwlover (27-12-13), Ptboul (16-10-13)

  7. #34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω κι εγώ μια χαζομάρα?

    Αυτός ο αισθητήρας ΝΟx εφόσον υπάρχει σε πάαρα πολλά άλλα αυτοκίνητα, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί από κάποιο άλλο μοντέλο/μάρκα και να μην πληρώνουμε τα γ***σιατικα σε ανταλλακτικά BMW? (έστω και αν έχει άλλη βάση, λίγο διαφορετικό φυσάκι κλπ, με μια μικρή αλλαγή να μπαίνει στα δικά μας?)



    Η λογική της ερώτησης είναι απλή: ο αισθητήρας οξειδίων αζώτου διαβάζει αξείδια αζώτου, γιατί να μην μπαίνει από ένα άλλο αμάξι αφού βρίσκεται στην εξάτμιση (εκτός μοτέρ δηλαδή) και δεν φτιάχνεται από την BMW αλλά από εξωτερικό προμηθευτή της BMW?
    Ηλια αυτό ειναι κατι που θα εξεταστεί. Απλά το original bmw έχει και μια πλακετουλα μαζί. Ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα. Το θέμα ειναι ότι μήπως σε αυτούς που δεν φτιάχνονται με αποθειωση, κλαταρει το ολοκληρωμένο ;

    Προς το παρόν σχεδιάζεται λύση για τις πεταλούδες που αρχίζουν και βαρανε. Μένει η υλοποίηση της. Πιστεύω θα δουλέψει.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    120ie87 (16-10-13), alexm (16-10-13), BILL007 (16-10-13), Ptboul (16-10-13)

  9. #35
    Εγγραφή
    23-06-13
    Περιοχή
    ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    26
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα, σημερα εκανα reset και εγω για 3 φορα για το συγκεκριμενο προβλημα, εχω αρχισει και εκνευριζομαι.......(Ε90-2007)

  10. #36
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλια αυτό ειναι κατι που θα εξεταστεί. Απλά το original bmw έχει και μια πλακετουλα μαζί. Ενα ολοκληρωμένο κύκλωμα. Το θέμα ειναι ότι μήπως σε αυτούς που δεν φτιάχνονται με αποθειωση, κλαταρει το ολοκληρωμένο ;

    Προς το παρόν σχεδιάζεται λύση για τις πεταλούδες που αρχίζουν και βαρανε. Μένει η υλοποίηση της. Πιστεύω θα δουλέψει.


    Σπύρο, αν χρειαστεί να δει την πλακέτα κάποιος πολύ καλός ηλεκτρονικός (όταν λέω πολύ καλός, το εννοώ) -> στείλε μήνυμα για να σου δώσω ένα τηλέφωνο...

  11. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    BILL007 (16-10-13)

  12. #37

    Προεπιλογή

    Ηλία θα προσπαθήσω να βρω χαλασμένο να ξεκινήσουμε απο εκεί

  13. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    120ie87 (16-10-13), BILL007 (17-10-13)

  14. #38
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία θα προσπαθήσω να βρω χαλασμένο να ξεκινήσουμε απο εκεί
    Μπορει να εχω εγω το παλιιο μου εαν δε το πεταξα.

    Αλλα το προβλημα το βγαζει στον αισθητηρα κι οχι στη πλακετα

  15. The Following User Says Thank You to Kostase46 For This Useful Post:

    BILL007 (17-10-13)

  16. #39
    Εγγραφή
    17-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άλλο το "ψάχνω πώς θα επισκευάσω κάτι" και άλλο έχω έτοιμη και με αποδεδειγμένα στοιχεία τη λύση να "κάνω μία ακριβή και συχνή βλάβη επισκευάσιμη".
    Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Δεν γράφω κάτι άλλο.
    Τουλάχιστον καταλήξαμε εμμέσως στο συμπέρασμα ότι κάποιοι (τουλάχιστον) ελαττωματικοί αισθητήρες NOx δεν επισκευάζονται με αποθείωση.

    Ειλικρινά πάντως εύχομαι να βρεθεί μία οριστική και αξιόπιστη λύση, πέραν της αντικατάστασης του αισθητήρα NOx, όχι για μένα, που ευελπιστώ ότι έχω λύσει το θέμα οριστικά, αντικαθιστώντας τον αισθητήρα με το καινούριο part number, αλλά για πολλούς φίλους-μέλη που ταλαιπωρούνται ακόμα με τον ελαττωματικό αισθητήρα.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    Kazakos Garage (17-11-13), kerk (17-10-13)

  18. #40
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostase46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να εχω εγω το παλιιο μου εαν δε το πεταξα.

    Αλλα το προβλημα το βγαζει στον αισθητηρα κι οχι στη πλακετα



    Κώστα, ρίξε μια ματιά αν το 'χεις επειδή από ένα λειτουργικό μπορούμε να πάρουμε τιμές για τάσεις κλπ σε σημεία της πλακέτας.

  19. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    BILL007 (17-10-13)

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP