Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Φιλτρα.....!!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Φιλτρα.....!!

    Εχει χιλιοειπωθει σε αλλους χωρους....

    Παραυτα οι γνωμες ειναι διχασμενες.....αλλος λεει καλυτερο το μαμα...αλλος το ελευθερο στο φιλτροκουτι κ αλλος φιλτροχοανη ή βαρελακι....!

    Εχετε δοκιμασει κατι....?

    Εχετε να προτεινετε κατι καλο...?

    Μαρκες....?Εχετε δει με καποια συγκεκριμενη μαρκα διαφορα ενω με αλλη οχι???

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό με έχει μπερδέψει και εμένα πάρα πολύ.
    Παλιά που με είχε πιάσει το μικρόβιο των δυναμομετρήσεων με νορμάλ φίλτρο και κατόπιν με βαρελάκι δεν είδα καμία διαφορά.
    Η μάλλον έδειξε ένα άλογο παραπάνω σε μια από τις μετρήσεις που ομως θα μπορούσε να είναι και λογική απόκλιση όπως τη λένε απο μέτρηση σε μέτρηση.

    Εχω κανονίσει μια δυναμομέτρηση μετά τις γιορτές, όταν θα κάνω ένα update στο πρόγραμμά μου.
    Θα προσπαθήσω να πείσω τον μάστορα να κάνουμε μία απο τις 3 που κάνει για να βγάλει αποτέλεσμα με το βαρελάκι πάλι φορεμένο, αν έχει χρόνο και μπορεί να με περιμένει να βγάλω το κουτί και να περάσω το κολάρο.
    Αν βγάλει κάτι παραπάνω (ουσιαστικό όχι 1-2 άλογα) θα το αφήσω. Αλλιώς πάλι στο κουτάκι μας με πράσινο φίλτρο μέσα, όχι τοσο για την ιπποδύναμη, όσο για την ευκολία συντήρησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    πρασινο φιλτρο?GREEN εννοεις...και αν ναι γιατι προτιμησες αυτο?
    οι πιο πολλοι προτιμουν K&N.....τον λογο δεν ξερω...(κ γω μεσα σ αυτους μιας κ μου το χε δωρισει φιλος απο τα παλια)

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κορωπιστάν
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    288
    Thanked
    159
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασίλη με πρόλαβες, ήθελα να ανοίξω ένα παρόμοιο Thread.
    Λοιπόν απΆ όσο γνωρίζω με τα βαρελάκια και της φιλτροχοάνες το αμάξι δεν κερδίζει κάτι, ίσα ίσα μπορεί να χάσει κ την δύναμη που είχε πριν.

    Όσο αναφορά για τα ελεύθερα φίλτρα πάνελ (ΚΝ, Green, κλπ) κάποιος γνώστης των ΒΜW μου είπε ότι με αυτά τα φίλτρα μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στο ΜΑF διότι είναι πιο ελεύθερο και παίρνει λάθος μετρήσεις.
    Ελπίζω οι γνώστες να μας λύσουν όλες τις απορίες περί φίλτρων.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρασινο φιλτρο?GREEN εννοεις...και αν ναι γιατι προτιμησες αυτο?
    οι πιο πολλοι προτιμουν K&N.....τον λογο δεν ξερω...(κ γω μεσα σ αυτους μιας κ μου το χε δωρισει φιλος απο τα παλια)
    Στην τύχη, δεν είχα κάποιο λόγο, αυτό έβαζε ο μηχανικός μου, αυτό έβαλα και εγώ σε μια αλλαγή που είχα κάνει.
    Πρόβλημα δεν έχει βγάλει μέχρι στιγμής αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Ούτε και διαφορά έχω δεί όπως είπα.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    το μαμα....6 ευρω αν θυμαμαι καλα....κ το K&N κοντα στα 90 αν δεν απατωμαι....
    Γιατι τετοια διαφορα ρε παιδια...κατι πρεπει να κανουν!

  7. #7

    Προεπιλογή

    Βασιλη παραφουσκωνεις την τιμη! για τα 6κυλινδρα 46αρια καπου 60-70 ευρω παιζουν.Για τετρακυλινδρα επισης ισως και λιγο πιο κατω.Οσο για τα μαμισια αν πας στην αντιπροσωπια για τετρακυλινδρο φλερταρει στα 30 ευρω.
    Οσο για το αν προκαλει προβλημα...οχι δεν προκαλει προβλημα! Αλλα με σωστη χρηση δηλαδη συντηρηση κατα γραμμα! Με εστιαση προσοχης στο λαδωμα.Με μετρο ...μια ιδεα πως να το πω? Αλλιως με αναρροφηση το λαδι αυτο καταληγει στο ''συρμα'' του MAF με αποτελεσμα την καταστροφη του.Η αντικατασταση στοιχιζει περι τον 300ευρω πανω κατω.
    Οσο για να μπερδευει λογω παραπανω αερα ,ακουγεται καπως...σκεφτειτε τι θα επρεπε να κανουν τα compressor!
    Τελος οσον αφορα το τι συστηνω ...Το καθε αυτοκινητο ειναι διαφορετικο! Στα συγχρονα BMW οι εισαγωγες ειναι πολυ καλα μελετημενες ροικα.Αρα τοκαλυτερο που εχετε να κανετε ειναι ενα φιλτρο aftermarket στο φιλτροκουτι.Προτιμηση μου τα Green γιατι ,σε δυο τρεις συγκρισεις που εχω διαβασει, ειναι τα περισσοτερο αποδοτικα (καταλαβαινεται οτι μιλαμε για ποσα τις ταξης 0,1-1 hp) .

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eχω δοκιμάσει panel filter της BMC και είχα καλύτερη αίσθηση απο το αντίστοιχο της K&N.
    Κάποιος μου τομ είχε προτείνει γιατί όπως έλεγε, το BMC ήταν λιγότερο "λιπαρό" απο το αντίστοιχο της K&N και επομένως λίγο πιο "ελευθερο".

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ακριβως οπως το λεει ο σπυρος.
    ΜΗΝ βαζετε φιλτρα που εχουν λαδι. προτιμηστε τα γνησια χαρτινα.
    το λαδι που εχουν τα "ελευθερα" καθεται στους αισθητηρες του μαφ ο οποιος σιγα-σιγα δινει λαθος ενδειξεις. και χρειαζεται συχνοτερη αντικατασταση.
    και οταν τον αλλαξουμε το αυτοκινητο ξαφνικα "ξαναπαιρνει τα πανω του".

    τα ελευθερα φιλτρα με το στανταρ συστημα δεν προσφερουν τιποτα, αντιθετα πολλες δυναμομετησεις εχουν δειξει χειροτερα αποτελεσματα.
    το μονο που δινουν ειναι λιγο ηχο "βρουμ-βρουμ"...

    ειχα bmc και τα εβγαλα αμεσως. καμια διαφορα στην πραξη με τα στανταρ...
    (σε οποιον θελει τα χαριζω, ειναι για s85).

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα bmc και τα εβγαλα αμεσως. καμια διαφορα στην πραξη με τα στανταρ...
    (σε οποιον θελει τα χαριζω, ειναι για s85).
    Χαχαχαχα!!!! Τι λες ρε αθεοφοβε????? Ποιος θα πρωτοπαρει? Γιατι ως γνωστον ολοι εχουν ενα s85 να καθεται στο υπογειο

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP