Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Διπλωμα μηχανης

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή Διπλωμα μηχανης

    Επειδη δεν εχω ιδεα, ανοιγω νεο θεμα.

    Θελω να βγαλω διπλωμα μηχανης για να υπαρχει. Ηδη μεχρι τωρα ετυχαν 2-3 φορες που ηθελα να νοικιασω ενα σκουτερακι για μετακινηση 1-2 ημερων και δεν νοικιαζε κανεις (καλα εκαναν). Επειδη σιγουρα θα το ξαναβρω μπροστα μου το προβλημα, θελω να βγαλω.

    Τι βγαζω?
    125 χωρις συμπλεκτη? Με συμπλεκτη? Απεριοριστων? Θα ρωτησω σε 2-3 σχολες εδω γυρω αλλα θελω τα φωτα σας. Αφου θα βγει μια φορα και καλη, να βγαλω απεριοριστων? Ή να βγαλω το 125 "που γινεται απεριοριστων".. ποτε?

    Αφου εχω διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινω σηματα ε? Μονο θεωρια και πρακτικη?
    Ποτε "κλεινουν" για καλοκαιρι? Προλαβαινω?
    Εχω το παλιο διπλωμα, το παραδιδω και θα παραλαβω το νεο που ειναι σαν πιστωτικη? Μεχρι τοτε κυκλοφορω κανονικα? παιρνω καποιο χαρτι?

    Αν θυμηθω κι αλλα θα τα γραψω.

  2. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    Ptboul (06-06-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Φανη εχουν αλλαξει τα πραγματα δεν γινεται απεριοριστο το 125...
    πρεπει να πας να ρωτησεις, γιατι και εγω λεω να παω 3 μηνες να ρωτησω αλλα δεν παω...
    πηγαινε να μας πεις..χαχααχ

  4. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    oldcarskickass (08-06-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βγαζεις για τα παντα!
    Εκτος και αν δεν το χεις.

    Δινεις οδηγηση και καποια θεωρητικα.

    Αυγουστο κλεινουν,προλαβαινεις,

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  6. #4
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    για να πας για απεριοριστο πρεπει να εχεις κλεισει τα 24 με τα καινουρια...
    θελω εναν χρονο!

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανη εχουν αλλαξει τα πραγματα δεν γινεται απεριοριστο το 125...
    πρεπει να πας να ρωτησεις, γιατι και εγω λεω να παω 3 μηνες να ρωτησω αλλα δεν παω...
    πηγαινε να μας πεις..χαχααχ
    Ναι ρε Σπυρο και εγω κατι τετοια εχω ακουσει. Με, χωρις, απεριοριστων, τρεχα γυρευε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγαζεις για τα παντα!
    Εκτος και αν δεν το χεις.

    Δινεις οδηγηση και καποια θεωρητικα.

    Αυγουστο κλεινουν,προλαβαινεις,
    Θελω να το βγαλω μια φορα και καλη, και επειδη το "εχω" θα προτιμουσα απεριοριστων τοτε. Εχει αλλαξει το συστημα που ελεγε μετα απο 2(?) χρονια?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να πας για απεριοριστο πρεπει να εχεις κλεισει τα 24 με τα καινουρια...
    θελω εναν χρονο!
    Πιτσιρικο

  8. The Following User Says Thank You to fanisk For This Useful Post:

    spar@ (06-06-13)

  9. #6
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φανη, πας κατευθείαν για απεριόριστο, δεν το συζηταμε αυτό.

    επειδή και γω από αυτοκιητου πήγα σε μηχανής, πριν 25 χρονια, δεν θυμαμαι τα διαδικαστικά, αστα να στα πει ο δάσκαλος. Νομιζω ότι ειχα δωσει μόνο πορεία.

    στη ουσιά τωρα, η εξεταση της πορείας ειναι μια μ@λκια και μιση. Κάνεις σαλιγκαρια χωρις να πατησεις γραμμες, κορίνες και χωρις να βαλεις ποδι κάτω. Δινεις ειτε με δικη σου μηχανη ειτε με βεσπα 250 -200 κυβικά. Αν δεν το χεις καλά το άθλημα, θα πατησεις κάτω και game over.

    αυτα.

  10. #7
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω που εβγαλα πριν 1μιση χρονο ισχυαν τα εξης. καταρχην δεν υπηρχαν οι κατηγοριες που ξεραμε παλια 125cc κτλ. και υπηρχαν τα εξης

    1) η μικρη κατηγορια ηταν μεχρι 35 hp ιπποδυναμη η kw πρεπει να κοιταξω το διπλωμα να δω τι ακριβως γραφει

    2) η απεριοριστη

    απο αυτες τις 2 κατηγοριες διαλεγες αν ηθελες αυτοματο η συμπλεκτη. με αυτοματο οδηγουσες μονο παπια και scooter ενω με το αλλο τα παντα. και στις 2 κατηγοριες μετα την παροδο 2 ετων γινετε απεριοριστο πληρονωντας ενα παραβολο.

    γνωμη μου ειναι να κανεις αυτο που εκανα το οποιο ειναι και το πιο ευκολο. παρε το μικρο με συμπλεκτη θα κανεις μαθημα με suzuki FX το οποιο ειναι παιχνιδακι και σε 2 χρονακια θα εχεις απεριοριστο διπλωμα χωρις να κανεις κατι αλλο. βεβαια με καθε επιφυλαξη αν εχουν αλλαξει καποια απο αυτα που γραφω γιατι εχει περασει 1μιση χρονος απο τοτε που εδωσα εξετασεις

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Moufas E46 For This Useful Post:

    Ptboul (06-06-13), zaharias (06-06-13)

  12. #8
    Εγγραφή
    15-06-11
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    234
    Thanked
    517
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φάνη από το Γενάρη νομίζω έχουν γίνει γύρω στις 3 οι κατηγορίες. Ευτυχώς πρόλαβα την ανανέωση από 125 σε απεριόριστο αλλά αυτό δεν ισχύει πλέον. Λογικά αφού είσαι 24 μπορείς να πας για απεριόριστο επομένως μην το σκέφτεσαι και δώσε με τη μία για απεριόριστο να ξεμπερδεύεις. Προφανώς δε θα σου πρότεινα μετά να αρπάξεις κατευθείαν την πρώτη χιλιάρα supersport που θα βρεις, παρ'το πιο χαλαρά.

  13. The Following User Says Thank You to jkourkoulis For This Useful Post:

    Ptboul (06-06-13)

  14. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jkourkoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φάνη από το Γενάρη νομίζω έχουν γίνει γύρω στις 3 οι κατηγορίες. Ευτυχώς πρόλαβα την ανανέωση από 125 σε απεριόριστο αλλά αυτό δεν ισχύει πλέον. Λογικά αφού είσαι 24 μπορείς να πας για απεριόριστο επομένως μην το σκέφτεσαι και δώσε με τη μία για απεριόριστο να ξεμπερδεύεις. Προφανώς δε θα σου πρότεινα μετά να αρπάξεις κατευθείαν την πρώτη χιλιάρα supersport που θα βρεις, παρ'το πιο χαλαρά.
    Δεν θα παρω μηχανη, θελω να εχω το διπλωμα αν τυχει ποτε να νοικιασω ή να οδηγησω μηχανη λογω αναγκης, να μην ειμαι ακαλυπτος απο το νομο. Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο

  15. #10
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    430
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν εχω ιδεα, ανοιγω νεο θεμα.

    Θελω να βγαλω διπλωμα μηχανης για να υπαρχει. Ηδη μεχρι τωρα ετυχαν 2-3 φορες που ηθελα να νοικιασω ενα σκουτερακι για μετακινηση 1-2 ημερων και δεν νοικιαζε κανεις (καλα εκαναν). Επειδη σιγουρα θα το ξαναβρω μπροστα μου το προβλημα, θελω να βγαλω.

    Τι βγαζω?
    125 χωρις συμπλεκτη? Με συμπλεκτη? Απεριοριστων? Θα ρωτησω σε 2-3 σχολες εδω γυρω αλλα θελω τα φωτα σας. Αφου θα βγει μια φορα και καλη, να βγαλω απεριοριστων? Ή να βγαλω το 125 "που γινεται απεριοριστων".. ποτε?

    Αφου εχω διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινω σηματα ε? Μονο θεωρια και πρακτικη?
    Ποτε "κλεινουν" για καλοκαιρι? Προλαβαινω?
    Εχω το παλιο διπλωμα, το παραδιδω και θα παραλαβω το νεο που ειναι σαν πιστωτικη? Μεχρι τοτε κυκλοφορω κανονικα? παιρνω καποιο χαρτι?

    Αν θυμηθω κι αλλα θα τα γραψω.

    Ριξε μια ματια εδω: https://https://www.mototriti.gr/dat...news/92459.asp

    Θα σε κατατοπισει σε πρωτη φαση, αλλα ρωτα και τις σχολες.
    Εννοειται οτι θα κανεις ψακτικη για τιμες! Θα δεις οτι ουσιαστικα δεν σε μαθαινουν να οδηγεις, απλα σου δινουν την προσβαση για να οδηγεις νομιμος... Μονος σου ο,τι μαθεις!!

  16. The Following User Says Thank You to skaros For This Useful Post:

    Ptboul (06-06-13)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP