Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: [E46] Πρόβλημα με ρελαντί

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-11
    Περιοχή
    Ηράκλειο,Κρήτης
    Μηνύματα
    29
    Thanked
    50
    Rides
    1

    Question [E46] Πρόβλημα με ρελαντί

    Καλημέρα, εδώ και αρκετό καιρό το αμάξι μου δεν μπορεί να κρατήσει σταθερό ρελαντί αλλά κυμαίνεται από 400 μέχρι 900 στροφές. Υπ'όψιν ότι δεν σβήνει ποτέ και το πρόβλημα εμφανίζεται όταν το αμάξι πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας. Το έβαλα στο διαγνωστικό και έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα λάμδα πριν τον καταλύτη. Σήμερα όμως κάνοντας έναν έλεγχο στα σωληνάκια και στα κολάρα παρατήρησα ότι τα σωληνάκια μπλε χρώματος που φαίνονται στην φωτογραφία, έχουν ξεραθεί και μάλλον είναι τρυπημένα. Λέτε να έχουν σχέση με την αστάθεια του ρελαντί?

    Υ.Γ. 1 :Δανείστηκα την φωτογραφία από τον χρήστη (zgouriazmenos), ελπίζω να μην έχει κάποιο πρόβλημα...
    Υ.Γ. 2 :Ο κινητήρας μου είναι ο Μ43 Β16 και τα χιλιόμετρα είναι 62.850.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις και αντικαταστήσεις τις σωληνώσεις που είναι ξεραμένες και μπορεί να βάζουν αέρα. Επίσης κάνε ένα καθαρισμό βαλβίδας ρελαντί.
    Τώρα ο λάμδα για να βγήκε στο διαγνωστικό μάλλον θα έχει πρόβλημα και αυτός, αλλά άρχισε με τα φθηνά και μετά προχώρα με τα πιο ακριβά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-05-13 στις 13:22



  3. The Following 3 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Kostas_1 (30-05-13), saefro (30-05-13), Samaro (30-05-13)

  4. #3
    Εγγραφή
    22-05-11
    Περιοχή
    Ηράκλειο,Κρήτης
    Μηνύματα
    29
    Thanked
    50
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου έλεγα να τσεκάρεις και αντικαταστήσεις τις σωληνώσεις που είναι ξεραμένες και μπορεί να βάζουν αέρα. Επίσης κάνε ένα καθαρισμό βαλβίδας ρελαντί.
    Τώρα ο λάμδα για να βγήκε στο διαγνωστικό μάλλον θα έχει πρόβλημα και αυτός, αλλά άρχισε με τα φθηνά και μετά προχώρα με τα πιο ακριβά...
    Την βαλβίδα ρελαντί την έχω καθαρίσει αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Θα αντικαταστήσω τα σωληνάκια πρώτα και βλέπουμε...

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι τα σωλήνακια ειναι μια πιθανη αιτια

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    saefro (30-05-13), Samaro (30-05-13)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα έλεγα ότι τα σωληνάκια, (εφόσον ούτως η άλλως θέλουν αλλαγή) πρέπει να αντικατασταθούν, άσχετα με το αν αποτελούν ή όχι, την αιτία του προβλήματος.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    BILL007 (30-05-13), Kostas_1 (31-05-13), saefro (30-05-13)

  9. #6
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το είχα και γω το πρόβλημά σου στο 46αρι μου και ηταν τα σωληνάκια. Αν ο λάμδα πεθάνει, θα έχεις μονιμα αναμμένο τσεκ έντζιν, οπότε ξεκίνα με τα σωληνάκια. Κανένα 80αρι είχα πληρώσει νομίζω, μαζί με την εργασία.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    BILL007 (30-05-13), saefro (30-05-13)

  11. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όταν μίλησα για τις σωληνώσεις εννούσα όχι μόνο αυτά τα σωληνάκια! Κοίτα και το σωλήνα που ενώνει με το μάφ,μιας και είναι τακτικό πρόβλημα στα Ε46! Σαν ανταλλακτικό έχει κανα 25άρι με 30άρι, όχι τίποτα τραγικό. Αμα έχει σκιστεί αυτός η αστάθεια στο ρελαντί είναι στανταράκι . Γενικά τσέκαρε όλες τις σωληνώσεις της εισαγωγής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-05-13 στις 20:50



  12. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Kostas_1 (31-05-13), PANOS-E60 (30-05-13), saefro (30-05-13), Samaro (30-05-13)

  13. #8
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μίλησα για τις σωληνώσεις εννούσα όχι μόνο αυτά τα σωληνάκια! Κοίτα και το σωλήνα που ενώνει με το μάφ,μιας και είναι τακτικό πρόβλημα στα Ε46! Σαν ανταλλακτικό έχει κανα 25άρι με 30άρι, όχι τίποτα τραγικό. Αμα έχει σκιστεί αυτός η αστάθεια στο ρελαντί είναι στανταράκι . Γενικά τσέκαρε όλες τις σωληνώσεις της εισαγωγής.
    +1 ......τσεκαρε το αυτο που σου ειπε ο bill ειναι απο τα στανταρακια ....εμενα παντως καποια στιγμη ειχε βγει απο την θεση του μετα απο αλλαγη φιλτρου και εκανε ακριβως τα ιδια .....την ψιλιαστικα το κουμποσα και ολα τελεια!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Dermatis For This Useful Post:

    BILL007 (31-05-13), saefro (30-05-13)

  15. #9
    Εγγραφή
    11-03-10
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    422
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο saefro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, εδώ και αρκετό καιρό το αμάξι μου δεν μπορεί να κρατήσει σταθερό ρελαντί αλλά κυμαίνεται από 400 μέχρι 900 στροφές. Υπ'όψιν ότι δεν σβήνει ποτέ και το πρόβλημα εμφανίζεται όταν το αμάξι πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας. Το έβαλα στο διαγνωστικό και έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα λάμδα πριν τον καταλύτη. Σήμερα όμως κάνοντας έναν έλεγχο στα σωληνάκια και στα κολάρα παρατήρησα ότι τα σωληνάκια μπλε χρώματος που φαίνονται στην φωτογραφία, έχουν ξεραθεί και μάλλον είναι τρυπημένα. Λέτε να έχουν σχέση με την αστάθεια του ρελαντί?

    Υ.Γ. 1 :Δανείστηκα την φωτογραφία από τον χρήστη (zgouriazmenos), ελπίζω να μην έχει κάποιο πρόβλημα...
    Υ.Γ. 2 :Ο κινητήρας μου είναι ο Μ43 Β16 και τα χιλιόμετρα είναι 62.850.
    Φιλαράκι, ανέβασε μια φωτογραφία απο το δικό σου κινητήρα γιατί αν αυτός είναι ο κινητήρας σου τότε:
    α) Ή έχασα εγω το δικό μου και το βρήκες τυχαία εσύ
    β) Ή μου τον έκλεψες και δεν έχω πάρει χαμπάρι τίποτα και αύριο θα πάω για δουλειά σαν τους Φλίντστοουνς....

    Πλάκα κάνω, δεν έχω πρόβλημα! Τσέκαρε αυτά που σου είπε και ο Βασίλης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zgouriazmenos : 30-05-13 στις 21:49
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω Μ5....

  16. The Following User Says Thank You to zgouriazmenos For This Useful Post:

    saefro (30-05-13)

  17. #10
    Εγγραφή
    06-01-18
    Περιοχή
    eresos lesvou / serres
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    λιγα χρονια μετα.. μου ειπαν πως το Ε46 δεν εχει βαλβιλα ρελαντι, ισχύει;
    born to ride..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP