Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Σειρά 1, πίσω φρένα! (τακάκια)

  1. #11
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ^ ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ - ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΕΖΕΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΟ. (είναι το ίδιο λάθος με αυτό που κάνουν οι φρενάδες με το κατσαβίδι - που το βάζουν ανάμεσα στα παλιά τακάκια και κάνουν μοχλό για να απομακρυνθούν τα τακάκια και να κάνουν χώρο για τα νέα παχύτερα........ αλλά και το έμβολο να χαλάσουν, τι έγινε ?? .... ο μλκας ο πελάτης δεν θα το πληρώσει?)

  2. The Following User Says Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    mark e92 (27-05-13)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραίος Ηλία , μονο που πρέπει να ανοιξεις και το καπάκι απο το δοχείο των υγρών .

  4. The Following 2 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    120ie87 (27-05-13), trueno (27-05-13)

  5. #13
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.youtube.com/watch?v=2czKIp63jfs



    ^ δες το βιντεάκι.... ένα κομμάτι κέικ είναι και αυτά!
    Αψογος!!!! Ηλία το κομματι του lubrication το έκανες? Νομιζω εχει μια ειδικη πάστα η ΒΜW

  6. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    120ie87 (27-05-13)

  7. #14
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 120ie87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ - ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΕΖΕΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΟ. (είναι το ίδιο λάθος με αυτό που κάνουν οι φρενάδες με το κατσαβίδι - που το βάζουν ανάμεσα στα παλιά τακάκια και κάνουν μοχλό για να απομακρυνθούν τα τακάκια και να κάνουν χώρο για τα νέα παχύτερα........ αλλά και το έμβολο να χαλάσουν, τι έγινε ?? .... ο μλκας ο πελάτης δεν θα το πληρώσει?)
    Ηλία ωραίος...
    Για το απο πάνω σχόλιο σου θέλω να σου πω οτι οι πιθανότητες να χαλάσει το εμβολο της δαγκανας απο το κατσαβιδι απο κλόουν μάστορα ειναι ίδιες με το να προκληθεί ζημιά απο λάθος σφυξιμο της 14αρας χωρις δυναμοκλειδο...
    Υπάρχει τρόπος με κατσαβιδι να γίνεται ιδια δουλεια με την πρεσσα η την μεγγενη απλα μην είμαστε πια τόσο τυπικοι...
    Γιατι αύριο θα το δει ο χαντες πχ αυτο θα του ανοίξει τη δαγκανα σωστά με ένα κατσαβιδι και θα κάνει φασαρία

  8. The Following 4 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    120ie87 (27-05-13), m-power_01 (17-06-13), mark e92 (17-06-13), Ptboul (28-05-13)

  9. #15
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κάτι τελευταίο οταν γίνεται αλλαγη στα τακακια, πάντα πριν ξεκινήσετε πρεσσαρετε το πεταλι σας μεχρι να είστε σίγουροι οτι δουλεύουν τα φρένα σας!

  10. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    120ie87 (27-05-13)

  11. #16
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αψογος!!!! Ηλία το κομματι του lubrication το έκανες? Νομιζω εχει μια ειδικη πάστα η ΒΜW


    To lubrication δεν το έκανα επειδή στο κιτ της ferodo για τα τακάκια της σειράς 1 αλλάζουν και οι οδηγοί μέσα στους οποίους κινούνται τα τακάκια με καινούργιους (είναι διαφορετικό το σύστημα από του Χ3).

    Μην ξεχνάμε ότι δεν πρέπει να έρχονται τα τακάκια καθόλου σε επαφή με γράσσο επειδή καταστρέφονται.
    Όσο θυμάμαι κάτι βουλκανιζατεράδες ή μηχανικούς που ακουμπάνε τους δίσκους με κάτι βρωμογάντια ή με τα χέρια τους που είναι μέσα στα λάδια (και αφήνουν αποτυπώματα πάνω τους.....). (όταν άλλαξα αμορτισέρ την τελευταία φορά ήμουν με υγρό μαντιλάκι και καθάρισα τους δίσκους πριν βάλουμε πάνω τις ρόδες.....)



    Υ.Γ: @trueno: δεν άλλαξα τα τακάκια του δικού μου αυτοκινήτου, ούτε τα άλλαξα στην Αθήνα..... πήγα με εργαλειοθήκες και γρύλλους* εκτός Αθηνών....


    *καλά να ΄μαστε, έχω 5 υδραυλικούς γρύλλους...... (είπατε κάτι για παλαβομάρα?)

  12. #17
    Εγγραφή
    29-05-13
    Περιοχή
    Σιδηρόκαστρο Σερρών
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    142
    Thanked
    96
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καλησπέρα παιδιά πριν από 10-15 μέρες άρχισα να ακούω την τσιρίδα από τα φρένα μου έχω την εντύπωση ότι είναι από τα μπροστά φρένα...υπάρχει περίπτωση να θέλω τακάκια, έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο και δοκιμασμένο γιατί στο συνεργείο μου είπαν για τους 4 τροχούς 120 ευρώ χωρίς να μου πούνε μάρκα και για τα καλώδια περίπου 25 το ένα...δεν μου έχει ανάψει όμως το check για αλλαγή στα τακάκια μπορεί ο ήχος να είναι από κάτι άλλο..?

  13. #18
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάρε τα καλωδιάκια από κάποιο μαγαζί τύπου street & circuit με 13 ευρώ το ένα και θα είναι στην πόρτα σου την επόμενη της παραγγελίας

    Επίσης ρίξε μια ματιά για τιμές στο παραπάνω site ή όπου αλλού θες εσύ.
    Μπορείς να αγοράσεις τα τακάκια απ όπου εσύ θέλεις και να τους τα πας να σου χρεώσουν την αλλαγή. (ρώτα όμως πόσο θα χρεώσουν την αλλαγή, επειδή όπως καταλαβαίνεις, "τα παίρνουν" και από τα τακάκια...... )

  14. #19
    Εγγραφή
    29-05-13
    Περιοχή
    Σιδηρόκαστρο Σερρών
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    142
    Thanked
    96
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πήγα σήμερα το μεσημέρι στο συνεργείο να δούνε τα τακάκια και μου είπαν ότι είναι σχεδόν καινούρια και πώς δεν θέλουν αλλαγή όσο για την τσιρίδα μου είπαν οτι μπορεί να είναι από διάφορους λόγους...

  15. #20
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos 116i Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα παιδιά πριν από 10-15 μέρες άρχισα να ακούω την τσιρίδα από τα φρένα μου έχω την εντύπωση ότι είναι από τα μπροστά φρένα...υπάρχει περίπτωση να θέλω τακάκια, έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόπιστο και δοκιμασμένο γιατί στο συνεργείο μου είπαν για τους 4 τροχούς 120 ευρώ χωρίς να μου πούνε μάρκα και για τα καλώδια περίπου 25 το ένα...δεν μου έχει ανάψει όμως το check για αλλαγή στα τακάκια μπορεί ο ήχος να είναι από κάτι άλλο..?
    Πότε τσιρίζει οταν πατάς φρένο ή στην πορεία ?? Αν αλλάξεις τακάκια θέλει οπωσδήποτε και σένσορες . Δες και στο g-market.gr .

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP