Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κατάργηση Πανεπιστημιακού ασύλου

Ψήφισαν
88. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Να συνεχίσει να υπάρχει το Πανεπιστημιακό άσυλο

    11 12,50%
  • Να καταργηθεί το Πανεπιστημιακό άσυλο

    77 87,50%
Σελίδα 1 από 37 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 364

Θέμα: Η κατάσταση στα ΑΕΙ και το Πανεπιστημιακό άσυλο

  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    Corfu
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.079
    Thanked
    1120
    Rides
    1

    Προεπιλογή Η κατάσταση στα ΑΕΙ και το Πανεπιστημιακό άσυλο

    Με αφορμή 1-2 thread περί παιδείας σκέφτηκα να αναρτήσω αυτό το poll. Κάτι μου λέει ότι θα έχουμε εκπλήξεις
    Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

  2. The Following 3 Users Say Thank You to bimmer-corfu For This Useful Post:

    Dioskouroi (22-03-10), NickE60 (22-03-10), sierra (22-03-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κι ένα ενδιάμεσο, δεν ξέρω όμως πως μπορεί να λειτουργήσει.

    Εγώ πχ θα ήθελα να συνεχίσει να υπάρχει, αλλά ταυτόχρονα να υπάρχουν και ευθύνες για τις ζημιές που προκαλούνται κυρίως από "εξωσχολικούς". Υπάρχει τέτοια περίπτωση?

  4. The Following 2 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Ptboul (22-03-10), sierra (22-03-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    10-01-10
    Περιοχή
    Αθηνα, Leeds
    Μηνύματα
    332
    Thanked
    1129
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eγω παλι πιστευω πως ολα αυτα ειναι αποθυμενα χουντας, που οδηγουν την παιδεια μονο προς τα πισω.. γινονται "εγκληματα" εντος των κομματικα υποκεινουμενων πανεπιστημιων και δεν παίρνει κανεις θεση....

    ειμαι της αποψης πως καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται...



    edit: Οπως επισης πρεπει να καταργηθει και το βουλευτικο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dioskouroi : 22-03-10 στις 09:29

    χίμαιρα, δεινὸν ἀποπνείουσα πυρὸς μένος αἰθομένοιο (Ιλιάς Ζ 182)

  6. The Following 4 Users Say Thank You to Dioskouroi For This Useful Post:

    katsaraios (22-03-10), Ptboul (22-03-10), sierra (22-03-10), stratos (22-03-10)

  7. #4
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εννοειται να καταργηθεί.... Τεκμηρίωση το βραδάκι γιατί έχω εξέταση σε λίγη ώρα. Ευτυχώς ξέρω οτι θα πάω στο πανεπιστήμιο μου και θα εμφανιστεί ο καθηγητής και όχι ο βοηθός και δεν θα υπάρχει ούτε ένα ίχνος απο μαρκαδόρο στον τοίχο.

    Καλημερα

  8. The Following 5 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    Dioskouroi (22-03-10), Ptboul (22-03-10), Samaro (22-03-10), sierra (22-03-10), Thomelef (22-03-10)

  9. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν με τα ελληνικα δεδομενα καταργηθει το πανεπιστημιακο ασυλο τοτε την επομενη μερα θα εχουμε εγω απο καθε πορτα πανεπιστημιου κι απο εναν αστυνομικο. Προσωπικα δε με απασχολει, ομως με το φανατισμο που υπαρχει στα πανεπιστημια σε θεματα εξουσιας-πολιτικης αυτο σημαινει πως καθε μερα θα εχουμε επεισοδια καθως οσο φανατισμενοι ειναι οι (αριστεροι κυριως) φοιτητες αλλο τοσο θα ειναι και οι αστυνομικοι που θαερχονται στα πανεπιστημια.

    Αρα με τα δεδομενα τα σημερινα αν καταργηθει θα ειναι χειροτερα.


    Βεβαια για να λειτουργει το ασυλο σωστα, που σημαινει ελευθερη διακινηση (πολιτικων και μη ) ιδεων, θα πρεπει τα ιδια τα πανεπιστημια να αυτοπροστατευθουν. Να μη μπαινει δηλαδη μεσα ο καθε εγκληματιας και να τη γλυτωνει με προσχημα το ασυλο. Αυτο το θεωρω απαραδεκτο. Θα πρεπει οταν γινονται επεισοδια και τετοια περιεργα να προστατευουν ολοι τα πανεπιστημια τους και να μην αφηνουν ασχετους να μπαινουν. Απ οσο ξερω αυτο εγινε μονο περσυ με τα γεγονοτα του δεκεμβριου, τουλαχιστον για την πανεπιστημιουπολη, οπου ο πρυτανης παρακαλεσε τους καθηγητες να πανε στα πανεπιστημια που ανηκουν και να μην αφησουν ακυρο κοσμο μεσα.


    Η ψηφος μου λοιπον παει στο να υπαρχει ασυλο αλλα με την προυποθεση να το προστατευουμε εμεις οι ιδιοι για το σκοπο που φτιαχτηκε. Αν θελετε προσθεστε μια επιλογη ακομα

  10. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    Ptboul (22-03-10)

  11. #6
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Με την σειρά μου, ψήφισα την κατάργηση του ασύλου.

    Κρίνω όμως απαραίτητο πως απαραίτητο είναι να γίνει και ο εξωστρακισμός των κομματικών εγκάθετων που είναι και παγκόσμια πρωτοτυπία της χώρας μας.
    Το χω ξαναγράψει πως ένα μεγάλο μέρος της κατάντιας της ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης οφείλεται στο παρακμιακό αυτό γεγονός.
    Δεν είναι κατάντια ο εκάστοτε πρύτανης να εκλέγεται μέσα από κομματικούς μηχανισμούς;
    Δεν είναι κατάντια να υπάρχουν συντεχνίες, έχθρες και αντιπαλότητες μεταξύ των καθηγητών μέσα απ τους κομματικούς μηχανισμούς, αντί η αντιπαράθεση τους να γίνεται στον τομέα της μάθησης, της έρευνας, της εξέλιξης και της προόδου;
    Δεν είναι κατάντια να ζητούν από φοιτητές να γραφτούν στις φοιτητικές κομματικές οργανώσεις τους, να γίνουν αφισοκολλητές και σφιγγοκολάριοι του κάθε μ@λ@κα γιά να περνούν τα μαθήματα η να παίρνουν έτοιμα τα θέματα εξετάσεων;
    Όποιος λοιπόν η όποιοι έχουν τα @ρχ@δια να καθαρίσουν την κόπρο του Αυγείου απ τους εκπαιδευτικούς χώρους, τότε πλέον δεν θα υπάρχει λόγος για την ύπαρξη και του πανεπιστημιακού ασύλου.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  12. The Following 8 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    Dimzan (22-03-10), Dioskouroi (22-03-10), merlin (22-03-10), Nikos (22-03-10), pilot (26-08-11), Pitbull (23-03-10), Ptboul (22-03-10), sierra (22-03-10)

  13. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καιρός να καταργηθεί αυτή η παγκόσμια αποκλειστική ηλιθιότητα.
    Απο τα μεγάφωνα του Πολυτεχνείου δεν ηχεί πλέον η φωνή της Δαμανάκη...........

  14. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Z4 DCT (22-03-10)

  15. #8
    Εγγραφή
    19-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω ψήφησα να συνεχιστείτο άσυλο, γιατι μπορεί στις εποχες που ζούμε να χρειαστεί και να μην υπάρχει!

    Το θέμα είναι όμως το άσυλο να ισχύει μόνο για τους φοιτητές του ιδρύματος και όχι για το κάθε βαποράκι ή τον κέθε κάφρο που γουστάρει να μπαίνει μέσα και να τα κάνει λαμπόγιαλο και να νομίζει οτι είναι κάποιος!

    Σίγουρα θέλει πολλές αλλαγές το θέμα αλλά όχι να καταργηθεί παντελώς..... υπάρχουν πιο σημαντικά ζητήματα στον τομέα

  16. The Following 4 Users Say Thank You to kloukakis For This Useful Post:

    DIMITr|S (25-08-11), Dimzan (22-03-10), Driver M (22-03-10), mr incredible (22-03-10)

  17. #9
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δηλαδη για να καταλαβω, εκτος απο το να αφηνει να γινονται ανεξελεγκτα τα επεισοδια και να εξυπηρετει πολιτικες σκοπιμοτητες, και να συντηρει διαφορες κοματικες και αλλες αντιπαραθεσεις, ποια ειναι ρε παιδια συμβολη του στην δημοκρατια μας....???Ναι οκ οταν επρεπε ολοι μπηκαν μεσα και ναι μπραβο!!! χιλια μπραβο και αλλα χιλια ευχαριστω γιατι μας επετρεψαν να ζουμε και να εκφραζομαστε ελευθερα εμεις και τα παιδια μας.....αλλα μεχρι εκει......τι σχεση εχει ο χωρος που εγινε η εξεγερση του λαου με το νοημα της καθ αυτης πραξης.....υπαρχει ενα μνημειο και τιμουμε παντα την ελευθερια που μας χαρισαν.
    Ας μου πει καποιος που αλλου υπαρχει αυτο το πραγμα απουδηποτε στον κοσμο......και μην πουμε οτι ειμαστε ελληνες και οι ελληνες εδωσαν την δημοκατια στον κοσμο και αλλα τετοια (ομορφα και σωστα)....αλλα ολα αυτα τα εκαναν ελληνες που εμεις δεν εχουμε καμια σχεση μαζι τους.......γιατι αν ειχαμε θα ειμασταν και σε πολυ καλυτερη κατασταση τωρα.......
    Καναμε τον χωρο ασυλο....και τελικα μη μπορωντας να δρασει ο νομος μεσα σε αυτο εχουν μπει και δρουν ολα τα ταραχοποια στοιχεια....(οχι οι φοιτητες)
    Δηλαδη δωσαμε ενα χωρο στους κακοποιους- αναρχικους να βρισκουν ασυλο και να μπαινουν μεσα να ξαποστενουν......
    Γιατι μην μου πει κανεις οτι το ασυλο εαν ειναι ενα απολυταρχικο καθεστος θα το σεβαστει οταν μπουμε ολοι μεσα για να διαμαρτηρηθουμε.........θα μπουν μεσα και θα μας αλλαξουν τα φωτα.......οπως και εγινε....
    Γι αυτο πιστευω οτι στην ελλαδα μας εχει φαει η σκοπιμοτητα και η αρνηση του να παραδεχτουμε τα λαθη μας!!!!!
    Για μενα ηταν λαθος το ασυλο, μεγα λαθος στη σημερινη του μορφη......θα επερεπε να υπαρχει για τους ανθρωπους των ιδεων, της τεχνης τους φοιτητες και γενικα καθε ανθρωπο που αντιστεκεται σε πραγματικες ιδεες με την φωνη του και την τεχνη του...οπως εκαναν τοτε!!!!!! Και οχι με καταστροφες και βανδαλισμους.......γιατι αυτην την στιγμη το ασυλο ειναι μονο γι αυτους...........
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    330Ci (22-03-10), gant (22-03-10), Ptboul (22-03-10)

  19. #10
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να συνεχιστει αλλα με εισαγγελικη παρεμαβση να μπορει να υπαρξει αρση του... Οπως επισης και να φυλασσονται λιγο καλυτερα τα πανεπιστημιακα ιδρυματα. Οι μη εχοντες εργασια....
    Μιλαω ως εν δυναμει πανεπιστημιακος και πρωην φοιτητης...
    Μη τα συζητας αδερφε...

  20. The Following User Says Thank You to Tsakirakos For This Useful Post:

    Dimzan (22-03-10)

Σελίδα 1 από 37 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP