Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κατάργηση Πανεπιστημιακού ασύλου

Ψήφισαν
88. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Να συνεχίσει να υπάρχει το Πανεπιστημιακό άσυλο

    11 12,50%
  • Να καταργηθεί το Πανεπιστημιακό άσυλο

    77 87,50%
Σελίδα 11 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 364

Θέμα: Η κατάσταση στα ΑΕΙ και το Πανεπιστημιακό άσυλο

  1. #101
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μία αναφορά σχετικά με τα πανεπιστήμια η οποία αν και οφφ τόπικ συζητήθηκε εδώ:
    Πρόβλημα δεν ειναι μόνο τα πανεπιστήμια τα οποία αποτελούνται και από αρκετούς εξαίρετους ακαδημαίκούς, μέρος του προβλήματος είναι οι δήθεν απολιτικοί και τα κοματόσκυλα από άκρα αριστερά μέχρι άκρα δεξιά που λυμαίνονται την παιδεία μας και τους χώρους των πανεπιστημίων με σημαίες και αφίσες κοματικές, με συνθήματα στους τοίχους τις τουαλέτες και τα έδρανα.
    Όταν γύρισα μετά από 8 χρόνια σπουδών σε Πανεπιστήμια της αλλοδαπής και είδα το χάλι μας δίνοντας εξετάσεις για το ΔΙΚΑΤΣΑ αηδίασα γιατί έμαθα ότι εμείς είχαμε ένα εκλεγμένο συμβούλιο από φοιτητές οι οποίοι εκπροσωπούσαν το σύνολο των φοιτητών και τα συμφέροντα της πανεπιστημιακής κοινότητας στο σύνολό της χωρίς μικροκομματικές επιδιώξεις και αλισβερίσια με παρατάξεις. Ούτε είδα πουθενά αλλού συνθηματα του τύπου ΔΑΠίτη μ@λ@κα, ΠΑΣΠίτη μπι@έ και Κουμούνια προδότες, γ@μώ την αναρχία και ασέβεια στο Πανεπιστήμιο εκφρασμένη με γραφίτι και συνθηματα στους τοίχους των σχολών του πρώτου κόσμου.
    Όποιος δεν μπορεί να δει πόσο μπουρδέλο είμαστε είτε βλέπει μπάλα σε άλλο γήπεδο είτε στρουθοκαμηλίζει αδέλφια.

    Αναφορικά με το άσυλο ας διατηρηθεί τιμής ένεκεν αλλά ας δύναται να αίρεται υπό περιπτώσεις για να σταματήσουν επιτέλους τα φαινόμενα ασέβειας, λεηλασίας κλπ των πανεπιστημιακών χώρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannisv : 23-03-10 στις 13:41

  2. The Following 5 Users Say Thank You to yannisv For This Useful Post:

    Dioskouroi (23-03-10), Driver M (23-03-10), gant (23-03-10), Nino (23-03-10), Stathis (23-03-10)

  3. #102
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση με μια μικρη επιφυλαξη στο να κανω λαθος,οτι για να γινει αρση του ασυλου οταν διαπιστωθει οτι τελουνται αξιοποινες πραξεις, πρεπει να συμβει το εξης
    Πρεπει να υπαρχει η συμφωνη γνωμη του Εισαγγελεα, της Πρυτανικης αρχης και του εκπροσωπου των φοιτητων.
    Για να "μαζευτουν" ολοι αυτοι μαζι ειναι κατι περα απο ακατορθωτο μιας και οι δυο τελευταιοι αλλα ιδιαιτερα ο τριτος δεν "βρισκεται" σχεδον ποτε ( και καλα κανει, να μην χρεωθουν οι φοιτητες την "καταπατηση").

  4. #103
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πρέπει να καταργηθεί, αλλά να δουλέψει σωστά και να προστατεύει τους φοιτητές, τους καθηγητές και κάθε ελεύθερο και ειρηνικό πολίτη και όχι ταραχοποιά στοιχεία. Και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με τη συμβολή του κράτους που απέχει επιδεικτικά (χωρίς να εφαρμόζει τους νόμους περί άρσης ασύλου), αφού οι φοιτητές είναι ανίσχυροι από μόνοι τους.
    Σε αυτό καταλήγω και εγώ με το τελευταίο ποστ κ πιστεύω ότι συμφωνούμε όλοι. Το ερώτημα είναι ότι αυτό εφόσον δεν αλλάξει (περί συμβολής του κράτους) τι πρέπει ή τι περιμένουμε να γίνει?

  5. #104
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η τριτοβαθμια ελληνικη πραγματικοτητα ειναι αυτη που βλεπεις στα καναλια η την εχεις βιωσει?

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΣΟΥ?

    το μπουρδελο που λες εμενα με εμαθε να σκεφτομαι, να εχω κριτικη σκεψη, να ακονιζω το μυαλο μου.

    Μου δινει βασεις για την ζωη μου.




    Παρε και μια αντικειμενικη καταταξη να δεις που βρισκεται το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ μου.

    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (University of Athens)
    https://www.online-universities.us/t...iversities.htm
    300η θεση ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

    ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ
    University Bath
    University Essex
    University Thessaloniki
    Korea University

    μπουρδελα και αυτα ε?

    μπορει για σενα το πανεπιστημιο να μην σημαινει τιποτα και να μιλας ετσι γι αυτο, για μενα ομως ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ, και απαιτω ΣΕΒΑΣΜΟ οταν αναφερεσαι σε αυτο.

    Θεωρω ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ που βρισκεται σε αυτη τη θεση και να ακολουθουν πανεπιστημια με αναγνωρισμενο κυρος, ενω οι παροχες μενουν ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ και οι εγκαταστασεις οι ιδιες.

    ΟΛΑ γινονται με κοπο των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ και οχι ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΩΝ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΑΝ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

    @stratos δεν ξερω τι και που σπουδαζεις, αλλα αν κρινεις ενα πανεπιστημιο απο το αν εχει καποιο τοιχο λερωμενο η οχι, απορω μετα πως μπορει καποιος να σε λαβει στα σοβαρα.
    Και προφανως δεν αναφερομαι σε θεματα τουρμπινων κλπ, οπως ισως σκεφτηκες.
    Εμεις παντως καθαροι ειμαστε, ευχαριστουμε για την συμβουλη, προσεχουμε τον χωρο μας.

    Και για να προσγειωσω και μερικους που λενε φυγετε εξωτερικο να σπουδασετε. Τα πανεπιστημια που ακολουθουν στην καταταξη και να σε δεχτουν θελουν Μ.Ο απο 18 και πανω!Δεν ειναι της πλακας!
    Οποτε αν παει καποιος εξω ενω εχει αποτυχει στις εισαγωγικες θα πρεπει να κοιταξει πανεπιστημια που ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΝ στην λιστα και να τα πληρωνει κιολας!

    Οσον αφορα το θεμα, σαφως και δεν πρεπει να καταργηθει το ασυλο, μαλλον να επαναπροσδιοριστει ο ρολος του ωστε να μην μπορουν να το εκμεταλευονται καποια ζωα για να τα σπανε.
    Αλλα ετσι οπως δουλευει το συστημα "ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι" εκει θα το πανε.
    Οχι καλε μου φιλε, δεν εχω βγαλει καμια σχολη , ειμαι τελειοφοιτος δημοτικου και δεν εχω κανει τιποτα στη ζωη μου δυστηχως.
    Εχω κανει τα παντα στραβα , τιποτα δε μου εχει παει καλα και επειδη ειμαι πολυ κομπλεξικος βριζω τα πολυ αξιολογα ελληνικα πανεπιστημια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stathis : 24-03-10 στις 12:23 Αιτία: ...

  6. #105
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό καταλήγω και εγώ με το τελευταίο ποστ κ πιστεύω ότι συμφωνούμε όλοι. Το ερώτημα είναι ότι αυτό εφόσον δεν αλλάξει (περί συμβολής του κράτους) τι πρέπει ή τι περιμένουμε να γίνει?
    Kαι αν καταργηθεί, γιατί ξαφνικά θα αλλάξει η συμβολή του κράτους και δε θα παραμείνει μηδενική, όπως και τώρα? Γιατί πρέπει να καταργήσουμε κάτι, τη στιγμή που έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε να δουλεύει σωστά?

    Και στην τελική, γιατί δεν τα βάζουμε με το κράτος που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του και τα βάζουμε με το άσυλο?
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #106
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό καταλήγω και εγώ με το τελευταίο ποστ κ πιστεύω ότι συμφωνούμε όλοι. Το ερώτημα είναι ότι αυτό εφόσον δεν αλλάξει (περί συμβολής του κράτους) τι πρέπει ή τι περιμένουμε να γίνει?
    Αφου φτασαμε ως εδω!!!


    Απο τι να προστατευθουν οι καθηγητες ,οι φοιτητες και καθε ειρηνικος πολιτης?

  8. #107
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yannisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφορικά με το άσυλο ας διατηρηθεί τιμής ένεκεν αλλά ας δύναται να αίρεται υπό περιπτώσεις για να σταματήσουν επιτέλους τα φαινόμενα ασέβειας, λεηλασίας κλπ των πανεπιστημιακών χώρων.
    Υπ' αυτούς τους όρους συμφωνώ κι εγώ και ψηφίζω ανάλογα ...αν και ξέρω καλά ότι δεν πρόκειται να συμβεί τίποτε διαφορετικό... ως "αντιδραστικό στοιχείο" όμως, πιστεύω ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία....

  9. #108
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το άσυλο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πιστεύω ότι είναι όχι απλά το τελευταίο, αλλά συγκρινόμενο με άλλα, το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ, πρόβλημα της σημερινής παιδείας.

    Ένα απλό εφετινό κιόλας παράδειγμα.

    Παίρνω άδεια από το στρατό να πάω να δώσω 1 μάθημα.

    Πηγαίνοντας στη σχολή βλέπω ΧΩΡΙΣ άλλη προειδοποίηση ότι η εξέταση του μαθήματος ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί. Δευτέρα ήταν και μάλιστα πρωί, ήμουν Κοζάνη από την Κυριακή, πήρα τηλ την Παρασκευή είπαν θα γίνει η εξέταση ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

    Τι είχε γίνει; Είχε πεθάνει μια γιαγιά, ημέρα Κυριακή (σσ. ούτε την ταινία δεν είχε δει ρε γμτ; ). Η οποία γιαγιά ήταν μητέρα του προέδρου γραμματείας της σχολής, θεία μιας άλλης γραμματέος της σχολής και πάλι θεία της υπεύθυνης βιβλιοθήκης της σχολής. Η γραμματεία μας αποτελείται από 4 άτομα και μάλιστα το 4ο μέλος έχει εξ αγχιστείας σχέση με τον πρόεδρο της γραμματείας...
    Οπότε κυρήχθηκε γραμματειακό πένθος από τους δουλευταράδες της γραμματείας ( η οποία λειτουργεί 11:00 με 13:00)
    δλδ έφαγα απλά τον π@@λο και άδεια ξόδεψα και μάθημα ΔΕΝ έδωσα.

    Αυτό είναι ένα ΜΗ μαθησιακό πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί.
    Κρίνοντας από την μέχρι τώρα εφαρμογή του λέω να καταργηθεί ΠΑΡΑΥΤΑ.

    Γιατί εκτός από διακίνηση ιδεών γίνονται και πολλά άλλα.

    Επίσης η περιουσία που καταστρέφεται σε κάθε επεισόδιο απελευθέρωσης από τη χούντα, περνάμε στην άλλη χούντα των αναρχικών και των κουκουλοφόρων.

    Που αν είχαν έστω και ένα δράμι τσίπας επάνω τους ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θα είχαν τα @@ να μην φοράνε κουκούλες, και να ΜΗΝ εμποδίζουν κάποιον που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πιστεύει στη μόρφωση και την παιδεία.

    Και στην τελική είναι κάτι που ΟΛΟΙ έχετε πληρώσει (δε συμμετέχω ακόμα ενεργά στην καταβολή φόρων, οπότε και η Β πληθυντικού) και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει δικαίωμα καταστρατήγησής του.

    Οπότε ναι να καταργηθεί, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο λογικό είναι να συμπαρασύρει και το βουλευτικό, οπότε χλωμό το βλέπω να γίνεται.

  10. The Following 5 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    Kostas_1 (24-03-10), NickE60 (24-03-10), Nikos (24-03-10), Ptboul (24-03-10), Stamatis (23-03-10)

  11. #109
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    .............................

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλεισθε ΟΧΙ προσωπικες αντεγκλησεις.
    Οτι θελουμε μπορουμε να το πιστευουμε και να το υποστηριζουμε με τεκμηριωση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλω να σταματησουν οι προσωπικες αντεγκλησεις.
    Δεν ενδιαφερουν και κουραζουν.

    Επιχειρηματολογήστε για οτι θελετε αλλα οχι προσωπικα...

  12. #110
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, το άσυλο θα ήταν καλό να μη καταργηθεί αλλά να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο εφαρμόζεται.

    Επειδή όμως αυτό δεν πρόκειται να γίνει στον αιώνα τον άπαντα, όπως είπα χθες κ στον φίλο μου τον Νινο μία είναι η λύση: πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι._ Ακραίο ξε ακραίο αφού δε παίρνουμε από λόγια, δε γίνεται αλλιώς με εμάς - δυστυχώς._

  13. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Dioskouroi (24-03-10)

Σελίδα 11 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP