Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 62

Θέμα: [E46] καιει λαδια N45B16 compact

  1. #21
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιωργος 250 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φτιαξουμε την φλαντζα του καρτερ και θα δω ποσο λαδι θα καψει.απο την μια ζημια στην αλλη παω..δεν ειμαι κ πολυ περηφανος για αυτο που βλεπω να συμβαινει σε τετοια αυτοκινητα..για το καλοκαιρι μου φενετε λεπτο αυτο το λαδι.οταν λες long life ενοεις να τα αφηνουμε πανω απο 10,000χλμ;γιατι παραπανω δεν νομιζω να τα αφησω.
    Καλημέρα Γιώργο!
    Πραγματικά παρόμοια η συμπεριφορά του κινητήρα σου (Ν45) με τον δικό μου (Ν42)... έχω και γω διαρροή από την φλάντζα του κάρτερ και φυσικά σημαντική κατανάλωση λαδιού από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων....
    Εγώ έχω περίπου 200.000km και είναι τα περισσότερα δουλεμένα μέσα στην Αθήνα, στην κίνηση...
    Το κακό είναι ότι αν δεν το φτιάξεις / φτιάξουμε, πιστεύω είναι θέμα χρόνου να πάρουμε στα χέρια τους λ και τους καταλύτες...
    Θα μου πεις γιατί δεν το φτιάχνω και γω.... από αντίδραση αρνούμαι να μπω στη διαδικασία, όχι τόσο από οικονομικούς λόγους, όσο από εκνευρισμό...
    Δυστυχώς η επισκευή είναι μονόδρομος....

  2. The Following User Says Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    Panos 316T (01-05-13)

  3. #22
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από μένα, Γιώργο μην σκεφτείς ΠΟΤΕ να ακολουθήσεις τις ΠΟΝΗΡΑΔΕΣ-ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ της BMW αλλά και πολλών άλλων αυτοκινητοβιομηχανιών για αλλαγή λαδιών καθε 20 ή 25 ή 30 χιλιάδες χλμ, εκτιμώ ότι για μέσα στην πόλη 7500 είναι αρκετά και εκτός τα 10.000 ομοίως.ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ. Εκτιμώ ότι δεν έχει κατασκευαστεί βενζινοκινητηρας που αντέχει ειδικα από καινουργιος 30000 χλμ χωρις αλλαγη λαδιου ή συμπληρωση.-

  4. The Following User Says Thank You to enatos For This Useful Post:

    giannis_compact (01-05-13)

  5. #23
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Γιώργο!
    Πραγματικά παρόμοια η συμπεριφορά του κινητήρα σου (Ν45) με τον δικό μου (Ν42)... έχω και γω διαρροή από την φλάντζα του κάρτερ και φυσικά σημαντική κατανάλωση λαδιού από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων....
    Εγώ έχω περίπου 200.000km και είναι τα περισσότερα δουλεμένα μέσα στην Αθήνα, στην κίνηση...
    Το κακό είναι ότι αν δεν το φτιάξεις / φτιάξουμε, πιστεύω είναι θέμα χρόνου να πάρουμε στα χέρια τους λ και τους καταλύτες...
    Θα μου πεις γιατί δεν το φτιάχνω και γω.... από αντίδραση αρνούμαι να μπω στη διαδικασία, όχι τόσο από οικονομικούς λόγους, όσο από εκνευρισμό...
    Δυστυχώς η επισκευή είναι μονόδρομος....
    Τάσο κάποια σχέση πρέπει να υπάρχει με τις εσωτερικές πιέσεις, λειτουργία vvt κλπ πολλά κοινά χαρακτηριστικά βλέπω και είναι άξιο απορίας..

  6. #24
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο enatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τάσο κάποια σχέση πρέπει να υπάρχει με τις εσωτερικές πιέσεις, λειτουργία vvt κλπ πολλά κοινά χαρακτηριστικά βλέπω και είναι άξιο απορίας..
    Johny δίκαιο έχεις, απλά του Γιώργου είναι Ν45 ο κινητήρας, χωρίς το "περιβόητο" μοτεράκι του vvt...
    Όντως είναι περίεργο που παρουσιάζουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα...

  7. #25
    Εγγραφή
    26-08-12
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    206
    Thanked
    166
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιωργος 250 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω στην κατοχη μου μια compact e46 n45b16 εδω και ενα χρονο περιπου με 125000 χλμ.σε διαστημα 3000χλμ συμπληρωσα ενα λιτρο λαδι.εχει καποια διαροη στη φλαντζα του καρτερ αλλα ο μαστορας ειπε οτι δεν τα χανει ολα απο εκει.ενας μου ειπε οτι δικαιολογει 500μλ ανα 1000.το αφησε δουλεψε ρελαντι κ πατησε αποτομα γκαζι κ εβγαλε καπνο.μου ειπε τσιμουχακια βαλβιδων.κοστος 700ε..λαδια εχω βαλει 5-30.μπορει να μου΄δωσει τα φωτα του καποιος;;
    Καλημέρα και καλός όρισες ,όπως απαντήσανε και κάποια άλλα παιδία είναι τσιμουχάκια ,ή λυση μονοδρομος ! Πάς και τα φτιάχνεις αλλαγή δηλαδή .Μην σε ποιάσει ο εγωισμος και πεις ! οχι ρε ΄δέν τα φτιάχνω ας και λέει λίγο λαδάκι !( Σαν μερικους μερικούς)!!Τασο φτιαχτω βρε παληκάρι μου ,κόψ το παλοιο κάπνισμα .Προκαταλυτες ,καταλύτης και Λ σίγα σίγα θα του πάρεις στο χέρι και μετά θα θές και αλλαγή τσιμουχάκια και όλα τα υπόλοιπα και μεταχειρισμένα να τα βρείς θα σου πάνε όσο η επισκευή !!
    Τώρα το θ.εμα ε.ιναι γιατί ! Θέλουν τσιμουχάκια τόσο νωρίς ( ΑΠΟΨΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ) ?????Αυτο είναι που αναρωτιέμαι εγω !!

    Οπότε φίλε μου σιγα σιγα μάζεψε τα λεφτα και 'αλλαξε τα λίαν συντόμως !!

  8. The Following 3 Users Say Thank You to E461800 For This Useful Post:

    BILL007 (01-05-13), Panos 316T (01-05-13), Γιωργος 250 (01-05-13)

  9. #26
    Εγγραφή
    30-04-13
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω απορω γιατι τα χλμ ειναι λιγα για αυτες τις φθορες..απο τις110000??Ελεος..

  10. #27
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιωργος 250 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απορω γιατι τα χλμ ειναι λιγα για αυτες τις φθορες..απο τις110000??Ελεος..
    Τι διαστήματα αλλαγών σε λάδια είχες, φιλτρο λαδιού άλλαζες πάντα?

  11. #28
    Εγγραφή
    29-03-13
    Μηνύματα
    140
    Thanked
    135
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E461800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλός όρισες ,όπως απαντήσανε και κάποια άλλα παιδία είναι τσιμουχάκια ,ή λυση μονοδρομος ! Πάς και τα φτιάχνεις αλλαγή δηλαδή .Μην σε ποιάσει ο εγωισμος και πεις ! οχι ρε ΄δέν τα φτιάχνω ας και λέει λίγο λαδάκι !( Σαν μερικους μερικούς)!!Τασο φτιαχτω βρε παληκάρι μου ,κόψ το παλοιο κάπνισμα .Προκαταλυτες ,καταλύτης και Λ σίγα σίγα θα του πάρεις στο χέρι και μετά θα θές και αλλαγή τσιμουχάκια και όλα τα υπόλοιπα και μεταχειρισμένα να τα βρείς θα σου πάνε όσο η επισκευή !!
    Τώρα το θ.εμα ε.ιναι γιατί ! Θέλουν τσιμουχάκια τόσο νωρίς ( ΑΠΟΨΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ) ?????Αυτο είναι που αναρωτιέμαι εγω !!

    Οπότε φίλε μου σιγα σιγα μάζεψε τα λεφτα και 'αλλαξε τα λίαν συντόμως !!
    Καλημέρα Γιώργη μάστορα!!!

  12. #29
    Εγγραφή
    30-04-13
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδια ενα χρονο το εχω οποτε δεν μπορω να ξερω για τον προηγουμενο..τα τσιμουχακια απο μεγαλα διαστηματα αλλαγης λαδιου οφειλεται η φθορα.??

  13. #30
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επειδη λες οτι το εχεις ενα χρονο κ δεν ξερεις για το προηγουμενο ειναι πολυ πιθανο
    το αυτοκινητο σου να εχει γυρισμενα χιλιομετρα κ εσυ να νομιζεις οτι εχει 110 ενω εχει 200 χιλιαδες..μια υποψια εχω εκτος αν ειναι καρατσεκαρισμενο οτι εχει τοσα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimimav : 01-05-13 στις 11:33

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP