Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Γυαλισμα και γενικη περιποιηση

  1. #1
    Εγγραφή
    20-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    446
    Thanked
    432
    Rides
    0

    Lightbulb Γυαλισμα και γενικη περιποιηση

    Λεω μετα το Πασχα να παω για γυαλισμα ωστε να φυγουν θαμπαδες και τα μικροπραγματα, για ανανεωση του αυτοκινητου.

    Ειχα παει στην Autoglym μια φορα για πλυσιμο και εμεινα ευχαριστημενος....Ειδα οτι περιποιουνται αρκετα αυτοκινητα + supercars (δεν λεω βεβαια οτι για να εισαι καλος πρεπει να φροντιζεις μονο Ferrari και Lamborgini) και εχουν καλη φημη.....Επισης θεωρω οτι η Autoglym εχει πολυ καλα προιοντα.

    Σε ερωτηση που τους εκανα, για το αν μπορουν να φυγουν απο την Carbon οροφη θαμπαδες και σημαδακια, απαντησαν ναι.

    Τι λετε? Ειναι κορυφαια εταιρεια στην Αθηνα η υπαρχουν και αλλες?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο Κώστας Monsta έχει περιποιηθεί 2 δικά μου.
    Σου τον συστήνω.

    Το BMW το έκανε να λάμπει, το Polo το έφτιαξε σε χρόνο ρεκορ και είχε και τρακάρισμα.
    Σειρά έχει το μερσεντεδάκι αφού όμως του φτιάξω μια βουλιαγμένη πόρτα πρώτα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    GM6 (19-03-10), Monsta (19-03-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    To Ιδιο και γω για το δικο μου

    Κοιτα το θρεντ αυτο: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1076

    ααα, και δεν ειναι μονο autoglym πλεον. Οτι υπάρχει καλύτερο σε υλικο χρησιμοποιείται
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 19-03-10 στις 14:36

  5. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Monsta (19-03-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κι εγώ θα συνιστούσα κάποιον ανεξάρτητο επαγγελματία (όπως τον Κώστα), γιατί και καλύτερες τιμές θα έχει και καλύτερα προϊόντα θα χρησιμοποιεί ( τα AG δεν είναι και τα πλέον ιδανικά για γυάλισμα) και πιο άμεση επαφή θα έχεις μαζί του. Εκτός αυτού, αν και σε γενικές γραμμές έχω ακούσει καλά λόγια για την AG, δεν λείπουν και τα παρατράγουδα. Και πίστεψέ με, τα supercars δεν λένε κάτι, αφού οι ιδιοκτήτες τους κατά κανόνα δεν είναι και οι πλέον ψαγμένοι σε τέτοια θέματα. Απλά βλέπουν το hype που έχει η AG και τρέχουν από πίσω, άλλωστε δε νομίζω να τους ενδιαφέρει και το +20-30% που θα πληρώνουν.

    Συνεπώς, θα σου πρότεινα να στραφείς αλλού...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Monsta (19-03-10)

  8. #5
    Εγγραφή
    20-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    446
    Thanked
    432
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Ιδιο και γω για το δικο μου

    Κοιτα το θρεντ αυτο: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1076

    ααα, και δεν ειναι μονο autoglym πλεον. Οτι υπάρχει καλύτερο σε υλικο χρησιμοποιείται
    θα το δω

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το ιδιο κι εγω...
    μου το εκανε σαν καινουργιο!

  10. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Monsta (19-03-10)

  11. #7
    Εγγραφή
    20-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    446
    Thanked
    432
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ θα συνιστούσα κάποιον ανεξάρτητο επαγγελματία (όπως τον Κώστα), γιατί και καλύτερες τιμές θα έχει και καλύτερα προϊόντα θα χρησιμοποιεί ( τα AG δεν είναι και τα πλέον ιδανικά για γυάλισμα) και πιο άμεση επαφή θα έχεις μαζί του. Εκτός αυτού, αν και σε γενικές γραμμές έχω ακούσει καλά λόγια για την AG, δεν λείπουν και τα παρατράγουδα. Και πίστεψέ με, τα supercars δεν λένε κάτι, αφού οι ιδιοκτήτες τους κατά κανόνα δεν είναι και οι πλέον ψαγμένοι σε τέτοια θέματα. Απλά βλέπουν το hype που έχει η AG και τρέχουν από πίσω, άλλωστε δε νομίζω να τους ενδιαφέρει και το +20-30% που θα πληρώνουν.

    Συνεπώς, θα σου πρότεινα να στραφείς αλλού...

    Καταλαβαινω, βεβαια απο μια εμπειρια που ειχα με ανεξαρτητο επαγγελματια δεν εμεινα 100% ευχαριστημενος με τη δουλεια του (προς θεου δεν εννοω οτι ο Κωστας δεν κανει καλη δουλεια,οπως και καθε Κωστας)....Βεβαια δεν λενε κατι, ειτε γυαλιζει Smart η Ferrari πρεπει να ειναι αψογη η δουλεια του.

  12. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GM6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινω, βεβαια απο μια εμπειρια που ειχα με ανεξαρτητο επαγγελματια δεν εμεινα 100% ευχαριστημενος με τη δουλεια του (προς θεου δεν εννοω οτι ο Κωστας δεν κανει καλη δουλεια,οπως και καθε Κωστας)....Βεβαια δεν λενε κατι, ειτε γυαλιζει Smart η Ferrari πρεπει να ειναι αψογη η δουλεια του.
    Εννοείται ότι δεν είναι όλοι οι ανεξάρτητοι καλοί, για την ακρίβεια, λίγοι είναι σωστά καταρτισμένοι και υπεύθυνοι επαγγελματίες. Γι'αυτό τα παιδιά κι εγώ σου είπαμε για το συμφορουμίστα μας, που κάνει εγγυημένα καλή δουλειά και όχι τον οποιοδήποτε. Προσωπικά, μόνο 3-4 επαγγελματίες από 10 και πλεόν που έχω δει δουλειά τους (είτε από κοντά συνήθως, είτε από φωτογραφίες όπως με τον Κώστα) θα εμπιστευόμουν με τυφλά μάτια και αυτό λέει πολλά για το πόσο αξιόπιστη και εξειδικευμένη είναι η πλειοψηφία των detailers στη χώρα μας, πολλοί από τους οποίους πιάνουν έναν αλοιφαδόρο στο χέρι και ανακηρύσσονται αυτόματα γκουρού του γυαλίσματος...

    Πάντα για τέτοιες δουλειές, όπως και μικροεπισκευές, καλό είναι να πάμε σε κάποιον που μας συστήνουν, ή έχουμε ακούσει καλά λόγια και όχι στην τύχη, γιατί το πιθανότερο είναι το αποτέλεσμα να μην είναι αντίστοιχο των προσδοκιών μας.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (21-03-10), GM6 (20-03-10), Monsta (19-03-10)

  14. #9
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ από τα μέλη του φόρουμ για τα καλά τους λόγια. (((((((blush!!!!!!!!!!))))))))

    Η ευχαρίστηση στη φροντίδα των αυτοκινήτων σας, ήταν όλη δική μου!!! Δε ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε την προσωπική μου ικανοποίηση στο transformation ενός αυτοκινήτου, είτε από μικρο-επισκευή / γυάλισμα, κέρωμα ή βιολογικό καθαρισμό. Το γεγονός πάντως ότι όλα τα δύσκολα projectάκια τα αναλαμβάνω ακόμα εγώ, πιστεύω λέει αρκετά....

    Είναι γεγονός ότι το κατάστημά μου ξεκίνησε ως Αουτογκλίμ Exclusive για τα ΒΠ τo 2005, γρήγορα όμως οι ανάγκες της αγοράς, οι υψηλές απαιτήσεις των ομολογουμένος high-end πελατών μας (άκουσα κάτι για ferrari, Lambo?), αλλά και το προσωπικό μας μεράκι για την εργασία που τόσο αγαπάμε μάς ανάγκασε να κοιτάξουμε και αλλού....

    Ξεκινήσαμε την αναζήτηση νέων προϊόντων & εξειδικευμένου προσωπικού, ώστε να μπορέσουμε να στελεχώσουμε την Microrepairs, όπως της άξιζε.

    Ακολούθησαν πολυάριθμα σεμινάρια σε Γερμανία, Νορβηγία, Αγγλία & τέλος μια βόλτα από τα 'λημέρια' μου. Πολλά ακόμα χρήματα να φέρουμε 'ξένους' εδώ, που δε δεχόντουσαν να μείνουν πουθενά 'λιγότερο' από Αστέρα & Λαγονήσι Resort. Επαληθεύσαμε τις αρχικές μας υποψίες, ότι δηλαδή στο κομμάτι της μικρο-επισκευής, η Ευρώπη είναι πολύ πιο μπροστά σε επίπεδο υπηρεσιών απ ότι στις ΗΠΑ. Μη ψαρώνετε με διαφημίσεις διαφόρων franchise που υπερηφανεύονται ότι έφεραν την 'αναγέννηση' από τις ΗΠΑ....

    Στο δε κομμάτι της περιποίησης τα προϊόντα της Αουτογκλίμ καλά μεν, αλλά μέχρι εκεί. Έχω να ξεχωρίσω 2-3 υλικά με τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος και τα χρησιμοποιώ ακόμα to-date. Καμία σχέση δεν έχουν όμως με το κομμάτι των αλοιφών. Εκείνα έχουν πάρει δρόμο long time ago (me love you long time ).

    Έχουμε δοκιμάσει από Mother's, Turtle Wax, Zymol, Swiss Vax, Autoglym, 3M, Farecla, Porzelak και άλλες λιγότερο γνωστές εταιρείες στο ευρύ κοινό.

    Έχουμε κάνει τις επιλογές μας και τους συνδυασμούς μας, που ανάλογα το κάθε αυτοκίνητο / χρώμα, και - το σημαντικότερο - το βερνίκι του, ακολουθούμε διαφορετικά steps / υλικά. Εάν δε κάνεις δοκιμή πάνω στο κάθε αυτοκίνητο να δεις τι δουλεύει καλύτερα και απλά ακολουθείς βήματα σα ρομποτάκι, επειδή έτσι σου χουν πει, για μένα προσωπικά αυτή δεν είναι και η καταλληλότερη προσέγγιση.

    Τέλος οι τιμές μας δεν είναι τυποποιημένες και διαμορφώνεται ανάλογα τη δυσκολία και τον απαιτούμενο χρόνο του κάθε project. Για μία σωστή λοιπόν εκτίμηση, θα πρότεινα να δούμε το Μ6 από κοντά...

    Ότι πληροφορία χρειαστείς βρίσκομαι φυσικά στη διάθεσή σου.

    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

    www.microrepairs.gr

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    bmwcompactjohn (21-03-10), sierra (21-03-10)

  16. #10
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τον Κώστα σαν σαλονικιός, δεν τον γνωρίζω αν και πολύ θα θελα να βάλει το πεπειραμένο χέρι του και στο δικό μου αμάξι. Αυτό δεν είναι αδύνατο να γίνει μιά και κάθε χρόνο κατεβαίνω Αθήνα, στον κουνιάδο μου, έστω κι αν μένει λίγο μακρούτσικα, στο Χαιδάρι.
    Παρακολουθώ όλα τα σχόλια του σχετικά με την φροντίδα του αυτοκινήτου και μαζί με τον Driver M είναι πραγματικά πηγές γνώσεων.

    Υ.Γ. Δεν κάνω καμμιά φιλοφρόνηση, απλά καταγράφω αυτά που διαβάζω καθώς και τις γνώμες συμφορουμιτών που εμπιστεύτηκαν τα όποια αυτοκίνητά τους στον Κώστα.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    Driver M (19-03-10), Monsta (19-03-10)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP