Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 75

Θέμα: Αλλαγη κινητηρα σε z3 1998-αρχη μετατροπης

  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-12
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγη κινητηρα σε z3 1998-αρχη μετατροπης

    Καλημερα παιδια λοιπον ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum οποτε ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος...Προσφατα αγορασα μια z3 του 7/1998 και σαν δευτερο αυτοκινητο την πηρα για 3 λογους
    1ον - Την πηρα φθηνα και εχει και hardtop και ηλεκτρικη κουκουλα και το ξερω το αυτοκινητο(ατρακαριστο και αψογα συντηρημενο)
    2ον - Ειναι κουκλα και ονειρο μου απο μικρο παιδι
    3ον - Για να την κανω ενα μικρο τερατακι!!!!!
    Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:
    Βρηκα μετατροπη κινητηρα απο m3 με 321 αλογακια(δεν θελω παραπανω ειλικρινα ουτε ενα αλογο)η οποια μετατροπη περιλαμβανει κινητηρα σε αριστη κατασταση τον εχει ο μηχανικος- φιλος-κολλητος του θειου μου,ο οποιος κινητηρας ειχε 130.000 χλμ,κατεβηκε γιατι στην θεση του μπηκε v12 και εκτοτε λυθηκε εως τα σωθικα του και εγινε σαν καινουριος, εχουμε εγκεφαλο,σασμαν 5αρι(απο οτι μου ειπε ο μηχανικος το 6αρι ειναι αρκετα δυσκολο να μπει αλλα υπαρχει και αυτο)πολλαπλη,εξατμισεις,π εξουδα μπροστινα μερη και φρενα.....
    εχω καποιες ερωτησεις λοιπον
    1η- Θα χρειαστω κατι αλλο????
    2ον- δεν θελω να βαλω το bodykit του m,ειναι απαρετιτο το φουσκωμα πισω??
    θελω να περιμενω να περασει το καλοκαιρι(εργασια=χρημα γαρ)και μετα να βαλω ενα wide bodykit που εχω βαλει στο ματι
    Κοινως περα απο το χωρο του μοτερ,που απο οτι μου ειπαν μπαινει κουτι,δεν θελω μετατροπες στο εξωτερικο κομματι του αυτοκινητου.πρεπει να γινει τιποτα υποχρεωτικα???
    3ον- το διαφορικο χρειαζετε απαραιτητα αλλαγη?
    4ον- περα απο το κοντερ του m,θα χρειαστω τιποτα αλλο για το εσωτερικο???

    Προκαταβολικα το δηλωνω,δεν με ενδιαφερει να κανω το αυτοκινητο m,αν ηταν θα αγοραζα m...
    Με ενδιαφερει να το κανω οπως το εχω ονειρευτει μεσα και εξω
    Η ολη μετατροπη(αγορα και τοποθετηση κινητηρα και εξαρτηματων,δηλαδη παω το αυτοκινητο και σε δεκα μερες μιζαρω και εφυγα) κοστος συνολικα 5400 ευρω ειναι καλα?
    Ευχαριστω για την υπομονη σας παιδια,καλοταξιδες οι κουκλες σας,και ελπιζω μολις τελειωσω να βρεθουμε σε καμια συγκεντρωση για καφε!!!!

    αααααααααα το χρωμα που σκεφτομαι καθως θα το βαψω κιολας ειναι το siena red με νικελ σε ζαντες,γριλλιες και λοιπες λεπτομερειες
    το εσωτερικο θα γινει ολο λευκο δερμα και το μονο που θελω να αλλαξω ειναι τα καθισματα με καποια που εχω βρει(οχι απο m)
    σαν ιδεα πως σας φαινετε λοιπον δωστε την γνωμη σας και περιμενω τις απαντησεις σας.Σημειωτεον πως δεν τρεχω ιδιαιτερα,ειμαι κατοικος επαρχιας,ειναι η πρωτη μετατροπη που κανω,και αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχω ενα γρηγορο και ομορφο αυτοκινητο,το οποιο δεν θα περασει και τρελο λουκι απο μενα.με ενδιαφερει να ειναι απλα σωστο σαν αμαξι, και να εχω και καποια καλη ιπποδυναμη και για αυτο ο κνητηρας θα μεινει εντελως απειραχτος κιολας.
    Η αποδοση του σαν αυτοκινητο μετα πως λετε να ειναι ρε παιδια?
    Εννοειτε πως με το που ξεκινησω θα εχετε ολες τις φωτογραφιες εδω απλα διαφωτιστε με λιγακι!!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αρχηγέ

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-12
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kapamaru1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχηγέ

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-11
    Περιοχή
    Κυπρο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    355
    Thanked
    497
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες!! θα χρειαστεις μπλοκε διαφορικο,,αναρτηση,ενισχυ η στο πισω πατωμα ..νομιζω αν βαλεις το πισω αξωνα απο Z3 M ισως χρειαστεις και τα πισω φτερα απο το Μ ...ας μιλησουν οι ειδικοι μας στα Ζ3

  5. The Following 2 Users Say Thank You to panose30 For This Useful Post:

    deepBLUE (16-04-13), z3 2.2 (16-04-13)

  6. #5
    Εγγραφή
    13-11-12
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    βασικα το πισω διαφορικο μου ειπαν δεν ειναι απαραιτητο...και θελω να αφησω το αυτοκινητο εμφανισιακα απειραχτο για τωρα τουλαχιστον.απο στο σεπτεμβριο ενα βοδυκιτ και ειμαι κομπλε με ενα καλο διαφορικο και ζαντεσ και that's it!!!
    το πατωμα λες να ειναι 100% εκατο απαραιτητο ???????

  7. #6
    Εγγραφή
    13-11-12
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    bodykit ηθελα να πω.....ατιμα γκρικλις....

  8. #7
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καταρχην καλωσηρθες και καλοριζικη η ζετα!! Για τα ερωτηματα σου θες σοβαρες απαντησεις η απαντησεις του τυπου πωωω δικιε μου πετα επανω 321 αλογα και εγινε τουμπανο??

    Λοιπον για να προσπαθησω να απαντησω σοβαρα θα σου πω πως ωραια ειναι αν μπορεις να κανεις αυτη τη μετατροπη μιας και θα εχεις δυναμη ( τα 321 αλογα σε ζ3 δεν ειναι αστεια υποθεση και φαινονται πολυ πολυ περισσοτερα) Για το λογο αυτο το αμαξι θα γινει πολυ επικινδυνο αν προηγουμενως δεν εχεις εμπειρια με πισωκινητο που χρειαζεται σεβασμο και εκτος απο τα μηχανικα μερη μοτερ σασμαν κλπ πρεπει απαραιτητως να βαλεις ολο τον πισω αξονα απο ζ3μ μαζι με το διαφορικο εννοειται αλλιως θα κανεις μια τρυπα στο νερο.. δεν θα παταει πουθενα δεν θα στριβει ++ οτι θα κοψει πατωμα αν δεν κανεις τις απαραιτητες ενισχυσεις.. με αυτα που λεω εννοω οτι το θεμα δεν ειναι η δυναμη αλλα πως βγαινει η δυναμη στο δρομο και αν θες οπως λες το αμαξι να ειναι σωστο πρεπει να αλλαξει παααααρα πολλα πραγματα..αλλιως θα γινει της πλακας! Ειναι πολλα αυτα που μπορω να σου πω αλλα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη..κατσε λιγο πρωτα με το αμαξι δες τι χρειαζεται οπως αναρτησεις φρενα σινεμπλοκ ψαλιδιων πισω γεφυρας κλπ κλπ σε powerflex η απο μ3 δες ρωτα ψαξε ωστε η μετατροπη που εχεις στο μυαλο σου να κανεις να βγει καλη και αξιοπιστη και ΝΑ ΤΗ ΧΑΡΕΙΣ που ειναι και το σημαντικοτερο διοτι αλλιως τι νοημα εχει?? βεβαια εσυ ξερεις..μπορει για σενα να εχει νοημα! οσο για το εξωτερικο που λες για wide bodykit κλπ καλυτερα μην το επιχειρησεις θα κλαις μετα και θα γελανε και οσοι βλεπουν το αμαξι καγκουρεμενο..δεν υπαρχει κατι κομψοτερο και συναμα πιο αγριεμενο εξωτερικα σε ζ3 απο μια ζ3μ..απο κει και περα περι ορεξεως (βλεπω αλλωστε πως δεν σε ενδιαφερει)... επισης γνωμη μου μη ντυσεις τα καθισματα λευκα και μη βαψεις νικελ ζαντες, γριλιες και ''λοιπες λεπτομερειες''.. κοινως μην το καγκουρεψεις..και να θυμασαι .. σε μετατροπες --> safety first! για αυτο ψαξου λιγο πρωτα και μετα προχωρα και με το καλο!!

  9. The Following 9 Users Say Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    A8hnaios (18-04-13), BILL007 (19-04-13), chrisgiapz3 (18-04-13), GIWRGOSPR (21-04-13), Leonidas_E39 (16-04-13), NikoZ3 (18-04-13), PANOS-E60 (16-04-13), Vassilis ///M (16-04-13), Κωνσταντίνος (16-04-13)

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην καλωσηρθες και καλοριζικη η ζετα!! Για τα ερωτηματα σου θες σοβαρες απαντησεις η απαντησεις του τυπου πωωω δικιε μου πετα επανω 321 αλογα και εγινε τουμπανο??

    Λοιπον για να προσπαθησω να απαντησω σοβαρα θα σου πω πως ωραια ειναι αν μπορεις να κανεις αυτη τη μετατροπη μιας και θα εχεις δυναμη ( τα 321 αλογα σε ζ3 δεν ειναι αστεια υποθεση και φαινονται πολυ πολυ περισσοτερα) Για το λογο αυτο το αμαξι θα γινει πολυ επικινδυνο αν προηγουμενως δεν εχεις εμπειρια με πισωκινητο που χρειαζεται σεβασμο και εκτος απο τα μηχανικα μερη μοτερ σασμαν κλπ πρεπει απαραιτητως να βαλεις ολο τον πισω αξονα απο ζ3μ μαζι με το διαφορικο εννοειται αλλιως θα κανεις μια τρυπα στο νερο.. δεν θα παταει πουθενα δεν θα στριβει ++ οτι θα κοψει πατωμα αν δεν κανεις τις απαραιτητες ενισχυσεις.. με αυτα που λεω εννοω οτι το θεμα δεν ειναι η δυναμη αλλα πως βγαινει η δυναμη στο δρομο και αν θες οπως λες το αμαξι να ειναι σωστο πρεπει να αλλαξει παααααρα πολλα πραγματα..αλλιως θα γινει της πλακας! Ειναι πολλα αυτα που μπορω να σου πω αλλα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη..κατσε λιγο πρωτα με το αμαξι δες τι χρειαζεται οπως αναρτησεις φρενα σινεμπλοκ ψαλιδιων πισω γεφυρας κλπ κλπ σε powerflex η απο μ3 δες ρωτα ψαξε ωστε η μετατροπη που εχεις στο μυαλο σου να κανεις να βγει καλη και αξιοπιστη και ΝΑ ΤΗ ΧΑΡΕΙΣ που ειναι και το σημαντικοτερο διοτι αλλιως τι νοημα εχει?? βεβαια εσυ ξερεις..μπορει για σενα να εχει νοημα! οσο για το εξωτερικο που λες για wide bodykit κλπ καλυτερα μην το επιχειρησεις θα κλαις μετα και θα γελανε και οσοι βλεπουν το αμαξι καγκουρεμενο..δεν υπαρχει κατι κομψοτερο και συναμα πιο αγριεμενο εξωτερικα σε ζ3 απο μια ζ3μ..απο κει και περα περι ορεξεως (βλεπω αλλωστε πως δεν σε ενδιαφερει)... επισης γνωμη μου μη ντυσεις τα καθισματα λευκα και μη βαψεις νικελ ζαντες, γριλιες και ''λοιπες λεπτομερειες''.. κοινως μην το καγκουρεψεις..και να θυμασαι .. σε μετατροπες --> safety first! για αυτο ψαξου λιγο πρωτα και μετα προχωρα και με το καλο!!
    Τα είπες ΟΛΑ !!!
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  11. The Following 4 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (19-04-13), Nickolas_s2k (16-04-13), NikoZ3 (18-04-13), VanVIC (16-04-13)

  12. #9
    Εγγραφή
    13-11-12
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    συμφωνω απολυτως και μαλλον παρεξηγηθηκα......το wide που ειπα ειναι ολοιδιο με το μαμα απλα λιγο ελαχιστα δηλαδη πιο φουσκωμενο....οι ζαντεσ ειναι ηδη νικελ,οπως και οι γριλλιες και ειναι πανεμορφες!!!!οι λεπτομερειες αφορουσαν στα σηματακια διοτι εχει τα μαυρα....οσο για την μετατροπη,εννοειτε πος νοιαζομαι να εχο ενα καλο και ασφαλες αμαξι πανω απο ολα,και ας μην ειμαι γρηγορος οδηγος,αλλα ρωτησα αν καποιος την εχει κανει για να μην κανω ασκοπες κινησεις....οπως ειπες πρεπει να δουμε πρωτα τι χρειαζεται και τι οχι.μιλησα με τον μηχανικο και αυτα που εχει αυτην την στιγμη ειναι μπροστινα ακρα αναρτησεις σασμαν μοτερ πλεξουδα εγκεφαλος και φρενα μπρος πισω μου ειπε τα πισω δεν κανουν λογω offset και ισως να παω σε λυση 325

  13. #10
    Εγγραφή
    13-11-12
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    22
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και αν θα μπορουσε καποιο μελος να μου δωσει μια τιμη ενδεικτικη για κοστος διαφορικου απο m και που μπορει να βρεθει καθως και φτερα(φανταζομαι και θολους)ωστε αν τελικα πουμε πως ειναι οντως απαραιτητο,να δω να τα βρω

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP