Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: [Ε92] Αλλαγή λαδιών σε 320i

  1. #11
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,φίλε gupako αλλαγή κάθε 10.000km θα κάνω,όταν είπα 20.000 εννοούσα συνολικά στο καντράν μου,στο αμάξι είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλαγή στον Κορφιάτη στις 11.000 περίπου,στο θέμα μας τώρα 0-40 ή 5-30 ???είναι σίγουρα γνήσια αυτά στο e-bay?ή παγούρια με μούφα λάδι και αυτοκόλλητο bmw?
    γνησιοτατα ειναι Νικο, ότι σου ποσταραμε, τα εχουμε δοκιμάσει επενειλημμενα στα δικα μας αυτοκινητα.

  2. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    mark e92 (06-04-13)

  3. #12
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οκ Πάνο,το θέμα είναι τι τύπος τελικά είναι ο καλύτερος??0-40 ή 5-30??

  4. #13
    Εγγραφή
    26-09-10
    Μηνύματα
    264
    Thanked
    641
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...(και συμφέρει έτσι να παραγγείλεις για περισσότερες από μία αλλαγές)...
    Τα λάδια έχουν ημερομηνία λήξης? ...με το σκεπτικό οτι μια παραγγελία πχ.20 λίτρων/4 αλλαγών , θα εξαντληθεί σε βάθος διετίας-τριετίας ανάλογα με τα χλμ

  5. #14
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PapajimG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λάδια έχουν ημερομηνία λήξης? ...με το σκεπτικό οτι μια παραγγελία πχ.20 λίτρων/4 αλλαγών , θα εξαντληθεί σε βάθος διετίας-τριετίας ανάλογα με τα χλμ
    Εγώ αγοράζω λάδια κάθε φορά για 2 αλλαγές, γιατί ψυχολογικά δεν θέλω να βάλω στη μηχανή λάδι παλαιότερο του 1-1.5 χρόνου. Τα λάδια όμως δεν έχουν ημερομηνία λήξης και θεωρώ ότι αν διατηρούνται σωστά, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (από τεχνιής άποψης).

    Απλά εφαρμόζεις κοινή λογική. Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να διατηρείς λάδια για περισσότερα από 2 χρόνια, ούτε καν οικονομικός (αφού θα τα έχεις τα λεφτά σου να κάθονται).

  6. #15
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ Πάνο,το θέμα είναι τι τύπος τελικά είναι ο καλύτερος??0-40 ή 5-30??
    Άκρη μεγάλη δεν θα βρεις και σε αυτό το θέμα γιατί ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, οι οποίες συχνά (αν όχι πάντα) βασίζονται στη διαίσθηση και όχι σε αποδείξεις.

    Εγώ κατέληξα στα 0W40 τα οποία είναι ελάχιστα πιο ακριβά (δες λινκ παρακάτω) και δεν μπλέκεις σε υπεραναλύσεις. Κακό σε σχέση με τα 5W30 δε θα κάνουν, οπότε για τα 0.8 ευρώ διαφορά το λίτρο, δεν το σκέπτομαι και πολύ, αν και δεν έχω κάποια 'απόδειξη' ότι κάνουν καλύτερη δουλειά από τα άλλα (5W30).

    https://www.ebay.de/itm/aus-Berlin-M...item23297a72ba

  7. #16
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βασικά φίλε gupako στο συγκεκριμένο θέμα δεν κάνω ούτε εγώ τσιγκουνιές,γιαυτό ρωτάω και ξαναρωτάω γιατί θέλω να προτιμήσω το καλύτερο για το αμάξι μου και ας πληρώσω και κάτι παραπάνω.Απλά θέλω όσο το δυνατόν να είμαι σίγουρος για αυτό που θα προτιμήσω.

  8. #17
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά φίλε gupako στο συγκεκριμένο θέμα δεν κάνω ούτε εγώ τσιγκουνιές,γιαυτό ρωτάω και ξαναρωτάω γιατί θέλω να προτιμήσω το καλύτερο για το αμάξι μου και ας πληρώσω και κάτι παραπάνω.Απλά θέλω όσο το δυνατόν να είμαι σίγουρος για αυτό που θα προτιμήσω.
    Νομίζω ότι με τα BMW original 0W40 κάνεις μία πολύ καλή επιλογή (και εγκεκριμένη). Απλά επειδή είναι και φθηνή, νομίζουμε ότι ίσως και να μην είναι η καλύτερη. Δυστυχώς, σίγουρη απάντηση για το αν είναι η καλύτερη επιλογή για τα λάδια δεν θα λάβεις ποτέ. Είναι όμως μία σίγουρη επιλογή, και ειλικρινά αν θες να ξοδέψεις λεφτά για να έχεις τη BMW σου σε άριστη κατάσταση υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορείς να κάνεις (και δεν εννοώ προσθέσεις για μούρη), οπότε κράτα τα λεφτά σου για εκεί.

  9. #18
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστό σε βρίσκω φίλε,από δευτέρα θα κάνω και ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία να μου πουν και αυτοί τον σωστό τύπο λαδιού για το μοτέρ μου,και μετά ψάχνω άτομο για να πάρουμε μια 12αδα ο καθένας μιας και τα μεταφορικά είναι ίδια.

  10. #19
    Εγγραφή
    01-04-12
    Περιοχή
    Inside of BMW
    Μηνύματα
    3.103
    Thanked
    2317
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νίκο όπως σου είπα σε 2 αυτοκίνητα μέχρι στιγμής 0-40 (με Ν43 μοτέρ,το ένα 1.6 το άλλο 2.0)...το 1το έχει 60κ χλμ και το 2το 36κ χωρίς (Δόξα το Θεό) κανένα πρόβλημα.
    Τόσο καιρό και εγώ πλήρωνα στην αντιπροσωπεία τα λάδια πανάκριβα..πλέον gb θα κάνω και εγώ...
    Πωλούνται : Ζάντες 16 Μ Styling 220

    Αγοράζονται : BMW Performance parts

  11. #20
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ για λάδια σε αντιπροσωπεία δεν δίνω ούτε ευρώ Αντρέα,την πόρτα της αντιπροσωπίας μόνο για σοβαρό θα την περάσω(μακριά από μας)άμα χρειάζεσαι σύντομα αλλαγή και θες να πάρουμε μια 12αδα ο καθένας από e-bay...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP