Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: crash test κεριών αυτοκινήτου

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή crash test κεριών αυτοκινήτου

    Στην αγορά υπάρχουν άπειρα κεριά αυτοκινήτου, φυσικά, συνθετικά, ημισυνθετικά, sealants κλπ, που ποικίλλουν σε τιμές, ξεκινώντας από 10-15 ευρώ και φτάνοντας μέχρι μερικές χιλιάδες (βλέπε ορισμένα της swissvax και zymol). Φυσικά, τα τελευταία είναι απλησίαστα για τη συντριπτική πλειοψηφία των detailers, υπάρχει όμως μια πλειάδα κεριών που είναι προσιτά (15-60 ευρώ). Το θέμα είναι, ποιο από αυτά είναι καλύτερο και αξίζει περισσότερο για τα λεφτά του, ώστε να το προτιμήσουμε από κάτι άλλο?

    Στο τεστ του μεγαλύτερου detailing forum που παραθέτω, δοκίμασαν την αντοχή, που είναι ένα από τα βασικότερα κριτήρια αγοράς κάποιου κεριού, 27 διαφορετικών προϊόντων (από προσιτών μέχρι ακριβών) από 12 διαφορετικές εταιρείες (αυτή με τους αστερίσκους είναι η zymol, απλά υπάρχει διαμάχη με το forum και δεν αναφέρεται το όνομά της). Κάποια από αυτά πάνω στο μήνα είχαν αρχίσει να εξαφανίζονται, κάποια ξεπέρασαν τους 6 μήνες σε διάρκεια (ανάμεσά τους και το collinite 915 για το οποίο είχα γράψει πρόσφατα τα καλύτερα σε άλλο τοπικ). https://www.detailingworld.co.uk/for...light=wax+test

    Επίσης, παραθέτω άλλο ένα τεστ του ίδιου forum, σχετικό αυτή τη φορά με τη γυαλάδα που δίνουν τα κεριά. Φυσικά, εδώ τα πράγματα είναι πιο υποκειμενικά και το τεστ πολύ μικρότερης κλίμακας (6 κορυφαία προϊόντα κοντράρονται), ωστόσο μπορούν να βγουν κάποια συμπεράσματα. https://www.detailingworld.co.uk/for...ad.php?t=79747

    Και για να μην ξεχάσω, στα τεστ αυτά αποδεικνύεται περίτρανα ότι δεν αξίζουν μόνο τα πανάκριβα κεριά, αλλά και κάποια με πολύ χαμηλότερη αξία (βλέπε 915) είναι εξίσου ικανά και καλύτερα από ορισμένα.
    Καλό διάβασμα...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (15-10-12), BILL007 (16-03-10), john (17-03-10), Konstantinos E60 (16-03-10), Monsta (16-03-10), yannisv (17-03-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε πολύ!!!

    Ώρα να ανανεώσω τη σειρά κεριών μου...

  4. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η έκπληξη της ημέρας:

    Επιτέλους η autoglym έβγαλε ένα κερί που 'αντέχει' παραπάνω από 1 μήνα!!

    Και η ερώτηση της ημέρας:

    Ξέρεις ποιοι από τους 'νικητές' περιέχουν σιλικόνη? Το Collinite για παράδειγμα, έχει? Γιατί της Autoglym είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει κάποιου είδους σιλικονούχας ρητίνης...

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έκπληξη της ημέρας:

    Επιτέλους η autoglym έβγαλε ένα κερί που 'αντέχει' παραπάνω από 1 μήνα!!

    Και η ερώτηση της ημέρας:

    Ξέρεις ποιοι από τους 'νικητές' περιέχουν σιλικόνη? Το Collinite για παράδειγμα, έχει? Γιατί της Autoglym είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει κάποιου είδους σιλικονούχας ρητίνης...
    Δυστυχώς δεν ξέρω, καθώς η συσκευασία δεν γράφει συστατικά. Πάντως, το 915 είναι, σχεδόν αποκλειστικά, καθαρό κερί (έχει πολύ υψηλά ποσοστά carnauba), οπότε μου φαίνεται δύσκολο να περιέχει σιλικόνη. Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι ότι πρόκειται για καταπληκτικό κερί, τόσο σε λάμψη όσο και (κυρίως) σε αντοχή και φοβερό value for money. Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή στο αμάξι σου.

    Και σχετικά με το ΗD της autoglym που λες, πράγματι είναι σπάνιο για την αγγλική εταιρεία, αλλά στα 50 ευρώ που κοστίζει περίπου στην Ελλάδα, υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. Απ'ό,τι φαίνεται, τα κεριά γενικά δεν είναι το φόρτε της!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο τεστ με τα Corsάκια, όλα περάστηκαν με αλοιφαδόρο. Τώρα το τροχόσπιτο, θα σε γελάσω, μιας και δεν έκατσα να το διαβάσω όλο το θρεντ.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP