Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 68

Θέμα: Ζ3 1.8 σε 2.8

  1. #11
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα ανταλλακτικά μτχ δε νομίζω να καταφέρεις να τα μαζέψεις με λιγότερα απο 1300-1500 ευρώ. Αναφέρομαι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση. Τα καθίσματα τα Μ λές να μήν τ θελήσεις;
    Πάντα τα ήθελα... Αλλά πιο μετά και αν..!

  2. #12
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερα θα'ταν να μας ελεγες ποσα εχεις σκοπο να ριξεις για ενα τετοιο project και μετα να σου πουμε τι θα χρειαστεις....Σιγουρα συμφερει να παρεις ενα αλλο Ζ3 ετοιμο...
    Σωστό σαν σκέψη, αλλά!
    1. Τα ανταλλακτικά θα τα μαζέψω σιγά σιγά, δεν θα το φτιάξω σε μια μέρα όλο..
    2. Στο car τουλάχιστον, δεν βρήκα Ζ3 φουσκωτό (μόνο Μ τα οποία 15+ και είναι και ιεροσυλία να τα ξυλώσεις...)
    3. Για το μοτέρ...είμαι ακόμα σε σκέψεις... Υπερτροφοδότηση στο δικό μου ή σε κανένα is για να είναι νόμιμο και δηλωμένο ή 6κύλινδρο στη ζούλα...?

  3. #13
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54.
    Προφανώς έχει ρωτήσει και ξέρει γιάυτό γράφει για 2.8 (σειρά Μ52).
    Πολύ σωστός!
    Μέχρι τα 2.8 παίζει σχετικά φτηνή μετατροπή! μετά πας στο Μ που ξεφεύγεις..

  4. #14
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης... ο τύπος στην Αγγλία νομίζω ότι βολεύει, αλλά αν παω εδώ Ελλάδα σε ανακυκλώσεις δεν θα μου δώσουν???

  5. #15
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που φορούσαν τον 1.8 δε γίνεται να φορέσουν κινητήρα σειράς Μ54.
    Προφανώς έχει ρωτήσει και ξέρει γιάυτό γράφει για 2.8 (σειρά Μ52).
    Ολα μπορουν να γίνουν......εδω σε εμενα e36 compact δουλευει μια χαρα κανενα χωρις προβλημα ο m54b30.

  6. The Following User Says Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    BILL007 (01-03-13)

  7. #16
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zografias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω για τον Μ... Γι' αυτό προτιμάω τον απλό φουσκωτό από 2.8...
    Άλλες βάσεις?? Δεν είναι με τον προφυλακτήρα μαζί? Που τις βρίσκω?
    Του 2,8 να βαλεις γιατι αυτος του Μ εκτος του πορτ μπαγκαζ το εξοδο θα εχεις και τη δευτερη μπουκα η' καζανι να προσθεσεις, μπλεξιμο και τσαμπα λεφτα ...

    Ελλαδα για φτερα αστο καλυτερα μην παιδευεσαι ασκοπα ... γιατι και δυσκολο να βρεις και ζητανε τη μανα τους και τον πατερα τους οι δικοι μας !!!

    Απο το αγιο και σωτηριο ebay να ψαξεις να τα φερεις και κοστος αν εχεις υπομονη γυρω στα 500 κατοσταρικα (τοσο μου κοστισαν εμενα) αλλιως αν δεν εχεις μεχρι και 1000 ευρω, παραπανω σε πιασανε κοροιδο.

    Ομως .... αν βαλεις ολα αυτα, πρεπει να βαλεις και τα μακρυτερα ψαλιδια/ημιαξονια (δεν ειναι ακριβα) αλλιως το αμαξι θα δειχνει το μαυρο του το χαλι ! Ουτε αποστατες δεν θα το σωζουν.

    2 μαρσπιεδες απο οποιοδηποτε facelift χρειαζεσαι, 2 πλαστικους θολους (κι αυτοι απο facelift) 2 φουσκωμενα φτερα 2,8 η' Μ και τον πισω προφυλακτηρα του 2,8 και τιποτα αλλο.
    Ουτε βασεις ουτε τιποτα.

    Το εχω ξαναγραψει καπου, ο 2,8 με το μονο βανος αν του βαλεις την εισαγωγη απο Μ50 (μονο και τιποτ' αλλο) παει κοπιες με τον 3λιτρο. Γενικα τα μονοβανα και καλυτερα πανε και πιο εξελιξιμα ειναι σε σχεση με τα διβανα. Τσεκαρισμενο ...

  8. The Following 2 Users Say Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    BILL007 (01-03-13), zografias (03-03-13)

  9. #17
    Εγγραφή
    30-03-12
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    376
    Thanked
    472
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως .... αν βαλεις ολα αυτα, πρεπει να βαλεις και τα μακρυτερα ψαλιδια/ημιαξονια (δεν ειναι ακριβα) αλλιως το αμαξι θα δειχνει το μαυρο του το χαλι ! Ουτε αποστατες δεν θα το σωζουν.

    2 μαρσπιεδες απο οποιοδηποτε facelift χρειαζεσαι, 2 πλαστικους θολους (κι αυτοι απο facelift) 2 φουσκωμενα φτερα 2,8 η' Μ και τον πισω προφυλακτηρα του 2,8 και τιποτα αλλο.
    Ουτε βασεις ουτε τιποτα.
    Για τα ψαλίδια τι τιμές παίζουν?? Με τις Μ ζάντες και αποστάτες δεν σώζεται προσωρινά??
    Ταιριάζουν του facelift με του 2.8? Έτσι έχεις παίξει μπάλα εσύ?

  10. #18
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κουβεντα να γινεται κανουμε τωρα..Για να μιλησουμε σοβαρα αυτα που θελει να κανει στοιχιζουν και στοιχιζουν πολυ απο την αποψη οτι ειναι δυσευρετα! και απο ελλαδα το ξεχναει για το 90% των πραγματων! οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..δυστηχως ζουμε στην ελλαδα και πραγματα απο ζ3μ και φτηνα δεν θα βρεις ΠΟΤΕ..βασικα δεν θα βρεις ΚΑΝ.. μετα θες και ψαλιδια, ημιαξονια, καθισματα, κονσολες κλπ κλπ που τελειωμο (σε ευρω!!) δεν εχουν, εκτος και αν θες να δωσεις τοσα λεφτα για να κανεις μισες δουλειες και στο τελος να βγει και σαν καρναβαλι!! Παρολα αυτα αν εχεις χρηματα προχωρα ανεπιφυλαχτα!! Απο την αλλη ομως αν εχεις χρηματα προχωρα για κανα ζ3μ μετατροπη..πιο φθηνα θα σου στοιχισει!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    VanVIC (03-03-13), zografias (04-03-13)

  12. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12697
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    κουβεντα να γινεται κανουμε τωρα..Για να μιλησουμε σοβαρα αυτα που θελει να κανει στοιχιζουν και στοιχιζουν πολυ απο την αποψη οτι ειναι δυσευρετα! και απο ελλαδα το ξεχναει για το 90% των πραγματων! οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..δυστηχως ζουμε στην ελλαδα και πραγματα απο ζ3μ και φτηνα δεν θα βρεις ΠΟΤΕ..βασικα δεν θα βρεις ΚΑΝ.. μετα θες και ψαλιδια, ημιαξονια, καθισματα, κονσολες κλπ κλπ που τελειωμο (σε ευρω!!) δεν εχουν, εκτος και αν θες να δωσεις τοσα λεφτα για να κανεις μισες δουλειες και στο τελος να βγει και σαν καρναβαλι!! Παρολα αυτα αν εχεις χρηματα προχωρα ανεπιφυλαχτα!! Απο την αλλη ομως αν εχεις χρηματα προχωρα για κανα ζ3μ μετατροπη..πιο φθηνα θα σου στοιχισει!
    Νίκο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σ'αυτά που γράφεις.
    Αν όμως ο άνθρωπος θέλει να το κρατήσει το Ζ3 για χρόνια πολλά, ίσως να έχει "όραμα" για το αμάξι αυτό κι αν έχεις όραμα, και σιγά-σιγά, λίγο-λίγο μπορεί να το φτάσει εκεί που σκέφτεται.

    Προσωπικά, απο το 2003 που το αγοράσαμε το δικό μας, έχω φτιάξει ένα σωρό πράγματα και ακόμα ονειρευομαι κι άλλα (ασχέτως αν το έχω σε "χειμερία νάρκη"). Μου πήρε χρόνο πολύ και το ψάξιμο και η υλοποίηση (ασε το χρήμα...). Βέβαια εγώ ήξερα απ'την αρχή οτι το συγκεκριμένο Ζ3
    θέλαμε να το κρατήσουμε, ήταν και άλλες εποχές, τότε που τα μπαξίματα μπορούσαμε να τα βαφτίζουμε και "επενδύσεις"...

    Η "παγίδα" σε τέτοια "ταξίδια" είναι οτι όταν ξεκινάς δεν μπορείς να φανταστείς τελικά πόσο θα σου κοστίσει. Πληρώνεις λίγο-λίγο και σε βάθος χρόνου δεν καταλαβαίνεις. Οταν όμως κάνεις λογαριασμό... προσπαθείς να μην το σκέφτεσαι γιατί -σίγουρα- λογική δεν έχει.
    Με τα χρήματα που έχω πληρώσει για το Ζ3, ευκολα θα είχα το Ζ8 (ιδανικά αυτό θα ήθελα στο garage μου for a lifetime)

    Πάντως τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο, καλά κάνει και ρωτάει, πρώτα θα ενημερωθεί μετά θα το "ζυγίσει" και θα κρίνει.

  13. The Following 5 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (03-03-13), KalpasM3 (05-03-13), Nickolas_s2k (03-03-13), Panos 316T (05-03-13), zografias (04-03-13)

  14. #20
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βαγγελη δεν χρειαζεται να συμπληρωσω κατι σε αυτα που λες μιας και με καλυπτουν πληρως ! Αν ειδες ακριβως αυτο ειπα στον Ακη ''οποτε μενει ως εχει η ξεκιναει σιγα σιγα και σε καμια 5ετια το ξανασυζηταμε..'' θελωντας με αυτο τον τροπο να δειξω οτι αυτο που εχει στο μυαλο του να κανει δεν γινεται αμεσα και μονομιας που λεμε..αλλα θελει χρονο και πολυ ψαξιμο (το χρημα εννοειται)..Με μια και μοναδικη διαφορα.
    Εσυ ειχες εξ'αρχης στο μυαλο σου τι ηθελες να κανεις και ειχες και το background να το υλοποιησεις!! Εστω και σε εκεινες τις εποχες ειχες τη ''μουρλια'' και εβαζες το χερι βαθεια στην τσεπη διχως να το πολυσκεφτεσαι.. Επειδη ομως ο zografias δεν ξερει ακριβως τι χρειαζεται, ουτε εχει γνωση ποσο κοστιζουν και που θα τα βρει (με κυριοτερο ολων το ΑΝ θα τα βρει και ΠΟΣΟ θα τα βρει) καλα κανει και ρωταει το παιδι για να μαθει! Ε για αυτο λοιπον και εγω τον προετοιμαζω πως αν ειναι ετοιμος να βαλει βαθεια το χερι στη τσεπη εστω και σε βαθος χρονου για να υλοποιησει το ονειρο του..τοτε να προχωρησει! αλλιως ας μεινει ως εχει!

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    VanVIC (03-03-13), zografias (04-03-13)

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP