Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 61

Θέμα: run flat

  1. #21
    Εγγραφή
    11-03-13
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι δυνατον μετα απο 34000 τα runflat να αρχισουν να κοπανανε περισσοτερο απο πριν?

  2. #22
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με ολα τα λαστιχα συμβαινει αυτο, ξεραινονται και σκληραινουν. Παντως 34k km είναι πολλα, μηπως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα την αντικατασταση τους;

  3. #23
    Εγγραφή
    11-03-13
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ολα τα λαστιχα συμβαινει αυτο, ξεραινονται και σκληραινουν. Παντως 34k km είναι πολλα, μηπως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα την αντικατασταση τους;
    εδω σε θελω. να βαλω michelin primacy hp zp (runflat) ή συμβατικα michelin pilot sport 3 και τα δυο 205 55 16 v?
    Διαβαζω οτι καποιοι που εβγαλαν τα rft και εβαλαν συμβατικα εχασαν σε πληροφορηση τιμονιου και κρατηματα κλπ. και πραγματικα δεν ξερω.

  4. #24
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οσο πιο πολυ ρωτας τοσο πιο πολλες γνωμες διαφορετικες θα παρεις.υπαρχει διχογνωμια.το ιδιο θεμα εχουμε πολλοι.το μονο που ξερω ειναι οτι σιγουρα για την λακουβοχωρα που ζουμε ειναι πιο καλα τα ρανφλατ οσον αφορα την ανθεκτικοτητα και οχι την ανεση η' το κοπανημα.
    απο την αλλη δεν μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο για τις αναρτησεις και γενικα για το αυτοκινητο με ολους αυτους τους κραδασμους απο τις συνεχεις λακουβες μακροχρονια.
    υπαρχουν νηματα μεσα στο φορουμ που εχουν αναφερθει τα υπερ και τα κατα,ξανα.το μονο που εχεις να κανεις μετα ειναι να διαλεξεις.
    το καλυτερο θα ηταν να μπορουσες να δοκιμασεις συμβατικα.

    παντως δεν ξερω γιατι θελεις να αλλαξεις αφου εχεις φ20.εγω οσες φορες την οδηγησα με ρανφλατ ηταν πολυ ανετη ,δεν κοπανουσε καθολου σαν τον προηγουμενο ασσο.εκτος αν εχεις την σπορ αναρτηση,εμ πακετο κ.λπ.

  5. #25
    Εγγραφή
    11-03-13
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πηγα ρωτησα λαστιχά για michelin 4αδα για 205 55 16 91 v
    Pilot sport 3 360 ευρω
    Και σε runflat primacy hp zp 525 ευρω
    Μου ειπε επισης οτι εχω ακομα χμ να κανω και οτι ο ιδιος προτεινει συμβατικα. Επισης οτι η ζαντα μου δεχεται και συμβατικα. Δεν ξερω ρε παιδια τι να κανω. Μακαρι να μπορουσα να τα δοκιμασω τα συμβατικα.

  6. #26
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    'Ενας μηχανικός μου είπε ότι το σετάρισμα των αναρτήσεων από την bmw γίνεται με λάστιχα runflat (φυσικά ξεχωριστή εξέλιξη γίνεται για τα Μ), άρα η ανάρτηση είναι ρυθμισμένη να δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τύπο ελαστικών (και έχουν γίνει οι ανάλογες ενισχύσεις σε σασί και αμάξωμα). Προσωπικά στο test drive της F20 εξεπλάγην ευχάριστα, ούτε κοπανούσαν ούτε έκαναν θόρυβο τα rft. Το δικό μου αυτοκίνητο (το οποίο παρεπιμπτόντως μάλλον παραλαμβάνω την άλλη εβδομάδα, νωρίτερα από το αναμενόμενο ) θα έρθει με ατσάλινες ζάντες και rft. Αλλά έχω ήδη παραγγείλει από ebay.de μια καινούρια τετράδα ζάντες αλουμινίου (σχέδιο 378) με συμβατικά λάστιχα (bridgestone). Σκέφτομαι να βάλω αρχικά τις ζάντες αλουμινίου με τα runflat και μετά από 10.000 χλμ να φορέσω τα συμβατικά οπότε και θα γράψω εκτενώς για διαφορές και τα συν και πλην της κάθε επιλογής.

  7. The Following User Says Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    giannis79 (17-03-13)

  8. #27
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ενας μηχανικός μου είπε ότι το σετάρισμα των αναρτήσεων από την bmw γίνεται με λάστιχα runflat (φυσικά ξεχωριστή εξέλιξη γίνεται για τα Μ), άρα η ανάρτηση είναι ρυθμισμένη να δουλεύει καλύτερα με αυτό τον τύπο ελαστικών (και έχουν γίνει οι ανάλογες ενισχύσεις σε σασί και αμάξωμα). Προσωπικά στο test drive της F20 εξεπλάγην ευχάριστα, ούτε κοπανούσαν ούτε έκαναν θόρυβο τα rft. Το δικό μου αυτοκίνητο (το οποίο παρεπιμπτόντως μάλλον παραλαμβάνω την άλλη εβδομάδα, νωρίτερα από το αναμενόμενο ) θα έρθει με ατσάλινες ζάντες και rft. Αλλά έχω ήδη παραγγείλει από ebay.de μια καινούρια τετράδα ζάντες αλουμινίου (σχέδιο 378) με συμβατικά λάστιχα (bridgestone). Σκέφτομαι να βάλω αρχικά τις ζάντες αλουμινίου με τα runflat και μετά από 10.000 χλμ να φορέσω τα συμβατικά οπότε και θα γράψω εκτενώς για διαφορές και τα συν και πλην της κάθε επιλογής.

    ακριβως...αυτο ισχυει.ειναι σωστες οι πληροφοριες σου ,οπως και η προσωπικη σου κριση για την φ20.στον προηγουμενο ασσο και αλλα μοντελα κοπαναει τοσο πολυ γιατι εχει αλλο σεταρισμα.το στησιμο ειναι τελειως διαφορετικο απο την φ20.και εγω την ιδια ευχαριστη εκπληξη ενιωσα οταν δοκιμασα πολλες φορες την φ20 και την νεα 3αρα δεν πιστευα ποσο ανετες ηταν.5αρα στησιμο..αρα δεν φταινε στα προηγουμενα μοντελλα τα ρανφλατ αλλα το στησιμο που εχουν τα μοντελα αυτα.αυτο αποδεικνυει η φ20.
    εγω αν ειχα φ20 δεν θα εβαζα συμβατικα.αποροφουν πολυ καλα τις λακουβες και τους κραδασμους τα ρανφλατ σαν να εχεις συμβατικα.εκτος ειπαμε αν εχεις το πιο σπορ στησιμο.
    ελπιζω να βοηθησα....

  9. #28
    Εγγραφή
    11-03-13
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι κανενα σπορ στησιμο δεν εχω ειναι urban εκδοση 116i auto. Ισως φταινε τα brigestone er300 rft 205 55 16 w που φοραει ηδη.

  10. #29
    Εγγραφή
    27-11-11
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μπορει...αυτα και τα πιρελι εφορια ειναι απο τα πιο σκληρα.

  11. #30
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για τα goodyear efficient grip (rft) έχω διαβάσει καλά reviews.

  12. The Following User Says Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    bimmerm (16-03-13)

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP