Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 106

Θέμα: settings και ξε-settings...

  1. #71
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σωστός...με ένα φρενάρισμα σε μια στροφή που έρχεσαι με πολλά και είναι σφιχτή, εύκολα φτάνεις 70%+ μπροστά και 30%- πίσω και δώστου το κωλαράκι να θέλει μάζεμα.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. #72
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Exclamation

    Την Κυριακή ημουν στη πιστα με το αυτοκινητο μου και εγραψα το καλυτερο μου γυρο και προσωπικό μου ρεκόρ με ημισλίκ (ηταν και ταλαιπωρημενα) και ειπα να μοιραστώ τις ρυθμισεις μου, εν όψη και του track day μου διοργανωνει το φορουμ σε λιγες μερες.
    Ισως τα δοκιμάσουν κάποιοι.

    Camber: Μπροστα -3,5 και πισω -2,2
    Τοε : Μπροστα μηδεν, πίσω 4χιλ. ΙΝ (2χιλ. σε κάθε τροχό)
    Λαστιχα : Hankook Z221 medium compound 265/35/18 square set up
    Αναρτηση : Nitron R1 με 10Κ μπροστα ελατηρια και 5κ πισω σε θεση coilover
    Αντιστρεπτικές: Η&R ρυθμιζόμενες τερμα σκληρό μπροστα και μαλακό πίσω
    dampers : στο 50% περίπου με τις πίσω ελάχιστα πιο σκληρές.
    Υψος: απο κατω χείλος της ζαντας μεχρι φτερό με 18αρια λαστιχα και καμπερομένο - μπροστα 277χιλ και πίσω 265χιλ. Απο δάπεδο μεχρι σασί μπροστα 10,5εκατοστα και πίσω 12,5 εκατοστά)

    Το αυτοκίνητο ηταν πολύ φιλικό και προβλέψιμο.
    Θα μπορουσα να κατεβασω και αλλο το χρόνο όμως ειχα λάθος επιλογη σε τακάκια (Pagid RST-1) που δεν κανουν κατα τη γνωμη μου, σε αυτοκινητα που χρησημοποιουν σερβο και abs)
    M3 CSL

  3. The Following 11 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (02-02-17), BILL007 (31-01-17), chrisgiapz3 (31-01-17), doctore (01-02-17), JiMk86 (01-02-17), Leonidas_E39 (31-01-17), Lykouras (31-01-17), pilot (31-01-17), Vassilis ///M (01-02-17), wheelman (31-01-17), zaharias (31-01-17)

  4. #73
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  5. #74
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να πω για τα πιο πάνω που αφορουν camber οτι ειναι σε τιμές degrees επειδή πολλα μηχανηματα ευθυγραμισης μετρανε σε grad

    3.5 degrees = 3.8 grad
    M3 CSL

  6. The Following 4 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (02-02-17), manose36c (19-02-17), pilot (01-02-17), wheelman (20-02-17)

  7. #75
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα κι απο εμενα χαιρομε που βρηκα θεμα αρκετα ψαγμενο με καταθεση αποψεων με τεκμιρια μιας κα ο συμφορουμιτης Chief μοιραζεται την πολυτιμη γνωση του μαζι μας και ευχαριστω γιαυτο.

    Με απασχολει κι εμενα τελευταια το θεμα στησιμο του αυτοκινητου ωστε να εχει ακομα καλυτερη συμπεριφορα σε επερχομενο τρακ ντεη, (εδω να ξεκαθαρισω πως ο απολυτος χρονος κλπ δεν ειναι ο στοχος μου) με ενδιαφερει απλα να περασω ενα ωραιο Σ/Κ με την ασφαλεια που παρεχει η πιστα, και παραλληλα να φτασω το οριο του αυτοκινητου μου για να το μαθω καλυτερα. Ξεκινωντας λοιπον απο την ευθυγραμιση που πηγα για να δω απλα σε τι κατασταση ειναι το αυτοκινητο μου διαπιστωσα οτι απο τον προηγουμενο κατοχο εχει ρυθμιστη το καμπερ πισω αρνητικο 1 μοιρα και 0 τοε εμπρος δεν θυμαμαι αλλα δεν ειχε καμια επεμβαση εργοστασιακες ρυθμισεις δλδ. Οσο συζηταγα με τον εν λογο φιλο μου προτεινε να δωσουμε αρνητικο καμπερ εμπρος με προσθηκη spacers στο ακρο και εκ νεου ρυθμιση στο τοε εμπρος του εξηγησα οτι θελω να μπω στην πιστα και θελω να εκμεταλευτω οσο το δυνατον περισσοτερο το γκριπ που μπορουν ν αμου δωσουν τα νορμαλ λαστιχα που φοραω. Με τα πολλα τοποθετησαμε νεες βιδες με spacers επιτυγχανωντας -2.5 μοιρες το αποτελεσμα ειναι ορατο με γυμνο ματι εμπρος (η εφαρμογη εγινε εντελως δοκιμαστικα) Περνωντας το αμαξι μου να φυγω η αισθηση του τιμονιου ηταν οχι ασαφης αλλα πολυ ελαφρυτερ μπορω να πω δεν ειδα δραματικες διαφορες σε καποια σημεια που συνηθιζω να περνω γρηγορα και εχουν καλη ασφαλτο αλλα ειδα μεγαλη διαφορα σε σημεια που γλιστρα και κανω καμια κατσιγκανια κλασσικα οποτε περνω απο εκει με την ιδια ταχυτητα με τα ιδια χιλιομετρα το αυτοκινητο γυρνα πολυ πιο ευκολα (διωχνει τον κολο) και συνηθησμενος απο πριν που ηθελε μεγαλυτερη προσπαθεια εριξα μεγαλη ζεμπεκια ! Προς στιγμην μαρεσε και ξαναπερασα αλλες 3 φορες χαχχα. Το ζητουμενο μου ομως δεν ειναι να γλιστρω αλλα να κραταει οσο περισσοτερο γινετε !
    Η ερωτηση μου ειναι να αφησω εμπρος την μεσοβεζικη λυση των spacers και να ρυθμισω πισω η να επανελθω στα εργοστασιακα και να αλλαξω τοπ μαουντ κλπ εμπρος διαβαζω διαφορα για Μ3 τοπ μαουντ κλπ .... αλλα χαθηκα στις πληροφοριες.
    eMpower your dreams

  8. #76
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ισως να μη καταλαβα καλα το ποστ, αλλα τα spacers δεν αλλαζουν τις τιμες καμπερ, αλλα το μετατροχιο και τις τιμες οφσετ στις ζαντες.
    Αφου θες να βαζεις το αυτοκινητο σε πιστα, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να αγοραζες μια αναρτηση με ρυθμιζομενα top mounts για να μπορεις να κανεις οτι θελεις.
    Αν δεν έχεις σκοπό να κανεις track days ή συχνες επαφες με πίστα, αφησε το όπως ειναι και προσεχε στους δημόσιους δρομους.
    M3 CSL

  9. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    pilot (21-02-17)

  10. #77
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως να μη καταλαβα καλα το ποστ, αλλα τα spacers δεν αλλαζουν τις τιμες καμπερ, αλλα το μετατροχιο και τις τιμες οφσετ στις ζαντες.
    Αφου θες να βαζεις το αυτοκινητο σε πιστα, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να αγοραζες μια αναρτηση με ρυθμιζομενα top mounts για να μπορεις να κανεις οτι θελεις.
    Αν δεν έχεις σκοπό να κανεις track days ή συχνες επαφες με πίστα, αφησε το όπως ειναι και προσεχε στους δημόσιους δρομους.
    Επαφη με πιστα εχω, εχω λαβει μερος σε trackdays με αλλο αυτοκινητο 106 rallye που δεν εχει καμια σχεση με το αυτοκινητο που ασχολουμε τωρα στον δρομο οδηγο οπως πρεπει. Δεν καταλαβες καλα το ποστ τα spacers μπαινουν εκει που βιδωνει η μπουκαλα στο ακρο και με την προσθηκη καλιμπρε ροδελων αναμεσα ακρο-μπουκαλα και ενισχυμενων βιδων φυσικα αυξανει το καμπερ ειναι λιγο μπακαλιστικη μεθοδος αλλα η πιο φθηνη και γρηγορη λυση. Αναρτηση εχει το αυτοκινητο δεν ειναι coilover αλλα ειναι καινουρια bilstein b8 με Apexi ελατηρια εμπρος πισω οδηγικα ειναι πολυ ωραιο για το δρομο αλλα για την πιστα που εχει περισσοτερο γκριπ το αυτοκινητο εχει πολυ Roll.
    eMpower your dreams

  11. #78
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωραια, να παρεις τοτε ενα σετ ρυθμιζόμενων τοπ μαουντς που να ταιριαζουν στο καλάμι των αμορτισερ σου και ενα σετ ρυθμιζόμενων αντιστρεπτικών. Θα ελεγξεις σε μεγαλο βαθμό το ρολλ και την υποστροφη/υπερστροφη.
    M3 CSL

  12. #79
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστηχως τα ρυθμιζομενα τοπ μαουντ που υπαρχουν ειναι ολα για στενα ελατηρια και οχι σαν τα δικα μου που ειναι αφτερ μαρκετ μεν αλλα φαρδια δε αν η αναρτηση μου εχρηζε αλλαγης θα τα αλλαζα αλλα ειναι μολις 3 μηνων, καινουρια ακομα!
    eMpower your dreams

  13. #80
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω νομιζω οτι υπαρχουν στην αγορά. Εδω υπάρχουν ρυθμιζομενα τοπ μαουντς και για εργοστασιακα ελατηρια και εργοστασιακή αναρτηση, δεν θα υπαρχουν για afermarket ?
    Και να μην υπαρχουν, παντα υπαρχει η λυση. Σε ενα τορνο μπορεις να φτιαξεις πολυ φτηνα "πιατελα" απο τεφλόν στο μεγεθος που θες, που να ειναι ειναι μεταξυ ελατηριου και τοπ μαουντ.

    Κοιταξε και για τοπ μαουντς της KW.
    Στη Clubsport υποδεχονται 60mm linear ελατηρια και στη Variant 3 πιο ανοικτα progressive .
    M3 CSL

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP