Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 106

Θέμα: settings και ξε-settings...

  1. #21
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α γεια σου φίλε !

    Τι τιμές μέτρησες στο δικό σου ?
    Οταν το αμαξι ειναι με -3.5 μοιρες μπροστα και -2.2 πισω με τα 19αρια ομως λαστιχα και εργοστασιακες διαστασεις,
    απο κεντρο ζαντας - φτερό εχω 34.5cm μπροστα και 33.5cm πισω την ιδια ωρα που
    απο εδαφος - κατω μερος πλαισίου εχω περιπου 11.5cm μπροστα και 12.5 cm πισω.

    Αλεξ, χωρις να ειμαι και σιγουρος νομιζω οτι για να ερθει το αμαξι στα 8cm μπροστα και 10.5cm πισω πιστευω,
    -Δεν ειναι ευκολο σε πολιτικό αμαξι γιατι θα ειναι πολυ χαμηλό (εκτός και αν αλλαζει κατα πολυ η μετρηση με 18αρια λάστιχα.)
    -Αν υπάρξει η υψομετρικη διαφορα 2.5 εκατοστων στην μετρηση εδαφους πλαισίου (με το μπροστα μερος χαμηλο), τότε το πιο πιθανόν η μετρηση μπροστα -πισω και κεντρο ζαντας μεχρι φτερο να να εχει ισες τιμες στην μετρηση.

    Δεν το σκεφτηκα και καλα, μπορει να λέω και μαμακιες δηλαδη...
    M3 CSL

  2. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (24-12-12)

  3. #22
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω αντιγραψει οτιδηποτε απο καποιον. Εχω κανει αρκετα σεταπς και βρηκα οτι τουλαχιστον για μενα αυτο δουλευει.
    Το ιδιο και με την αποκληση. Οι περισσοτεροι χρησημοποιουν 2-3 χιλιοστα αποκλιση μπροστα. Εγω παρατηρησα οτι βολευει το μηδεν ασχετα αν αναγκαστικά για να εχω πιο σωστη συγκλιση στην καθημερηνοτητα βαζω και εγω 2 χιλιοστα αποκλιση στην πιστα.

    Όσον αφορα το ύψος και επειδη έχω πειραματιστει και εδω αρκετα...
    Οταν και όσες φορες το αμαξι ηταν πιο ψηλο πισω παρατηρησα δυο φαινομενα:
    1. Υποστροφη στην κορυφη και προς εξοδο των στροφων
    2. Εφευγε ο κωλος στην εισοδο με την μεταφορά βάρους κατα το φρεναρισμα και ειδικά οταν εκανα trail braking αφου όλο το βαρος το αμαξωματος μεταφερόταν μπροστα και ηδη με το πιο ψηλο πισω μερος που προυπηρχε δεν ειχε το αμαξι σωστη ισορροπία αφου ηταν και γινόταν πολυ ελαφρύ.

    Σχετικά με τις μετρησεις που εγραψες για μπροστα και πισω (80χιλ μπροστα και 105χιλ πισω) απο ποιο σημειο μετρουμε και ποιος το λέει?
    Κι εγω θα συμφωνησω απολυτα με τον Chief στα νουμερα που δινει για Ε36-Ε46 οσον αφορα το στησιμο για χρονους βεβαια,με μια μικρη ενσταση στο πολυ καμπερ μπροστα.Πιστευω οτι με πανω απο 2.5 μοιρες καμπερ,επιβαλλεται και το αντιστοιχο ελαστικο,γιατι με συνηθισμενα ελαστικα δρομου το φρεναρισμα χειροτερευει αισθητα.Προφανως με λαστιχα τυπου CUP δεν υπαρχει αυτο το θεμα.
    Και για να μην μπλεκεστε με το πιο ''χαμηλο'' πισω μερος,ο Χριστοφορος δεν εννοει οτι το πισω μερος θα'ναι ''σαυρα'' και μπροστα ''κατσικι'' αλλα αν μετρησετε σασι-εδαφος στα σημεια που πιανει ο γρυλλος,οι περισσοτερες αναρτησεις το φερνουν με 2cm διαφορα χαμηλοτερο μπροστα(καλο για να ζωντανεψει η ουρα),ενω η προταση του Χριστοφορου υποθετω ειναι 1cm διαφορα(ετσι δεν ειναι και το δικο σου Chief?) ακριβως για να πολεμησει τα φαινομενα υπερστροφης κατα το turn in και ειδικα στα φρενα.
    Υ.γ. Ωραιο θεμα ανοιξες ρε!!!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    alexk (24-12-12), chief (24-12-12), Nick bmwlover (31-12-13), nikos1400 (28-12-12)

  5. #23
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1cm διαφορα εχω Μιχαλη και ο λογος ειναι αυτος που ειπες.
    Στο turn in με αγωνιστικες γραμμες και δυνατα φρεναρισματα ειναι καπως επικυνδυνα τα πραγματα.

    Offtopic μιας και ποσταρες αλλα το CSL σημερα εγινε ντριφταμαξο.
    Φαινεται οτι ο καφες ενοχλει τον Γιωργο Χριστοφορου.
    Το ερωτευτικε.
    M3 CSL

  6. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    Thomelef (24-12-12)

  7. #24
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    1cm διαφορα εχω Μιχαλη και ο λογος ειναι αυτος που ειπες.
    Στο turn in με αγωνιστικες γραμμες και δυνατα φρεναρισματα ειναι καπως επικυνδυνα τα πραγματα.

    Offtopic μιας και ποσταρες αλλα το CSL σημερα εγινε ντριφταμαξο.
    Φαινεται οτι ο καφες ενοχλει τον Γιωργο Χριστοφορου.
    Το ερωτευτικε.
    Τον βλεπω συντομα με τουρμπατο Μ3 Ε46 CSL να σαρωνει τα πρωταθληματα,τον Γιωργο!Ευχομαι να μας ξαναρθουν συντομα,τρελο ντριφτοπαρεακι η Κυπρος!Το ξερεις οτι ο Πατακ ετρεξε στο Λαυριο με τ'αμαξι του γιατρου ε?
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. #25
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σταμάτη τι ανάρτηση φοράς ;
    Η ανάρτηση ειναι επιστήμη ο Χριστόφορος μιλάει για ρυθμιζομενη ανάρτηση κλπ συνήθως όλες οι μανταλενες με εργοστασιακα αμορτισέρ και ελατηρια έχουν ψηλότερο πίσω μέρος λόγω χαμηλωματος με το βάρος επιβατών αποσκευών !

  9. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Sachs performance / eibach pro

  10. #27
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    επειδη πανω που πηγα να βγαλω ενα συμπερασμα το χασα παλι.για δρομο και σωστο φρεναρισμα ,μετρωντας απο εδαφος-πλαισιο στο σημειο που πιανει ο γρυλλος,το ιδανικο ειναι 1 ή 2 εκατοστα διαφορα εμπρος με πισω(πισω ψηλοτερα ή μπροστα)?

  11. #28
    Εγγραφή
    11-11-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    1312
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για ρίξτε και μια ματιά εδώ

    Είναι κάτι καινούργιο (από το 1999 η πατέντα) αν και νομίζω πως έχει χρησιμοποιηθεί παλαιότερα και στη Formula 1.

  12. The Following User Says Thank You to fotis For This Useful Post:

    Ptboul (16-04-13)

  13. #29
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη πανω που πηγα να βγαλω ενα συμπερασμα το χασα παλι.για δρομο και σωστο φρεναρισμα ,μετρωντας απο εδαφος-πλαισιο στο σημειο που πιανει ο γρυλλος,το ιδανικο ειναι 1 ή 2 εκατοστα διαφορα εμπρος με πισω(πισω ψηλοτερα ή μπροστα)?
    Για δρομο και σωστο φρεναρισμα δεν θες τιποτα απο υψομετρικές διαφορες περα απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
    Καλα φρενα, καλά λάστιχα και τιποτε αλλο.
    M3 CSL

  14. The Following User Says Thank You to chief For This Useful Post:

    dark knight (16-04-13)

  15. #30
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα,
    μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανει αναλυτικα αυτο το πραγμα γιατι αντι να πηγαινω φριοντηστηρια αγγλικων, επαιζα μπαλα στις γειτονιες ?
    https://www.turnermotorsport.com/sho...nment-tool-e46
    M3 CSL

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP