Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Επεσε η μηχανη του smart

  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή Επεσε η μηχανη του smart

    Μολις αναρτηθηκε στο τροκτικο απο κάποιον

    "Είμαι κάτοχος ενός smart με αριθμό πινακίδας ΕΒΚ 4#$% . και 86.000 χιλιόμετρα , ατρακάριστο . Ενώ βρισκόμουν σε κίνηση με 30 χιλιόμετρα στο κέντρο της πόλης άκουσα ένα θόρυβο και σαν κάτι να έπεσε κάτω όταν σταμάτησα αντίκρισα έκπληκτος ΠΩς ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ Η ΜΗΧΑΝΗ ! στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της mercedes μου είπαν πως έσπασε η βάση του κινητήρα .Σε επικοινωνία που είχα με την επίσημη ...
    αντιπροσωπεία στην Ελλάδα δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη !!! ούτε καν για την αποζημίωση της βάσης αφού είναι εκτός εγγύησης ! Το ερώτημα είναι 1 ) Πως είναι δυνατών να σπάσει ένα τόσο βασικό εξάρτημα αφού μετά από αυτό πλέον κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι μπορεί να του τύχει στο smartaki του 2) Τι θα γινόταν εάν το ίδιο περιστατικό συνέβαινε στα 140 χιλιόμετρα αντί για 30 που είχα την στιγμή που έπεσε η μηχανή ; 3) Όταν λήγει η εγγύηση μπορεί ακόμη και να κοπεί το αυτοκίνητο στα δυο χωρίς κανείς να αναλάβει τις ευθύνες του ;"

    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

    Τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις???
    Τι άλλο θα δούμε?? Τετοιο πράγμα δεν εχω ξανακουσει

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σε λιγο αυτος που το εγραψε θα ξυπνησει.Γιατι το ειδε σιγουρα στον υπνο του.Ακομα και οι τρεις βασεις να κοψουν δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει κατω το μοτερ.Αυτο το τροκτικο δεν παλευεται

  3. The Following User Says Thank You to mitsos_chania For This Useful Post:

    Stefanos_Cool (08-03-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το τροκτικό έχει αποδειχεί πολλές φορές ότι λέει μπούρδες.
    Ακόμα και να ισχύει (εφ΄όσον είναι επιστολή) μπορεί να υπάρχουν δεκάδες παράμετροι.
    Αν π.χ του είχαν επισημάνει στο συνεργείο πως θέλουν αλλαγή οι βάσεις, αλλά ο κάτοχος αρνήθηκε.
    Και συνέχεια στην παρέα του θα κόμπαζε λέγοντας "μου είπαν τα λαμόγια στο συνεργείο ότι ήθελαν και καλά άλλαγμα οι βάσεις, αλλά μου το έλεγαν απλώς για να μου τα πάρουν, και πήραν τα @@ μου γιατί εγώ είμαι γάτος και δεν μασάω απο τέτοια "
    Χίλια δυο μπορεί να συμβαίνουν.............

  5. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    z3 2.2 (08-03-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mπορεί και να μην του είπαν τίποτα στο συνεργείο! Μπορεί να λέει αλήθεια, μπορεί και όχι. Πολύ περίεργο γεγονός πραγματικά, αλλά δε μπορούμε να είμαστε και σίγουροι για τίποτα.
    Τόσα έχουν δει τα μάτια μας...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #5

    Προεπιλογή

    Η μηχανη δεν εχει μια βαση...Εχει τουλαχιστον 3 συνηθως! Εχουν μεγαλη διαρκεια ζωής υπο φυσιολογικες συνθήκες! Για να κοπουν ακαριαια και ολες μαζι 2 σεναρια παιζουν.
    Η το αυτοκίνητο απογειώθηκε και εσκασε κατω με το καρτερ...(Σε Ε30 Μ40 γινεται) ή λόγω αδράνειας σε τρακαρισμα! Και παλι το μοτερ δεν πεφτει κατω! Στηρίζεται πανω στις βασεις του ...απλως δεν ειναι σε θεση να αποροφησουν τους κραδασμους! Επισης ''κρατιέται'' κατα καποιον τροπο και απο το σασμαν-διαφορικο! Επισης η μηχανη στο σμαρτ βρισκεται πανω απο τον πισω αξονα...που επεσε? που βρικε χωρο να πεσει? Μεχρι να κοπουν ολες οι βασεις θα επρεππε να το ειχε ταραξει στο γκαπα γκουπα το αμαξι...
    * Αν εγω ήμουν Mercedes σιγουρα θα το κυνηγουσα ενα τετοιο γεγονος!

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το σμαρτ συγκεκριμενα εχει 3 βασεις.Κατα τα αλλα εχεις απολυτο δικιο Σπυρο.

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν γινεται αυτο το πραγμα με τιποτα.
    Ο κινητηρας σε ολα τα αυτοκινητα (και στο smart υποθετω) δεν κρεμεται απο τις βασεις του αλλα "καθεται" πανω σε αυτες.
    End of story.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μεγαλυτερη μπαρουφα δεν εχω ακουσει...
    μου θυμιζει αυτο:






    προφανως κατι αλλο εννοουσε ο ανθρωπος...

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    alexk (16-05-12), kloukakis (08-03-10)

  12. #9
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    To smart εχει οντως 3 βασεις και ειναι αληθεια οτι ειναι συνηθισμενο προβλημα στα smart αφου η εξατμιση ειναι ενωμενη με το μοτερ που ειναι πισω και αυξημενο βαρος αυξημενες φθορες.Αλλα πριν σπασει θα επρεπε να ακουει καποιος ενα δυνατο χτυπο απο το μοτερ καθε φορα που θα πατουσε αποτομα το γκαζι.Επιπλεον και να εγινε καλα κανουν και δεν καλυπτουν τιποτα αφου σιγουρα δεν πηγαινε σε αντιπροσωπεια η καποιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που να ξερουν γιατι τις τσεκαρουν παντα τις βασεις των smart

  13. #10
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδες πριν καιρο ειχα δει ενα σμαρτ που εσερνε ενα μαυρο πραμα κατω απο το μπροστινο μερος, το αυτοκινητο κινουνταν κανονικα με σταθερη ταχυτητα και η οδηγος, αμεριμνη.

    λεω νταξ.. κανα πλαστικο θα ξεκολλησε.,. αλλα με αυτα που διαβαζω αναρωτιεμαι ωρες ωρες....... ΜΕ ΚΟΛΛΑ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ?????

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP