Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ο ΦΠΑ του οικοπεδούχου στην αντιπαροχή....

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ο ΦΠΑ του οικοπεδούχου στην αντιπαροχή....

    Τον 10ο του 2007 εκδοθηκε αδεια ανεγερσης οικοδομης σε οικοπεδο που εδωσα αντιπαροχη σε εργολαβο,

    ....στο συμβολαιο της αναθεσης του εργου που εχω υπογραψει, σε καποιο σημειο λεει οτι "τυχον ΦΠΑ που θα προκυψει", αναλογει με καποια χιλιοστα και σε εμενα οπως και στους αλλους τρεις συνδικαιουχους του οικοπεδου(η αδερφη μου και δυο ξαδερφες μου)

    ....πριν λιγο μου τηλεφωνησε η λογιστρια του εργολαβου, για να με ενημερωσει, οτι επειδη κλεινει πενταετια το εργο και εχουν παραδοθει και ολα τα διαμερισματα, θα πρεπει να πληρωσω το ΦΠΑ που μου αντιστοιχει,δηλαδη 6,300ευρω !!!

    .....το διαμερισμα που παρελαβα ειναι 45τμ.και φιλοξενω την μητερα μου,οποτε δεν ειναι πρωτη κατοικια οποτε δεν απαλλασομαι απο το ΦΠΑ.

    ...η αληθεια ειναι οτι με τον εργολαβο συμφωνησαμε το 2005 γαι την αντιπαροχη και τοτε δεν υπηρχε θεμα ΦΠΑ,.....αλλα χωρισε με τον συνεταιρο του και ωσπου να ξαναγινουν νεα συμβολαια ηρθε το 2007!!!!....οποτε με τον νομο του Αλογοσκουφη που ισχυει απο 1/1/2006 μας περιλαμβανει κανονικα!!!

    Ο εργολαβος μου ελεγε τοτε εξω-εξω, οτι μπααααα δεν προκειτε να περασει αυτο το μετρο γιατι θα πεθανει η οικοδομη,.....αποκλειετε.....α λα στα ψιλα γραμματα του συμβολαιου αυτος ειχε παρει τα μετρα του.....


    Τωρα τι κανουμε???....για να σε δω Αρουλη Σεϊταν τι εχεις να πεις!!!


    σχετικα θεματα απο το νετ εδω:
    https://www.buildnet.gr/default.asp?...=194&artid=452

    και λιγα μηνυματα αισιοδοξιας εδω:
    https://www.capital.gr/realestate/sh...1262379&cat=34

  2. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    A8hnaios (02-11-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον 10ο του 2007 εκδοθηκε αδεια ανεγερσης οικοδομης σε οικοπεδο που εδωσα αντιπαροχη σε εργολαβο,

    ....στο συμβολαιο της αναθεσης του εργου που εχω υπογραψει, σε καποιο σημειο λεει οτι "τυχον ΦΠΑ που θα προκυψει", αναλογει με καποια χιλιοστα και σε εμενα οπως και στους αλλους τρεις συνδικαιουχους του οικοπεδου(η αδερφη μου και δυο ξαδερφες μου)

    ....πριν λιγο μου τηλεφωνησε η λογιστρια του εργολαβου, για να με ενημερωσει, οτι επειδη κλεινει πενταετια το εργο και εχουν παραδοθει και ολα τα διαμερισματα, θα πρεπει να πληρωσω το ΦΠΑ που μου αντιστοιχει,δηλαδη 6,300ευρω !!!

    .....το διαμερισμα που παρελαβα ειναι 45τμ.και φιλοξενω την μητερα μου,οποτε δεν ειναι πρωτη κατοικια οποτε δεν απαλλασομαι απο το ΦΠΑ.

    ...η αληθεια ειναι οτι με τον εργολαβο συμφωνησαμε το 2005 γαι την αντιπαροχη και τοτε δεν υπηρχε θεμα ΦΠΑ,.....αλλα χωρισε με τον συνεταιρο του και ωσπου να ξαναγινουν νεα συμβολαια ηρθε το 2007!!!!....οποτε με τον νομο του Αλογοσκουφη που ισχυει απο 1/1/2006 μας περιλαμβανει κανονικα!!!

    Ο εργολαβος μου ελεγε τοτε εξω-εξω, οτι μπααααα δεν προκειτε να περασει αυτο το μετρο γιατι θα πεθανει η οικοδομη,.....αποκλειετε.....α λα στα ψιλα γραμματα του συμβολαιου αυτος ειχε παρει τα μετρα του.....


    Τωρα τι κανουμε???....για να σε δω Αρουλη Σεϊταν τι εχεις να πεις!!!


    σχετικα θεματα απο το νετ εδω:
    https://www.buildnet.gr/default.asp?...=194&artid=452

    και λιγα μηνυματα αισιοδοξιας εδω:
    https://www.capital.gr/realestate/sh...1262379&cat=34

    Δυσκολο Αρη.....αλλα για να δουμε τι θα πει και ο ''ντριφτερ''
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Z4 DCT : 02-11-12 στις 19:35
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  4. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    aristent (02-11-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δε βλέπω να το γλυτώνεις Αρουλη... Θα ρωτήσω τη Δευτέρα ένα φιλο εφοριακό και θα σου πω.

  6. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (02-11-12)

  7. #4
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε βλέπω να το γλυτώνεις Αρουλη... Θα ρωτήσω τη Δευτέρα ένα φιλο εφοριακό και θα σου πω.
    ρε φστη μου, ολο κακα νεα μας εχεις αποψε...













    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  8. The Following 2 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Eleni (14-11-12), S8N (02-11-12)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP