Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 40

Θέμα: Γυαλισε το μονος σου !

  1. #11
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν έχεις ξαναδουλέψει αλοιφαδόρο και από ότι κατάλαβα ο αλοιφαδόρος σου είναι rotary & όχι DA , χρειάζεται λίγο προσοχή
    Την αλοιφή που πήρες όπως σου ανέφερε και ο Άρης ( Driver M) δεν πρόκειται να βγάλεις αράχνη..
    Γενικότερα δεν ξέρω και την συγκεκριμένη αλοιφή που πήρες...
    Όπως επίσης και το κερί δεν το γνωρίζω
    Τι είδους pads πήρες?
    Cutting, polishing, finishing? Ή μόνο ένα?
    Detailing Madness

  2. The Following 3 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    A8hnaios (25-10-12), aristent (25-10-12), tokiko (26-10-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στεφανε,οντως δεν εχω ξαναδουλεψει,αλλα γενικα πιανουν τα χερια μου!Την ιδεα την εδωσε ο Σαββας αλλωστε,και βλεπω το caddy με γυαλισμενο καπω!!!

    Οποτε πρεπει να παρω μια πιο "χοντρη" αλοιφη?Και εαν ναι ,ποια προτεινεις?

    Μετα την χοντρη,θα ηταν καλο να περασω και με την ψιλη που εχω??

    Οσον αφορα το κερι,εχω δοκιμασει αλλα προιοντα της CARTEC και εμεινα γενικα ευχαριστημενος,επισης,πιστ ευω πως μετα απο τις αλοιφες,οποιο κερι και να βαλω καλο θα ειναι.

    Pads??Ειναι το σφουγγαρακι το πορτοκαλι η' το μαλακο για γυαλισμα? Ενα πηρα.Κατι ακομη,αυτα καθαριζουν αλλα με τι??

    Δεν περιμενω επαγγελματικο αποτελεσμα,και απ'οτι φαινεται σε ευρω εχω ξεπερασει ηδη τον προυπολογισμο,ενος "αγορασμενου γυαλισματος",το κανω για το κεφι μου!και γιατι απλα θα το'χω γυαλισει εγω!.Ειμαι σιγουρος πως με καταλαβαινετε και ευχαριστω που βοηθατε να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας και να μην κανουμε κακο σε πενβε!!!!

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  4. #13
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όλοι μας που ασχολούμαστε με το detailing έχουμε ξεπεράσει το budget ενός καλού γυαλίσματος
    Επί του θέματος...
    Pads είναι τα σφουγγάρια
    Για να αφαιρέσεις αράχνης θα χρειάστείς ένα cutting pad με την αντίστοιχη αλοιφή του και για να το ραφινάρεις, ένα polishing pad με την αλοιφή του ή κάνοντας τον αντίστοιχο συνδυασμό
    Καλό είναι μιας και δεν έχεις ασχοληθεί ξανά , να μιλήσεις με κάποιον γνώστη που και συμβουλές σωστές θα σου δώσει και θα σε βοηθήσει να πάρεις τα σωστά υλικά
    Μίλα με τον Μιχάλη από το swell.gr για να σε βοηθήσει

    Υ.Γ: Ίσως διαπιστώσεις μετά, ότι μάλλον βιάστηκες να πάρεις υλικά...
    Detailing Madness

  5. The Following 2 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (25-10-12), Driver M (26-10-12)

  6. #14
    Εγγραφή
    14-01-11
    Περιοχή
    paseo de la castellana
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    142
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    +1 σε οσα λεει ο στεφανος....ακομα καλυτερα να ξεκινησεις με καποιον αλλον μαζι που "παιζει" με αλοιφαδορους και το κατεχει το αθλημα...θα σε βοηθησει πολυ αυτο....

    εγω 2 χρονια ασχολουμαι με το detailing εχω αγορασει πολλα προιοντα, εχω ριξει αρκετες ωρες και ακομα με θεωρω αρχαριο.....

    και ουτε θελω να πιασω αλοιφαδορους γιατι ακομα με φοβαμαι..λεω οτι μπορει να κανω καμια πατατα και δεν θελω να το σκεφτομαι καν αυτο......!!!!!!!!!!!!

    ο DA βεβαια ειναι πιο καλος για αρχαριους εχεις αρκετα λιγοτερες πιθανοτητες να κανεις ζημια απο τον rotary αλλα εχει αλλα μειονεκτηματα οπως περισσοτερη ωρα δουλειας και οτι με τον rotary ας πουμε μπορεις να κανεις καλυτερη δουλεια κτλ...

  7. #15
    Εγγραφή
    23-10-12
    Περιοχή
    Άνδρος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    660
    Thanked
    676
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδια μηπως ξερετε αν αυτα τα προοιοντα μπορουν να χρησιμοποιηθουν κ χωρις αλοιφαδορο..με το χερι μονο????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατ'αρχας,ευχαριστω αλλη μια φορα για την ανταποκριση!Ζωντανη εγκυκλοπαιδεια ειναι το bmwfans!!!!!!!

    Eχω ηδη αρχισει με το εσωτερικο,τα δερματα ηταν σε πολυ καλη κατασταση,τωρα ειναι σχεδον σαν καινουρια,Προχωρω σταθερα για ενα 5καθαρο πενβε!!!!

    Λοιπον,παμε στο θεμα τωρα ο αλοιφαδορος που πηρα ειναι:



    Η αλοιφη

    και την χαρακτηριζει ως'Ανανεωσεως χρωματων'

    Το σφουγγαρι για το απλωμα


    τα γουνακια για το γυαλισμα


    και το κερι


    η αραχνη ειναι ελαχιστη μιας και πριν ενα χρονο γυαλιστηκε απο επαγγλματια και γενικα,την ζωη του την περναει κλεισμενο σε ενα σκιερο γκαραζ,οποτε δεν εχω φθορες απο το παρατημα στο πεζοδρομιο.

    ο πυλος ειδα ειναι φθηνος,αξιζει???

    δεν εχω προβλημα ουτε χωρου ουτε χρονου,θελω να κανω καλη δουλεια,ακουω συμβουλες και πληροφοριες!

  8. #16
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katrin_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια μηπως ξερετε αν αυτα τα προοιοντα μπορουν να χρησιμοποιηθουν κ χωρις αλοιφαδορο..με το χερι μονο????

    ...με ελαφριες κυκλικες κινησεις...χωρις τριψιμο !

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  9. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    katrin_bmw (26-10-12)

  10. #17
    Εγγραφή
    23-10-12
    Περιοχή
    Άνδρος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    660
    Thanked
    676
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    στεφανε καλησπερα δεν γνωριζομαστε γιατι ειμαι καινουρια εδω....μηπως μπορεις να μου προτινεις καποια καλα προοιοντα γιατι το χρωμμα μου ειναι χαλια εχει ψηλογρατζουνιες κ θαμπαδες....τωρα τελευταια πηρα αλοιφη κ κερι τησ 3Μ αλλα δεν ειδα διαφορα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι μας που ασχολούμαστε με το detailing έχουμε ξεπεράσει το budget ενός καλού γυαλίσματος
    Επί του θέματος...
    Pads είναι τα σφουγγάρια
    Για να αφαιρέσεις αράχνης θα χρειάστείς ένα cutting pad με την αντίστοιχη αλοιφή του και για να το ραφινάρεις, ένα polishing pad με την αλοιφή του ή κάνοντας τον αντίστοιχο συνδυασμό
    Καλό είναι μιας και δεν έχεις ασχοληθεί ξανά , να μιλήσεις με κάποιον γνώστη που και συμβουλές σωστές θα σου δώσει και θα σε βοηθήσει να πάρεις τα σωστά υλικά
    Μίλα με τον Μιχάλη από το swell.gr για να σε βοηθήσει

    Υ.Γ: Ίσως διαπιστώσεις μετά, ότι μάλλον βιάστηκες να πάρεις υλικά...

  11. #18
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλό είναι κάποιος επαγγελματίας του χώρου να δει το αυτοκίνητό σου και την κατάσταση που βρίσκεται προκειμένου να βγει τεκμηριωμένη απάντηση
    Έτσι χωρίς να το δει κάποιος δύσκολο
    Detailing Madness

  12. The Following 2 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    Bitz (26-10-12), katrin_bmw (26-10-12)

  13. #19
    Εγγραφή
    28-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katrin_bmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    στεφανε καλησπερα δεν γνωριζομαστε γιατι ειμαι καινουρια εδω....μηπως μπορεις να μου προτινεις καποια καλα προοιοντα γιατι το χρωμμα μου ειναι χαλια εχει ψηλογρατζουνιες κ θαμπαδες....τωρα τελευταια πηρα αλοιφη κ κερι τησ 3Μ αλλα δεν ειδα διαφορα...

    katrin_bmw σου απαντησα πιο πανω,αυτο που λενε τα προ'ι'οντα στις ετικετες,στις φωτογραφιες.Σε παρακαλω μην χαλας το νημα,υπαρχουν τοσα αλλα θεματα στο car care,η' μπορεις να ανοιξεις ενα μονη σου,για το δικο σου θεμα.
    Φιλικα.
    Ευχαριστω.

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  14. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    katrin_bmw (26-10-12)

  15. #20

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα σας θέλω τα φώτα σας, δεν ξέρω απ πότε επαναφέρω στο προσκήνιο αυτό το θέμα αλλά τώρα με ενδιαφέρει, θέλω να επιδιορθώσω γρατσουνιές κ να ανανεώσω το χρώμα απ τη γριά μου με ένα ικανοποιητικό πόσο κ με προσωπική δουλειά. Τα εργαλεία που έχω είναι ένας αλοιφαδορος κ τα καλλιτεχνικά μου χέρια :-P τ άλλο χρειάζομαι κ ποια είναι η διαδικασία με ποια σειρά; Κ αν έχετε κατά νου κάποιο συγκεκριμένο προιον που έχετε χρησιμοποιήσει κ είστε ικανοποιημένοι απ αυτό πείτε μου, σας ευχαριστώ.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP